Jump to content
Sign in to follow this  
auslanderka zauvjek bosanka

Razumijemo li svoju djecu?

Recommended Posts

Da li razumijete svoju djecu nije vazno kojeg uzrasta?

Da li svaki plac znaci nesto ili to olako shvacamo?

Trazite li neke savjete od drugih ili dragi google :)
  • Upvote 1

Sviđa mi se thema :)
Hmm, nisam jos rodila, ali se uveliko informisem jer sam s djecom cesto. Ono sto mi je najdraze jeste udovoljavati im, jednostavno ne znam reci ne :)
Simpa mi je igra kada mi jedno pitanje postavi doslovno 20 puta, misleci da je meni tesko ili dosadno isto toliko odgovarati :D

Mislim da je jedna velika zadaca odgajati dijete, a razumijevanje je samo jedan zadatak u tome svemu. Mislim da plac uvijek nesto znaci, ili, ako je dovoljno mali (evo sad vec govorim o muskoj bebi) o fizickoj potrebi, ili ako je veci o iskusavanju granica, ali to moja malenkost govori iz svoga skromnoga iskustva :)

LP

imam sina od 10 ipo mjeseci i posmatram njegove radnje svaki dan i kako izgradjuje osobnost i karakter i po tome pokusavam razumjeti ili dopustiti ili rec ne nekim stvaima,mislim da treba biti odmjeren u svojim stavovima a ne uvjek govoriti ma to je djete neka pusti,pusti naravno do granice neke pa i neka predje granicu ali neka lagano uci da je rijec ne ili da od roditelja jako bitna.
  • Upvote 1

Imam ih dvoje i trece na putu ako Bog da :D ... Enej nam ima 5 godina i njemu se neke stvari mogu pojasniti mada kao i svako dijete pokusava nekad svoju volju usiliti ... sa Nani nam je teze ona je mala njoj kad reces ne ona se smije ili dodje poljubi i ode viri hocemo li mi gledati opet istu stvar raditi :D ... sad kad zaplace zadnje vrijeme pokusava tako postici neke stvari ili ako se joj nesto neda da za to place ali proci ce je i ito :D tesko je djecu odgajati svaki minut znaci puno ... hvala Bogu imam mogucnost pa cu biti sa Nirvanom kuci do 3godine i onda ce ici u vrtic ako Bog da ... tako da puno znaci kad je dijete sa roditeljom do uzrasta kad zna reci sta zeli a sta ne ... savjete pojavise podjelim ili popricam sa osobom koja ima dijete kao ja tj sa selmom ili sebinom hahahhha :D
  • Upvote 3

[quote name='Zelka' timestamp='1334657855' post='454263']
Imam ih dvoje i trece na putu ako Bog da :D ... Enej nam ima 5 godina i njemu se neke stvari mogu pojasniti mada kao i svako dijete pokusava nekad svoju volju usiliti ... sa Nani nam je teze ona je mala njoj kad reces ne ona se smije ili dodje poljubi i ode viri hocemo li mi gledati opet istu stvar raditi :D ... sad kad zaplace zadnje vrijeme pokusava tako postici neke stvari ili ako se joj nesto neda da za to place ali proci ce je i ito :D tesko je djecu odgajati svaki minut znaci puno ... hvala Bogu imam mogucnost pa cu biti sa Nirvanom kuci do 3godine i onda ce ici u vrtic ako Bog da ... tako da puno znaci kad je dijete sa roditeljom do uzrasta kad zna reci sta zeli a sta ne ... savjete pojavise podjelim ili popricam sa osobom koja ima dijete kao ja tj sa selmom ili sebinom hahahhha :D
[/quote]

Sad cemo Sebina i ja od tebe savjete uzimati, ipak ti vodis po broju djece :P ... Mehmed cesto hoce da dobije na plac ali kad znam da place za nesto sto ne smije dobiti onda ga pustim i on vidi da ne obracam paznju na njega i umiri se :D
  • Upvote 3

[quote name='x-men' timestamp='1334299247' post='453922']
imam sina od 10 ipo mjeseci i posmatram njegove radnje svaki dan i kako izgradjuje osobnost i karakter i po tome pokusavam razumjeti ili dopustiti ili rec ne nekim stvaima,mislim da treba biti odmjeren u svojim stavovima a ne uvjek govoriti ma to je djete neka pusti,pusti naravno do granice neke pa i neka predje granicu ali neka lagano uci da je rijec ne ili da od roditelja jako bitna.
[/quote]
ikse, prava si mama :)

[quote name='Jiggy Bau' timestamp='1334690253' post='454309']
ikse, prava si mama :)
[/quote]
haha bices iti i mama i tata babo ili cale ili si vec?zar nije potrebna caletova rijec?ili ovdje neki ocevi Macho Man po rijecima a doji dijete kod kuce hehe... Edited by x-men
  • Upvote 1

i tekako da razumjemo.. zato netrebaju nikakve knjige niti naglabanja.. Samo otvoreno roditejsko srce..

nije to komplikovano kao sto se mnogima cini..

znam svoje dijete a ono zna svoje roditelje i nemam potrebe za tuđim savjetima nit idem na gugle po tom pitanu,znamo što je dobro za naše dijete i samo priča odnosno razgovor s njom i savjeti, plača nema jer je ona već curica od 10 god, mada je maza uf i to velika ali i stim izlazimo na kraj,
  • Upvote 1

[quote name='ljubičica' timestamp='1334950242' post='454507']
znam svoje dijete a ono zna svoje roditelje i nemam potrebe za tuđim savjetima nit idem na gugle po tom pitanu,znamo što je dobro za naše dijete i samo priča odnosno razgovor s njom i savjeti, plača nema jer je ona već curica od 10 god, mada je maza uf i to velika ali i stim izlazimo na kraj,
[/quote]

bravo..

nekad se pitam kako su to nas anse mame, nase mame njihove mame podizale i odgajale...

