Jump to content
Sign in to follow this  
Guest

Koliko ste integrisani ili asimilirani u drzavi u kojoj zivite?

Recommended Posts

Guest

Poznajete li svoja prava? Citate li novine? Jestel u nekim klubovima u vasoj drzavi? Druzitel se vise sa bosancima il drzavljanima te zemlje u kojoj zivite? Dal praktikujete obicaje te drzave?

[quote name='_Sany_' timestamp='1334243580' post='453834']

Poznajete li svoja prava? Citate li novine? Jestel u nekim klubovima u vasoj drzavi? Druzitel se vise sa bosancima il drzavljanima te zemlje u kojoj zivite? Dal praktikujete obicaje te drzave?
[/quote]

poznajem svoja prava i lud sam za svojm pravima kad nesto ne ide znam svoja prava ali treba zivaca i dobro poznavati prava koja imas,citam novine BILD hihi,gledam samo Njemacku televiziju,procitam i po koju knjigu na Njemackom,nisam n u jednom klubu,ima nas klub ali nisam uclanjen,iskreno vise se druzim svabama nego nasima,ne praktikujem obicaje Drzave.

Guest
poznajem i ja svoja prava, citam lokalne novine, gledam svicarsku televiziju. za klubove na zalost nisam nasla vremena. al imam vise svicarski prijatelja nego bosanski. praktikujem svicarske obicaje.
mislim da sam vise nego integrisana...mozda sam asimilirana, al ne zaboravljam odakle sam. ne zaboravljam da sam rodom iz bosne. tako da praktikujem i bosanske obicaje... mislim da koliko god smo integrisani il asimilirani u drzavi kojoj zivimo (mislim sad na dijasporu) ne trebamo zaboraviti ko smo i odakle smo. ne letim cesto u bosnu, gledam da vidim i nekoliko drugi drzava, al znam, da sam od tamo i navratim po koji put...

inegrisana skorz... asimilirana nisam bar ja mislim...

i svako ko zivi negdje daleko do domovie za svoje dobro bi se trebo integrisati...

Guest
a zasto mislite da integracija neuspijeva kod svakog? zar ti ljudi nece i nemogu se integrisati?

[quote name='_Sany_' timestamp='1334243580' post='453834']

[/quote]

Mislim da sam potpuno integrisan. Sta drugo ocekivati nakon 20 godina zivota ovde? U Svicarskoj sam od prvog razreda skole, tako da sam cijelo skolsko/poslovno vrijeme sproveo u ovde. Njemacki jezik (uklj. razne naglaske) = materni. Upoznat sam svim zakonima (u mjeri, neznam ih napamet) i zakonskim knjigama. Upoznat sam sa politickim zivotom i sistemom, i ako nemam prava politickog glasa (nisam drzavljanin). Pratim aktuelna dogadanja u raznim medijama. Da nesto pretjerano forsiram Svicarske kanale, ne, zasto bi?. Poneku politicku, informativnu emisiju i vijesti volim pogledati i to je to.

Sto se asimilacije tice, mislim da to sebi nisam dozvolio. Jos uvjek nosim samo BiH-pasos (mada vrijedi razmisliti o dvojnom Drzavljanstvu, kada prodjem onu starosnu granicu za vojsku), nosim svoje isto ime i prezime (ima ih koji radi neki sefova i poslovni uspijeha mjenjaju prezime, to nikad nebi radio), osjecam se potpuno kao Bosanac, otkucaj srca se ubrza kada se radi o Dzeki, Ibisevicu, Pjanicu i ostalim, dok sa svicarskim reprezentativnim ekipama ne povezivam neke emotivne osjecaje. Iz simpatije i neke vrste postovanja prema ipak "mojoj drugoj domovini" zelim im uspijeh, ali bez emocija. U slucaju igre BiH-Svicarska nema i nikad nece biti dileme, za koga da navijam. I to kazem i pred svojim (svicarskim) sefom. Isto sam tako svjestan svoje Vjere i nestidim se toga, ne ponosno kazem sta sam i odakle sam. Ponosno odbijam ponude alkoholnog pica (na napr. nekim poslovnim ruckovima, proslavama itd.). To sam uspjesno praktikovo tokom skolskog vremena a Hvala Bogu i sve do sad.

Poznajem svoja prava, koja su vecinom ista kao i prava Svicaraca i smatram da su vecinom ispostovana. Sto se toga tice sasvim sam zadovoljan i Hvala Bogu nemam se ninasta zaliti.

Nisam nigdje clan osim u Dzematu, vise iz vremenskih razloga. Sto se Dzemata tice, i oko organizacije manje/vise aktivan, isto kako vrijeme dozvoli.

