Jump to content
Guest

jedno dijete - dva jezika

Recommended Posts

sve je to istina i ima mnoge svabe zive svinjski zivot,mnogi su nezaposleni ,zive od Drzave,po kucama su im svinjci,te zivotinje koje drze mnogi zlostavljaju ali se sazna kad tad a pricaju o ljubavi prema zivotinjama,dok ih je pola bez dijece zakasnili ali cuko im spava u krevetu,to za jezik si u pravu ali recimo ja svaki dan pricam Njemacki jer mi je zena Njemica i nije jednostavno kad pocnes sa nasim nekim pricati zapnes ne jer zelis nego spontano,ja sam 9 godina vani,sto je jos gore,ljubomorni su i licemjerni,ne svi ali vecina,pogotovo ako si stranac i poznajes bolje zakone od njih koji su se rodili i iskoristavas svoja prava dok oni mnogi ama pojma nemaju da to ikako moze se,treba se integrisati ali ne mjenjati sebe da bi njima ugodio jer ni oni se ne mjenjauu da bi nekom ugodili,ko roboti su,nemaju pojma o improvizaciji i kako nauce tako i rade,e sad je pitanje pa zasto zivim ovdje,zivim jer ja mogu organizovat zivot priblizno kako ja hocu,lakse je jer mnoge stvari institucije funkcionisu,iskoristavam kako sto bi i svi iskoristavali ali manjak slobodnog vremena ti nametne zakon ili radno mjesto. Edited by x-men

x-men- da budemo iskreni Ok. Njemacka je ipak nesto drugo , i njemci su malo drukciji od svaba austrijanaca , ja sam prosao evropu uz duz i poprijeko ali brate veci gubonja od austrijanaca nema ... pod ,br.1 ako gledate TV za one koji nisu u austriju , neka se zagledaju malo bolje u austrijsku facu .. to su ljudi ruzni do bola imaju svoje nesto posebno sugavo ,a glume da su nesto i neko ,..
hallo ..pa znam ja kad su nase izbjeglice dolazile u austriju 90tih.. kako su se neki ponasali prema nasim ljudima , pokazivali bi im kako funkcionise usisivac ili pegla ..kao da oni takvu spravu nikad u zivotu nisu vidjeli .. i ovo ne znaci da su svi austrijanci takvi ,naravno da i medju njim aima finih ljudi ,. ali na zalost vecina njih su gabori (i njih je bog stvorio ) ali brate , jednostavno svako bi trebao doc i zivjet 12 mjeseci sa njima pa bi vidio i saznao o cemu govorim ..
moje osobno misljenje je da je zivot u austriji identican sa zivotom u sloveniji stim da u austriji fakat zaradis 200€ vise ,koje ti oni naravno institucionalno izvuku iz dzepa - i nesmije se zaboraviti da su slovenci za frtalj bolji ljudi od ovih (ko da su od pisake napraviti)
ja se nakon vise od 20 godina boravka u ovoj zemlji osjecam ponizeno i nemogu da izadjem na cestu a da mi se nesto od njih ne gadi , i molim boga da dodje taj dan da u BiH krene zivot na bolje i da vidim svojim ocima prije nego sto umrem nase sarplanince kako se u svojim pasatovim ana kredit vracaju rodnoj grudi majci bosni .. ili ima i druga opcija , a to je kriza koja dolazi (prava kriza) a ne ova namontirana ,sto znaci da se doci do problema oko hrane cak i u njem,austriji,fra, ital, itd. i ovo je ono sto ekonomisti nazivaju DOLAZI NESTO STRASNO a kad dodje to pravo strasno savjet je :BJEZTE IZ GRADOVA NA SELA jedino tako ce te prezivjeti ..
sto znaci da ce moja melenkost mozda imati tu cast da gleda svojim ocima domace sarplanince kako se vracaju sa svojim pasatovima majci bosni - prodaju pasatove buzasto i kupuju kravu samo da bi prezivjeli ,. Evropa je gotova samo sto to mnogi ne vide - samo se ceka da padne dolar i USA .- a EU sigurno nece biti ti koji ce da preuzmu svijetsku silu ili da je naslijede , vec to ce da bude IZRAEL.. sto znaci da i nasa draga Evropa mora da pada ,. ko ne vjeruje neka saceka i neka gleda sta se odigrava ..

