Jump to content
Sign in to follow this  
necko

Cijena Goriva ... Sta Raditi...

Recommended Posts

[quote name='imola' post='277636' date='19.10.2008, 20:46']Zna li neko u cemu je kvaka ne smanjenja cijena naftnih derivata i nakon izvjesnog vremena nakon pada cijene barela sirove nafte...nije valjda da su bas svi nabavili tolike zalihe po enormno visokim cijenama???[/quote]

Prodali smo Energopetrol. Hrvati (Ina) sad imaju monopol na na

bas pravo, kazu da ako vako nastavi da bi vec pocetkom nove godine trebala nafta biti 30 $ po barelu a prije nekog vremena je iznosila rekordnih 159 $ po istoj mjeri, hocel dati Bog da se vrati na onu cijenu poslje rata, hehehe, ja se brete samo bojim da ako nafta pojeftini onda ce nesto dr poskupiti, hrana npr, hebes onda i plin i naftu ako kruh ode na 5 KM ko u ratu!!!

Al mene samo zanima ako je prije bilo goriwo 160$ po barelu i bila 2,5 KM/l a sad je oko 60$ po barelu i 1,9.- KM/l...
Cijena nebi trebala biti vi

[quote name='CAZINJANIN' post='288372' date='26.11.2008, 22:06']Al mene samo zanima ako je prije bilo goriwo 160$ po barelu i bila 2,5 KM/l a sad je oko 60$ po barelu i 1,9.- KM/l...
Cijena nebi trebala biti vi

[quote name='CAZINJANIN' post='288372' date='26.11.2008, 22:06']Al mene samo zanima ako je prije bilo goriwo 160$ po barelu i bila 2,5 KM/l a sad je oko 60$ po barelu i 1,9.- KM/l...
Cijena nebi trebala biti više od 1 KM jer tolko pojeftino a na benziskim pumpama je to minimalno :) a sad da barel skoči 5$ ošlo bi goriwo nama za 10 kf :) Kakwa nam je ovo držawa ....[/quote]

Nije to taj reciprocitet na koji ti misliš, to se ipak radi o barelu "sirove" nafte., pa onda tek poslije toga sve ostalo ide u strukturu cijene nakon njenog izlaska iz rafinerija, jer veći vremenski period prodje dok se nafta iz busotine nadje na benzinskim pumpama...Ali da ima malverzacija u to ne sumnjam...

ispravno to sto si napisao, ali ne kontam, mislim nije ni matematicki sve objsdnjivo, sto moj rodjo rece kad je bio barel 160 $ bilo korivo oko 2,5 i njesto sitno KM a kad je pao na 60$ pao samo pola marke, super ono je ionako bilo neizdrzljivo, al et u dolarima cijena pane toliko a u KM tako malo, a kazu da ako ovako bude cijena sirove nafte bude padala da bi pocetkom nove godine mogla se kretati oko 30 $ za barel, al mislim da ce oni to stabilizitati, ja se smao bojim kad pane na naj nizu skalu pa kad onda skoci da nebi mi svi ko u kini na bajcikla recemo

pravdaju se porastom dolara ... mada je u vrijeme rasta cijene barela nafte dolar strmoglavo pado pa je u jeku kada je cijena barela bila oko 150 dolara cijena dolara bila niska u odnosu na KM 1,18 ... uglavnom kod njih je lako diganti al tesko spustiti ... :D

potrebno je posmatrati jos jednu dimenziju nafte kao energenta odnosno njenu cjenovnu elasticnost..
kod artikala koji su manje elasticni ili neelasticni na kretanje cijena na trzistu tendencija je da ce cijene padati sa manjim intenzitetom nego kad je u pitanju rast cijena istih..sve je na kraju povezano sa potraznjom i potrosnjom istih, kao i znacaju takvih artikala kad su u pitanju drustevno.ekonomske i licne ljudske potrebe..
sjetite se da niko od nas nesto plaho nije smanjio potraznju za gorivom kad je cijena bila preko 2 KM..

s tim u vezi, proizvodjaci znaju da se, bez obzira na visinu cijena, potraznja za gorivom nece drasticno smanjiti i to im daje prostora za dodatnu manipulaciju i postepeno smanjivanje cijena puzevom brzinom..na ovaj nacin kupuju sebi vrijeme i omogucuju jos uvjek poslovanje u zoni visokog profita, iznad tkzv.praga rentabilnosti..