Poslovno se druzim vise Svicarcima tako da na taj nacin puno vremena provodim sa njima. Privatno se druzim vise sa nasim narodom. Tako da nemam nekih bliskih prijatelja Svicaraca. Ali dosta sasvim solidnih korektnih kad je posao u pitanju. A inace se medju njima osjecam prihvacen i postovan. Trudim se naravno da u istoj mjeri uzvratim.

Sta su obicaji Drzave? 1.August? Koristim slobni dan ali ga ne slavim. "Eidgenössisches Schwingfest" ne posjecujem niti me interesuje. Politicka desavanja, izbori, glasanja me kako kad intersuju, zavisi o cemu se radi.

Imam Migros-Cumulus i Coop-Supercard :-)

Mislim da je svako sam svoj glavni motor za integraciju i asimilaciju. Sve zavisi od vlastigog razmisljanja, a i obrazovanja. Naravno tu ima jos faktora, duzina boravka, okolnosti, prijatelji, skola, posao...

[quote name='_Sany_' timestamp='1336574465' post='456113']
a zasto mislite da integracija neuspijeva kod svakog? zar ti ljudi nece i nemogu se integrisati?
[/quote]

Takvi se ne zele integrirati iskreno ... Bila sam samo doselila u Njemacku i bom bila u drugom stanju kad sam otisla kod svoje gin zena me je zacudeno pogledala sto sam dosla sama bez muza na kontrolu a u De sam bila samo mozda nekih par mjeseci sve sam se mogla sa zenom sporazumjeti i sve sam mogla sama reci i obaviti nije mi to problem i sve bolje i bolje pricam njemacki i trudim se da znam kakva su mi prava i sta i gdje se mogu okrenuti ako mi sta treba ...

[quote name='Zelka' timestamp='1336580369' post='456126']
Takvi se ne zele integrirati iskreno ... Bila sam samo doselila u Njemacku i bom bila u drugom stanju kad sam otisla kod svoje gin zena me je zacudeno pogledala sto sam dosla sama bez muza na kontrolu a u De sam bila samo mozda nekih par mjeseci sve sam se mogla sa zenom sporazumjeti i sve sam mogla sama reci i obaviti nije mi to problem i sve bolje i bolje pricam njemacki i trudim se da znam kakva su mi prava i sta i gdje se mogu okrenuti ako mi sta treba ...
[/quote]

Ma covjek je lakse kad se integrise... Dosta lakse.. Srastiii sa okolinom i sam sebi olaksat zivot...Prvi korak integracije je jezik nauciti...

Ja sam svom ocu ne zahvalna nego prezahvalna sto mi je omogucio da kao djete oddjem ovamo i sto sam ovdje odrastala...

kao djete mislim da ima se najbolja sansa da se uzme od obadvije kulture ono najbolje, a krmarluk iz obje se odkloni i udalji od sebe...

[quote name='sead_f1' timestamp='1336580183' post='456125']
Mislim da sam potpuno integrisan. Sta drugo ocekivati nakon 20 godina zivota ovde? U Svicarskoj sam od prvog razreda skole, tako da sam cijelo skolsko/poslovno vrijeme sproveo u ovde. Njemacki jezik (uklj. razne naglaske) = materni. Upoznat sam svim zakonima (u mjeri, neznam ih napamet) i zakonskim knjigama. Upoznat sam sa politickim zivotom i sistemom, i ako nemam prava politickog glasa (nisam drzavljanin). Pratim aktuelna dogadanja u raznim medijama. Da nesto pretjerano forsiram Svicarske kanale, ne, zasto bi?. Poneku politicku, informativnu emisiju i vijesti volim pogledati i to je to.

Sto se asimilacije tice, mislim da to sebi nisam dozvolio. Jos uvjek nosim samo BiH-pasos (mada vrijedi razmisliti o dvojnom Drzavljanstvu, kada prodjem onu starosnu granicu za vojsku), nosim svoje isto ime i prezime (ima ih koji radi neki sefova i poslovni uspijeha mjenjaju prezime, to nikad nebi radio), osjecam se potpuno kao Bosanac, otkucaj srca se ubrza kada se radi o Dzeki, Ibisevicu, Pjanicu i ostalim, dok sa svicarskim reprezentativnim ekipama ne povezivam neke emotivne osjecaje. Iz simpatije i neke vrste postovanja prema ipak "mojoj drugoj domovini" zelim im uspijeh, ali bez emocija. U slucaju igre BiH-Svicarska nema i nikad nece biti dileme, za koga da navijam. I to kazem i pred svojim (svicarskim) sefom. Isto sam tako svjestan svoje Vjere i nestidim se toga, ne ponosno kazem sta sam i odakle sam. Ponosno odbijam ponude alkoholnog pica (na napr. nekim poslovnim ruckovima, proslavama itd.). To sam uspjesno praktikovo tokom skolskog vremena a Hvala Bogu i sve do sad.

