Jump to content
EcI PeCi PeC

Medžlis IZ u Kozarcu srušio spomenik majci Armine Mujić

Recommended Posts

Armina Mujić je 2009. godine sahranila majku Fatimu Mujkanović na lokalnom mezarju u Kozarcu kod Prijedora. Ispoštovala je njenu posljednju želju, sahranila ju je pored Armininog oca Rešida Mujića i podigla joj isti nadgrobni spomenik kakav su podigli i ocu 1989. godine. Međutim, što je nekad bilo prihvatljivo, danas više nije. [b]Tako ni spomenik Armininoj majci nije bio po ukusu lokalnih dužnosnika Islamske zajednice pa su ga srušili.[/b]

http://www.klix.ba/vijesti/bih/medzlis-iz-u-kozarcu-srusio-spomenik-majci-armine-mujic/120423105

sta vi mislite o ovom.. imajul pravo ovako nesto uraditi?? sta bi vi uradili da se nadjete u ovavoj istuaciji??

Opravdano. Mr. Mahic je to lijepo rekao, ako smo nekada grijesili ne moramo nastaviti i dalje. Bespravno je izgraden...
LP
  • Upvote 2
  • Downvote 1

Malo je zapetljana situacija ali dole pred kraju pise da ju je i policija upozoravala da se to ne smije i da su je obavjestili oko ovoga. Radi se sto nadgrobne ploce i kojekakvi mramorni okviri nisu u skladu niti tradiciji Islama. Znaci nišan i .

[quote]
[b]te dodaje da je potpisala izjavu prije postavljanja spomenika u Islamskoj zajednici o pravilima koja se odnose na mezarje, kao i to da je platila grobno mjesto za svoju majku 200 KM.[/b]
[/quote]

[quote][b]“Islamska zajednica je 2009. donijela Pravilnik o mezarjima prema kojem treba poštovati neka pravila koja su tamo propisana, a u pogledu vakufskih mezarja, dakle mezarja koja su u posjedu Islamske zajednice, svaku porodicu upoznamo o tim pravilima prije dženaze. [color=#ff0000]Osobe potpisuju izjavu u kojoj se slažu s tim pravilima i tek se onda nastavlja procedura.[/color] Sve je to ispoštovano, kao i neke druge stvari za koje ona tvrdi da nisu poput toga, na primjer da je niko nije obavijestio o rušenju, da ona nije ništa znala i slično”, navodi Mahić.[/b][/quote]

priznaje da je procitala al eto sada se pravi tosa pa da malo bude u medijima ... koje bio u Kozarcu zna sta su ti ljudi prosli a po njenoj prici ispadose da su bolji cetnici neg IZ ...

ima nas svakavih ...

Hahahhahahaha! A tradicije i budalestine

hajte sad samo na trun zamislite d aje to od vase mame nisan... i ko to ima pravo birati nisan i odlucivati kakv smije biti..

ako je tako onda ce se narod poceti iz dzamija ispsivat kao ovdje sto kriscani iz crkva to cine..

meni je ovo jednostavno fuj...

U odmah poslijeratnom periodu, u očima nekih ljudi pojavili su se "novi muslimani" (a ustvari isti oni koji su preporučivali odbranu ove zemlje i ovog naroda) - koji nose kratke pantalone i pustaju bradu. Naprosto, jedan dio našeg stanovništva bio je ustravljen i uložio sve što je mogao uložiti kako bi svoju djecu isčupao iz "njihovih ralja" . Jednostavno, ljudi su se prepali da će Bosna i Hercegovina postati šerijatska država i da će "novi muslimani" srušiti sve pred sobom. Uvesti zakone o zabrani konzumiranja alkohola, izdati naredbe o pokrivanju žena itd itd. Jedan od ključnih problema u svemu tome nasto ja kada se dovelo u pitanje postojanje Islamske zajednice. Još koliko će se ovako? Počele su se širiti priče. Govorilo je o tome i veliko i malo kako su se pojavili neki "novi muslimani" čije praktikovanje vjere nije u skladu s dugogodišnjom tradicijom muslimana u Bosni i Hercegovini. - Kako je prolazila godina za godinom, vidjeli su ipak ti "ustravljeni" ljudi da "novi muslimani" nisu došli sa nikakvim zlom. Bar su njihove komšije i bližnji prepoznali kako su to ljudi koji "ako ništa" , redovno padaju pet puta Allahu na sedždu. U ovom vremenu ispunjavaju "bar" ono najbitnije zašto nas je Uzvišeni Allah stvorio. Neki su, po žalost ovih "ustravljeni" ljudi, otišli i dalje, pa čine dobročinstvo među svojom porodicom, komšijama i prijateljima. Štite pravo siromašnog i nejakog. Međutim, nakon 15 godina pojave "ovih ljudi" ipak su ostale raznorazne predrasude. Priče koje ne znam da postoje u romanima Zagor itd itd.