[quote name='Zelka' timestamp='1334657855' post='454263']
[/quote]

MashAllah Zelka ti nas pretece sviju :)
  • Upvote 1

[quote name='auslanderka zauvjek bosanka' timestamp='1335529258' post='455018']
MashAllah Zelka ti nas pretece sviju :)
[/quote]

Da da hajde sad i ti jos jedno :D ... bice tesko sa troje ali ako Bog da sve hajrom :D

Hani dok mi ovo odskoci pa ce bit ako Bog da...kazem ja dragom reko koliko smo djece naplanirali morat cemo uskoro mjenjat auto al najbolje ce nam pasat traktor hahah :D

[quote name='auslanderka zauvjek bosanka' timestamp='1337002091' post='456512']
Hani dok mi ovo odskoci pa ce bit ako Bog da...kazem ja dragom reko koliko smo djece naplanirali morat cemo uskoro mjenjat auto al najbolje ce nam pasat traktor hahah :D
[/quote]
haha mi moramo preci na vito :D jer inace ne znam gdje bi sa obicnom limuzinom dospjela sa troje djece i jos nas dvoje odraslih haha :D
  • Upvote 1

[quote name='auslanderka zauvjek bosanka' timestamp='1334235144' post='453815']
Da li razumijete svoju djecu nije vazno kojeg uzrasta?

Da li svaki plac znaci nesto ili to olako shvacamo?

Trazite li neke savjete od drugih ili dragi google :)
[/quote]

Majke imaju urođen instikt kad su bebe i djeca u pitanju, samo zavisi koliko ga znaju slušati i pratiti. Moja djeca Bh, nisu "keljava" kao što zna biti djece, tako da mi plač nikad nije bio neki problem za shvatiti uzrok. A da se djeca trebaju razumjeti, to sigurno, to je vid komunikacije koji je neizbježan u odgoju. Inače, u svemu treba biti granica, tako i u odnosu prema djeci, oni te granice lukavo :) pokušavaju preći, pa mogu pokušati i plačem, sad zasad kod mene je NE zaista NE ma kako se u nekom momentu činilo okrutno, uvjerila sam se da sam u pravu i držim se toga.
  • Upvote 1

Trudim se. Pokusavam i mislim da sam uspjela da im budem prijatelj prvo, pa onda sve ostalo. Naucili smo ih da bilo sta da urade ili se desi da mogu bez straha doci nama i reci sve. Isto tako se trudimo da im pomognemo da lakse prodju kroz sve faze, prve suze, prvi dani vrtica, skole, pubertet i sve sto ide poslije toga.
Rijeci moje rahmetli mame tesko da prodje jedan dan a da ih se ne sjetim. Kad sam bila trudna i ono znate vec prva trudnoca i naravno cujes svasta, citas svasta i naravno da sam se bojala. Jednom sam je pitala boli li porod. Sjecam se svake rijeci koje mi je tada rekla " boli, puno boli, boljelo je svaku pa ce i tebe, ali te muke su nista u odnosu kako je tesko od djeteta covjeka napraviti, tu ako pogrijesis bolje ce te cijelog zivota"
  • Upvote 1

Upravo tako Herka - trudim se. 

U nekim stvarima sam jako popustljiva jer mi nisu prioritet (tipa koliko igracaka ima i slicno, po tom pitanju je jako razmazen ali sam bila i ja tako da...neka je :)) ali u drugim stvarima tipa skola, ponasanje (osnovna kultura, vaspitanje) sam drama stroga. Ali, sve je to za njegovo dobro i on to zna. Uvijek nabaci kez od uha do uha kad ga neko pohvali kako je lijepo vaspitan i dobro dijete. Jako mi je bitno da se osjeca da mi moze sve reci, bez ustrucavanja i uvijek insistiram na tome. Mislim da je jako bitno stvoriti prisan odnos sa djetetom jer kad zakaci pubertet (i neke stvari koje smo mi svojim roditeljima presucivali) voljela bih da moze sa mnom otvoreno o svemu pricati.

Inace na suze mi ne moze nista izvuci, znam jako dobro sta je pravi plac s razlogom a sta je obicno lopovsko muntanje. Tersanje i te budalastine takodjer ne prolaze, moze samo zaraditi kakve kazne.

Mislim da funkcionisemo jako dobro zajedno, neki dan nas je neki covjek i pohvalio u po prodavnice. :D

• Upvote 1