Poznajem svoja prava, koja su vecinom ista kao i prava Svicaraca i smatram da su vecinom ispostovana. Sto se toga tice sasvim sam zadovoljan i Hvala Bogu nemam se ninasta zaliti.

Nisam nigdje clan osim u Dzematu, vise iz vremenskih razloga. Sto se Dzemata tice, i oko organizacije manje/vise aktivan, isto kako vrijeme dozvoli.

Poslovno se druzim vise Svicarcima tako da na taj nacin puno vremena provodim sa njima. Privatno se druzim vise sa nasim narodom. Tako da nemam nekih bliskih prijatelja Svicaraca. Ali dosta sasvim solidnih korektnih kad je posao u pitanju. A inace se medju njima osjecam prihvacen i postovan. Trudim se naravno da u istoj mjeri uzvratim.

Sta su obicaji Drzave? 1.August? Koristim slobni dan ali ga ne slavim. "Eidgenössisches Schwingfest" ne posjecujem niti me interesuje. Politicka desavanja, izbori, glasanja me kako kad intersuju, zavisi o cemu se radi.

Imam Migros-Cumulus i Coop-Supercard :-)

Mislim da je svako sam svoj glavni motor za integraciju i asimilaciju. Sve zavisi od vlastigog razmisljanja, a i obrazovanja. Naravno tu ima jos faktora, duzina boravka, okolnosti, prijatelji, skola, posao...
[/quote]

ovo je dobro napisano ...

a dali se u privatnom zivotu u krugu sa familijom pokusava zadrzati nesto bosanskog ...

pa u mnogim gradovima Njemacke imaju Dzemati i klubovi i odrzava se tradicija druzenja,za Bajrame se ide u Dzamiju napravi rucak,obidije se,tako da mislim da mnogi nasi bolje to ovdje odrzavaju nego neki dole...I pored sega toga treba zivjeti ovaj sistem i uklopiti se u obaveze i neimanje mnogo slobodnog vremena,ali na sve se moze stici,mada moras mnogo puta zivjeti turbo zivot..

[quote name='lucky' timestamp='1336711718' post='456319']

[b]a dali se u privatnom zivotu u krugu sa familijom pokusava zadrzati nesto bosanskog[/b] ...
[/quote]

odgovorno tvrdim da postujem i pazim na sve nase tradicije koje u sebi kao sastavni dio njeguju i unapredjuju pravljenje bureka i cevapa kao i zalijevanjem pivom istih

[quote name='lucky' timestamp='1336711718' post='456319']

a dali se u privatnom zivotu u krugu sa familijom pokusava zadrzati nesto bosanskog ...
[/quote]

Pa ovako...kada u familili pijemo kahvu...pije se "Amila". A u stanu imamo kao ukras jedan stari mlin i jos neki stari stvarcica iz Bosne...imamo i sofru..."Made in Bosnia". :) Drvena slika Cazina na zidu. "BosnaTV" sa prilicno dosta nasih TV-kanala.

Mislim da koliko mozemo, da cuvamo nase Bosansko...a moze se prilicno dobro, ako se zeli.
Dobar primjer je jezik: ni ovdje ni u Bosni (pogotovo ne u Bosni!!), nepricam Njemacki kada sam sa nasim narodom u kontaktu.
I nikako mi ne sjeda kada sjedim u amfori i za stolom pored "sprehaju" Njemacki.

I da dodam:

Kada bi sebe u kratkom opisivo, moglo bi se reci "u glavi Svicarac, u srcu Bosanac". Jer mislim da razmisljam vise na "Svicarski nacin" ali emocije se pale samo kada je Bosna u pitanju. Nekad zna nastati i konflikt izmedju glave i srca. Napr. glava/razum kaze uzmi Svicarski pasos, bolje ti je, imas vise prednosti a srce nekako osjeca da je ipak drazi onaj plavi i da crveni nije potreban. Zavisi kave sebi granice stavis, preko koji ne zelis preci.

Napr.
Dvojno drzavljanstvo bi prihvatio (BiH i Svic.)
Nebi se odreko BiH drzavljanstva za Svicarsko. Hvala Bogu nije potrebno.
Nebi se nikad pretvarao u nesto sto nisam (Svicarac ili neki drugi Englez).
  • Upvote 3

Rođen i živim u BiH, nisam integrisan nikako, ne poštujem ni jedan običaj, osim Premiger-dva dnevno. Danas bogme čet'ri.

[quote name='sead_f1' timestamp='1336731879' post='456335']
Pa ovako...kada u familili pijemo kahvu...pije se "Amila". A u stanu imamo kao ukras jedan stari mlin i jos neki stari stvarcica iz Bosne...imamo i sofru..."Made in Bosnia". :) Drvena slika Cazina na zidu. "BosnaTV" sa prilicno dosta nasih TV-kanala.