Da se vratim na temu! Borili su se naši dobri bošnjaci za opstanak Rijaseta Islamske zajednice (protiv kojeg lično nemam ništa protiv). I elhamdulillah, nadam se da SMO se izborili pa da neće doći gore vrijeme.

Danas, kada je došlo takvo vrijeme da ljudi u Islamskoj zajednici smatraju kako je već pogodno da pričaju bar o nekim propisima u šerijatu i zaključili su da je nužno približiti ljudima istinu i objasniti kako prakticiranje bilo kojeg propisa mora biti s izvornom tradicijom prvih muslimana (vrijeme Poslanika Muhammeda sallallahu alejhi ve sellem) jer u tom vremenu je Uzvišeni Allah objavio, u prijevodu značenja: "Sada sam vam vjeru vašu usavršio i blagodat Svoju prema vama upotpunio i zadovoljan sam da vam islam bude vjera." (Kur'an, El-Maide, 3.) - opet se javlja problem kod ponekih ljudi!

- Sad nam ne odgovara ni Rijaset!

ne znam, valjda je od pravednosti da se pročita šta su oni rekli na to?!

[url="http://www.rijaset.ba/index.php?option=com_content&view=article&id=14211:miz-kozarac-obrazlozenje-propisa-o-podizanju-nisana&catid=201:aktuelnosti-kat&Itemid=458"]http://www.rijaset.ba/index.php?option=com_content&view=article&id=14211:miz-kozarac-obrazlozenje-propisa-o-podizanju-nisana&catid=201:aktuelnosti-kat&Itemid=458[/url]

u dva najsvetija mjesta na svijetu Mekki i Medini, mezari se obilježavaju s jednim kamenom veličini ljudske glave. Propis se nije promjenio u svojoj osnovi od vremena Poslanika sallallahu alejhi ve sellem, evo već skoro 1500 godina! Nikad niko nije pravio nišane kamo li ovo što ljudi danas rade (mislim na ograđivanje, mramor itd itd).

na kraju, da se zna, nije dozvljeno graditi bilo šta na kaburu niti pisati po njemu.

pa to je diktatura po mome.. kao sto je komunizam bio..

a zastos e neostavi slobodna volje i izbor?? da cvojek ima pravo da bira sam bez tutora... onak kakoo bi to i trebalo biti..

neznam nezelim ni zamisliti kako se ova zena osjeca.... jadna majka..

[quote name='EcI PeCi PeC' timestamp='1335772570' post='455203']
pa to je diktatura po mome.. kao sto je komunizam bio..

a zastos e neostavi slobodna volje i izbor?? da cvojek ima pravo da bira sam bez tutora... onak kakoo bi to i trebalo biti..

[/quote]
Haj ne valjaj gluposti. Neka sahrani mamu onda ispred kuce svoje pa neka joj digne spomenik 2m. Da Bog da svaki spomenik porusili ne samo njezin!
  • Upvote 1
  • Downvote 1

[quote name='bull' timestamp='1335778248' post='455225']
Haj ne valjaj gluposti. Neka sahrani mamu onda ispred kuce svoje pa neka joj digne spomenik 2m. Da Bog da svaki spomenik porusili ne samo njezin!
[/quote]

mali spusti se na zemlju i ton malo smanji kad samnom pricas i odrastilma tj. starijima... jesi razumio...

ko ima pravo da meni diktira sta cu ja ikako cu...ko!!! nece se narod sav tj. skolovaniji nikad dati tim diktaturama..

od moog djeteta da je srusio povratio bi dzigere sigurno!! taj se rodio nije da u njen mezar smije dirnuti bio ispravan ili ne...

i trebala je odbadvoje prebaciti na svoje zemljiste uraditi to i to sve javno..

