Jump to content
Guest

jedno dijete - dva jezika

Recommended Posts

Guest
No ima nas puno koji zivimo u zemlji, gdje se bosanski neprica. Kako vi vase dijete ucite jezike? Il kako to mislite kad imadnete dijete? Koji jezik treba prvo da nauci? Bosanski il taj jezik zemlje u kojoj zivite? Trebal dijete uciti dva jezika paralelno? Il prvo jedan pa drugi?

mog sina je rodila zena stranog porijekla ali vec sad probavam da mu ulazi u glavu i nase rijeci,i ucit cu ga zajedno sa maternjim jezikom i moj jezik..

[quote name='_Sany_' timestamp='1341568914' post='460875']
No ima nas puno koji zivimo u zemlji, gdje se bosanski neprica. Kako vi vase dijete ucite jezike? Il kako to mislite kad imadnete dijete? Koji jezik treba prvo da nauci? Bosanski il taj jezik zemlje u kojoj zivite? Trebal dijete uciti dva jezika paralelno? Il prvo jedan pa drugi?
[/quote]
Pitanje je dosta interesantno, ako ima netko strucan iz knjizevnosti da odgovori sta je lakse. A i sam cu potraziti odgovor kod ovih ucitelja sto znam

koliko jezika govoris toliko ljudi vrijedis....to je neko jednom davno reko valjda za nekim shankom :)..a dijete jezik najlakse i najbrze nauci...zato ne vidim nikakav problem u tome da uci dva jezika odjednom,to ionako besvjesno radi Edited by viking
  • Upvote 2

[quote name='viking' timestamp='1341613321' post='460914']
koliko jezika govoris toliko ljudi vrijedis....to je neko jednom davno reko valjda za nekim shankom :)..a dijete jezik najlakse i najbrze nauci...zato ne vidim nikakav problem u tome da uci dva jezika odjednom,to ionako besvjesno radi
[/quote]

Nema se šta dodati na ovo Vikingovo:)

Nauči ga ne 2 nego 10 jezika ako možeš!

Guest
dobro nauci ga dva... u redu je to sve. al kako ucite dijete, da razumje koji je koji jezik a da nemjesa? otac prica npr. dijetetom njemacki a mater bosanski? kad roditelji mjesaju jezike mozda dijete nekonta koji je koji jezik... il nenauci ni jedan ni drugi bas dobro... kolegica moja jedna npr. sa dijetetom samo prica bosanski, a dijete uci u vrticu tek njemacki jezik. druga jedna mjesa rijeci pred dijetetom, koja joj prije na um padne, il bosanska il njemacka. ima dosta tih mogucnosti. pa da cujem kako vi to radite il kako bi to radili.

valjda maternji je maternji jezik,u krvi u genu,teze im je nauciti kad su veci,kad pocnu nepravilno uciti,u obdanistu naravno da ima svih nacija,nije nikom lako,ali vjerujte dijete to savlada mnogo brze od odraslih,djeca su kao spuzve,jer gledao sam sina od mog brata dok se igra holandskom djecom ,ama pojma nema ali brblja ko papagaj,i sad ima bolji dijalekt od rodjenih holandzana,a prica i nas dobro..

babo,mammi hat pizza gemacht...idemo mangare dok je jos warm :)

ovako je moj rodjak u svicarskoj pricho kad je imo 3-4 godine....cuvala ga talijanka a igro se sa svicarcima...eno ga sad moze lakse nabrojati jezike koje ne zna nego one koje zna :) Edited by viking

Unuk moje tetke je provodio najviše vremena ispred TV-a, gledajući njemačke programe. Po prirodi je šutljiv, ali kad progovori svaka je na mjestu ili za koca.... :D Došao mu did iz Austrije i od šale malenom nešto rekao na njemačkom a ovaj mu odgovorio isto na njemačkom. Svi bez teksta ostali jer niko nije znao da ga zna, tada je imao oko 5. godina, sad u školi uči i engleski i dobro mu ide. To je pored maternjeg aBd poznavanje i dva strana jezika. :D
Ovakvih primjera ima još kod nas i kod veće djece, ima ih koji govore španski, safunice pratili.
Djeca malo brkaju i mješaju dok su mala, kasnije to sve dođe na svoje. Osuđujem roditelje koji zanemare kod djece poznavanje našeg jezika, ne treba tu nekog truda, više je do stava i discipline u kontaktu sa djetetom.