Mislim da koliko mozemo, da cuvamo nase Bosansko...a moze se prilicno dobro, ako se zeli.
Dobar primjer je jezik: ni ovdje ni u Bosni (pogotovo ne u Bosni!!), nepricam Njemacki kada sam sa nasim narodom u kontaktu.
I nikako mi ne sjeda kada sjedim u amfori i za stolom pored "sprehaju" Njemacki.

I da dodam:

Kada bi sebe u kratkom opisivo, moglo bi se reci [b]"u glavi Svicarac, u srcu Bosanac"[/b]. Jer mislim da razmisljam vise na "Svicarski nacin" ali emocije se pale samo kada je Bosna u pitanju. Nekad zna nastati i konflikt izmedju glave i srca. Napr. glava/razum kaze uzmi Svicarski pasos, bolje ti je, imas vise prednosti a srce nekako osjeca da je ipak drazi onaj plavi i da crveni nije potreban. Zavisi kave sebi granice stavis, preko koji ne zelis preci.

Napr.
Dvojno drzavljanstvo bi prihvatio (BiH i Svic.)
Nebi se odreko BiH drzavljanstva za Svicarsko. Hvala Bogu nije potrebno.
Nebi se nikad pretvarao u nesto sto nisam (Svicarac ili neki drugi Englez).
[/quote]

Nisam se nni ja asimirilala, nego integrilala... Isto sto isti dost toga i ja praktikujem... kod mene su ukrasi isto tu. kahva turska mirise po kuci. ali dali nas samo tiio cini skorz na skroz bosnjacima..

Hajd u dzematu nisan, neidem u dzamiju nepostim itd..... al financijski pomazem dzemat i humanitarne akcije...Et sponzorisace se i bicklisti koji idu za Srebrenicu... Sve su svemu vuce srce ka korijenovima....

AL sad da sam 100% Bosanac nisam.. Kao prvo nepoznam nasu garmtiku nit pravopis...Ima dosta stvari sto sam ovdje prihvatila i postujem ih...

Ima stvari na meni koji jedan Bosana cnikad skuziti nece, a isto tako stvari na meni sto svicarci kriticno geldaju

Meni se cini da smo mi nekakva cudna mjesavina...

I najbolje je ljudima koji su negdje vani da iz obje kulture pokupe ono najbolje...

[quote name='sead_f1' timestamp='1337098910' post='456588']
Dobro ono sa kahvom i ukrasima sam napisao malo i kroz salu kao odgovor na lucky-ovo pitanje.

Naravno da nas ukrasi i nacin ispijanje kahve ne cine Bosnjacima. Ali mislim da ipak odnos i osjecaj prema takvim stvarima mogu otkriti koliko je ko vezan za Bosnu. Neko te stvari radi iz ciste navike, neko sto drugovacije ne poznaje, neko sto mu je OK, a nekom je puno srce srece kada kahvu pije iz fildzana (bez repa). Kod nekog se odma bude neka sjecanja i zelje. Opet neko drugi to ne daje puno paznje ali ipak Bosnjak.

Dzemati, ucesce i aktivnosti u Dzematima, sama Vjera, spremnost na finansijske pomoci u razne svrhe su privatna pitanja, za koja svako za sebe mora naci prave odgovore. Ja imam svoje misljenje o Vjeri i Dzematima, odn. ucescu ili neucescu kao i postivanju ili nepostivanju prema Dzematima. U ovoj diskusiji nije potrebno da o tome pricam. Ipak kratko: Vjera, clanstvo i aktivno ucesce u nekom Dzematu, kao naravno i clanstvo i ucesce u nekim nasim klubovima, organizovanje i posjete nekih Bosanskih manifestacija (napr. nase muzike, kulturne veceri, Vjerski programi) isto govore nesto o vezanosti prema Bosni (i Vjeri). Kod pojedini to je jace, kod drugih manje izrazeno. Treci ne mogu iz vremenskih razloga.

Sta trebamo biti da budemo 100% Bosanci? Kao 100% Bosanacni nesmijemo postovati druge?
Sta je sa onima koji su citav zivot sproveli u Bosni a nisu imali priliku da idu u skolu, tako da nisu naucili pravopis? Jesul oni 80% Bosanci? Sta im onda bude oni 20%? Nepripadnost? Nepismenost?

A: Sta si?
B: 80% Bosanac i 20% nepismen. :D

Dali nas dvojno drzavljanstvo cini pola-pola?
Zavisi iz kojih razloga se odlucimo za drzavljanstvo jedne druge Drzave. I opet pitanje koliko ostajemo Bosanci a koliko nam dodatni pasos daje drugog drzavljanstva?

