Jump to content
PacificHurricane

Islamisches Kulturzentrum Graz

Recommended Posts

Da se hvalim, nebih. Bujrum doci, kakav halifat kakvo sto, mi ovdje hvala Allahu uzivamo najvece blagodati i slobodu :)

Vjerovatno pojedini znaju o nekim detaljima ili dzematu u Grazu, a za one koji ne znaju:

[quote]
[b][i]2012. godina će biti jedna od najznačajnijih u povjesti za islam i muslimane u Austriji. Pored toga što je ove godine stogodi[color=black]šnjica priznavanja islama kao zvanične religije u Austriji, ova godina će biti upamćena i po 12. maju kada će biti svečano polaganje kamena temeljca za prvu modernu džamiju i Islamski kulturni centar u Gracu. Počasni gosti na polaganju kamena temeljca će biti vjerski i politički predstavnivci kao što su reisu-l-ulema dr. Mustafa ef. Cerić, Sandžački muftija mr. Muamer Zukorlić, gradonačelnik Graca mr. Siegfied Nagl, predsjednik Islamske zajednice Austrije dr. Fuat Sanac i drugi. A grad Grac i džemat koji stoji iza projekta džamije posjećuju mnogobrojeni uvaženi gosti i alimi. Slovenački muftija dr. Nedžad ef. Grabus je posjetio džemat u februaru i prenio svoju podršku muslimanima u Gracu. A 19. marta je planirana posjeta hafiza Benjamina Idriza, imama Islamskog centra u Penzbergu u sklopu jedne specijalne manifestacije.[/color][/i][/b]

Ove godine muslimani u Austriji, a posebno u Gracu imaju brojne i vrlo značajne manifestacije i aktivnosti. Tako su u prvih nekoliko mjeseci obavljene sve administrativne stvari za dobijanje dozvole za gradnju prve moderne džamije i islamskog kulturnog centara u Gracu. U mjesecu martu će stići i željno očekivana dozvola za gradnju, pa je i početak gradnje samo pitanje vremena i organizacije. Počasnih gostiju na manifestaciji polaganja kamena temeljca će biti mnogo, a to su prije svih reisu-l-ulema dr. Mustafa ef. Cerić, Sandžački muftija mr. Muamer Zukorlić, gradonačelnik Graca mr. Zigfrid Nagl, te predsjednika Islamske zajednice Austrije dr. Fuat Sanac, atermin ove hairli i prestižne manifestacije je u subotu 12.05.2012 iza podne namaza. Tada se očekuje dolazak više hiljada ljudi u Grac na ovu posebnu manifestaciju. Muslimani iz Austrije, ali i BiH, Sandžaka, Hrvatske, Slovenije, Njemačke, Švicarske, ali i drugih krajeva će biti u mogućnosti prisustvovati ovom historijskom događaju. A posebnu radost pričinjava činjenica da će naš poglavar reisu-l-ulema dr. Mustafa ef. Cerić i pored brojnih obaveza biti specijalni gost manifestacije. Nakon učešća u konferenciji imama u Gracu 2003. Godine, ovo će biti još jedna vrlo značajna zvanična posjeta gradu Gracu od strane našeg uvaženog reisu-l-uleme.
U mjesecu februaru muslimane u Gracu je zijaretio i slovenački muftija dr. Nedžad ef. Grabus. Grac i Ljubljana su u realiziraciji sličnog projekta, izgradnje Islamskog kulturnog centra. Tako da je izmjena iskustva svakako dobrodošla svima, a u cilju bolje saradnje sa brojnim institucijama. Muftija je pohvalio rad i zalaganje džematlija, te odlične odnose sa gradskim institucijama. Također je izrazio oduševljenje dinamikom kojom projekat u Gracu ide, budući da je već 12. maja termin za polaganje kamena temeljca. A muslimanima u Gracu je muftijina podrška i pohvala svakako dala dodatnu motivaciju za rad i zalaganje na Allahovom putu.