treba napomenuti da cijena moze pasti do odredjene granice, i ispod toga nece, nema sanse, bez obzira kako dolar jak bio i koliko kostao barel nafte..
moja odokativna procjena je da se nece spustiti ispod 1,4 KM..mozda je cak i ovo prenisko...

proizvodjaci nafte djeluju oligopolski ,sto je vrlo blizu monopolskog trzisnog uredjenja...
svi imaju priliku da zasebno vode politiku cijena, no to bi bilo kontraproduktivno za njih, pa se radije odlucuju da zajedno odredjuju trzisne cijene..
u takvoj situaciji cijene ce uvjek brze, nekad i neopravdano rasti, nego sto ce opadati..

[img]http://img261.imageshack.us/img261/8400/omv.jpg[/img]

ja danas da idem livati gorivo nisam ni obrecao paznju na cijenu. dok sam poceo sipati gorivo pogleda na cijenu i reko uhh da nisam izabrao pogresno kad ono vidim da su cijene spale vise od pola. :D odmah sam morao uslikati. na pocetku me je cudilo kako je tolika guzva na benzinskoj pumpi. nadam se da ce ova cijena ostati. :)

to je omv u salzburgu.

[quote name='makcode' post='331962' date='29.06.2009, 13:21']ja danas da idem livati gorivo nisam ni obrecao paznju na cijenu. dok sam poceo sipati gorivo pogleda na cijenu i reko uhh da nisam izabrao pogresno kad ono vidim da su cijene spale vise od pola. :D odmah sam morao uslikati. na pocetku me je cudilo kako je tolika guzva na benzinskoj pumpi. nadam se da ce ova cijena ostati. :)

to je omv u salzburgu.[/quote]

nazalost kod nas ide jos 10 feninga putarine od 01.07.2009.godine ... i mislim da bi mogli ocekivati poskupljenje za tih deset feninga ...

ove cijene su trenutno samo u Salzburg gradu u okolini grada su
cijene "normalne" tj. isto skupo kao i do sad...

[quote name='TRAG' post='331989' date='29.06.2009, 14:47']ove cijene su trenutno samo u Salzburg gradu u okolini grada su
cijene "normalne" tj. isto skupo kao i do sad...[/quote]
A da nam to malo poblize objasnis????Ja sam mislio da OMV ima iste cijene u odredjenim zemljama gledano dalje po regijama ili cemu vec su napravili podjelu.

Ne nemaju iste cijene - cak se variraju od grada do grada ;) razlog neznam!
A nagao pad cijena goriva u Salzburg gradu dolazi od tog, da veleprodaja HOFER (prodaja izhrane slicno kao ALDI ili LIDL)
od danas otvara i benzinkse pumpe po gradu Salzburgu i stim napravili kaos u cijenama - ali pravi razlog nije mi jos
poznat!

evo link na njemackom jeziku: [url="http://www.salzburg.com/online/homepage/aktuell/Neuer-Anbieter-laesst-Benzinpreise-in-Salzburg-purzeln.html?article=eGMmOI8V5ibWBsaXI4ar7vzbzrAEK8dq01oWC5e&img=&text=&mode=&"]http://www.salzburg.com/online/homepage/ak...&mode=&[/url]

Kazu da konkurencija moze samo biti dobra.Eto vama je donijela nize cijene naftnih derivata samo je pitanje dokle ce trajati :D

Pa cisto sumnjam da ce dugo trajati - ali ko zna :)
Ja samo znam da sebi ovako ustedim preko 30

pa to je jeftinije nego kod nas, sta cujem da ce kod nas cijena opet ici preko 2 KM, pa hebote nisam se ni navozo kad je bilo 1,50 KM, nema nego D2 rokati, dzaba nova auta dzaba sve, kupi sta starije i sipaj D2, hehehe

[quote name='PC_DoctorE ' date='30 June 2009 - 00:59 ' timestamp='1246316367' post='332016']
pa to je jeftinije nego kod nas, sta cujem da ce kod nas cijena opet ici preko 2 KM, pa hebote nisam se ni navozo kad je bilo 1,50 KM, nema nego D2 rokati, dzaba nova auta dzaba sve, kupi sta starije i sipaj D2, hehehe
[/quote]
Nema vise ni D2 kolega :D