Znaci imamo ljude koji rade i uzivaju plodove tog rada i zivota u jednoj drzavi kao sto je Austrija, ali jedva cekaju da to sve propadne.

Pa ako cekas da propadne i ako ti je toliko lijepo na selu s kravom zasto ne kupis kravu i preselis se u Bosnu i uzivas?
  • Upvote 1

Hoce...eto ga...samo sto nije.
Neznam kako je zivjeti u Austriji, znamo samo da se ja nebih tako istreso' nad Svicarskom i Svicarskim narodom.
Imaju i oni (u mojim ocima) svojih gresaka, pasa i macki vise nego djece, ali ne nagoni mene niko na to. Ali meni je dobro i bice mi kako mi Bog da. Neki dan sam bio kod rodjaka koji isto boravi vec dugo u Austriji (odrastao). Osim sto se zali na niske plate, kaze da je sve odlicno. Mislim da mi nije potrebno da sebi sada crtam slike neke krize koje ce biti... Ali ove nema bas neke veze sa temom jezici.

I da dodam, posto sam ja prvi spomenuo integraciju. U ovom slucaju sam mislio na integraciju nase djece u Bosni (povezano sa poznavanjem Bosanskog jezika).
  • Upvote 1

za mene integracija nije samo poznavanje jezika,kao sto je neko ,,meshchinde,, ovdje napisao(da ne trazim sad ko je,nije bitno)....ima tu pomalo poznavanja svojih prava,pa funkcionisanje drzavnih ustanova,poreski sistem,donekle poznavanje istorije zemlje u kojoj zivis(mada ovo i nije bas neki argument al`normalno bi bilo)....ma da ne nabrajam,znate na sta mislim...moras znati kako to sve ide i uklopiti se u to pa ako ti nesto ne pase onda se boriti za neke promjene...onda si integrisan...al`sam isto tako misljenja ako si odlucio i sigurno 100% znas da tu neces ostati zauvijek onda i nema potrebe da se integrises nego postuj zakone,nauci jezika koliko ti mislis da ti treba(il`vodaj djecu da ti prevode) i to je to

a sad kad bih ja znao da cu bitni sretniji u bosni sa stadom ovaca po bosanskim brdima nego ovdje gdje jesam pa nema te sile koja bi me ustavila da te beje i ne kupim i vratim se disati punim plucima...opet,samo licni stav i misljenje...peace :)

Guest
u pravu si seade. kako se u kojoj zemlji zivi, kako se ko asimilira i kako ko hvali dijasporu nema veze s temom. molim vas da se vratite na temu djeca i kako pricaj strani jezik.

[quote name='_Sany_' timestamp='1342705410' post='461505']
u pravu si seade. kako se u kojoj zemlji zivi, kako se ko asimilira i kako ko hvali dijasporu nema veze s temom. molim vas da se vratite na temu djeca i kako pricaj strani jezik.
[/quote]

ja se ovdje iskreno izvinjavam zbog promasaja...nisam ni gledo koja je tema....al`necete vi meni zamjeriti,jel`da :)

Pa ja to po Svicarskom...postujem zakone teme i glumim policajca i odma "prijavim"...kao sto se kaze da je svaki Svicarac policajac :-))

Viking,
nemoras traziti, ja sam prvi spomenuo "integraciju", ali sam pisao vezano za jezik i napisao da je u Svicarskoj jezik [b]prvi[/b] faktor prema kojem mjere koliko je neko integrisan, a nisam napisao da je jedini. A kad razmislis, to i jes tako. Dok ti neko progovori 2-3 recenice, mozes skontati koliko je dugo tu i prema tome imas i neki osjecaj koliko je ta osoba integrisana i upoznata. Pa kako bez jezika da nauci neka prava? Kako bez jezika da se sam snadje u kupovini, kod doktora, advokata, na poslu, u skoli? Tko ga nako nekako pomalo zna, tome je potrebno vise napora da nesto upozna. Naravno da tu onda postoje i drugi vazni faktori, ali je jezik ono prvo sto vec mnogo kaze o jednoj osobi kada je u pitanju boravak, integracija itd.

