Jump to content
Daisy

Općinski budžet- sport

Recommended Posts

zar nije propisano da 5% od budzeta ide u sport ...

Daisy ko klubu obezbjedjuje sponzore ?

[quote name='diesel' timestamp='1333536322' post='453195']
Upitaš bilo kojeg vijećnika i dobiješ info.. :rtfm:
Svi su dobili materijale :sarcastichand:
[/quote]

de onda se raspitaj zasto nema tih podataka na stranici opstine ?

[quote name='snake' timestamp='1333619499' post='453295']
de onda se raspitaj zasto nema tih podataka na stranici opstine ?
[/quote]
Necu da se raspitivam,kad toliko potenciras na tome raspitaj se ti..mene što interesuje to i saznam...
Tako isto i ti trebas,.Mislim da nije teško danas doći do info

nisam pozeljan medju opstinskim strukturama tako da moram ovako izokola pitati :)
ja onako, samo zelim ukazati na netransparentnost, jer ako se vec reklamiraju stojekakvim nebitnim stvarima na toj stranici, korektno bi bilo da i mnogo vaznije stvari od akcije april-mjesec cistoce recimo prezenitiraju javnosti..

jel istina da ide 5% od budzeta u grant sport ?

[quote name='lucky' timestamp='1333647086' post='453325']
jel istina da ide 5% od budzeta u grant sport ?
[/quote]
Kazu da je istina

Nadam se da će se objaviti i budžet na webu da ga možemo analizirati.

left_side-a nema više na forumu, ovi superhik, šaban i ostali A-SDA igrači tvrde da su u švicarskoj i nema nam ko skenirati budžet :(

[quote name='Incubus' timestamp='1333649628' post='453333']
Nadam se da će se objaviti i budžet na webu da ga možemo analizirati.

left_side-a nema više na forumu, ovi superhik, šaban i ostali A-SDA igrači tvrde da su u švicarskoj i nema nam ko skenirati budžet :(
[/quote]
Vidim kolika je želja da se postavi ovdje,pa da se onda naslađujemo ha? Svako po svome ....do kraja godine imali bi šta "analizirati" ...A što ovdje ovako,a što ondje nije tako..... :onthequiet:

[quote name='diesel' timestamp='1333657372' post='453338']
Vidim kolika je želja da se postavi ovdje,pa da se onda naslađujemo ha? Svako po svome ....do kraja godine imali bi šta "analizirati" ...A što ovdje ovako,a što ondje nije tako..... :onthequiet:
[/quote]

Ma ne ustvari oprosti..najbolje je da se budžet nikad ne stavi na internet neka ga znaju samo načelnik, vijećnici i A-SDA fanovi :)
to je najbolje...ne znam zašto bismo htjeli svi vidjeti budžet, a ne daj bože raspravljati ili analizirati..svašta...

p.s. a da se i nasladjujemo to ti je jedino naše malo dosadno blebetanje na forumu...ionako ćete vi i dalje trošiti i trošiti i kupovati glasove...
  • Upvote 1

[quote name='snake' timestamp='1333517268' post='453156']
[b]ako se ne gleda kroz politiku zasto u upravi sjede ljudi koji su bliski vladajucoj politickoj opciji ?
ima li tu ljudi od struke ?
zasto je tako recimo i u rukometnom klubu ?[/b]

bez demagogije molim, i patetike kako je nekome iz vladajucih struktura stalo do sporta..
tu se vrti velika lova iako ne izgleda tako, a mnostvo ljudi viid priliku da obrsti brke na ovaj ili na onaj nacin..

sto se tice ponosa i Krajine, trenutno je mnogo vaznije narodu gdje ce da radi i sta da jede nego krajina ili bilo koji sportski kolektiv..
na zalost to je tako, ali je to istina..
[b]bicu iskren kao uvjek, meni bi sad bila draza fabrika sa 200-300 zaposlenih u cazinu nego dvije krajine ovakvo nivoa i igre i organizacije i svega..[/b]
prije bih rekao da klasicni bosanac nije onaj koji bi raspustio krajinu vec onaj koji bi pod svaku cijenu zelio zadrzati brod koji tone i koji nema perspektivu da opstane...
[/quote]

