Jump to content
Guest

jedno dijete - dva jezika

Recommended Posts

Treba djete nauciti Bosanski, al ja necu dopustati da moje djete krene u "Kindergarten" i nezna pricati Njemacki. Znaci jos did i majka tog djeteta il i prandid je zivio van Bosne i da moje djete Njemacki mora uciti tek u kindergartenu il u skoli? Nema teorije! Naravno znace pricati i Bosanski. Ja nisam odrasla u Bosni pa koliko toliko Bosanski znam i pricati i pisati. Ne kao oni sto su odrasli u BiH, al mislim da je ipak ok.

Ne osudjujem one koji to ne praktikuju na nacin sto ja to mislim praktikovati, al moje misljenje je moje misljenje!

Naravno svak ima svoje misljenje i radi kako misli da je ispravno, samo da ti kazem, hiljade djece je doslo u svijet devedesetih i nijedno nije znalo jezik, danas ta djeca studiraju po najboljim svjeskim univerzitetima.
Moja djeca su isla u institucije od 11 i 12 mjeseci, znaci da od kada su progovorili pricaju dva jezika. Ali nisu nista pametniji od one djece koja nisu do vrtica znala ni pricala nista osim bosanskog.
Voljela bih da su imali mogucnost do trece godine biti uz mene ili nenu.

Guest

Znam da ima i tog naroda sto je naucio kasno jezik te zemlje u kojoj zivi. Ali o tome ne pricamo. Ta djeca ce nauciti, u to ne sumnjam. Naucice i odrasli, ako se trude, i takvi slucajeva znam. Sto su prvo naucili jezik i onda isli sa 30 il 40 godina na fakultet. Al hocu da moje djete bude integrisano od pocetka. Imam sestara i sjecam hi se kad su bili mali. Nikakav problem nije bio pricati i Bosanski i Njemacki iz pocetka. Znaci djeca mogu nauciti oba jezika i ako neidu u institucije neke. Sto da uci samo jedan ako moze i oba jezika nauciti?

Normalno ne pricam sa djecom danski, ali jednom sam dosla po sina u vrtic, on se nesto zaigrao i nece kuci, samo sam jednu recenicu rekla na danskom "kom nu, vi skal hjem" hajde moramo kuci, zena koja je pedagog preko 20 godina, i sef institucije mi je rekla da otimam djetetu najveci poklon koji mu mogu dati, maternji jezik.