Mislim da svako za sebe ima svoj odgovor sta je.
A na taj odgovor puno utjece i ono "sta zapravo zelis biti".

Ja sebe smatram 100% Bosancem.
- [b]Bosancem koji ne poznaje najbolje gramatiku Bosanskog jezika (smij te mi se na greskama, ali i dalje cu koristiti svoj prvi materni jezik! A dali ga svi koji su 100% Bonanci ovako poznaju kao ja?).[/b]
- Bosancem koji ima dodatni materni jezik (koji puno bolje poznaje) i koji se zna sporazumijeti na jos druga dva jezika.
- Bosancem koji je dobro upoznat nacinom zivota u Svicarskoj, koji je upoznat mentalitetom, nacinom rada i razmisljanja Svicaraca i koji se je u taj sistem dobro uklopio.
- Bosancem koji je do sada odbijao da uzme Svicarsko drzavljanstvo iz svojih razloga i ako bi ga bez muke i ikakvih problema mogao dobiti.
- Bosancem koji na tekmi BiH-Svica navija glasno i jasno za BiH!
- Bosancem koji se ni pred Svicarcima ni pred Bosancima ne stidi reci odakle je i sta je.
- Bosancem kojem se u Cazinskoj carsiji na prvi pogled ne primjeti da je takozvani "stranac" (pricam bolje nego sto pisem)
- Bosancom koji hladnokrvno zna razmisljati u svoju korist (naucio od Svicaraca :) ).

Da li se imalo osjecam kao Svicarac? Ne!

Svjestan sam da me zivot u Svicarskoj biljezi na neki nacin, da mi pruza malo siri prozor kroz koji mogu da gledam na neke stvari, da mi pruza mogucnosti kojih je u Bosni malo. Na to gledam pozitivno, zahvalno i sa puno postovanja.

Pored tih pozitivnih okolnosti kao i pored raznih (negativnih) iskusenja sam ostao ono sto jesam i sacuvao svoj Bosansko i Muslimansko "JA".

Tako da sam zavrsio prvi dio skole (koji ce se ako Bog da nastaviti) i sa svojih ispod 30 godina nasao dobar posao, vaznu i odgovornu (vodecu) funkciju u jednoj poznatoj i jakoj Svicarskoj kompaniji. Pruzaju mi se sve mogucnosti kao Svicarcima i ako sam Bosanac i to uvjek otvoreno kazem.

Jesul to neke stvari o kojima se ne moze javno pricati il se radi o nekim standardnim i nama svima poznatim stvarima?

Naravno da zivot ovde utjece na nas i na nasa ponasanja, razmisljanja. Ali u mojim ocima to ne mjenja nasu pripadnost, nego je sami sebi mjenjamo.
Meni niko ne moze reci da napr. nisam Bosanac, jer to je stvari moga osjecaja.

Ja se ne osjecam kao mjesavina. Mislim da smo mi samo upoznati sa vise mogucih nacina razmisljanja i sa vise funkcijonalnosti u okolnosti. Sa svojim razumom uzimamo sebi ono sto smatramo da je dobro. Treba dodati da nije ni svako iste pameti. Neko pored svega dobrog sebi uzima ono sto je lose.

Jesil siguran/sigurna da JA gledam na sve sto si ti pokupio/pokupila od Svicaraca pozitivno? Poznavajuci samog sebe i prateci malo komentare, vjerovatno da nije tako. Znaci nas dvoje zivimo oboje u Svicarskoj, smatramo se oboje integrisanim ali imamo razlicita misljenja o tome sta je dobro a sta je manje dobro. Ko je u pravu? Da li je sad neko od nas manje ili vise Bosanac, manje ili vise Svicarac, manje ili vise integrisan/asimiliran ili jednostavno svakome ono sto zeli i ostavljamo na toma da imamo razlicita misljenja?
[/quote]

ma hebes gramatiku Sejo :)....uci je kad si malen....bjezi od kuce pa uci drugu....preseli se pa opet ganjaj trecu...uci jos dva-tri jezika pa ganjaj sad i tu gramatiku...pa nije ni gramatika najvaznija stvar na svijetu hebem je u gramatiku....bitno je da je matematika na mjestu da co´jek zna sracunati dva i dva :)
  • Upvote 1

[quote name='viking' timestamp='1337166184' post='456623']
ma hebes gramatiku Sejo :)....uci je kad si malen....bjezi od kuce pa uci drugu....preseli se pa opet ganjaj trecu...uci jos dva-tri jezika pa ganjaj sad i tu gramatiku...pa nije ni gramatika najvaznija stvar na svijetu hebem je u gramatiku....bitno je da je matematika na mjestu da co´jek zna sracunati dva i dva :)
[/quote]

Fakat, sa te strane kad se gleda... Dok insana peglaju na gramatici, moze se...al kad te pocnu peglati na matematici i racunanju... :D

[quote name='sead_f1' timestamp='1337098910' post='456588']
Dobro ono sa kahvom i ukrasima sam napisao malo i kroz salu kao odgovor na lucky-ovo pitanje.

