Jump to content
Daisy

Test: Da li si uistinu desnjak :)

Recommended Posts

Evo jednog jednostavnog testa kako otkriti koja strana mozga im je dominantna.

pogledajte sliku i ako vam se cini da djevojka se okrece u smjeru kazaljke na satu onda vam je desna hemisfera mozga dominantna i obrnuto:

[img]http://wasioabbasi.files.wordpress.com/2011/08/spinning-lady-5693171.gif[/img]

Upravo sam procitala jedan jako interesantan clanak koji je napisala jedna osoba koja je u stvari ljevak, ali su je od djetinjstva "forsirali" da bude desnjak, sto i nije tako dobra stvar.
Clanak je na engleskom jeziku pa ako neko hoce da procita evo link [url="http://wasioabbasi.wordpress.com/2011/08/08/never-force-left-handed-child-to-be-right-handed/"]http://wasioabbasi.w...e-right-handed/[/url]

O cemu se tu radi da ukratko ispricam:

nas mozak podjeljen je na dva dijela, hemisfere: desni i lijevi (woww, otkrica haha) nego vazna je cinjenica u lijevoj hemisferi se bavi logikom, riječi i jezika, matematike, znanosti, reda / uzorak percepcija, praktične i stvarnosti. U desnoj hemisferi bavi mašte, kreativnosti, prostorne percepcije, "velike slike", orijentacija, simboli, slike i osjećaje.

Ali ako smo desnjak kod nas dominira lijeva hemisfera, a ako smo ljevak dominira desna. Ne mora da znaci da ce desna hemisfera mozga biti zapostavljena ako smo desnjak, ali nece biti onoliko razvijena kao lijeva.

E sad, ta osoba koja je "forsirana" da bude desnjak citavog zivota spominje da je u djetinjstvu imala neke poteskoce:

"Morao sam koristiti dječju knjigu poboljšanje rukopisa do 8. razreda da se konačno moći pisati jasno. Volio sam crtati i slikati kao dijete ali bez obzira koliko teško sam pokušao ne bih mogao poboljšati i na kraju odustao od 7. razreda. Bio sam nekoliko puta kritizirao kod kuće iu razredu za što sanjarim i ne obraćam pozornost. Uvijek sam volio priče (i još uvijek) i čitati fantasy romana većinu svog slobodnog vremena. Mrzim matematiku i uživajte povijest. "

E sad, ja i moj decko smo jedan poseban slucaj. ja sam ljevak, prema ovom testu, i stvarno, bacam lijevom rukom, drzim mobitel itd ljevom rukom, ali jedem desnom i pisem desnom. Dok je kog @Belaya obrnuto, on pise lijevom, jede lijevom rukom, baca desnom, drzi mobitel itd u desnoj ruci. hahah et toliko od mene :D Edited by Daisy
  • Upvote 1

men se okrece u pravcu kazaljke na satu :P

Iskreno, nekad u smijeru a nekad kontra kazaljke na satu..zavisi u kojem trenutku pogledam.. :huh:

Šta sam ja, ni dešnjak ni ljevak, il' sam oboje (zbunjola) :D

A mogu svašta raditi s obje ruke podjednako :)

da, da slikom se moze manipulisati, ali na prvi pogled ti odredi... a ja ne mogu nikako okrenuti zensku da ide u drugom smjeru, uvijek ide u smjeru kazaljke.

znaci i ti rhapsodic imas tih "poteskoca" :D

od ovog nabrojanog ja imam pola iz ovog i pola iz onog :)
ja ne znam kome je isla matematika i jezik zajedno??? To je nebo i zemlja po bilo kojem istrazivanju...

sto da ne scooby? recimo, ja uvijek kazem da je gramatika matematika jezika, samo udri po pravilima jel tako. a ako nekom ide gramatika ide mu i u jednu ruku i jezik :D znam ja iz licnog iskustva :D

a meni se zenska i dalje u smjeru kazaljke okrece bem joj misha :D Edited by Daisy

Meni mozak presusio i ne bi ja zastavio zensku da se ne rita da si senca. Jesam li ja neki perverznjak?

ja ne mogu vidjeti nego samo u smjeru kazaljke na satu, veoma zanimljivo chak sto vise sto sam desnjak a nista me nije zadesilo ovo od lijeve strane mozga, mislim da u mene preovladava desna strana po vecini ovih nabrojanih tacaka

Hmmm, gledam zensku i okrece se u lijevu stranu..tj kontra smjeru kazaljke sata. I gledam normanlno..znaci nema nikakvih neobicnih pokreta...sad ne znam kako to kod vas :D Edited by A-D-N-A-N

kad gledam citavu sliku onda je suprotno od kazaljke na zidu :)...a kad gledam malo nize onda je obrnuto...znaci prvi pogled kontra kazaljke

desnica 100% hehe

[quote name='Rhapsodic' timestamp='1333475517' post='453125']
Iskreno, nekad u smijeru a nekad kontra kazaljke na satu..zavisi u kojem trenutku pogledam.. :huh:

Šta sam ja, ni dešnjak ni ljevak, il' sam oboje (zbunjola) :D

A mogu svašta raditi s obje ruke podjednako :)
[/quote]
isto tako vidim,nekad ide na D nekad na L stranu

Ja kada gledam u sliku vidim je kako se okreće u obadva smijera, mada je najviše vidim kada se okreće u smjeru kazaljke na satu.
Dakle, dešnjak sam.

Ali, ne znam kako to funkcioniše? Ako je centar za motoriku-poktrete i slično u jednom dijelu mozga, kako sam ja u rukama izraziti dešnjak (mada sam jači i zdržljiviji sa lijevom rukom) a u nozi sam izraziti ljevak, mada mogu malkice koristiti i desnu, kada igram fudbala?

Neka specifična životinjka. hehehhehehee

Ide u oba pravca sdesna na lijevo i obrnuto..samo treba dobro gledati i koncentrisati se na pokret !