jadi goleme i zakona i nponasanja... pa mi zivimo u evropi ne u pustinji..

samo tarljazganje nece kod nas diktatura niakd biti i kad dodje narod ce na osnovu toga azile u slobodnim drzavama traziti i dobiti...

ebes takav zivot bez slobodnog duha... Edited by EcI PeCi PeC

ma bezveze,zasto ne naprave mjesta za ukopavanje dje se nece razdvajati familija,kod nas prvo covjek i zena umru u razlicitom periodu i ukopaju se na razlicita mjesta,slucaj kod mene,otac na jednoj strani mati na drugoj nane na trceoj,samo bogati kupe plac ili dio i to je dozvoljeno,svi ostali ukopavaj gdje stigne i gdje nadju mjesto,pa onda bolje kod kuce na njivi ukopati svoje roditelje i familijarno mezarje imati...

[quote name='EcI PeCi PeC' timestamp='1335857038' post='455314']
mali spusti se na zemlju i ton malo smanji kad samnom pricas i odrastilma tj. starijima... jesi razumio...

ko ima pravo da meni diktira sta cu ja ikako cu...ko!!! nece se narod sav tj. skolovaniji nikad dati tim diktaturama..

od moog djeteta da je srusio povratio bi dzigere sigurno!! taj se rodio nije da u njen mezar smije dirnuti bio ispravan ili ne...

jadi goleme i zakona i nponasanja... pa mi zivimo u evropi ne u pustinji..

samo tarljazganje nece kod nas diktatura niakd biti i kad dodje narod ce na osnovu toga azile u slobodnim drzavama traziti i dobiti...

ebes takav zivot bez slobodnog duha...
[/quote]
Nisam i necu nikad razumiti osobe poput tebe. I ne zelim.

[quote name='bull' timestamp='1335895444' post='455361']
Nisam i necu nikad razumiti osobe poput tebe. I ne zelim.
[/quote]

Nebitno meni to razmujevanje i treba... Al se ponasaj i pricaj kako to jednom skolovanom i kulturnom momku dolikuje.... Kao sto si nekad bio... znam ja da ti to mozes..scoobby to da mi neko propise pravi kako su ja mezar srediti ili ne...ja sam uvijek mislila da je islam sloboda i uvijek me asociralo na to... da ti pojasnim... znaci imas propis mozes se pridrzavati ali i nemoras al se zna ko se ne pridrzava kakve su konsequence... a ne da sad neko ide bivom i nagoni da se bude dobar musliman... pa trebalo bi dosta djubra ocistiti tako... mislim da te stvari u evropi neprolaze...

[quote name='EcI PeCi PeC' timestamp='1335939733' post='455374']
[size=4] znaci imas propis mozes se pridrzavati ali i nemoras al se zna ko se ne pridrzava kakve su konsequence... [/size]
[/quote]

:)

[quote name='lucky' timestamp='1335941288' post='455386']
:)
[/quote]

od boga ne od naroda.. pa niste vi boziji rendzeri :) Edited by EcI PeCi PeC

Eee misljenje ovog ovdje imama koji je studirao teologiju.... kaze da je stav u kuranu jasan ko povredje jednog covjeka da je gore nego da je srusio kabu ;)

to je ono sloboda odluke jer covjek sma snosi posledice :D

skolovaniji ljudi i ljudi koji malo vise o islamu znaju su ipak tolerantniji u svakom pogleedu :)

Zakonski ne moze im ona nista,dakle mezaristani pripadaju islamskoj zajednici i oni odlucuju pravila...ili slijedi ili privati konsekvense kasnije,kao sto je ona morala nazalost

sta vi mislite o ovom.. imajul pravo ovako nesto uraditi?? sta bi vi uradili da se nadjete u ovavoj istuaciji??
[/quote]
Imaju pravo i ja bi postivao propise Islamske zajednice, postivao bi propise i tradicije svoje vjere.

Neka je Fatimi Mujkanović Rahmet dusi, molim Allaha da joj se smiluje i oprosti grijehe i da njenoj porodici da sabura i snage i da ih ojaca u vjeri.

Ja za svoje preminule najmilije posle svakog namaza proucim Fatihu i molim Allaha da im oprosti grijehe i da ih nagradi za njihova dobra djela. Istom se nadam i za sebe samog. Kada me jednog dana spuste nece mi ni mramor, ni materijalizam, niti evropa biti na pomoci.