Djecom pricam bosanski jezik naravno, kad sam bila kod doktora rekao mi je da je najbolje da dijete nauci prvo svoj maternji jezik, njemacki ce uciti u vrticu i u skoli :) Takodjer u vrticu savjetuju da se prije vrtica ne uci dijete njemacki jezik vec da se prica maternji jezik sa djecom jer ce lakse savladati njemacki ako ga uce ispocetka u vrticu :) Djeca to savladaju brzo ..
  • Upvote 1

Od moje sestre sin ima sad dvije godine... Prica nas a posto se dosta druzimo i cesto je sa nama i u mjesanom drustvu tako da razumi i njemacki iako ga izgovara smao poneku rijec... Al cinjenica je da zna i razumije kad svicarci iz drustva sa njim komuniciraju... Nevidim nikakvu prepreku ako djete iz samog pocetka jezik ispravno uci, to je bitno da kad se djetetom prica da se ispravno prica i da sami roditelji jezik dobro poznajuu.. Djeca tako najlakse savladaju jezike, i nije to nikakv problem za djecu djeca su kao spuzva...

A zamislite majke kad vase djete dodje prvi put u Kindergarten pa sve novo odvaja se od majke pa ne razumi jadno ni rijec.... Kako se tako jedno djete osjeca..

Mom sinu to ni najmanje nije skodilo, bio je jedino djete od stranaca sto je prico njemacki kad je doso u Kindergarten..

Danas obadva jezika perfekt prica....

Neka doktora, al neka dslusajte i sebe...
  • Upvote 1

sta se brinete za strani jezik ?! pa,dijete ce da ga nauci u skoli !! problem je kad se kod kuce dijete uci da govori njedje ,njecega,njeko, ... aj boze sta je smao ovih rijeci sa nj. koji nemaju nikakve veze sa bosanskim jezikom
moj prijedlog : neka babo i mama prvo nauce svoj jezik tj. bosanski

[quote name='hanzonehatori' timestamp='1341942650' post='461059']
sta se brinete za strani jezik ?! pa,dijete ce da ga nauci u skoli !! problem je kad se kod kuce dijete uci da govori njedje ,njecega,njeko, ... aj boze sta je smao ovih rijeci sa nj. koji nemaju nikakve veze sa bosanskim jezikom
moj prijedlog : neka babo i mama prvo nauce svoj jezik tj. bosanski
[/quote]
To jeste pogrsno kada se gleda striktno knjizevno, ali to je dijalekt. Jesi cuo koliko dalmatinci odstupaju od hrvatskog jezika i ponose se. Ja necu pricati knjizevni bosanski, dok cazinjani ne pocnu, ali nekad je cesto potrebno da se mora pisati.
A za dijete je najbolje da odmalena uci sto vise stranih jezika. Bosanski bas i ne mora, nije pozeljan u 2/3 same Bosne. Edited by Jiggy Bau

nisam na to mislio jiggy ... nisam ni ja neki knjizevnik , ali moras priznati da se kod nas u cazinskoj-dolni najvise siluje bosanski jezik - a nismo toliko daleko od banjaluke (mozes biciklom na cevape u b.l )
ili uzmi primjer bisacana oni se ne prosipaju toliko ko mi - isto tako v.kladusa .. neam` pojma .. nasa DOLNA je nekako posebna , mi bi mozda trebali proglesit drzavu ,svoj jezik itd. Edited by hanzonehatori

[quote name='hanzonehatori' timestamp='1341997894' post='461093']
nisam na to mislio jiggy ... nisam ni ja neki knjizevnik , ali moras priznati da se kod nas u cazinskoj-dolni najvise siluje bosanski jezik - a nismo toliko daleko od banjaluke (mozes biciklom na cevape u b.l )
ili uzmi primjer bisacana oni se ne prosipaju toliko ko mi - isto tako v.kladusa .. neam` pojma .. nasa DOLNA je nekako posebna , mi bi mozda trebali proglesit drzavu ,svoj jezik itd.
[/quote]
Da si bio u Mostaru, vidio bi da smo mi dobri, barem imamo 30 slova u abecedi. I oni se ljute kad im se nesto kaze kako pricaju. Ja sam ponosan sto sam iz Cazina zato cu polivati kako cazinjani polivaju. :)
Ne znam dostu, druzim se sa puno biscana, njihova "spika" je gotovo ista k'o i nasa, kladuska identicna. Ja ne znam na kakve si biscane i kladuscane naletio.

jiggy.. ja ne znam na kakve si ti naletio ali ja ti uopsteno govorim .. moje iskustvo je takvo da kada odem u bihac i prodjem carsijom ne cujem toliko vulgarnih izraza kao sto to imam priliku cuti u cazinu ,.
psuje se bog , mater,sestra - glasniji smo od drugih itd. ovo naravno ja dozivljavam tako .. i ne mogu tebe natjerati da i ti gledas stvari na isti nacin ..
ps. hercegovci su izuzeti iz svega ovog posto . oni su neuracunjiv narod i psihopate ,.- a mi se jos drzimo u nekoj skali od 0- 100 mi smo na 45 :) Edited by hanzonehatori
  • Upvote 1