Tako je u svim gradovima kod nas, Kladuša,Buzim,Bihac,Tuzla( Izuzetak je recimo jedan Olimpic i GOSK koji su neovisni od grada,jer su im vlasnici privatnici i imaju pare...) .. Nacelnik nece da usprica injekciju financijsku,ako sjede u upravi neki njemu NE dragi ljudi,ili ako ne zna gdje sredstva idu.... A danas u svijetu svuda je tako,politika i sport su usko povezani,ne znam sto te to sada cudi kod nas,eto ti primjer Berlusconija... Kapitalizam je preomijenio svijet,globalizacija takodjer po meni nije pozitivna nikako,stavljene su neke druge vrijednosti ( čitaj profit) ispred čovjeka i ljudskih vrijednosti i zato ovaj svijet ide kamo vec ide...

Slazem se s tobom,samo meni bi bila draza jedan fabrika od 100 ljudi(ma koliko ja volio tu Krajinu)ipak je 200-300 puno, to bi puno znacilo u danasnje vrijeme da dodje jedna fabrika,proizvodnja da zaposli 100 ljudi...ufff to je u danasnje vrijeme VRH,sto bi biscani rekli :P

Evo sad procitah budzet USK ,izdavanja za sport umanjena sa 1 127 000 na 630 000,po meni ej ovo katastrofa,ionako su se mala sredstva izdvajala za sport,a volio bih pogledati taj prijedlog budzeta,cini mi se da je 205 miliona prijedlog budzeta. To je previše za USK,a za sport tako malo izdvojeno srestava...

za sve sto valja u Bosni se umanjuju sredstva a sto ne umanje plate drzavnim sluzbenicima,oni oderase Drzavu i Narod,sjede u toplom i ne rade nista,sto je gore sjedi mnogo stara koji bi trebali davno u penziju ali bolja je plata od penzije jer i ovako sjede u dobrim foteljama... Edited by x-men

[quote name='[-A-D-E-M-]' timestamp='1333665707' post='453345']

[b]Tako je u svim gradovima kod nas, Kladuša,Buzim,Bihac,Tuzla( Izuzetak je recimo jedan Olimpic i GOSK koji su neovisni od grada,jer su im vlasnici privatnici i imaju pare...) .. Nacelnik nece da usprica injekciju financijsku,ako sjede u upravi neki njemu NE dragi ljudi,ili ako ne zna gdje sredstva idu.... A danas u svijetu svuda je tako,politika i sport su usko povezani,ne znam sto te to sada cudi kod nas,eto ti primjer Berlusconija... Kapitalizam je preomijenio svijet,globalizacija takodjer po meni nije pozitivna nikako,stavljene su neke druge vrijednosti ( čitaj profit) ispred čovjeka i ljudskih vrijednosti i zato ovaj svijet ide kamo vec ide...[/b]

Slazem se s tobom,samo meni bi bila draza jedan fabrika od 100 ljudi(ma koliko ja volio tu Krajinu)ipak je 200-300 puno, to bi puno znacilo u danasnje vrijeme da dodje jedna fabrika,proizvodnja da zaposli 100 ljudi...ufff to je u danasnje vrijeme VRH,sto bi biscani rekli :P
[/quote]

ma da , klasicna prica..
sto bi mi bili drugaciji od ostalih..
nacelnik hoce da zna gdje se trose pare koje "daje" krajini, ali zato niko od nas nema pravo i prica gluposti kad zatrazi transparentnost opstine po pitanju budzeta na webu ili ne daj boze da kritikuje potrosnju nacelnikove rezerve u predizborno vrijeme i sakom i kapom, u najvecem broju slucajeva nekome kome ta sredstva nisu potrebna vec sluze samo za kupovinu glasova..
  • Upvote 1

Ma ljudi misle da budžet općine dolazi tako da ga Ogi i ekipa zarade.
Rade ljudi teško - ustanu u pola 6 i rade do 8 navečer i zarade budžet.

Istina je da oni ne moraju ništa raditi - novac kapa.

I ja samo kažem sljedeće - neka se u ovoj državi, pa barem u ovoj općini prestanu novci trošiti na te neke popratne aktivnosti kupovine glasova (to bi smanjilo budžet za bar nekih 30 % kad bismo uključili sport, grantove, udruge itd itd...) i onda fino neka ljudi daju svoj novac gdje hoće.