Naravno da nas ukrasi i nacin ispijanje kahve ne cine Bosnjacima. Ali mislim da ipak odnos i osjecaj prema takvim stvarima mogu otkriti koliko je ko vezan za Bosnu. Neko te stvari radi iz ciste navike, neko sto drugovacije ne poznaje, neko sto mu je OK, a nekom je puno srce srece kada kahvu pije iz fildzana (bez repa). Kod nekog se odma bude neka sjecanja i zelje. Opet neko drugi to ne daje puno paznje ali ipak Bosnjak.

Dzemati, ucesce i aktivnosti u Dzematima, sama Vjera, spremnost na finansijske pomoci u razne svrhe su privatna pitanja, za koja svako za sebe mora naci prave odgovore. Ja imam svoje misljenje o Vjeri i Dzematima, odn. ucescu ili neucescu kao i postivanju ili nepostivanju prema Dzematima. U ovoj diskusiji nije potrebno da o tome pricam. Ipak kratko: Vjera, clanstvo i aktivno ucesce u nekom Dzematu, kao naravno i clanstvo i ucesce u nekim nasim klubovima, organizovanje i posjete nekih Bosanskih manifestacija (napr. nase muzike, kulturne veceri, Vjerski programi) isto govore nesto o vezanosti prema Bosni (i Vjeri). Kod pojedini to je jace, kod drugih manje izrazeno. Treci ne mogu iz vremenskih razloga.

Sta trebamo biti da budemo 100% Bosanci? Kao 100% Bosanacni nesmijemo postovati druge?
Sta je sa onima koji su citav zivot sproveli u Bosni a nisu imali priliku da idu u skolu, tako da nisu naucili pravopis? Jesul oni 80% Bosanci? Sta im onda bude oni 20%? Nepripadnost? Nepismenost?

A: Sta si?
B: 80% Bosanac i 20% nepismen. :D

Dali nas dvojno drzavljanstvo cini pola-pola?
Zavisi iz kojih razloga se odlucimo za drzavljanstvo jedne druge Drzave. I opet pitanje koliko ostajemo Bosanci a koliko nam dodatni pasos daje drugog drzavljanstva?

Mislim da svako za sebe ima svoj odgovor sta je.
A na taj odgovor puno utjece i ono "sta zapravo zelis biti".

Ja sebe smatram 100% Bosancem.
- Bosancem koji ne poznaje najbolje gramatiku Bosanskog jezika (smij te mi se na greskama, ali i dalje cu koristiti svoj prvi materni jezik! A dali ga svi koji su 100% Bonanci ovako poznaju kao ja?).
- Bosancem koji ima dodatni materni jezik (koji puno bolje poznaje) i koji se zna sporazumijeti na jos druga dva jezika.
- Bosancem koji je dobro upoznat nacinom zivota u Svicarskoj, koji je upoznat mentalitetom, nacinom rada i razmisljanja Svicaraca i koji se je u taj sistem dobro uklopio.
- Bosancem koji je do sada odbijao da uzme Svicarsko drzavljanstvo iz svojih razloga i ako bi ga bez muke i ikakvih problema mogao dobiti.
- Bosancem koji na tekmi BiH-Svica navija glasno i jasno za BiH!
- Bosancem koji se ni pred Svicarcima ni pred Bosancima ne stidi reci odakle je i sta je.
- Bosancem kojem se u Cazinskoj carsiji na prvi pogled ne primjeti da je takozvani "stranac" (pricam bolje nego sto pisem)
- Bosancom koji hladnokrvno zna razmisljati u svoju korist (naucio od Svicaraca :) ).

Da li se imalo osjecam kao Svicarac? Ne!

Svjestan sam da me zivot u Svicarskoj biljezi na neki nacin, da mi pruza malo siri prozor kroz koji mogu da gledam na neke stvari, da mi pruza mogucnosti kojih je u Bosni malo. Na to gledam pozitivno, zahvalno i sa puno postovanja.

Pored tih pozitivnih okolnosti kao i pored raznih (negativnih) iskusenja sam ostao ono sto jesam i sacuvao svoj Bosansko i Muslimansko "JA".

Tako da sam zavrsio prvi dio skole (koji ce se ako Bog da nastaviti) i sa svojih ispod 30 godina nasao dobar posao, vaznu i odgovornu (vodecu) funkciju u jednoj poznatoj i jakoj Svicarskoj kompaniji. Pruzaju mi se sve mogucnosti kao Svicarcima i ako sam Bosanac i to uvjek otvoreno kazem.