Ima jedna interesantna prica: Otac prije nego sto ce umrijeti svome sinu kazao svoju poslijednju zelju, da ga ukopaju u carapama. A dao mu jednu kovertu i rekao mu da tu kovertu otvori kada mu bude najteze. Kada je otac preselio, sin Imamu prenio zelju oca, da ga ukopaju u carapama, na sta Imam nije pristao. Sinu bilo tesko i sjetio se oceve koverte koju treba otvoriti kada mu bude najteze. To je uradio. U koverti poruka "vidis sine, ni carape ne mozes ponijeti sa sobom".

hajte sad samo na trun zamislite d aje to od vase mame nisan... i ko to ima pravo birati nisan i odlucivati kakv smije biti..
[/quote]
Ukoliko zemljiste na kojem se mezarje nalazi nije moje vlasnistvo, ja moram postovati pravila vlasnika ili sprovesti svoju zelju na vlastitiom zemljistu. U cemu je problem?

ako je tako onda ce se narod poceti iz dzamija ispsivat kao ovdje sto kriscani iz crkva to cine..
[/quote]
Ko ima osjecaj da je na boljem putu ukoliko se ispise iz Dzemata, neka to odma uradi. Ne treba niko biti natjeran da bude clan Dzemata. Ja mislim da sam ja na boljem putu i zato ostajem clan Dzemata i dalje postujem Islamsku zajednicu i njene propise.

meni je ovo jednostavno fuj...[/quote]
Meni je stalno pljuvanje po Islamskoj zajednici "fuj".

pa to je diktatura po mome..[/quote]
Absolutno se slazem sa tobom kada kazes "po mome". Tvoje misljenje, koje hvala Bogu nije obavezujuce za nas.
Inace sam misljenja da je ova tvoja izjava cista glupost!

kao sto je komunizam bio..[/quote]
A jesi smjesna..."razocarala si me kao covjek i kao komunista..."
Izgleda da svi smiju postavljati pravila samo IZ nesmije...

a zastos e neostavi slobodna volje i izbor?? da cvojek ima pravo da bira sam bez tutora... onak kakoo bi to i trebalo biti..[/quote]
To je pravilo Islamske zajednice i tradicija nase vjere koje se, pasalo tebi ili ne, mora postovati [b]ukoliko zelis usluge te zajednice[/b].

Nisam nigdje procitao da su natjerani da budu Muslimani ili da moraju koristiti iskljucivo mezarje IZ. Postoji sigurno i neko groblje u blizini gdje se smiju stavljati razne zavrzlame. Znaci da postoji slobodni izbor. Ali oni hoce, kako se ono kaze "weggli und füferli".

I pojedini traze dlaku u jajetu samo da bi mogli napasti na Islamsku zajednicu.

Pa nasta bi nam mezari licili kada bi svako poceo uvoditi evropu u njih? Imali bi i kipove i slike i svasta stosta...

Nadam se da ce nasa Islamska zajednica ostati cvrsta po ovakvim pitanjima i cuvati lijepe i ispravne Islamske tradicije i propise.
Kod ovakvih pitanje ne smije biti popustanja.

[/quote]
Osjeca se kao svako koje upravo izgubio nekog od najmiliji. Desava se svakodnevno i narod prezivi.
Kako se osjecaju majke srebrenice koje ukopaju po 5-6 clanova ili ih cak jos uvjek traze a iz te evrope koju ti zelis uvesti u nase mezarje stizu poruke da se "dogovorimo" i dalje tolerisu da nam se cak i na taj racun ismijavaju.

[/quote]
Sta hos reci da ja nisam skolovan? Jeli tebe neko nagoni u Dzamiju?

De ti meni reci ko ima pravo da meni zabrani da izgradim munaru u mjestu u kojem zivim (CH)? Pa u svicarskoj na vlastitoj kuci satelitsku antenu nesmis postaviti bez dozvole, a nama ovde sada pricas o nekim diktaturama.

[/quote]
Nazalost, i ako je tema osjetljiva, onom sto se bezpravno izgradi, slijedi rusenje. Tako je i ovde kod naske...

[/quote]I sta bi imala od toga...?

ebes takav zivot bez slobodnog duha...[/quote]
...i bez marmorne ploce...
  • Upvote 1