Hajmo malo više odgovornosti preuzeti. Zašto bi neko ko voli operu morao gledati kako novac kojeg on zaradi i da državi ode u financiranje Krajine, FK Sarajeva ili nogometne reprezentacije? Ili zašto bi neko ko voli nogomet morao gledati da njegov novac ide za snimanje dokumentarnog filma o bosanskim piramidama?
Hajmo preuzeti odgovornost pa neka svako daje svoj novac gdje zeli - ali onda bi se vidjela ta prava "ljubav" prema sportu i ostalom.

P.s. Berlusconi nikad nije nijedan euro talijanskog novca dao u Milan - sve je to iskljucivo privatni novac. Da li je on do novca došao korupcijom - to je druga stvar i o tome će morati odlučiti talijanski sudovi. Ali iz budžeta italije nikad nije ništa išlo za nogometni klub milan.

[quote name='Incubus' timestamp='1333657795' post='453339']
Ma ne ustvari oprosti..najbolje je da se budžet nikad ne stavi na internet neka ga znaju samo načelnik, vijećnici i A-SDA fanovi :)
to je najbolje...ne znam zašto bismo htjeli svi vidjeti budžet, a ne daj bože raspravljati ili analizirati..svašta...

p.s. a da se i nasladjujemo to ti je jedino naše malo dosadno blebetanje na forumu...[b]ionako ćete vi[/b] i dalje trošiti i trošiti i kupovati glasove...
[/quote]

Nemoj mene svrstavati ,kamo sreće za mene da trošim te pare :acute: .

Imate na stranici mail gosp. načelnika pa pošalji ,pitaj što krije budžet..

Ja mislim da se ne krije , al et svako po svome goni..

[quote name='snake' timestamp='1333694402' post='453359']
ma da , klasicna prica..
sto bi mi bili drugaciji od ostalih..
nacelnik hoce da zna gdje se trose pare koje "daje" krajini, ali zato niko od nas nema pravo i prica gluposti kad zatrazi transparentnost opstine po pitanju budzeta na webu ili ne daj boze da kritikuje potrosnju nacelnikove rezerve u predizborno vrijeme i sakom i kapom, u najvecem broju slucajeva nekome kome ta sredstva nisu potrebna vec sluze samo za kupovinu glasova..
[/quote]

A jesi i ti navalio na budzet,odes fino u opstinu,mislim da cetvrtkom nacelnik ima termin pa trazis budzet... To je nasa Opstina da se razumije,nije pojedinca ili nekog nego svih gradjana. Mene kad nesto interesuje ja to nadjem i izborim se za to.

[quote name='Incubus' timestamp='1333695428' post='453361']
Ma ljudi misle da budžet općine dolazi tako da ga Ogi i ekipa zarade.
Rade ljudi teško - ustanu u pola 6 i rade do 8 navečer i zarade budžet.

Istina je da oni ne moraju ništa raditi - novac kapa.

I ja samo kažem sljedeće - neka se u ovoj državi, pa barem u ovoj općini prestanu novci trošiti na te neke popratne aktivnosti kupovine glasova (to bi smanjilo budžet za bar nekih 30 % kad bismo uključili sport, grantove, udruge itd itd...) i onda fino neka ljudi daju svoj novac gdje hoće.

Hajmo malo više odgovornosti preuzeti. [b]Zašto bi neko ko voli operu morao gledati kako novac kojeg on zaradi i da državi ode u financiranje Krajine, [/b]FK Sarajeva ili nogometne reprezentacije? Ili zašto bi neko ko voli nogomet morao gledati da njegov novac ide za snimanje dokumentarnog filma o bosanskim piramidama?
Hajmo preuzeti odgovornost pa neka svako daje svoj novac gdje zeli - ali onda bi se vidjela ta prava "ljubav" prema sportu i ostalom.