Jesul to neke stvari o kojima se ne moze javno pricati il se radi o nekim standardnim i nama svima poznatim stvarima?

Naravno da zivot ovde utjece na nas i na nasa ponasanja, razmisljanja. Ali u mojim ocima to ne mjenja nasu pripadnost, nego je sami sebi mjenjamo.
Meni niko ne moze reci da napr. nisam Bosanac, jer to je stvari moga osjecaja.

Ja se ne osjecam kao mjesavina. Mislim da smo mi samo upoznati sa vise mogucih nacina razmisljanja i sa vise funkcijonalnosti u okolnosti. Sa svojim razumom uzimamo sebi ono sto smatramo da je dobro. Treba dodati da nije ni svako iste pameti. Neko pored svega dobrog sebi uzima ono sto je lose.

Jesil siguran/sigurna da JA gledam na sve sto si ti pokupio/pokupila od Svicaraca pozitivno? Poznavajuci samog sebe i prateci malo komentare, vjerovatno da nije tako. Znaci nas dvoje zivimo oboje u Svicarskoj, smatramo se oboje integrisanim ali imamo razlicita misljenja o tome sta je dobro a sta je manje dobro. Ko je u pravu? Da li je sad neko od nas manje ili vise Bosanac, manje ili vise Svicarac, manje ili vise integrisan/asimiliran ili jednostavno svakome ono sto zeli i ostavljamo na toma da imamo razlicita misljenja?
[/quote]

Sam si napiso gore negdje U srcu bosanac u glavi svicarac.... Kuzis mi smo krizanci..

I najbolje je tako od svakog mentaliteta ono njabolje pokupit... Kao sto smo ja i ti....

Ti si primio malo, tvoje djete ce jos vise.. i tako trun po trun...

ma kakvi krizanci eci bolan,moje dijete je krizanac a ti rodjena od Oca i Mjke Bosanke ne mozes biti krizanac.

[quote name='EcI PeCi PeC' timestamp='1337410623' post='456824']
Sam si napiso gore negdje U srcu bosanac u glavi svicarac.... Kuzis mi smo krizanci..
[/quote]Nikakav ja krizanac nisam! To sto sam napisao nije se odnosilo na "sta sam ja" nego na "sta poznajem".
Imam tu "neku prednost" sto sam odrastao u Svicarskoj i sto sam upoznat sa zivotom ovdje. Tako kada odem u Bosnu mogu porediti sta su prednosti Bosne, a sta Svicarske. I za sebe odlucujem u svoju korist. Preciznost nije Svicarski monopol. Ima i Bosnjo u Bosni pravo na to da radi precizno i tacno i sigurno ih ima mnogo koji tako rade. Samo sto je u Svicarskoj standard i sama drzava malo razvijenija na odnosu prema BiH, tako je ovde vjerovatnije da ces tako nesto nauciti i da jos vise da ce ti okolnosti dozvoliti da na taj nacin radis i da ti se to isplati.

Tako da sam ipak Bosanac, koji je odrastao u Svicarsoj. A ne Bosanski Svicarac ili tako nesto...

I najbolje je tako od svakog mentaliteta ono njabolje pokupit... Kao sto smo ja i ti....
[/quote]Pokupiti ono najbolje i znati to koristiti ali ostati ono sto jesi. To je najbolje. A ne glumiti to sto si samo pokupio od drugih.
Tako je kod mene.

Ti si primio malo, tvoje djete ce jos vise.. i tako trun po trun...
[/quote]Ja sam primio puno. Smatram se dobro integrisanim a zato treba pokupiti dosta. Samo sto (ponavljam) to pokupljeno koristim kao Bosanac i nedozvoljavam da to od mene pravi mjesavinu.

Guest
kad ovako nadjem kad vremena pa izadjem medju narod, bilo to u restoran il bilo u neku drugu firmu, vidim "kategoriju" naroda, koji nikako nije spreman, da se integrira, a o asimilaciji da nepricamo. posto je npr. svicarska financiski jaka drzava, treba joj dosta obrazovanih radnika. uglavnom je to kod nas cesto tako, da neka globalna firma zaposli u svicarskoj nekog amerikanca il engleza itd. sad ja znam ti amerikanaca, zive 10 godina u ch, al nisu spremni ni rijec njemacki progovoriti. sad znajul, neznajul, to bas i neznam kod svakog. oni u firmi pricaju samo engleski, u restoranu, kod frizera itd. zato sto se podrazumjeva, da u ch svako razumje taj engleski jezik. ako bi na poslu progovorio koju njemacku rijec, nemas sanse. to su sve partner-manager, tako da on tebe "pogledom moze izbaciti iz firme" ;-) inace se u ch dosta zali na turce, narod sa balkana itd. al ti amerikanci se malo manje spominju, zato sto su hi njihove firme dovele u svicarsku. djeca njihova idu u "internationals school", tako da i oni nece taj njemacki jezik nikad nauciti. za mene to nije pravilno, jer kako god mi koji nam nije engleski maternji jezik trebamo nauciti npr. njemacki, trebali bi i oni...

