Jump to content
doktoraider

Jesu li potrebni dokazi za vjerovanje?

Recommended Posts

Esselamu alejkum we rahmetullahi we berekatuhu.

Jedne prilike sam razgovarao sa skupinom kršćana o religijama. Razgovarali smo o "mogućnosti" da je Biblija iskrivljena, i prema tome da "sadasnje kršćanstvo" nije vjera od Jednog Boga. Govorili su mi da za svoje vjerovanje oni ne trebaju dokaze već jednostavno da vjeruju? Šta vi mislite o ovome? - Da li čovjek, za kojeg se smatra da ima zdrav razum, može biti u nešto ubjeđen ukoliko nema dokaza za to?

predlažem da pogledate jedan fin video u trajanju od svega nekoliko minuta

[media=]http://www.youtube.com/watch?v=sDWR-XjjKVY&feature=related[/media]

Jusuf ESTES, bivši kršćanski svećenik, sada Islamski misionar (već 20 godina u Islamu) priča o svom prelasku na Islam i danonoćnom studiranju jer je htio da njegovo ubjeđenje bude temeljito na dokazima. Edited by doktoraider
  • Upvote 2

ja cu ovdje odgovoriti samo na naslov teme:
iako ima pregrst dokaza vise sile, covjek iako bi to zanijekao opet ne moze zivjeti a da u nesto ne vjeruje..

jednostavno smo po prirodi rodjeni da vjerujemo. pa tako i ateiste vjeruju da ne vjeruju :D

Guest
Jasno nam je svima da ovo nije moglo nastati iz ničega.

Ima onih koji smatraju da je sve nastalo eto iz ničega, jednostavno se pojavilo. Čovjek kao savršeno biće, u smislu da imamo noge za hodati, mozak za razmišljati, pluća za disati i sl. Baš smo mogli ovakvi nastati iz ničega.

To je to što se tiče vjerovanja u višu silu, odnosno u Boga. To nam je većini u podsvijesti i nema tog ateiste koji ne kaže "Molim te Bože" kad zagusti.

Što se tiče vjere, tu je uglavnom stvar odgoja. Ne ulazim u to.

Dokaza ima.

Većinu dokaza nudi Kur'an. Krećući od embriologije pa do tajni svemira.

To ukazuje da Bog postoji i da je Islam ispravna vjera.

" ... i onda su im srca zapečaćena, pa ne shvaćaju." - Pojedincima možeš iznositi dokaze, ali će ih odbaciti. To je upravo zbog toga što su im srca zapečaćena te iman u njih ne može da uđe ...

Što se tiče kršćanstva, mi muslimani znamo da su oni zalutali. Neke se stvari u njihovoj vjeri nikako ne mogu logički povezati, a da ne govorim onda o tome kako ni na jednom mjestu u Bibliji nije spomenuto da je Isus Bog i sl. tvrdnje na kojima se njihova vjera danas zasniva.
  • Upvote 2

[quote]ovdje se nalazio citat koji je obrisan zajedno s komentarom[/quote]

Ti se to zezas ?! o.O

Moja ti je preporuka da prije otvaranja tema i postavljanja pitanja ipak pročitaš par knjiga u vezi ove vjere. Stvarno se prvo trebaš sa nečim upoznati da bi bio sposoban ''voditi rasprave'' na tu temu.

Logicno da je stvoreno vise vjera, tako da se vidi ko ce naci pravu. Logicno da ne reaguje svako burno, sve zavisi od covjeka. Neko objasnjava lijepo i lagahno, a neko brza i svadja se. Logicno da vjera ima propise tako da bi se mogla praktikovati onako kako treba itd. Mislim, te cinjenice moze objasniti svako ko ima osnovni stupanj islamskog obrazovanja. Edited by doktoraider

[quote name='вoѕco' timestamp='1339420021' post='458554']
Ti se to zezas ?! o.O

Moja ti je preporuka da prije otvaranja tema i postavljanja pitanja ipak pročitaš par knjiga u vezi ove vjere. Stvarno se prvo trebaš sa nečim upoznati da bi bio sposoban ''voditi rasprave'' na tu temu.

Logicno da je stvoreno vise vjera, tako da se vidi ko ce naci pravu. Logicno da ne reaguje svako burno, sve zavisi od covjeka. Neko objasnjava lijepo i lagahno, a neko brza i svadja se. Logicno da vjera ima propise tako da bi se mogla praktikovati onako kako treba itd. Mislim, te cinjenice moze objasniti svako ko ima osnovni stupanj islamskog obrazovanja.
[/quote]

Pa cuj ja nemam problema sa vama sto vjerujete... Vise da je obrnuto...

I zasto bi ja jos vise o islamu citati trebala? za mene je ovo ok sto znam i kako osjecam...

Religijski, politicki i ini vodje najvise volje ljude koji ne traze dokaze.
Takvi se najcesce u zargonu zovu "ovce za sisanje".

[quote name='Incubus' timestamp='1339492400' post='458664']
Religijski, politicki i ini vodje najvise volje ljude koji ne traze dokaze.
Takvi se najcesce u zargonu zovu "ovce za sisanje".
[/quote]
Mi imamo nase dokaze, ajd da se izjasnim kao vjernik ali onako globalno..
Vjernici istrazivanjem svoje duhovnosti dobijaju dokaze, istrazivanjem prirode npr ili nekih nauka dobivaju dokaze.. Valjda ti je dosta dokaza..

Ali da, ateisti bi da svaki pojedinacno vidi Boga i ako je moguce da ga priupita zasto je Bog zapravo Bog..
Mi smo zrno pjeska u pustinji na prema Uzvisenom, tko smo mi i otkud nam pravo zapitkivati se o Takvoj velicini???
  • Upvote 1

A ostatku ateista koji vjeruju jedino u Bing Bang, eno vam Svicarske pa tamo sacekajte kad ce napraviti iz nicega novi univerzum. a onda se mozete u taj univerzum i preseliti :D
Ili skinite oluk sa kuce i pokusajte i vi sami sebi napraviti hadronski sudarac, jer ako mogu tamo ti u CERN-u sto i mi sebi nebi napraviti iz nicega svasta :)
  • Upvote 1

Ja sam agnostik, a ne ateist.

Ali mi moj razum jednostavno ne da da prihvatim ijednu ljudsku religiju. Sve su to stvorili ljudi da bi vladali drugim ljudima.
Bog ili Uzviseno Biće kako ga već ljudi nazivali je nešto drugo, ali religije kršćanstvo, islam i ostale su za mene najveće zlo.
  • Upvote 2

[quote name='Incubus' timestamp='1339529622' post='458716']

Ali mi moj razum jednostavno ne da da prihvatim ijednu ljudsku religiju. Sve su to stvorili ljudi da bi vladali drugim ljudima.
Bog ili Uzviseno Biće kako ga već ljudi nazivali je nešto drugo, ali religije kršćanstvo, islam i ostale su za mene najveće zlo.
[/quote]
Dobro znam za tebe, izjasnio si se vec nekoliko puta :) ovo je bilo upuceno forumskim ateistima!
Ti si jeli kako bi se naski reklo gemist, nisi ni jedno ni drugo ali imas ponesto od obje strane...

Guest
[quote name='Incubus' timestamp='1339529622' post='458716']

Ali mi moj razum jednostavno ne da da prihvatim ijednu ljudsku religiju.[b] Sve su to stvorili ljudi da bi vladali drugim ljudima.[/b]
[/quote]

Potkrijepi dokazima.

[quote name='Namik Šepić' timestamp='1339538536' post='458738']
Potkrijepi dokazima.
[/quote]

Broj ratova koji je vođen u ime ili ove religije kroz historiju valjda dovoljno govori.

Naravno da je iza svakog rata stajalo ekonomsko pitanje tj. želja za otimanjem, ali se ispostavilo da se ljudima najlakše upravlja upravo religijom.

[quote name='Incubus' timestamp='1339539244' post='458739']
Broj ratova koji je vođen u ime ili ove religije kroz historiju valjda dovoljno govori.

Naravno da je iza svakog rata stajalo ekonomsko pitanje tj. želja za otimanjem, ali se ispostavilo da se ljudima najlakše upravlja upravo religijom.
[/quote]
Ali to su pojedinci, religije bas suprotno govore tj striktno samo mir i mir... Tu ulazi i to da narod nije nacitan tj nije dovoljno sazrio pa tu npr nasa sveta knjiga kaze uci i citaj.. Prvo pravilo je kod nas uci i citaj :)
Znaci sta god vi korisno procitali u islamu imate sevap :D

Mozda ti incubus na kraju zavrsis i u dzenetu jer kako znam da si dosta nacitan :P

[quote name='scooby-doo' timestamp='1339545377' post='458741']
Ali to su pojedinci, religije bas suprotno govore tj striktno samo mir i mir... Tu ulazi i to da narod nije nacitan tj nije dovoljno sazrio pa tu npr nasa sveta knjiga kaze uci i citaj.. Prvo pravilo je kod nas uci i citaj :)
Znaci sta god vi korisno procitali u islamu imate sevap :D

Mozda ti incubus na kraju zavrsis i u dzenetu jer kako znam da si dosta nacitan :P
[/quote]

A ne znam....

Zar nisu kršćani vodili križarske ratove u ime religije.
Inkvizicija.
Širenje kršćanstva po južnoj americi mačem.

itd..

Koliko znam i Muhamed je ujedinio arape kroz ratove između Meke i Medine, a i kasnije su Muslimani nastavili s osvajanjima i širenjima islama kroz rata u sjevernoj africi i Španjolskoj.

ima toga još, ali ovo su mi nekako najvažniji primjeri dvije najveće religije...

A budući da sam pročitao Kur'an i znam šta su dužnosti vjernika mislim da me čitanje neće spasiti džehenema.
  • Upvote 1

Muslimani NIKAD nisu širili islam sabljom.

Ponekad je sila potrebna radi održavanja mira tj. vlastite sigurnosti. Nije svaki insan na ovoj našoj planeti Zemlji spreman održavati mir i harmoniju. A u to vrijeme je bilo mnogih koji bi rado ugrozili život Poslanika, a.s, te njegovih ashaba i ostalih stanovnika Mekke. Stoga, s tim ratovima su samo postizani mirovi,a ne nikakvo "nasilno" širenje islama,odnosno primanje islama.

U indiji živi preko 80% nemuslimana, a kako znamo, muslimani su vladali Indijom oko 1000 godina.

Isto tako, muslimani vladaju Arabijom oko 1400 godina i pored toga postoji preko 15 miliona kršćana i drugih, koji su bili te religije vijekovima unanazad. Da su muslimani koristili sablju, sada bi Arabiji bili SVE muslimani i sl.

[i]"Na put Gospodara svoga mudro i lijepim savjetom pozivaj, i s njima se na najljepši način raspravljaj!" - [/i]Znači, nama naš Gospodar naređuje da mirno pozivamo u islam. Islam je vjera mira.

Da ne bi i dalje iznosio dokaze, s obzirom da ovo gore govori dosta toga, imaš li ti kakav dokaz, odnosno priču gdje se je islam primio sabljom ?! Edited by вoѕco

[quote name='вoѕco' timestamp='1339575149' post='458764']
Muslimani NIKAD nisu širili islam sabljom.

Ponekad je sila potrebna radi održavanja mira tj. vlastite sigurnosti. Nije svaki insan na ovoj našoj planeti Zemlji spreman održavati mir i harmoniju. A u to vrijeme je bilo mnogih koji bi rado ugrozili život Poslanika, a.s, te njegovih ashaba i ostalih stanovnika Mekke. Stoga, s tim ratovima su samo postizani mirovi,a ne nikakvo "nasilno" širenje islama,odnosno primanje islama.

U indiji živi preko 80% nemuslimana, a kako znamo, muslimani su vladali Indijom oko 1000 godina.

Isto tako, muslimani vladaju Arabijom oko 1400 godina i pored toga postoji preko 15 miliona kršćana i drugih, koji su bili te religije vijekovima unanazad. Da su muslimani koristili sablju, sada bi Arabiji bili SVE muslimani i sl.

[i]"Na put Gospodara svoga mudro i lijepim savjetom pozivaj, i s njima se na najljepši način raspravljaj!" - [/i]Znači, nama naš Gospodar naređuje da mirno pozivamo u islam. Islam je vjera mira.

Da ne bi i dalje iznosio dokaze, s obzirom da ovo gore govori dosta toga, imaš li ti kakav dokaz, odnosno priču gdje se je islam primio sabljom ?!
[/quote]

Pa zasto su onda isli u ratove?
http://sh.wikipedia.org/wiki/Datoteka:Map_of_expansion_of_Caliphate.svg

Naravno zbog novca i teritorija kao i svi ostali. Ali da li je ideja ta prodana narodu pod krinkom vjere i ujedinjenja i islama. Jeste.

Hoces reci da je Poslanik s.a.v.s. vodio ratove da bi nagomilao novac i zaposjedao zemlje? Hah...

Poslanik je tek nakon jednog dugotrajnog progonjenja, koje je u Mekki trajalo 13 godina, bio prinuđen od strane agresora da se prihvati oružja u cilju sopstvene odbrane. U drugoj bitci koja se odigrala između muslimana i Mekanaca, na strani muslimana je bilo 700 dok je protivnik imao vojsku od 3000 ljudi. Muslimanima je u toj bitci nanesena velika šteta, čak je i sam Poslanik s.a.v.s. bio teško ranjen.Prilikom treće velike bitke muslimani nisu uopšte bili u stanju da se otvoreno suoče sa neprijateljem na bojnom polju.Stoga su iskopali rov da bi tako spriječili neprijatelja od direktnog jurišnog napada na Medinu.

Dakle, muslimani su u odnosu na protivnika u svim bitkama u pogledu broja i opreme bili slabiji. Na osnovu ovih historijskih činjenica nikad se ne može smatrati da su muslimani išli u te bitke sa ciljem da od protivnika oduzmu novac i bogatstvo. O takvim pohodima se ovdje ne može govoriti jer muslimani u nekim slučajevima nisu bili u mogućnosti da svoje sopstveno vlasništvo sačuvaju od pljački od strane neprijatelja.

@Tvoja slika

To je Emevijska dinastija. Nju je vodio Muavija.

[color=#000000][font=sans-serif][size=3]
[i]"Ovo doba je zapamćeno po mnogo negativnih i pozitivnih događaja. Naziva se i krvavim dobom muslimana jer se na nepošten način dolazilo na vlast. Većina tih halifa je živjela rasipnički, što se također kosi sa principima islama i praksom dotadašnjih halifa." - [/i]Ako se već pouzdamo u Wikipediu, onda nam ova rečenica govori da su to radili "muslimani" (pod navodnike!!!).[/size][/font][/color][color=#000000][font=sans-serif][size=3]
To ti je kao kad sada ode neki musliman napravi teroristicki napad i ti cijeli islam napadaš zbog tog napada i jednog muslimana (teroristicke skupine). Naravno, to je doba zapamćeno i po dosta toga dobrom, npr. širenje školstva, nauka itd. [/size][/font][/color]

Incubus

Kako gledaš na sve stvari koje su spomenute u Kur'anu još od prije 1400 godina a naukom su samo potvrđene u zadnjih, ne više od 1300. godina? - Jel stvarno i ti uzimaš taj blijedi argument da je Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, bio "samo "pametan ili možda imaš neko drugo mišljenje?

hajde da pokušamo to malo približiti. Ključna stvar je da prihvatiš istinu da je Kur'an jedina sačuvana Objava od Uzvišenog Allaha i da se nikad neće promjeniti ne samo zbog toga što je sačuvan u mushafima (knjigama) već zbog toga što milioni ljudi širom svijeta pamet od početka od kraja 604 stranice bez izostavljenog i jednog slova.

[b]1. [/b]Kako recimo gledaš na to da je u Kur'anu spomenuto kako je prva ključna stvar koja je potrebna za nastajanje kiše = vjetar? Dok početkom 20. stoljeća smatralo se da vjetar samo pokreće oblake?

[b]2.[/b] [i]"Zar čovjek misli da kosti njegove nećemo sakupiti? Hocemo, Mi možemo stvoriti jagodice prsta njegovih ponovo."[/i] (75- Al-Kiyamah, 3-4) - Ljudima koji su živjeli u doba Vjerovjesnika vrhovi prstiju nisu predstavljali ništa znacajno. Godine 1856. Englez po imenu Genn Ginsen otkrio je da svaki covjek posjeduje razlicite linije na vrhovima svojih prstiju

[b]3.[/b] Da li je svemir neogranicen? Ili je u jednoj staticnoj, konacnoj strukturi omeden granicama? Eto, to je jedna od tema koja je kroz historiju izazivala najžucnije rasprave najvecih umova covjecanstva. - "[i]Mi smo nebo moci Svojoj sazdali, i Mi ga, uistinu, širimo."[/i] (51-Az-Zariyat, 47)

[b]4.[/b] Francuski naucnik poznat po podmorskim istraživnajima, kapetan Jacques Cousteau otkrio kako on kaže "vodenu zavjesu". - "ova dva mora (Sredozemno more i Atlanski okean) posjeduju razlicite strukture. Prilikom istraživanja suocili smo se sa situacijom koja nas je zbunila: miješanje ova dva mora sprecava nevjerovatna vodena zavjesa, koja se nalazi na liniji njihovog dodirivanja." [i]“Pustio je dva mora da se dodiruju, izmedu njih je pregrada i oni se ne miješaju.[/i]” (55- Ar-Rahman, 19-20)

ps. ukoliko te zanima detaljnije jedan od ovih tačaka, mogu ti staviti tekst ovdje.

ovakvih stvari ti mogu još puno puno navesti? Budi oprezan i razmisli o ovome prije nego mi odgovoriš Edited by doktoraider
  • Upvote 2

[quote name='doktoraider' timestamp='1339578774' post='458772']
Incubus

Kako gledaš na sve stvari koje su spomenute u Kur'anu još od prije 1400 godina a naukom su samo potvrđene u zadnjih, ne više od 1300. godina? - Jel stvarno i ti uzimaš taj blijedi argument da je Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, bio "samo "pametan ili možda imaš neko drugo mišljenje?

hajde da pokušamo to malo približiti. Ključna stvar je da prihvatiš istinu da je Kur'an jedina sačuvana Objava od Uzvišenog Allaha i da se nikad neće promjeniti ne samo zbog toga što je sačuvan u mushafima (knjigama) već zbog toga što milioni ljudi širom svijeta pamet od početka od kraja 604 stranice bez izostavljenog i jednog slova.

[b]1. [/b]Kako recimo gledaš na to da je u Kur'anu spomenuto kako je prva ključna stvar koja je potrebna za nastajanje kiše = vjetar? Dok početkom 20. stoljeća smatralo se da vjetar samo pokreće oblake?

[b]2.[/b] [i]"Zar čovjek misli da kosti njegove nećemo sakupiti? Hocemo, Mi možemo stvoriti jagodice prsta njegovih ponovo."[/i] (75- Al-Kiyamah, 3-4) - Ljudima koji su živjeli u doba Vjerovjesnika vrhovi prstiju nisu predstavljali ništa znacajno. Godine 1856. Englez po imenu Genn Ginsen otkrio je da svaki covjek posjeduje razlicite linije na vrhovima svojih prstiju

[b]3.[/b] Da li je svemir neogranicen? Ili je u jednoj staticnoj, konacnoj strukturi omeden granicama? Eto, to je jedna od tema koja je kroz historiju izazivala najžucnije rasprave najvecih umova covjecanstva. - "[i]Mi smo nebo moci Svojoj sazdali, i Mi ga, uistinu, širimo."[/i] (51-Az-Zariyat, 47)

[b]4.[/b] Francuski naucnik poznat po podmorskim istraživnajima, kapetan Jacques Cousteau otkrio kako on kaže "vodenu zavjesu". - "ova dva mora (Sredozemno more i Atlanski okean) posjeduju razlicite strukture. Prilikom istraživanja suocili smo se sa situacijom koja nas je zbunila: miješanje ova dva mora sprecava nevjerovatna vodena zavjesa, koja se nalazi na liniji njihovog dodirivanja." [i]“Pustio je dva mora da se dodiruju, izmedu njih je pregrada i oni se ne miješaju.[/i]” (55- Ar-Rahman, 19-20)

ps. ukoliko te zanima detaljnije jedan od ovih tačaka, mogu ti staviti tekst ovdje.

ovakvih stvari ti mogu još puno puno navesti? Budi oprezan i razmisli o ovome prije nego mi odgovoriš
[/quote]

Slusao sam takve stvari bezbroj puta.

Ovo je izislo nedavno i tako je lijepo nacrtano pa cu to koristiti kao izvor: [url="http://theoatmeal.com/comics/tesla"]http://theoatmeal.com/comics/tesla[/url]

Dakle npr. tesla je znao rezonantnu frekvenciju Zemlje 50 godina prije nego su drugi znanstvenici to potvrdili.
Tesla je stvaro svjetlosne lopte koje ni dan danas uz svu tehnologiju niko jos nije ponovio.

Itd itd..

A zamisli da je napisao knjigu o svim tim cudima sto je patentirao i objasnio kako rade, a da ustvari nije htio nista napraviti nego da je samo ostavio oko sebe misteriju znanja.

U svakom slucaju historija je prepuna fascinantnih ljudi koji su radili fascinantne stvari i koji su bili ispred svog vremena.

Neki od njih su odlucili nesto dati covjecanstvu - drugi su zeljeli vladati covjecanstvom.

[quote name='вoѕco' timestamp='1339578686' post='458771']
Hoces reci da je Poslanik s.a.v.s. vodio ratove da bi nagomilao novac i zaposjedao zemlje? Hah...

Poslanik je tek nakon jednog dugotrajnog progonjenja, koje je u Mekki trajalo 13 godina, bio prinuđen od strane agresora da se prihvati oružja u cilju sopstvene odbrane. U drugoj bitci koja se odigrala između muslimana i Mekanaca, na strani muslimana je bilo 700 dok je protivnik imao vojsku od 3000 ljudi. Muslimanima je u toj bitci nanesena velika šteta, čak je i sam Poslanik s.a.v.s. bio teško ranjen.Prilikom treće velike bitke muslimani nisu uopšte bili u stanju da se otvoreno suoče sa neprijateljem na bojnom polju.Stoga su iskopali rov da bi tako spriječili neprijatelja od direktnog jurišnog napada na Medinu.

Dakle, muslimani su u odnosu na protivnika u svim bitkama u pogledu broja i opreme bili slabiji. Na osnovu ovih historijskih činjenica nikad se ne može smatrati da su muslimani išli u te bitke sa ciljem da od protivnika oduzmu novac i bogatstvo. O takvim pohodima se ovdje ne može govoriti jer muslimani u nekim slučajevima nisu bili u mogućnosti da svoje sopstveno vlasništvo sačuvaju od pljački od strane neprijatelja.

@Tvoja slika

To je Emevijska dinastija. Nju je vodio Muavija.

[color=#000000][font=sans-serif][size=3][i]"Ovo doba je zapamćeno po mnogo negativnih i pozitivnih događaja. Naziva se i krvavim dobom muslimana jer se na nepošten način dolazilo na vlast. Većina tih halifa je živjela rasipnički, što se također kosi sa principima islama i praksom dotadašnjih halifa." - [/i]Ako se već pouzdamo u Wikipediu, onda nam ova rečenica govori da su to radili "muslimani" (pod navodnike!!!).[/size][/font][/color]
[color=#000000][font=sans-serif][size=3]To ti je kao kad sada ode neki musliman napravi teroristicki napad i ti cijeli islam napadaš zbog tog napada i jednog muslimana (teroristicke skupine). Naravno, to je doba zapamćeno i po dosta toga dobrom, npr. širenje školstva, nauka itd. [/size][/font][/color]
[/quote]

A ne nije. Ja sam ratovao.

Pa zar nisu na kraju pobijedili i zar nije Muhamed ujedinio arapska plemena i bio pokretac sveg tog daljnjeg razvoja.

A onaj silni broj zena ? Vjerovatno ih je dobrocinitelj spasio od gladi... Edited by doktoraider
izbačen dio u kojem se vrijeđa Bog

Okej da se nadjemo na sredini :)

Muslimani jesu u svoje vrijeme u ime islama osvajali zemlje, ali tu su mnogi iznimci lijepog ponasanja npr sultan Salahuddin kojeg je i sam Ricard lavljeg srca pohvalio za ferplay :)
Kao sto kaze drug iz partije, bilo je razvratni halifa i sultana ali u globalu muslimani nisu raditi nikvu islamizaciju i imao si na izbor hos biti musliman ili ne. Npr zarobljenike su postali ako bi naucili 10 ljudi da pisu itd itd...

Islam je jedno, a to kako ga neki prezentuju je druga stvar..

Pa tu je i misterija o zacecu djeteta koju su tek 2008 potvrdili bas onako kako stoji u Kuranu itd

Incubus otvori temu za Teslu, mislim da ce biti veoma zanimljiva, nesporim da je on bio najveci genije za sve sto se danas dotice struje ali Kuran je dao odgovore na vecinu nauka i po mom doooostaaa vise zaitrigirao nas smrtnike sa svim tim dokazima

Incubus,

To što si rekao smješno je. Ne želeći da te uvrijedim, ja sam više očekivao od tebe. Poslanik Muhammed sallallahu alejhi ve sellem, za kojeg vi kažete da je samo bio puno pametan, živio je životom prosječnog čovjeka. Također, ne priznajete da je Kur'an Allahova riječ i oko toga se vrti glavni problem. - Ne mogu vjerovati da porediš neka otrkića Nikole Tesle sa stvarima koja su pomenuta u Kur'anu. Da se spustim na tvoj nivo u onoj mjeri koliko islam dozvoljava:

Poslanik Muhammed sallallahu alejhi ve sellem živio je na Arabijskom poluotoku. U izvorima sire (život Poslanika sallallahu alejhi ve sellem) - ne znam da se spominje da je bio na moru a more je od Medine nekih 150 kilometara, ovog ljeta sam se tamo kupao (Jambo se zove mjesto-Crveno more). Ne znam kojim se je to spravama uopće moglo vidjeti da postoji neka planeta, putem kakvih aparata su se gledale zvijezde i kako se je moglo zaključiti sve ovo što su naučnici tek sada zaključili - da bi se, tad, došlo do "saznanja" putem ljudskog mozga kako se svemir širi?! - opet ću ponoviti: smješno mi je što porediš neka otkrića Nikole Tesle sa svim onim što je spomenuto u Kur'anu.

i htio bih tebe upitati zbog kakvih to stvari bi se osjećao porobljeno ukoliko bi prihvatio islam? - razmišljajući tako kako ti razmišljaš, ja nikad nebi trebao voziti auto jer kao član saobraćaja potrebno je da poštuješ pravila kako nebi sebi i drugom nanio štetu. Na ovom svijetu, tvojim razmišljanjem, nebi trebala postojati nikakava kazna, jer bi se počinioc lošeg djela osjećao ugroženo ukoliko bi bio kažnjen, odnosno spriječen u šire zla po zemlji.

i reci mi još.. koja to osoba (imenično) ili koji to ljudi (kako da ih nazovem) - imaju koristi od toga što je ovaj ili onaj musliman? Edited by doktoraider

Slazem se sa korisnikom scooby-doo.

Ljudi pisu knjige o Kur'anskim mudzizama tako da je jako tesko to na forumu sve prezentovati. (Preporucujem ti knjigu "Kur'anske mudzize" od Harun Yahye)

Kako god, Kur'anski dokazi i Teslina otkrica se dosta, dosta razlikuju ... Zapamti da je Kur'an objavljen prije 1400 godina. A ne znam ni jednoga naucnika iz tog vremena da je imao ovolika znacajna otkrica kao sto su ona u Kur'anu.

I molio bih te da navedes neki Kur'anski dokaz za njegovu naucnu nadnaravnost pa da komentarises i kazes zasto ti mislis da to nije nadnaravno. Ovako samo kazes "bilo je jos nacunika sa jos otkrica". Ta recenica je stvarno NISTA...
  • Upvote 1

[quote name='doktoraider' timestamp='1339586773' post='458785']
Incubus,

To što si rekao smješno je. Ne želeći da te uvrijedim, ja sam više očekivao od tebe. Poslanik Muhammed sallallahu alejhi ve sellem, za kojeg vi kažete da je samo bio puno pametan, živio je životom prosječnog čovjeka. Također, ne priznajete da je Kur'an Allahova riječ i oko toga se vrti glavni problem. - Ne mogu vjerovati da porediš neka otrkića Nikole Tesle sa stvarima koja su pomenuta u Kur'anu. Da se spustim na tvoj nivo u onoj mjeri koliko islam dozvoljava:

Poslanik Muhammed sallallahu alejhi ve sellem živio je na Arabijskom poluotoku. U izvorima sire (život Poslanika sallallahu alejhi ve sellem) - ne znam da se spominje da je bio na moru a more je od Medine nekih 150 kilometara, ovog ljeta sam se tamo kupao (Jambo se zove mjesto-Crveno more). Ne znam kojim se je to spravama uopće moglo vidjeti da postoji neka planeta, putem kakvih aparata su se gledale zvijezde i kako se je moglo zaključiti sve ovo što su naučnici tek sada zaključili - da bi se, tad, došlo do "saznanja" putem ljudskog mozga kako se svemir širi?! - opet ću ponoviti: smješno mi je što porediš neka otkrića Nikole Tesle sa svim onim što je spomenuto u Kur'anu.

i htio bih tebe upitati zbog kakvih to stvari bi se osjećao porobljeno ukoliko bi prihvatio islam? - razmišljajući tako kako ti razmišljaš, ja nikad nebi trebao voziti auto jer kao član saobraćaja potrebno je da poštuješ pravila kako nebi sebi i drugom nanio štetu. Na ovom svijetu, tvojim razmišljanjem, nebi trebala postojati nikakava kazna, jer bi se počinioc lošeg djela osjećao ugroženo ukoliko bi bio kažnjen, odnosno spriječen u šire zla po zemlji.

i reci mi još.. koja to osoba (imenično) ili koji to ljudi (kako da ih nazovem) - imaju koristi od toga što je ovaj ili onaj musliman?
[/quote]

Mene ustvari briga sta ti od mene ocekujes tako da uvrede nema.

Tesla se rodio u Smiljanima u Lici - ako si ikad bio vidio bi kolika je to rupetina. Kao djecak se kupao u obliznjoj rijeci i sanjao o energiji koja bi se iz rijeke mogla dobiti. Fascinantno zar ne.

Sto se tice porobljavanja ne bih se ja osjecao porobljeno, ali zato isto na mene ne moze utjecati ni hodza ni predsjednik drzave, pa na kraju krajeva ni tesla da ustane iz groba.
A sad sto se tice sirenja zla - ne znam otkud si to izvukao, ali kao sto sam naveo u prvom postu ne vidim apsolutno nista gdje su to religije sprijecile neko zlo. Gdje god pogledam kroz historiju i danas na planeti zemlji je religija bila povod za ratove, ubijanja, mrznju, mucenja itd...
Zar nije zanimljivo da upravo zemlje europskog sjevera imaju sve veci pad broja vjernika, a to su ujedno najprosperitetnije i najmirnije zemlje na svijetu.

Od vjernika i vjerskih vodja se stalno cuje: "ljubi sve ljude", "mir", "dobro" itd. ali kad dodje neko ko im nije po volji odmah su iskljucivi prema njima.

[quote name='вoѕco' timestamp='1339587050' post='458786']
Slazem se sa korisnikom scooby-doo.

Ljudi pisu knjige o Kur'anskim mudzizama tako da je jako tesko to na forumu sve prezentovati. (Preporucujem ti knjigu "Kur'anske mudzize" od Harun Yahye)

Kako god, Kur'anski dokazi i Teslina otkrica se dosta, dosta razlikuju ... Zapamti da je Kur'an objavljen prije 1400 godina. A ne znam ni jednoga naucnika iz tog vremena da je imao ovolika znacajna otkrica kao sto su ona u Kur'anu.

I molio bih te da navedes neki Kur'anski dokaz za njegovu naucnu nadnaravnost pa da komentarises i kazes zasto ti mislis da to nije nadnaravno. Ovako samo kazes "bilo je jos nacunika sa jos otkrica". Ta recenica je stvarno NISTA...
[/quote]

Pa nedavno sam u Njemackoj gledao kamenu plocicu starih Sumera koja je stara 6000 godina koju su desifrirali i shvatili da je recept za pivo sto je ustvari fascinantno jer se prije mislilo da je pivo pocelo sa starim egipcanima prije 3000 godina. Znaci razlika 3000 godina!

A kad smo kod egipta ni dan danas ne znaju kako su oni gradili piramide.

Crkva je spaljivala one koji nisu vjerovali da je zemlja ravna itd itd...

Puno je toga kroz historiju otkriveno.

Samo kao sto rekoh - neki su ljudi to objavili kao znanstveno djelo, dok su drugi napisali lijepu bajku kako bi ih drugi ljudi slijedili.

zaboravljas na 25 poslanika koji su bili prije zadnjeg. tj bilo ih je i vise ali bice da se navodi 25 imena..
i malo licemjerno sto bas pivu navodis za primjer, meni bi i piramide bile dovoljne :)
a kod nas je lijepo to objasnjeno kad i sta se desavalo u vrijeme Musa a.s i faraona!!