A uvezi Bosne sam spomenuo kulturu i pripadnost, jer neko ko neleti da svoje djete uci Bosanski, zasto da leti da ga nauci Bosanskoj kulturi i tradicijama? Jezik je dio kulture jedne drzave.

[quote name='sead_f1' timestamp='1342706975' post='461510']
Pa ja to po Svicarskom...postujem zakone teme i glumim policajca i odma "prijavim"...kao sto se kaze da je svaki Svicarac policajac :-))

Viking,
[b]nemoras traziti, ja sam prvi spomenuo "integraciju", ali sam pisao vezano za jezik i napisao da je u Svicarskoj jezik prvi faktor [/b]prema kojem mjere koliko je neko integrisan, a nisam napisao da je jedini. A kad razmislis, to i jes tako. Dok ti neko progovori 2-3 recenice, mozes skontati koliko je dugo tu i prema tome imas i neki osjecaj koliko je ta osoba integrisana i upoznata. Pa kako bez jezika da nauci neka prava? Kako bez jezika da se sam snadje u kupovini, kod doktora, advokata, na poslu, u skoli? Tko ga nako nekako pomalo zna, tome je potrebno vise napora da nesto upozna. Naravno da tu onda postoje i drugi vazni faktori, ali je jezik ono prvo sto vec mnogo kaze o jednoj osobi kada je u pitanju boravak, integracija itd.

A uvezi Bosne sam spomenuo kulturu i pripadnost, jer neko ko neleti da svoje djete uci Bosanski, zasto da leti da ga nauci Bosanskoj kulturi i tradicijama? Jezik je dio kulture jedne drzave.
[/quote]

[b]pa ako naucis jezik odredjene zemlje u kojoj zivis integrisao si se .. i to je sva mudrolija[/b]...ovo je od hanzonehatori :)

na ovo se odnosio moj komentar...al`nema veze :)

[quote name='viking' timestamp='1342707542' post='461512']
[b]pa ako naucis jezik odredjene zemlje u kojoj zivis integrisao si se .. i to je sva mudrolija[/b]...ovo je od hanzonehatori :)

na ovo se odnosio moj komentar...al`nema veze :)
[/quote]

A izvinjavam se onda...mislio sam na moje... ;)

Naravno da nije dovoljno samo nauciti jezik. Ima tu vise za "odraditi" i "upoznati".
Ali jezik jes ono sto te sa svim tim tackama povezuje. Edited by sead_f1

ponavljam jos jednom .. ako znas jezik integracija je rijesena stvar
ove gore primejre sto si naveo kao sto su : trebas znati gdje s eprijaviti ustanove itd. ne boj se to ti automatski dolazi , jer svabo sugavi te cera znao ti ne znao , i vjeruj mi da nasi dobro znaju gdje je koja ustanova ponavljam znao on jezik ili ne
isto tako sto se tice poznavanja istorije ,ili njihovih pokrajina ili .. ili .. ovo su sve stvari koje ti automatski dolaze dok ucis jezik ,

ovo je sad ne vezano za temu .. da sebi covjek kupi kravu i vrati se u bosnu je ziva glupost,
ja na prim. ako bi htio da se vratim u bosnu i da zivim od poljoprivrede /zemljoradnje treba mi malo vise od investicije od same krave ..
ovaj sto mi nabija kravu na nos zna da sa jednom kravom ne mozes stici daleko (ja sam kravu naveo samo kao simbolican primjer)
dakle , ja ako bi htio da se vratim u bih i da se bavim zemljoradnjom (krave/beje) itd. treba mi investicija .. treba najmanje 10,000€
ko ne vjeruje neka se raspita posto je krava da valja ... e sad da se vratim na ono sto rodjak od svicarca rece o zivotu u austriji ..
plate male ,sve skupo -- kako da usparam za kravu i osnovne stvari koj eidu uz kravu ... ps. nemam podrum..
ja zaista imam zelju da se vratim u bosnu i da zivim tj. da disem punim plucima al ne mogu se vratit dole da gledam kud sunce hoda ili da brstim gloginje ., ko me razumije razumije a ko ne .. sta cu mu ja.- peace &love a pogotovo policajcima svicarcima peace & love :mail:

Ja znam hrpu nasih u Svicarskoj (moje fam[b]a[/b]lije a i drugi) sto prilicno solidno pricaju njemacki ali su daleko od toga da ih ja nazovem dobro integrisani, poceci od politicnog sistema Svicarske (koji sam ja ucio u skoli) da dalje ne nabrajam.