[quote name='_Sany_' timestamp='1340277101' post='459655']
kad ovako nadjem kad vremena pa izadjem medju narod, bilo to u restoran il bilo u neku drugu firmu, vidim "kategoriju" naroda, koji nikako nije spreman, da se integrira, a o asimilaciji da nepricamo. posto je npr. svicarska financiski jaka drzava, treba joj dosta obrazovanih radnika. uglavnom je to kod nas cesto tako, da neka globalna firma zaposli u svicarskoj nekog amerikanca il engleza itd. sad ja znam ti amerikanaca, zive 10 godina u ch, al nisu spremni ni rijec njemacki progovoriti. sad znajul, neznajul, to bas i neznam kod svakog. oni u firmi pricaju samo engleski, u restoranu, kod frizera itd. zato sto se podrazumjeva, da u ch svako razumje taj engleski jezik. ako bi na poslu progovorio koju njemacku rijec, nemas sanse. to su sve partner-manager, tako da on tebe "pogledom moze izbaciti iz firme" ;-) inace se u ch dosta zali na turce, narod sa balkana itd. al ti amerikanci se malo manje spominju, zato sto su hi njihove firme dovele u svicarsku. djeca njihova idu u "internationals school", tako da i oni nece taj njemacki jezik nikad nauciti. za mene to nije pravilno, jer kako god mi koji nam nije engleski maternji jezik trebamo nauciti npr. njemacki, trebali bi i oni...
[/quote]

inace price o demokratiji ,jednakosti i istim pravima za sve su price za malu djecu i hendikepirane(u mozak)...al`to je normalno(na zalost) i tako ti je svugdje...prema tome ako neko ima potrebu da se asimilira il`integrise taj ce to i uraditi ...inace je to never ending story :)
  • Upvote 2

Nakon dvadeset godina života u Švedskoj, osjećam se potpuno integrisanim. Asimiliran neću biti nikad, jer se asimilacijom odričeš svog identiteta i postaješ nko drugi, da sam želio biti asimiliran, ostao bih u Banjaluci.

Neke stvari ipak nisu, niti smiju biti na prodaju.

Biti integrisan za mene znači da trebam poznavati i poštovati lokalne zakone (donekle i običaje, koje, ako se kose sa onim kako sam ja vaspitan, samo ignorišem i zaobiđem). Nemam problema sa Šveđanima, ne pretvaram se da sam kao oni, mogu 100 godina biti državljanin ali me neće nikad prihvatiti kao "svoga". I ne trudim se previše. 

U Bosni ipak provodim najveći dio dana, jer kada se prelazi preko mog kućnog praga, ulazi se ne samo u moj dom, već i u Bosnu.

• Upvote 2

Posto sam vani i mahom se druzim s rajom mojih godina ljudi su me prihvatili kao velikog prijatelja od kojeg uce mnogo o nasoj kulturi i obicajima, profesori su se mnogi iznenadili mojim poznavanjem nekih stvari o Bosni i njenoj historiji sto je vazno za moj fakultet pa me i cijene i postuju kao ja njih. Mnogi nisu ni vjerovali da sam sa Balkana, jos su fascinirani kako živim zajedno sa Srbinom iz Bosne jer su ih ti neki stariji ucili kako se mi svi mrzimo i tako to. Zakon postujem u svakom pogledu, i zaista nemam problema, niti se dizem iznad ostalih zbog svoje nacionalnosti kao sto mnogi ovdje rade tako da mi je zaista odlicno s tog aspekta. Moja nostalgija je vec nesto drugo, jedan dio mene je ostao u Bosni i uvijek ce me vuci da se vratim koliko god da ostanem tu gdje sam sad. Ja tacno znam koji je komad Zemlje moj, ko sam i sta sam tako da sto kaze Banjaluka mogu tu zivjeti 100 godina ali nikad biti nešto što nisam.

Ako se pod integracijom podrazumjeva znanje jezika, zavrsene njihove skole, poznavanje njihovog zakona, imati prijatelja danaca, placanje poreza itd. onda jesam, integrisala sam se.
Odgojena sam da gdje got da odem, treba da znam ko sam, tako da se nisam asimilirala i trudim se isto tako da mi se ni djeca ne asimiliraju.