P.s. Be[b]rlusconi nikad nije nijedan euro talijanskog novca dao u Milan [/b]- sve je to iskljucivo privatni novac. Da li je on do novca došao korupcijom - to je druga stvar i o tome će morati odlučiti talijanski sudovi. Ali iz budžeta italije nikad nije ništa išlo za nogometni klub milan.
[/quote]

Znas kako to kod nas funkcionise,mora taj sto bi volio operu da organizuje neku manifestaciju,neko udruzenje i da se uvrsti u budzet :D Nije Berlusconi nikad direktno dao novac u Milan,i nije to sve iskljucivo privatni novac. Ja sam njega iskoristio samo da pokazemd a je i u drugim zemljama povezanost politike i sporta. Zasto jedna Španjolska može iamti Ronalda i Messia a Njemačka ne može, zato što Njemačka ne dozvoljava da se klubovi previše zadužuju, dok u Španjolskoj klubovi dužni 500 miliona...i to poreza... Edited by [-A-D-E-M-]

[quote name='[-A-D-E-M-]' timestamp='1333705134' post='453373']

A jesi i ti navalio na budzet,odes fino u opstinu,mislim da cetvrtkom nacelnik ima termin pa trazis budzet... To je nasa Opstina da se razumije,nije pojedinca ili nekog nego svih gradjana. Mene kad nesto interesuje ja to nadjem i izborim se za to.

[/quote]

ti nikako ne kontas sta hocu reci :)
ako su ljudi vec ljudi iz opstine uhvatili trend ili praksu transparentnosti pa stavili informacije o budzetu 2010, zasto to ne nastave i sa 2011 i 2012 ?
jednostavno pitanje koje ne zahtjeva da se nekome dize kosa na glavi, samo jme cudi kao to niko ne shvata..
a vec ti rekoh nisam pristalica opstinske vlasti pa tesko bi i dobio termin cetvrtkom :) Edited by snake

[quote name='[-A-D-E-M-]' timestamp='1333705134' post='453373']
Znas kako to kod nas funkcionise,mora taj sto bi volio operu da organizuje neku manifestaciju,neko udruzenje i da se uvrsti u budzet :D Nije Berlusconi nikad direktno dao novac u Milan,i nije to sve iskljucivo privatni novac. Ja sam njega iskoristio samo da pokazemd a je i u drugim zemljama povezanost politike i sporta. Zasto jedna Španjolska može iamti Ronalda i Messia a Njemačka ne može, zato što Njemačka ne dozvoljava da se klubovi previše zadužuju, dok u Španjolskoj klubovi dužni 500 miliona...i to poreza...
[/quote]

Opet ponavljam - zasto ne idemo po principu koliko zainteresiranih toliko novaca. Da Krajinu gleda 1000 ljudi i da su spremni platiti 20 KM po ulaznici ne bi falilo para zar ne? Jednostavno je sve to...

A Njemci su pametni - ne bacaju novac bezveze.

Njemacka - nezaposlenost 5.8 %
Spanjolska - nezaposlenot 23.3 %

I sad ce neko reci..pa nije to zbog sporta. NE! Nije SAMO zbog sporta, ali govori o nacinu razmisljanja. Spanjolci razmisljaju tako - pa sta malo das za sport, malo das za ovo, malo za kulturu, malo podijelis, malo ovamo, malo tamo i novac ode - dok Njemci svaki euro koriste korisno.

Mi imamo priliku birati gdje zelimo biti.

Dobro Incubus, pošteno i sa tvoje strane. Stoji sve što si rekao, ali i dalje smatram da je Krajina zadnja od čega bi trebalo krenuti popravljati situaciju. Mislim, daleko od toga da nemamo stotinu drugih važnijih stvari, kojima ne bismo dirali u nešto naše.

[quote name='Daisy' timestamp='1333481311' post='453134']
kako da ne? oprema, treninzi, clanarina, termini, a i jedne prilike su i sudije placali. mislim bezobrazluk...
[/quote]

Jesu plaćali i ja sam upravo dobio tu informaciju od momka koji je trenirao dugo u Krajini, pa mislim da Daisy ima pravo (Morebit da nas lažu)

[quote name='[-A-D-E-M-]' timestamp='1333488404' post='453144']
Opstina odnosno sportski savez izdvaja koliko mora i treba
[/quote]

Ja opet kažem da Savez dobije zanemarive cifre novca da ih podijeli klubovima, a kad ih podijeli onda su još više zanemarive. Čisto sumnjam da milion maraka (dobije savez i manje) može promijeniti stanje u gradu.

