Jump to content
Sign in to follow this  
veritas

Podijelimo

Recommended Posts

Ne skrtarimo sa lijepim, poucnim ...

[quote]Neki beduin, nomad iz pustinje, koji se zvao Zahir, kada bi dolazio u Medinu, uvijek bi donosio neki poklon Resulullahu, alejhi-selam, iz pustinje, a on bi ga zauzvrat nagradio prije povratka kući.
Zahir je bio čovjek neugodnog i nelijepog izgleda, ali Resulu bio je veoma drag, pa bi za njega rekao: 'Zahir je naša pustinja, a mi smo njegov grad.

jedne prilike dok je Zahir na pijaci prodavao svoje stvari koje je donio sa sobom, Muhammed, alejhi-selam, mu se prikrade iza leđa, obuhvati ga rukama, a da ga Zahir nije vidio.
Ko je to, pusti me da se okrenem, reče Zahir - i uto prepozna da je to Resuli-ekrem, pa mu se prepusti,
i svoja leđa još više nasloni na njega.
Poslanik, alejhi-selam, tada upita: Ko će kupiti ovog roba?, a Zahir reče: Allahov Poslaniče, vidjet ćeš da sam bezvrijedan.

Ali, ti si kod Allaha skup. - bi mu odgovoreno[/quote] Edited by veritas
  • Upvote 1

Kad je Allah stvorio nefs naredio mu je: Idi!
"Ne želim ići", odgovorio je nefs.
Potom mu je rečeno:
"Dođi!", a on je rekao:
"Ne želim doći."
Onda je upitan:
"Ko si ti?"
On je odgovorio:
"Ko sam ja? Ja sam ja, a Ti si Ti."
Tada je stavljen hiljadu godina u najteže patnje, a potom ponovo upitan:
"Ko si ti?"
''Ko sam ja? Ja sam ja, a Ti si Ti,"- odgovorio je nefs.
Ponovo je hiljadu godina stavljen u najteže patnje. Nakon toga je doveden pred Gospodara koji mu je isto pitanje postavio:
"Ko si ti?"
Nefs je odgovorio:
"A ko sam to?"
"Ko sam Ja?" -upitao ga je dalje Gospodar, a nefs je odgovorio:
"Ko si Ti onda?"
Sve godine kazne njemu su samo gordost povećavale. Allah naredi da se nefs stavi u dolinu gladi. Tu je hiljadu godina paćen glađu. Nakon toga Gospodar ga je upitao:
"O nefsu, ko sam Ja?"
Ovoga puta nefs odgovori:
"Ti si Bog, osim koga drugog nema."
Pošto je samo glad slomila njegovu tvrdoglavost, Allah je naredio post u mjesecu Ramazanu, kako bi mi, naše nefsove, kroz glad, pristojnosti naučili.

hafiz M. Karahodžić
  • Upvote 1

Jeste li znali da on posjećuje svoju suprugu u staračkom domu svakog jutra i nahrani je. Zbog Alzheimerove bolesti, ona nije u stanju prepoznati svog supruga već 5 godina. Upitan je: "Zašto dolazite kad vas ona ne prepoznaje?" A on se nasmiješio i rekao: "Ona ne zna ko sam ja, ali ja znam ko je ona!"
Kraj price.

"Kada čovjek uči dovu za svog odsutnog brata, melek govori: 'Neka je i tebi isto što i njemu tražiš'."
  • Upvote 2

[url="http://www.youtube.com/watch?v=53HVuJXlrz4&feature=player_embedded"]http://www.youtube.com/watch?v=53HVuJXlrz4[/url]

Jedna poznata anegdota;

Sjedili Resulullah s.a.w.s i hazreti Alija i jeli hurme.
Ratno stanje je bilo...
I Resulullah kad je pojeo svoje hurme, stavio košpice od hurmi pred hazreti Aliju.
Kad su završili, gomila košpica pred Alijom, a ni jedna pred Resulullahom.
I kaze njemu Resulullah: "Alija vidi koliko si hurmi pojeo!? - šali se s njim )
A onda će njemu Alija: "A ti si Allahov Poslaniče svoje jeo s košpicama, je li?"
  • Upvote 1