Slazem se da se sa jezikom puno toga postigne (i dok ucis jezik a i kad ga naucis) ali pod uslovom da si zainteresovan da pored jezika jos nesto naucis.

Prema tome sam i napisao da je jezik prvo ogledalo. Ako ga neko samo tako dobro prica, za ocekivati je da dugo zivi tu i da je upoznat. Ali nije garant, jer ima tu ipak i drugi stvari za nauciti, prihvatiti, postivati, sto nije svakom jednako lahko.

Guest
jeli ko od vas kao dijete u inostranstvu isao u neku skolu uciti bosanski jezik (tacna gramatika, ortografija itd.)? bil ko od vas slao svoje dijete u takvu skolu?

[quote name='_Sany_' timestamp='1347346405' post='463579']
jeli ko od vas kao dijete u inostranstvu isao u neku skolu uciti bosanski jezik (tacna gramatika, ortografija itd.)? bil ko od vas slao svoje dijete u takvu skolu?
[/quote]

Bi ga poslala da eng. fraz. kineski ruski nauci.. nesto sto ce mu trebati i korisno biti u zivotu. I kad sve to postigne, ako zeli i bosanski nek ga usavrasava..

sead nas narod u ch..... ja kad vidim neke stvari....

i da ti dodam nisu samo svicarci policajci, ima i nasi pa kad covjek se zatrefi u kancelariji nekoj pa zazvoni telefon pa kaze policajac dobar dan gospodine taj taj.. nas iz cazina ;) i taj nas kaze odite tu i tu u stanu ima osoba neznam dali je na papaire ili na crno!!!

nasi da mogu jedne druge bi potrovali od hasumluka u ljubomore....

jos ako neko viidi svoju korist da bi je moglo biti ili da je ima.. lele.

PRESTANITE NA NACIJE DJELITI...To je covjek koji je pokvaren bolestan shugav i djubrav
  • Upvote 1

[quote name='EcI PeCi PeC' timestamp='1348913035' post='464529']
Bi ga poslala da eng. fraz. kineski ruski nauci.. nesto sto ce mu trebati i korisno biti u zivotu. I kad sve to postigne, ako zeli i bosanski nek ga usavrasava..[/quote]Ali ne zaboravi da ga na vrijeme pocnes naviknjavati na rizu... Zamisli, ode poslovno u kinu, prica perfekt kineski a ne voli jesti rizu... ;)

Sve sto se nauci u zivotu moze biti od koristi, tako i jezici. Nevidim zasto Bosanski nebi bio od koristi...al svakom ono sto zeli.
Haj znaj kod djeteta koji ce mu biti koristan... Zasto ne arapski? Ima i Indijski...ali haj znaj koji indijski, kad i oni imaju neki 100 razlicitih.

[quote name='EcI PeCi PeC' timestamp='1348913035' post='464529']
sead nas narod u ch..... ja kad vidim neke stvari....

i da ti dodam nisu samo svicarci policajci, ima i nasi pa kad covjek se zatrefi u kancelariji nekoj pa zazvoni telefon pa kaze policajac dobar dan gospodine taj taj.. nas iz cazina ;) i taj nas kaze odite tu i tu u stanu ima osoba neznam dali je na papaire ili na crno!!!

nasi da mogu jedne druge bi potrovali od hasumluka u ljubomore....

jos ako neko viidi svoju korist da bi je moglo biti ili da je ima.. lele.

PRESTANITE NA NACIJE DJELITI...To je covjek koji je pokvaren bolestan shugav i djubrav
[/quote]Neznam kakve to veze sto neko ispane "takav kako ti opisujes" ima sa "nastavom Bosanskog jezika za nasu djecu" i zasto ti to meni tako direktno kao da sam ja prijavio nekog kod policije.

