Jump to content
selma90

Sultan Sulejman

Recommended Posts

Serija prati život velikog osvajača Sulejmana Veličanstvenog, njegov buran život, uspjehe, pohode, intrige na dvoru i u haremu, dočaravajući epohu 16. vjeka i moćnog Osmanskog carstva. Sultan Sulejman je na vlast stupio kao mladić od 26 godina, dok je njegova vladavina trajala 46 godina. Bio je najznačajniji osmanski vladar koji je učestvovao u osvajačkim pohodima po Evropi, Aziji, a 1521. godine zauzeo je i Beograd.

Ipak, Sulejmanove ambicije su bile još veće, kretao se ka Austrougarskoj predstavljajući prijetnju čitavoj zapadnoj Evropi. Nakon jednog od mnogobrojnih putovanja po Crnom moru, na carski brod koji je prevozio ženske robove kao poklon Sulejmanovoj palati, dospjela je i Aleksandra, kćerka ukrajinskog pravoslavnog sveštenika. Djevojka je kidnapovana i prodata u roblje, a Sulejman je upravo nju izabrao za svoju novu ženu. Aleksandra je tako postala Hurem. Rodila je Sulejmanu šestoro djece i zajedno sa njim vladala Osmanskim carstvom.

Serija je izazvala kontroverze u islamskom svijetu, jer je Sulejman predstavljen kao nemoralan čovek, bez poštovanja prema ljudima i sklon ličnim zadovoljstvima. Brojne pritužbe gledalaca upućene zbog negativnog predstavljanja ove istorijske ličnosti nisu umanjile popularnost serije u zemljama u kojima je prikazana.

[b]Sulejman I Veličanstveni[/b] (Halit Ergenč) Onur iz serije Seherzada - Deseti sultan Osmanskog carstva. Vladao je od 1520. do 1566. godine. Bio je čovjek višestrukih talenata: vješt vojni strateg, veliki zakonodavac, prefinjen pjesnik i strastveni obožavalac svoje jedine zakonite supruge, Ukrajinke Rokselane (Aleksandra). Naslijedio je carstvo u usponu koje je proširio na tri kontinenta.

[b]Aleksandra[/b] (Merijem Uzerli) - Hurem ili Rokselana. Kcerka ukrajinskog popa. Brzo je postala omiljena sultanova robinja, a potom I njegova žena. Imala je veliki uticaj na događaje u carstvu. Rodila mu je pet sinova i jednu kcerku. Kumovala je propasti prvog Sulejmanovog sina, proširivši glasine da Mustafa planira zavjeru protiv oca. Aleksandrin sin Selim popeo se na tron i naslijedio oca.

Da li gledate ovu seriju ? Meni je super i pratim je :)
  • Upvote 1

Hm, ne pratim te serijale, samo ako sam u manjini pa sam prisiljena :)
Cisto gubljenje vremena, moga slobodnog vremena. Ali ako na tv igra Dexter, to vec druga prica :)
  • Upvote 1

gdje se prikazuje?

od turskih i spanskih serija mi je muka, ali ovo sa historijskom podlogom bi moglio biti interesantno...

[quote name='picasso' timestamp='1340617117' post='460126']
gdje se prikazuje?

od turskih i spanskih serija mi je muka, ali ovo sa historijskom podlogom bi moglio biti interesantno...
[/quote]

Ja sam gledala na PrvaTv, bit ce na OBN samo ne znam tacno kad ce poceti :)

Na RTL-u je počela ova serija. Danima su je najavljivali. Pokušala sam je pratiti jer je protkana historijskim dešavanjima i činjenicama ...... ali nažalost to je samo sapunica. :(

Turski historicari ispred drzavnog instituta upozoravaju da slijed dogadjaja nije onaj pravi koji je u knjigama zabiljezen.. serija je nanovo oborila gledanost turske sapunice itd itd
Jedno je sigurno da ce uz esmeraldu, seherzadu sad i sulejman zauzeti pocasno mjesto :)

Od svega najdraze mi je sto turska opet porazi srbiju, ali serijama.. takodjer osvaja i rusiju :)

seherzada i esmeralda su safunice....sultan Sulejman je safun :)
  • Upvote 3

nisam gledao, međutim, prema onome što sam čuo, serija je totalni promašaj. Pokušali napraviti sapunicu protkanu s historijskim informacijama međutim, prije da su dobili parodiju od ovog. Ne znam? Sulejman je bio daleko od ovog kakvim ga prikazivaju, prvenstveno kada je riječ o njegovom moralu. Dalje, historijske informacije nisu tačne. Čak ona odjeća (bile su najave na tv-u) nije il 16. nego 18-19 stoljeća.

Gubljenje vremena i još jedna u nizu koja je puna nemorala. Mislim da je Sulejman ipak bio moralniji a tako i ostali oko njega. U svakom slučaju daleko od islama i bilo kakve povezanosti.