Evo kod nas Enej posle godinu dana u njemackom vrticu prica skoro pa savrseno njemacki ... slovenski jezik je zaboravio pricati jer nismo ga htijeli forsairati sa tri jezika ali razumije sve sta se mu rece a kod kuce pricamo nase jeste da kad gleda tv ili nesto njemacki je tu uvijek prisutan ali to mu je trenutno potrebno jer prelazi u predskolsko dijete i ovdje su prve cetiri godine vrlo bitne da se dalje opredelji u koju ce skolu ... doktor je i nama rekao da kod kuce pricamo svoj jezik ali da ga i ne forsiramo ako bi nam nesto na njemackom pricao da prica na nase ... sve neka ide svojim tokom ... tako da ni ovo dvoje drugih ne planiram forsirati sama ce vec nauciti djeca brzo uce ... ja sam prvo govorila slovenski jezik jer sam bila u vrticu tek oko pet godina sam naucila bosanski da pricam i od tad nisam nikad zaboravila mada imam milion greski ali glavno da se mi svi razumijemo :P :)
  • Upvote 1

nas Cazinljane svagdje prepoznaju po naglasku i kazu da naj bolje pricamo Bosanski jezik ...

[quote name='x-men' timestamp='1342110796' post='461165']
nas Cazinljane svagdje prepoznaju po naglasku i kazu da naj bolje pricamo Bosanski jezik ...
[/quote]

tu se bas necemo sloziti al`eto nek ti bude :)

ja brete ne mogu ono ,,h,, nikako ...kad moram reci ,,ja bih,, dobijem upalu glasi(h) zica :)

Interesantna tema o kojoj se sigurno moze dobro raspravljati... Postoje dva misljenja:
- djete iz malehna treba samo da prica jedan jezik (da se djete ne izgubi i ne mjesa)
- djete iz malehna treba da prica 2 ili 3 jezika (sto prije to bolje)

Tesko je reci sta je bolje i sta je ispravno. Postoje naucne izjave koje daju podrsku i jednom i drugom stavu. Cesto se cuje da djete koje zna svoj materni jezik, bolje i brze uci strane jezike. A naravno da djete koje rano pocne uciti strani jezik ima prednost prema drugoj djeci, odn. smanjiva se prednost druge djece. Pitanje je koliko rano treba poceti.

Ja mislim da treba naci neku zdravu sredinu u kojoj se svi dobro osjecaju, s tim da preferiram varijantu da djete prvo nauci svoj maticni jezik [b]i da ga nauci koristiti[/b]. A onda se i prije vrtica moze poceti sa napr. njemackim, malo brojati do 10 pa dalje, nazive nekih igracki itd.

Sa druge strane postoje naravno iskustva - svako ima svoje neko (dobro) iskustvo i naravno da ce prema tome raditi u buducnosti. Eci kaze da ima dobro iskustvo sa tim sto djete uci odma dva jezika i kaze dalje "zamislite djete dodje u vrtic i nezna ni rijeci". Sta da ja na to odgovorim, ziv sam, zdrav sam, nemam nikakvih poslijednica, pricam dva jezika odlicno i na druga dva se dobro znam sporazumijeti (cak i poslovno, ne samo naruciti kahvu). A ja sam bez i rijeci njemackog dosao, ne u vrtic gdje se kroz igru uci, nego odma u prvi razred. Nista mi nije falilo. Nije mi to bio neki sok i brzo sam stigao ostalu djecu. Tako da nas dvoje imamo razlicita iskustva, ali u oba slucaja za svoje kazemo da je pozitivno.

Ja poznajem jedan slucaj gdje se u komunikaciji djetetom koriste cak tri jezika. Neznam... Kakvu prednost to djete ima ako na tri jezika zna reci mami da mu opere guzu. Mada ova djeca sto sada rastu, rastu vec uz iphone i slicne aparate. Neka se cak samo sa iphonom mogu smiriti. Tu engleski i moze biti od koristi.. :-) ako vec u sedmoj godini pocnu programirati.
Ali i ti roditelji cesto mjesaju, neki vise, neki manje.

Kad tu djecu posmatram, i naravno njihove roditelje, imam malo strah da nece ostati dovoljno Bosanskog.
Mislim da se kod ovih pitanja i ne radi samo o jeziku, nego i o identitetu, o kulturi, o nasoj pripadnosti Bosni i Hercegovini i, za neke vise za neke manje vazno, i o vjeri. U ovom svemu vidim roditelje u velikoj odgovornosti, da svoju djecu izvedu na pravi put.

Ne mogu nikom djeliti savjete, ali misim da bi se trebalo obratiti malo vise paznje na "sve nase Bosnasko", ne samo na jezik.

Guest
svako ima druga iskustva. mislim da dijete brzo uci i ni ja nezelim, da moje djete tek u vrticu nauci njemacki jezik, nego da ga nauci prije. naravno i bosanski. ovdje diskutujemo samo o jeziku. o bosanskoj kulturi itd. smo diskutovali na temi integracija/asimilacija.

Svako tu nadje neki svoj put za koji za koji misli da je najbolji...

Sto se tice "skrecanja sa teme". Nisam imao tu namjeru, sorry, ali cinjenica je da su te tacke vezane. U Svicarskoj ti je prvi faktor prema kojem mjere integraciju stranca "poznjavanje jezika". Zelio sam samo da kazem zasto je u mojim ocima veoma vazno da djeca ovdje sto ranije i sto bolje uce Bosanski jezik. Zato sto na tom koncu vise i Bosanska kultura i Bosanski identitet.

Guest
nema problema, samo sam htjela da nekrene tema ovdje na integraciju :) ali u pravu si. ako neznas jezik, nisi ni integrisan.

mene interesuje. ako dijete prica oba jezika. znal uvjek s kim koji jezik moze pricati? sa drugarima npr. njemacki a sa nanom bosanski?

pa ako naucis jezik odredjene zemlje u kojoj zivis integrisao si se .. i to je sva mudrolija
samo problem je sto oni (zapadnjaci) hoce da mjenjaju ljudima vjeru,kulturu itd,. tacnije ili slikovito opisano oni hoce da turkinja skine svoju maramu i da uskoci u minic , i onda bi mozda bili zadovonji i rekli bi aha ova se je integrisala ... problem je sto to nije integracija vec asimilacija ...
evo jos jedan primjer (moj licni dozivljaj ) ja sam u austriji duze od 20 godina ,znam njemacki bolje od svaba .. neki dan se otvorila tema u firma o kerovima (psima) svabe poceli pricati o psima ko o bebama i ja uskocim u temu sa svojim krajiskim stylom gg*
kazem im : nije normalno da se ker mota oko mog tanjira i supe, mota se po spavacoj dje spavam ,njegove dlake po mom jastuku . itd. neki dan vidim cura vodi kera u parku i ker se pokaki -ona stade izvadi crvenu kesu iz dzepa uze onaj kolac spoda i sveza "fakat kesu i stavi je u dzep ., eto ti de, ili kuziram jednog frajera vodi kera na lancu (posao da trci - skida lanac sa pascetovog vrata i prebacuje ga sebi na vrat tj.ramena i pocinje da trci sa cukom... i ovo ne govorim sto sam izludio ili sto nemam boljeg posla ovo kazem iz tog razloga sto to lud narod za cukama pa cini mi se da svaka kuca ili stan ima pasce (unutra)
i kad sam im rekao o nekim generalnim grozotama njihovog naprednog svijeta Da vidis kako me gledaju , gledali su me sa onim ocima :Ti se neces nikad integrisati ... a i ne moram se vala integrisati , meni je najveca shega kad ih cujem kako se gadjaju sa padezima pa ih ja ispravim u njihovom rodjenom maternjem jeziku ..
ne znam zasto nasi (bosnje) pridaju toliku paznju da se toooliko dobro uklope u to njihovo drustvo , kad ih oni (svabudija) nikad nece prihvatiti u potunosti to je tako ... a ko kaze da je drukcije LAZE
al eto koliko mi se cini da smo mi bosnje dobre lizoguze ,,.
ajjjj.-- sto bi volio da se stanje u bosni popravi pa da sve na bolje krene (ekonomija itd.
pa vidio nas sarplanince kako se vracamo iz svabudije ... kasnije bi svi pricali otvoreno ovako ko ja ,,.
najdrazi su mi oni koji dodju odozgo i pricaju tj. hvale svabe ,ko da su sve svabe carevi ,.. a ja znam iz iskustva da su svabe smetljarosi od ljudi ,
i ja se ne moram natezati kod kuce da svoje dijete ucim o hansu i arbeitu i tanksteli ,,, kad ce ga oni (svabe) cim krene jadno kod njih u skolu iscjediti ko mokar peskir i nametnuti mu svoj tuskavi nacin razmisljanja ,jezik itd.
ne volim nase ljude koji su lizoguze , a vise su lizoguze ovi novo pridosli od onih koji su vec dugo gore /vani
zar nije interesantna pojava da covjek ode u austriju ili njemacku boravi 8 mjeseci u odredjenoj zemlji , vrati se u bosnu i hercegovinu i govori TANKSTELE umjesto benzinska pumpa ????????????
  • Upvote 1