[quote name='Incubus' timestamp='1333488952' post='453145']
Da se razumijemo ja ne krivim trenutnu uprvu nizasto. Ustvari dosta toga su i napravili, ali šta vrijedi ta igra 3 za 3...mislim kakva je to liga, kakva je draž natjecanja? Ja je ne vidim.
[/quote]

To i jes problem, ne samo Krajine već i cijele lige. A problem broj dva je mentalitet s kojim se ti koji vode klub drže one kako drugi tako i mi, pa onda dogovore prve tri prvenstvene utakmice 3 za 3, a ko zna koliko su ih odigrali takvih i u gostima, i tu se gubi pojam nogometa. Takve svrstavam u istu lozu onih iz SDA i onih koji su proizašli kao odmetnici iz te stranke.

Što se tih 200.000 navedenih tiče, pretpostavljam da je to bilo ono od oka, da se čisto navede informacija uz ono što se želi objasniti, ali mislim da Krajina ne dobije ni 50% od toga, možda ni 70%. Već sam ranije rekao da je tu riječ o možda maksimalno 50 hiljada maraka, ili možda 40 hiljada. 2008. godine Krajina je dobila 35.000 maraka ako se ne varam.

[quote name='snake' timestamp='1333517268' post='453156']
bicu iskren kao uvjek, meni bi sad bila draza fabrika sa 200-300 zaposlenih u cazinu nego dvije krajine ovakvo nivoa i igre i organizacije i svega..
[/quote]

Fabrika ne opstaje od 30-40-50 hiljada koje dobije Krajina. Niti je moguće tim novcem pokrenuti fabriku. Niti je moguće tim novcem ostaviti fabriku koja tone u životu.

Druga je stvar kako se kome raspodijeli novac i koliko je ko dobio. I zašto u FK Krajini sjede ljudi koji su bliski Načelniku. A jesu. To znamo.

[quote name='diesel' timestamp='1333528315' post='453179']
U budžetu Općine za 2012 godinu predviđen je iznos 140.000,- KM , taj iznos nije samo za FK Krajinu nego i za MRK,ŽRK i KK,Top stens (Tačnije klubovi koji se takmiče u Prvoj ligi BiH), tako da nema tih većih iznosa što pojedini barataju da sve ide FK Krajini itd..
[/quote]

Fadil Nuhić je jedan fin i pošten čovjek i ako tvrdi da sad nema ovoga što Daisy navodi, ja mu vjerujem.

Što se iznosa tiče, napokon neko ko je potvrdio moju tezu, a to je da Krajina prima zanemarivu svotu novca iz budžeta, ali svakako važnu za financiranje nekih stvari unutar kluba.

[quote name='blagajnik' timestamp='1333538223' post='453198']
koliko samo smijesnih komentara, Boze sacuvaj! kada u doba Harbasa opcina nije izdvajala sredstva za Krajinu, nacelnik je bio najgori, kada sada izdvaja za Krajinu, nacelnik je opet najgori..pa ko bi vama bolan ugodio!? svi pametni samo kad su za tastaturom!!!
[/quote]

Složio bih se s tim, u potpunosti. Ali onda je Snake dao jedan vrhunski odgovor/pitanje kojeg ću citirati..

[quote name='snake' timestamp='1333542981' post='453203']
pravo pitanje je zasto opcina nije izdvajala za krajinu onda kad je harbas bio u upravi kluba ?
[/quote]

Pa bih ja možda dao odgovor da je riječ o političkim igrama jer Harbaš nije vodio Krajinu već Cigo. Ustvari, riječ je o političkim igrama. Možda ovi nisu dali da se Općina miješa zbog političkog puta vladajuće, ili Općina nije htjela davati jer su u Krajini Cigo i drugi, ili je to oboje zajedno, ili je Općina i davala novac, odnosno Sportski savez.

Biće da je ovo zadnje navedeno tačno :)

Zelim samo reci da moj cilj apsolutno nije razaranje ili rusenje - nego potpuno suprotno - stvaranje.

Ako budemo trosili tesko steceni kapital u ovakvim vremenima necemo se dobro provesti.

Mi moramo prvo proci kroz fazu stjecanja kapitala gdje ce nam svaki fening biti vazan i da cemo ga gledati da od njega napravimo barem 1.1 fening. Dakle iskljucivo - ulaganja.