[color=#333333][font='lucida grande', tahoma, verdana, arial, sans-serif][size=3][left]SULTAN MEHMED EL FATIH-SAN O BOSNI[/left][/size][/font][/color]

[color=#333333][font='lucida grande', tahoma, verdana, arial, sans-serif][size=3][left]U jednom od hadisa, Muhammed s.a.v.s. je rekao:" Zaista će Konstantinopolis (Carigrad-Istanbul) biti osvojen. Divan li je taj osvajač, divna li je njegova vojska!"[/left][/size][/font][/color]
[color=#333333][font='lucida grande', tahoma, verdana, arial, sans-serif][size=3][left]Osam stoljeća poslije, potvrdit' će se istinitost riječi Muhammeda s.a.v.s. Rano u zoru 29.maja 1453.godine, topovi sultan Mehmed El Fatiha najavili su kraj tadašnje prijestolnice Istočnog Rimskog Carstva i osnivanje budućeg Istanbula (Islam-bul- "cvijet islama"). Nevjerovatan vojnički poduhvat sultan Mehmed ostvario je u njegovoj 20-oj godini života. Deset godina kasnije, El Fatih (Osvajač) proširit će Osmansko Carstvo i na Bosnu i tako u srce Balkana donijeti islam.[/left][/size][/font][/color]
[color=#333333][font='lucida grande', tahoma, verdana, arial, sans-serif][size=3][left]Sigurna pripovijest bilježi da je noć prije ulaska u Bosnu, sultan Mehmed usnio san u kojem je vidio vatru i oko nje trojicu časnih ashaba, kasnijih halifa: Ebu Bekra r.a., Osmana r.a. i Aliju r.a. [/left][/size][/font][/color]

[color=#333333][font='lucida grande', tahoma, verdana, arial, sans-serif][size=3][left]Kad se probudio, ispričao je san i pitao za njegovo značenje šejha Aksemsudina.
Evo šta mu je šejh odgovorio: " Osvojit ćeš Bosnu. To što si sanjao vatru znači da će u toj zemlji gorjeti plamen vjere. To što si sanjao Ebu Bekra r.a. znači da će Bosna biti zemlja iskrenih ljudi koji bogatstvo neće štediti za dobrobit islama.
To što si sanjao Osmana r.a. znači da će Bosna iznjedriti dosta učenjaka lijepog morala.
To što si sanjao Aliju r.a. znači da će ta zemlja Carevini dati dosta ratnika koji će kročiti stopama Muhammeda s.a.v.s.

... Šteta što nisi sanjao Omera r.a. jer to znači da u Bosni nikada pravde biti neće i da će se njen narod uvijek morati za nju boriti."[/left][/size][/font][/color]
  • Upvote 2

Israfil je jedan od meleka Milostivog. Spreman je!
Primaknuo je sebi Sur i čeka! Gleda u pravcu Arša Milostivog! Ne miga i ne trepće!
Od kako je stvoren, nije trepnuo iz bojazni da mu bude naređeno da puhne u Sur, a on je sklopio oči!
Allahov Poslanik s.a.v.s., je rekao: " Dva njegova oka kao da su svijetleće zvijezde!"
Zamisli... melek je spreman. Čeka Dan u kojem će mu se dozvoliti da puhne u Sur
i da sve živo i na Zemlji i na nebesima pomre!

Musa a.s. je upitao jednom svog Gospodara: " Bože moj, gdje da Te tražim ? "

On mu je odgovorio: " Traži me kod onih čija su srca slomljena jer Ja im se svakog dana približim za jedan hvat. A da nije tako oni bi klonuli ... "

:girlinlove: