Jump to content
Sign in to follow this  
mell

Ekološki porez

Recommended Posts

Koliko su plastične vrećice štetne za okoliš, pokazuje podatak po kojemu je za prirodnu razgradnju jedne vrećice potrebno čak sto godina i više.

U Hrvatskoj se razmišlja o dvije kune po vrećici koje bi se uplaćivale u Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, a bile bi namijenjene ostvarivanju projekata koji služe poboljšanju okoliša.

Ministrica Holy kaže: "Cilj je smanjiti pritisak na okoliš s obzirom na to da se plastične vrećice dugo razgrađuju, a zbog male težine, teško je kontrolirati njihovo odlaganje na deponijima. Ideja nije dodatno opterećivati građane novim nametom niti punjenje Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, nego osvještavanje javnosti kako bi se građani počeli odgovornije ponašati prema okolišu".

Zbog proizvodnje plastičnih vrećica, troše se prirodna bogatstva i energija, a one poslije pridonose gomilanju smeća. Svake godine u svijetu se potroši više od 500 milijarda plastičnih vrećica, od kojih se zbog visokih troškova reciklira manje od jedan posto, a preostalih 99 posto završava u prirodi (mora, oceani, rijeke i jezera).

Da li je i nama potreban ovakav porez? Da li uopce postoji sigurnost u njegovoj provedbi?

[quote name='mell' timestamp='1336920488' post='456445']
Koliko su plastične vrećice štetne za okoliš, pokazuje podatak po kojemu je za prirodnu razgradnju jedne vrećice potrebno čak sto godina i više.

U Hrvatskoj se razmišlja o dvije kune po vrećici koje bi se uplaćivale u Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, a bile bi namijenjene ostvarivanju projekata koji služe poboljšanju okoliša.

Ministrica Holy kaže: "Cilj je smanjiti pritisak na okoliš s obzirom na to da se plastične vrećice dugo razgrađuju, a zbog male težine, teško je kontrolirati njihovo odlaganje na deponijima. Ideja nije dodatno opterećivati građane novim nametom niti punjenje Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, nego osvještavanje javnosti kako bi se građani počeli odgovornije ponašati prema okolišu".

Zbog proizvodnje plastičnih vrećica, troše se prirodna bogatstva i energija, a one poslije pridonose gomilanju smeća. Svake godine u svijetu se potroši više od 500 milijarda plastičnih vrećica, od kojih se zbog visokih troškova reciklira manje od jedan posto, a preostalih 99 posto završava u prirodi (mora, oceani, rijeke i jezera).

Da li je i nama potreban ovakav porez? Da li uopce postoji sigurnost u njegovoj provedbi?
[/quote]

Ova Holy nije normalna. Ovaj porez je glupost. Inače ova sva ekologija će nas na kraju ubiti u pojam.

[quote name='Incubus' timestamp='1336920727' post='456447']
Ova Holy nije normalna. Ovaj porez je glupost. Inače ova sva ekologija će nas na kraju ubiti u pojam.
[/quote]
Upravo tako. Inace, cijela prica o ocuvanju zivotne sredine i ekologiji uopce je postala vrlo unosna tako da drzave i lobiji samo na pricu ostvaruju astronomske dobiti. Tako se moze zakonski zabraniti proizvodnja i distribucija proizvoda koje oneciscuju okolinu, a podstaci eko prihvatljive materijale i opremu i sve ok.

a vi bi pustili da neki zagadjivac pobije svu ribu u rijekama ili slicno ...

[quote name='lucky' timestamp='1336923495' post='456451']
[/quote]
Upravo suprotno.
Problem treba rjesavati tamo gdje je i nastao, znaci djelovati preventivno, a ne sistemski praviti preduslove da se, ko fol, zbog brige o zivotnoj sredini krajnjim korisnicima namece neki drakonski porez koji je opet posljedica nepostojanja neke jasnije strategije.
  • Upvote 1

Zagađivanje je veoma lako pratiti.
Postave se senzori koji sve prate i to je to.

Međutim vratimo se malo prvo Mireli Holy. Ja smatram zaista smatram da diploma iz etnologije i komparativne književnosti ne može biti uvjet da se neko bavi tako kompleksnim stvarima.

Do sada se Holy protivila termoelektrani plomin 3 (na ugljen ili plin), hidroelektrani ombla i termoelektrani na plin u slav. brodu.
Samo ponavlja da nam trebaju obnovljivi izvori. Naravno pojma nema da bi uopšte pustio obnovljive izvore u sistem moraš imati rezervu u stalnim izvorima.
Drugo Čačić je dobro rekao o solarnoj energiji. U sloveniji država plaća za 1 MWh solarne energije oko 250 eura dok je cijena el. energije na burzi 60ak eura. Znači da porezni obveznici plaćaju 190 eura. To je zastrašujuće!

Drugo solarne elektrane zauzimaju ogromnu površinu koja se može kvalitetnije iskoristiti, a i time uništavaju prirodna staništa brojnih vrsta.
Vjetroelektrane također zahtjevaju velik prostor i proizvode različite vibracije i buku koja smeta i ljudima i životinjama.
Proizvodnja solarnih panela i dijelova za vjetroelektrane košta jako puno i sama proizvodnja istih zahtjeva veliku potrošnju energije.

Svi stručnjaci govore o tome da su dobri stari izvori energije optimalni i najkvalitetniji jer je tehnologija razvijena i jer je omjer cijene/štetnosti optimalan. Nuklearna energija je najčišća koju imamo, a napredak u toj oblasti je ogroman. Ugalj, nafta, plin su najbolji mogući izvori i dalje.
Ne može se forsirati nova tehnologija kad imaš nešto puno bolje. To su gluposti koje plaćaju porezni obveznici a kroz lobije se furaju subvencije istima.

Uzmimo primjer izmjenične struje i Nikole Tesle. Financiran je privatnim novcem i uspio je zato što je taj novi sistem bio bolji od svega što je prije postojalo.
Danas svi hoće da država subvencira te obnovljive izvore energije.

Ja sam siguran da će oni postati bolji od starih izvora energije, ali danas još to nisu i nema potreba koristiti ih.

Plastične vrećice su druga glupost.
Sad će one male vrećice koštati 2 kn a velike debele i puno kvalitetnije 2.10 kuna. Pa ja ću uvije kupiti ovu od 2.10 kuna iako ta vjerovatno šteti okolišu 4x više od male. Naravno Holy ce me vjerovatno onda natjerati da velike plaćamo 5 kuna.
Dalje trgovci ce naci nacin da prenesu taj trošak na kupca. U velikim supermarketima možda i neće biti problem, ali recimo na placu će domaći paradajz biti skuplji jer će trgovci koristiti skuplje papirnate od jeftinijih plastičnih kesa.

Sve su to tako velike gluposti da to nije normalno.

A recimo hrvatska plaća 50 lipa po plastičnoj ambalaži. Ispalo je da je jeftinije proizves ambalažu i prodavat ju državi ili švercati ambalažu iz drugih država. I brojni to rade. A sve plaćaju porezni obveznici.

Možda će ubrzo porez na sve plastično - evo ja trenutno gledam u plastične slušalice, tipkam po plastičnoj tastaturi, koristim plastični miš, kraj mene je plastični mobitel, imam pvc stolariju, plastični televizor itd itd itd.. ... još malo pa će ekološki porez na sve ići...

Strašno.

[quote name='lucky' timestamp='1336923495' post='456451']
[/quote]
Luckyne, to je ista stvar i sa cigaretama, povećavaju akcize abnormalno, pisu neke gluposti po njima da bi narod bio zdrav jer je njima bitno nase zdravlje. Ustvari je samo zbog novca, ako su toliki problem pa zabrani ih kao kokain i hasta la dvista... a ne neka supacka prica, koja je samo izgovor za abnormalnu zaradu, odnosno kradju gradjanja.
  • Upvote 1

OIE su prica za sebe i postali su ekstra profitabilna oblast, a sve zahvaljujuci lobistima koji su imali i snage i znanja da nametnu jedan potpuno nakaradan sistem subvencioniranja u skoro svim evropskim drzavama. Svi su, slucajno ili ne, prihvatili sistem u kojem se subvencionira kolicina proizvedene energije, umjesto da se subvencionira ono sto bi poreske obvaznike najmanje kostalo. Tako je u RH kW el. energije proizveden iz solara 3,66 kn, dok je u BiH isti taj kW 0,74 KM. Lobiji su uradili svoj dio posla i to je to.
Umjesto da su drzave rekle da ce subvencionirati iskljucivo male sisteme, namjenjene za podmirenja vlastitih potreba, i to na nacin da ce imaoce osloboditi placanja raznih saglasnosti i dozvola, sto realno drzavu ne kosta puno ili gotovo nista, one su krenule potpuno obrnutom logikom. Tako je vlada Ceske uvela porez na suncevo zracenje jer su bez bilo kakve analize krenuli u subvencioniranje OIE sa nevjerovatnih 0,60 eura, sto je bilo mamac za njemacke firme koje su ovu malu drzavu ucinile najvecim proizvodjacem struje iz OIE po glavi stanovnika. kad su cesi skontali da to ne mogu finansirati i oborili cijene, njemci su jednostavno pokupiti svoju opremu i preselili se u Italiju.
Nebi se bas slozio da solari i vjetrenjace nesto znacajnije narusavaju eko sustav, ako to i cine onda je to nemjerljivo u odnosu na neku termoelektranu. Naravno bazna proizvodnja mora postojati a ona se moze postici samo izgaranjem fosilnih goriva, sve ostalo je vrlo promjenjivo.

Plasticene kese su vec toliko zagadile okolis da ih treba potpuno zabraniti.

[quote name='Jiggy Bau' timestamp='1336945205' post='456471']
Luckyne, to je ista stvar i sa cigaretama, povećavaju akcize abnormalno, pisu neke gluposti po njima da bi narod bio zdrav jer je njima bitno nase zdravlje. Ustvari je samo zbog novca, ako su toliki problem pa zabrani ih kao kokain i hasta la dvista... a ne neka supacka prica, koja je samo izgovor za abnormalnu zaradu, odnosno kradju gradjanja.
[/quote]

Slažem se.
Ja ne pušim i uživam ući u kafić u kojem se ne puši, ali valjda treba postojati izbor, a ne zabranjivati pušenje.
A o cijenama cigareta da ne govorim.
I sve je do akciza.

A što se tiče droge UN je već priznao da je rat protiv droga izgubljen.
Isto je bilo s prohibicijom u americi. Zabranili alkohol, a dobili organizirani kriminal.
Treba legalizirati i droge, ali države vole da sve imaju pod svojom kontrolom.

[quote name='barca' timestamp='1336945653' post='456472']
OIE su prica za sebe i postali su ekstra profitabilna oblast, a sve zahvaljujuci lobistima koji su imali i snage i znanja da nametnu jedan potpuno nakaradan sistem subvencioniranja u skoro svim evropskim drzavama. Svi su, slucajno ili ne, prihvatili sistem u kojem se subvencionira kolicina proizvedene energije, umjesto da se subvencionira ono sto bi poreske obvaznike najmanje kostalo. Tako je u RH kW el. energije proizveden iz solara 3,66 kn, dok je u BiH isti taj kW 0,74 KM. Lobiji su uradili svoj dio posla i to je to.
Umjesto da su drzave rekle da ce subvencionirati iskljucivo male sisteme, namjenjene za podmirenja vlastitih potreba, i to na nacin da ce imaoce osloboditi placanja raznih saglasnosti i dozvola, sto realno drzavu ne kosta puno ili gotovo nista, one su krenule potpuno obrnutom logikom. Tako je vlada Ceske uvela porez na suncevo zracenje jer su bez bilo kakve analize krenuli u subvencioniranje OIE sa nevjerovatnih 0,60 eura, sto je bilo mamac za njemacke firme koje su ovu malu drzavu ucinile najvecim proizvodjacem struje iz OIE po glavi stanovnika. kad su cesi skontali da to ne mogu finansirati i oborili cijene, njemci su jednostavno pokupiti svoju opremu i preselili se u Italiju.
Nebi se bas slozio da solari i vjetrenjace nesto znacajnije narusavaju eko sustav, ako to i cine onda je to nemjerljivo u odnosu na neku termoelektranu. Naravno bazna proizvodnja mora postojati a ona se moze postici samo izgaranjem fosilnih goriva, sve ostalo je vrlo promjenjivo.

Plasticene kese su vec toliko zagadile okolis da ih treba potpuno zabraniti.
[/quote]

Pogledati ovaj video:

[url="http://www.youtube.com/watch?v=CZ-4gnNz0vc"]http://www.youtube.com/watch?v=CZ-4gnNz0vc[/url]

A evo i izvrsnih postova o plastičnim kesama:

[url="http://plasticno-je-fantasticno.blog.hr/2012/05/1630755714/76-plasticnih-vrecica-se-ponovno-upotrijebi.html"]http://plasticno-je-fantasticno.blog.hr/2012/05/1630755714/76-plasticnih-vrecica-se-ponovno-upotrijebi.html[/url]
[url="http://plasticno-je-fantasticno.blog.hr/2012/04/1630683430/21-razlog-zasto-ne-treba-naplacivati-plasticne-vrecice.html"]http://plasticno-je-fantasticno.blog.hr/2012/04/1630683430/21-razlog-zasto-ne-treba-naplacivati-plasticne-vrecice.html[/url]

Plastika je fantastičan materijal. Zagađivači su ljudi koji bacaju kese u okoliš umjesto da recikliraju. Ali ljudi bacaju i auta i šporete i sve živo i to se neće promijeniti... a proizvodnja papirnatih kesa isto troši i resurse i energiju ...

[quote name='Incubus' timestamp='1336947102' post='456474']
Pogledati ovaj video:

A evo i izvrsnih postova o plastičnim kesama:

[url="http://plasticno-je-fantasticno.blog.hr/2012/05/1630755714/76-plasticnih-vrecica-se-ponovno-upotrijebi.html"]http://plasticno-je-...upotrijebi.html[/url]
[url="http://plasticno-je-fantasticno.blog.hr/2012/04/1630683430/21-razlog-zasto-ne-treba-naplacivati-plasticne-vrecice.html"]http://plasticno-je-...ne-vrecice.html[/url]

Plastika je fantastičan materijal. Zagađivači su ljudi koji bacaju kese u okoliš umjesto da recikliraju. Ali ljudi bacaju i auta i šporete i sve živo i to se neće promijeniti... a proizvodnja papirnatih kesa isto troši i resurse i energiju ...
[/quote]
Jasno je svima nama da kad bi se cijelo covjecanstvo ujedinilo ipak nece moci uspjeti jer smo sami sebi toliko zla nanijeli da smo svi skupa u banani. Ako se tome dodaju interesi lobija onda smo u cijelov gajbi banana (sto bi rekao moj drug Vento).

Kad sam rekao da bi trebalo zabraniti plasticne vrecice, mislio sam da mi svi skupa nismo dorasli da se nosimo sa svim tim novim materijalima i dostignucima. Tako se ne znamo nositi i sa svim prednostima koje nose OIE pa ih maksimalno zloupotrebljavamo zarad licnih interesa.
Skoro sam procitao neki clanak na koji sam se dobro nasmijao. Tice se vanzemaljaca koji navodno u sirokom luku zaobilaze nas planet jer su njihove analize pokazale da smo previse sujicidalni i da svoje resurse nemilice trosimo, te da bi mogli naskoditi ostatku svemira. Tekst je glupost koja je i vise nego tacna.
Naravno da je plastika fantastican materijal ali nasa svijest je na vrlo niskom nivou, tako da postajemo robovi vlastitih dostignuca.

[quote name='barca' timestamp='1336949855' post='456475']
Jasno je svima nama da kad bi se cijelo covjecanstvo ujedinilo ipak nece moci uspjeti jer smo sami sebi toliko zla nanijeli da smo svi skupa u banani. Ako se tome dodaju interesi lobija onda smo u cijelov gajbi banana (sto bi rekao moj drug Vento).

Kad sam rekao da bi trebalo zabraniti plasticne vrecice, mislio sam da mi svi skupa nismo dorasli da se nosimo sa svim tim novim materijalima i dostignucima. Tako se ne znamo nositi i sa svim prednostima koje nose OIE pa ih maksimalno zloupotrebljavamo zarad licnih interesa.
Skoro sam procitao neki clanak na koji sam se dobro nasmijao. Tice se vanzemaljaca koji navodno u sirokom luku zaobilaze nas planet jer su njihove analize pokazale da smo previse sujicidalni i da svoje resurse nemilice trosimo, te da bi mogli naskoditi ostatku svemira. Tekst je glupost koja je i vise nego tacna.
Naravno da je plastika fantastican materijal ali nasa svijest je na vrlo niskom nivou, tako da postajemo robovi vlastitih dostignuca.
[/quote]

Inace imam suprotno misljenje o ljudskoj civilizaciji.
Mislim da pravimo gresku kao i oni prije nas - da sve pocinje i zavrsava s nama.

Mislim da planet Zemlja jos puno toga ima za dati i da necemo tako brzo potrositi resurse kao sto se misli. Tehnologija ide naprijed.

Ja sam cak siguran da cemo kroz dovoljno veliki broj godina kolonizirati planete naseg sustava pa i dalje.
Evo vec planiraju vaditi rude s asteroida i ljudi ulazu novac u to.

Prije SAMO 1000 godina da si rekao da ce ljudi letjeti nebom i komunicirati ovako kako mi danas komuniciramo Crkva bi te spalila na lomaci.

Ljudi su mocni. Ljudi idu naprijed i ja nemam nikakvih sumnji u buducnost covjecanstva.
Mene brine sto ovi ekolozi da bi ostvarili svoje ciljeve osiromasuju sve nas i ne daju nam da uzivamo u blagodatima koje nam Zemlja daje. Edited by Incubus

Nisam ni rekao da ce se resursi potrositi, ali da ih nemilice trosimo, to je istina. U ostalom i zemlja sa njive je resurs. Mene vise brinu zagadjenja jer ima puno drzava u svijetu gdje je pijenje vode iz cesme na vlastitu odgovornost. Inace, oni koji su do sad zagadjivali i tako ostvarivali profit sad se predstavljaju kao veliki ekolozi i ponovo profitiraju.

Protokol iz Kjota, direktiva EK o OIE i mnogi drugi dokumenti ne nalazu modele kako doci do cilja. Modaliteti su pravljeni na nivou drzava, u pravilu na ruku lobijima, a svi znamo sta su motivi za to. Tako je u mnogim drzavama, medju kojima je i BiH, ta oblast uredjena na potpuno nakaradan nacin i daleko od ociju javnosti. Najsvjeziji primjer su projekti sirom opcina BiH, medju kojima je i Cazin, gdje ce se provoditi projekti na energetskoj ucinkovitosti javnih objekata (zgrade organa uprave, bolnice ...). U pravilu ce jedan manji dio tih srestava biti utrosen na termo izolacije tih objekata, a glavnina ce biti utrosena na sisteme centralnih grijanja koja su u pravilu predvidjena na loz ulje. Znaci na mostu dobijes, na cupriji izgubis. Malo kreativnosti ne bi skodilo.

Npr. grad Rijeka je taj isti projekat realizovao na nacin da su na krov zgrade postavili solarne panele koji ce proizvesti dovoljnu kolicinu struje za rad centralnog grijanja koje je na struju. Dakle, ulozili su tudji novac, i oslobodili se placanja ogrijeva.

[quote name='barca' timestamp='1337004005' post='456513']
Nisam ni rekao da ce se resursi potrositi, ali da ih nemilice trosimo, to je istina. U ostalom i zemlja sa njive je resurs. Mene vise brinu zagadjenja jer ima puno drzava u svijetu gdje je pijenje vode iz cesme na vlastitu odgovornost. Inace, oni koji su do sad zagadjivali i tako ostvarivali profit sad se predstavljaju kao veliki ekolozi i ponovo profitiraju.

Protokol iz Kjota, direktiva EK o OIE i mnogi drugi dokumenti ne nalazu modele kako doci do cilja. Modaliteti su pravljeni na nivou drzava, u pravilu na ruku lobijima, a svi znamo sta su motivi za to. Tako je u mnogim drzavama, medju kojima je i BiH, ta oblast uredjena na potpuno nakaradan nacin i daleko od ociju javnosti. Najsvjeziji primjer su projekti sirom opcina BiH, medju kojima je i Cazin, gdje ce se provoditi projekti na energetskoj ucinkovitosti javnih objekata (zgrade organa uprave, bolnice ...). U pravilu ce jedan manji dio tih srestava biti utrosen na termo izolacije tih objekata, a glavnina ce biti utrosena na sisteme centralnih grijanja koja su u pravilu predvidjena na loz ulje. Znaci na mostu dobijes, na cupriji izgubis. Malo kreativnosti ne bi skodilo.

Npr. grad Rijeka je taj isti projekat realizovao na nacin da su na krov zgrade postavili solarne panele koji ce proizvesti dovoljnu kolicinu struje za rad centralnog grijanja koje je na struju. Dakle, ulozili su tudji novac, i oslobodili se placanja ogrijeva.
[/quote]

Energetska učinkovitost svih objekata je dobra stvar - to je jednostavno i dokazano računicom. Ulaganja u izolaciju, stolariju, pažnja pri izgradnji i druge sitnice su ispaltive brzo i dobra su stvar.

Ali problem je što se miješaju stalno kruške i jabuke.

Ne znam da je ovo u Rijeci riješeno jer je grijanje u rijeci ubij bože skupo. Možda je to grad rijeka uradio za svoje prostorije tj. gradsku upravu i slično iako sam gotovo siguran da nisam vidio panele na zgradi općine?

[quote name='Incubus' timestamp='1337005188' post='456515']
Energetska učinkovitost svih objekata je dobra stvar - to je jednostavno i dokazano računicom. Ulaganja u izolaciju, stolariju, pažnja pri izgradnji i druge sitnice su ispaltive brzo i dobra su stvar.

Ali problem je što se miješaju stalno kruške i jabuke.

Ne znam da je ovo u Rijeci riješeno jer je grijanje u rijeci ubij bože skupo. Možda je to grad rijeka uradio za svoje prostorije tj. gradsku upravu i slično iako sam gotovo siguran da nisam vidio panele na zgradi općine?
[/quote]

Da radi se o gradskoj upravi.

[attachment=5136:rijeka solari.jpg]