A nakon nekog vremena taj kapital ce se iz privatnog sektora preliti u sport i to je ono sto ce biti dugorocno odrzivo.

Ovako davanje "samo za krajinu", "samo za ove", "samo za one" i ostala potrosnja ce nas dovesti da jednog dana SIGURNO nece biti ni krajine ni niceg drugog.
Ali dobro...vecina odlucuje pa izgleda da zele ovo sto imamo.
  • Upvote 1

Za sport, pa time i Krajinu se moraju izdvajati sredstva, inace ...

Jedino je problem sto se kod nas budzetska sredstva trose selektivno (najcesce po pricipu politicke podobnosti) i ne postivaju se zakoni i propisi koji to propisuju. Ako zakon kaze da za sport iz budzeta treba izdvojiti 5% onda neka se i izdvaja, a od visine budzeta ce ovisiti kolike su to cifre. Zakon takodje propisuje da su prioritet pri finansiranju plate uposlenicima, ali ne precizira obim i broj uposlenika. Tako imamo situaciju da neki segmenti trpe zbog plata preglomazne administracije.
Ovi nesto stariji se sjecaju da je prije rata za sport izdvajan ogromni novac, ali se isto tako sjecaju da je sa strare benzinske svako jutro kretalo 20 autobusa radnika. To je osnovni problem. Jadna je drzava koja se finansira od nameta gradjanima i privredi, a koja nista ne cini da stvori preduslove za razvoj privrede. U takvim okolnostima je sasvim normalno da prvo na tapet dolazi sport, kultura, socijala i druge stvari koje su manje bitne.
  • Upvote 2

[quote name='snake' timestamp='1333708163' post='453377']
[b]ti nikako ne kontas sta hocu reci :)
ako su ljudi vec ljudi iz opstine uhvatili trend ili praksu transparentnosti pa stavili informacije o budzetu 2010, zasto to ne nastave i sa 2011 i 2012 ?[/b]
jednostavno pitanje koje ne zahtjeva da se nekome dize kosa na glavi, samo jme cudi kao to niko ne shvata..
[b]a vec ti rekoh nisam pristalica opstinske vlasti pa tesko bi i dobio termin cetvrtkom[/b] :)
[/quote]

Mozda im je do servera :D mada ja ne vjerujem da se ne moze opet doci do budzeta :D Mislim ne vidim razlog sto bi se krio,svim politickim partijama je dostupan,a nas građane ko šiša :D Pa što ne probaš,de ti probajj otići pa nam javi kako je prošlo :D
Mi se na ovoj temi svi razumijemo,samo svi imamo razlicito misljenje sto je normalno za demokratsko drustvo :D

[quote name='BaroN' timestamp='1333712529' post='453381']

Fabrika ne opstaje od 30-40-50 hiljada koje dobije Krajina. Niti je moguće tim novcem pokrenuti fabriku. Niti je moguće tim novcem ostaviti fabriku koja tone u životu.

[/quote]

ne, ne, pogresno si me razumio, nisam mislio na pokretanje fabrika od strane opstine, nego generalno na pricu o tome kako su poslozeni prioriteti u drustvu, velike pare se trose tamo gdje nema nikakvih rezultata , neracionalno samo da se zadovolji neka forma ili zakon, dakle ovde nije krivnja na opstini samo nego i na drzavi i zakonskoj regulativi..

[quote name='[-A-D-E-M-]' timestamp='1333750993' post='453412']

Mozda im je do servera :D mada ja ne vjerujem da se ne moze opet doci do budzeta :D Mislim ne vidim razlog sto bi se krio,svim politickim partijama je dostupan,a nas građane ko šiša :D Pa što ne probaš,de ti probajj otići pa nam javi kako je prošlo :D
Mi se na ovoj temi svi razumijemo,samo svi imamo razlicito misljenje sto je normalno za demokratsko drustvo :D
[/quote]

e pa u tom " normalnom demokratskom drustvu " sam ja zbog kritike sadasnje opstinske vlasti zaradio status cetnika, izroda, komunjare, zato molim te zaobidji me sa tom asdaovskom demagogijom :) Edited by snake