Znaci sto ima nasi "bezobraznih", ja bi svoje djete trebao slati da uci kineski ??

A to sto neko nekog prijavi policiji, mozemo gledati na dva nacina...i mislim da zavisi od same situacije.
Zakonski ispravno i opravdano ponasanje...
Moralno, tu ima prostora za raspravu (naravno u nekoj drugoj temi).

ja znam jednu djevojcicu koja trenutno zivi u americi, sa 9 godina je znala 3 jezika, engleski njemacki i bosanski, jer je do 6te godine zivjela u njemackoj.

onako sa profesionalne strane da odgovorim, djecu koja zive u dijaspori treba forsirati da pricaju bosanski jezik kad su kod kuce, znaci sa njima obavezno pricati na bosanskom jeziku, jer djeca jako brzo uce jezik, kad krenu u skolu u cijoj su zemlji lako ce se oni snaci i brzo ce nauciti jezik zemlje u kojoj su :) problem je sto zaboravljaju bosanski, to im ne treba dopustiti, jer kad prestanu govoriti svoj maternji jezik presjecaju svoje korjene.
  • Upvote 2

[quote name='Daisy' timestamp='1349811376' post='465080']onako sa profesionalne strane da odgovorim, djecu koja zive u dijaspori [b]treba forsirati da pricaju bosanski jezik kad su kod kuce[/b], znaci sa njima obavezno pricati na bosanskom jeziku, jer [b]djeca jako brzo uce jezik[/b], kad krenu u skolu u cijoj su zemlji [b]lako ce se oni snaci i brzo ce nauciti jezik[/b] zemlje u kojoj su :) [b]problem je sto zaboravljaju bosanski[/b], to im ne treba dopustiti, [b]jer kad prestanu govoriti svoj maternji jezik presjecaju svoje korjene[/b].
[/quote]

Potpis! Slazem se!

Guest
naravno da treba djecu forsirati da nauce bosanski jezik, al po mom misljenju netrebaju tek u skoli nauciti i jezik drzave u kojoj zive.

[quote name='_Sany_' timestamp='1350899486' post='465495']
al po mom misljenju netrebaju tek u skoli nauciti i jezik drzave u kojoj zive.
[/quote]Iz koji razloga mislis da je to tako?

Guest
hocu da mi je djete integrisano a ne da nezna sta drugi pricaju, kad podje u skolu. posto djete brzo nauci, moze uciti i bosanski i njemacki jezik. ja i moje sestre smo odrasle sa dva jezika pa pricamo i jedan i drugi dobro.

Sead moje djete sad da stapicima bolje jede nego poneki da viljuskom i nozem.. I uziva u intanicionalnoj kuhinji isto kao u nasoj domacoj... Moje misljnje je da se djeca shirim horicontom trebaju odgajati. Policajca Sam spomenla Jer to negdje napisa da su svicarci policajci, vjeruj da
Nisu bolji psi cuvari od nasi... Vorurteile sind nicht ok !! Najbolje bi bilo da se nacionalnost pa cak i vjera ukinu... Bas zbog toga se ubija ratuje uvijek na novo.....

Dasy da prica i zna bosanki da... Da do skole neuci pricat jezik drzave gdje Zivi, to ne.. Sa Tim se djetetu odmaze

Aha...sudeci prema vasim izjavama, ja niti sam integrisan niti znam njemacki, a da ne govorim o nekim drugim jezicima. Cudno samo, pitam se na osnovu cega sam dobio posao, koji imam.

Prvi kontakt sa njemackim jezikom sam imao u prvom razredu osnovne skole. Ne zato sto me moji roditelji nisu htjeli prije uciti nego zato sto sam tad dosao u Svicarsku. Djete koje ovdje odrasta po normalnom toku ce imati kontakt sa njemackim jezikom prije nego sto sam ga ja imao, jer ja nisam imao priliku za vrtic (ni "kindergarten" ni "spielgruppe"). Djetetu absolutno nije potrebno da roditelji glume neke engleze a zapostavljaju svoje vlastito da bi ono nesto uspijelo. Djetetu je potrebno da moze biti djete, i najbolje u svojoj prirodi i kulturi a ne da po restoranima zna djeliti kulinarske zvjezdice.

[quote name='EcI PeCi PeC' timestamp='1350977599' post='465549']
Sead moje djete sad da stapicima bolje jede nego poneki da viljuskom i nozem..[/quote]
A ja sam u djetinskim godinama znao praviti tunele i puteve na pjesku. I da sad sa svojom pameti i svojim razumom se vratim u djecije doba i da mogu birati izmedju kineski stapica i "hrpe pjeska sa 2 kamioncica i jednom kanticom". Bez razmisljanja bi izabrao pjesak. Jednostavno izabrao bi opciju "biti djete".

I uziva u intanicionalnoj kuhinji isto kao u nasoj domacoj...[/quote]Dali svoj "filet de boef" naruciva "rare", "medium" ili "well"?
Svako djete koje voli jesti pizzu, uziva u internacionalnoj kuhinji. To nije nista posebno.

Moje misljnje je da se djeca shirim horicontom trebaju odgajati.[/quote]Svakako. Samo pitanje je kad sa cim poceti. Djete je i u 3. i 4. razredu je jos uvjek djete.

Policajca Sam spomenla Jer to negdje napisa da su svicarci policajci, vjeruj da
Nisu bolji psi cuvari od nasi... Vorurteile sind nicht ok !! [/quote]Necu vise pisati i ponavljati da to nisam napisao u negativnom smislu. Ti ces meni o "Vorurteile", ko da sam od juce u Svicarskoj. Vecinu svoga dana sprovodim sa Svicarcima. A kad smo kod toga, zar ne spada isto pod "Vorurteile" kada ti negativno pises o nasem narodu i nasoj vjeri? Sta u tom slucaju bude "Vorurteile sind ok"?

Najbolje bi bilo da se nacionalnost pa cak i vjera ukinu... Bas zbog toga se ubija ratuje uvijek na novo.....
[/quote]Glupost! Druge sam nacije i druge vjere od vecine osobe iz moje dnevne okoline. Jos me niko nije ubio! Stoo?

Ubija i pljacka se zbog novca i moci (GELD UND MACHTGEILHEIT da ti napisem na njemacki)! Ekonomske krize nisu zbog vjere, nego zbog novca, zbog ludih irgri kamatama sa ciljem jos vece zarade i veceg profita a ne zbog vjere i nacije. Ukini vjeru i nacije i ubijanje ce se pravdati bojom koze. Bil onda i to ukinula? Kako da Afrikanac sakrije da je iz Afrike? Sa krecom? Mi smo razliciti i to je uredu! I ako to postujemo, onda se moze!

Guest
[quote name='sead_f1' timestamp='1351065187' post='465606']
Aha...sudeci prema vasim izjavama, ja niti sam integrisan niti znam njemacki, a da ne govorim o nekim drugim jezicima. Cudno samo, pitam se na osnovu cega sam dobio posao, koji imam.

Prvi kontakt sa njemackim jezikom sam imao u prvom razredu osnovne skole. Ne zato sto me moji roditelji nisu htjeli prije uciti nego zato sto sam tad dosao u Svicarsku. Djete koje ovdje odrasta po normalnom toku ce imati kontakt sa njemackim jezikom prije nego sto sam ga ja imao, jer ja nisam imao priliku za vrtic (ni "kindergarten" ni "spielgruppe"). Djetetu absolutno nije potrebno da roditelji glume neke engleze a zapostavljaju svoje vlastito da bi ono nesto uspijelo. Djetetu je potrebno da moze biti djete, i najbolje u svojoj prirodi i kulturi a ne da po restoranima zna djeliti kulinarske zvjezdice.
[/quote]

niko nije rekao da ti nisi integrisan. u svicarskoj se moze raditi u birovu i na baustelli znao il neznao ti pricati njemacki. trazis sebi poziciju il firmu u kojoj njemacki jezik nije potreban.
a sto se tice uciti jezik: ti nisi imao mogucnost nauciti njemacki prije, zato sto nisi zivio u ch. a mi bas hocemo, da nase djete bude djete. i da zna i bosanski i njemacki pricati.