[b]U mjesecu martu će muslimane u Gracu zijaretiti jos jedan specijalni gost. Naime u suorganizaciji sa gradskim vlastima muslimani Graca su pozvali hafiza Benjamina Idriza, imama Islamskog centra u Penzbergu u Njemačkoj i svijetlog primjera dobre integracije, na konferenciju protiv rasizma „Dijalogom protiv islamofobije, za bolji suživot“. Manifestacija će biti u prestižnoj sali Kunsthaus (Muzej moderne umjetnosti) u centru grada, sa visokim zvanicama i učesnicima u programu, kao što su gradonačelnik Graca mr. Siegfied Nagl, stručnjak za ljudska prava prof. dr. Wolfgang Benedek, predsjednica organizacije protiv rasizma mr. Daniela Grabovac, predstavnik crkve mr. Hermann Gletter, i sl. Ovakva manifestacija je organizovana ne samo po prvi put u Gracu nego i u Austriji i šire, a voditelj iste će biti šef redakcije novina Kleine Zeitung dr. Thomas Götz, pa će i medijska pažnja biti na visokom nivou. [/b]

Uz ovakve aktivnosti i manifestacije, narednih 100 godina Islama u Austriji će ako Bog da da budu još uspješnije i hairnije. Temelje dobrih odnosa sa Austrijom su udarili Bošnjaci boreći se hrabro i ponosno u sastavu Austro-ugarske vojske u 1. Svjetskom ratu, a današnji Bošnjaci zajedno sa Makedoncima, Albancima i drugim muslimanima produbljuju saradnju na polju dobre integracije i suživota, a nadajmo se da će sljedeće generacije ostvariti još veće uspjehe.
[/quote]
Upravo je zavrsila konferencija, sve je bilo super. Za par dana cu i video staviti kako se to na evropski nacin dobivaju prava i uvazavanje od ostalih nacija i religija :)

Slika je bombona :wizard:
Nego ako bi bio ljubazan pa mi preveo, slabo ja taj njemacki spreham :) Edited by bull
  • Upvote 1

[b]konferenciju protiv rasizma „Dijalogom protiv islamofobije, za bolji suživot“[/b]
de procitaj tekst, sve tu stoji :)

[video]http://www.youtube.com/watch?v=UgKkt2bgRpU[/video]

Hahahah, znao sam. Stavio sam namjerno, ko da sam znao da ces imati osjecaj da nisam stavio tek onako nego iz nekog provokativnog razloga, medjutim prevario si se. ONako sam stavio, lijepo ucenje masaAllah.

Hajd mashAllah, inace Benjamin je sa 11 godina postao hafiz a prica 5 jezika (ja sam uvjeren da zna i engleski, al otom potom :D )
Ima i nekih kontroverzi kroz njegov put, ali zacudjujuce je prodro u klasu skolovanih svabi. U njemu vide neku vezu/konekciju izmedju muslimana i Njemacke.

Takodjer u nasem aBd kulturnom centru vide vezu izmedju austrije i nas muslimana.
Ovdje je prava gotiva biti musliman :)

video ukratko o konferenciji koja se odrzala...

[url="http://vimeo.com/38974650"]http://vimeo.com/38974650[/url]

[quote name='kemo25' timestamp='1335002939' post='454538']
Lako je vama uživati tzv. "moderni" islam. Islam je čist od svega tog što se mu pripisuje pod riječ "moderni".
[/quote]
Kemo idi šišaj živicu ako imaš, to čovjeka dosta opušta i izbaciva negativnu energiju..

Dobro kemo rece! Pogotovo taj video onaj tamo svira kontrabas stal je vec hahah. Pitaj ga da ne bi prodao

ja ne znam kako vi sa citanjem latinice ali ako mislite na ovaj zadnji video sto sam stavio "konferencija protiv rasizma"

valjda se moze skontati da je tu vise religija pa i agnostika bilo.. kad bi oni nama udovoljavali onda bi i mi morali prestati jesti kravu ili poceti piti vino da njima udovoljimo..
radi se o tome da svi imaju slobodu da rade sta hoce dok nekom drugom ne ugrozavaju zivot...

hocemo povuci i pitanje da ih sviju trebamo poklati na Allahovom putu jer su nevjernici???

na pocetku malo i na kraju je bilo po 5min muzika.. Tako da nije tu niko igro kolo ili take glupostii usput muzika nije bila u nasoj organizaciji. Oni su sve pripremili a mi smo samo doveli Benjamina Idriza...

Nego bil se ko svadjo i raspravljao dok sam ovako lipo nahorozit :D

Ne bih ja, neka tog lipog modernog islama, integrisanog u to moderno svapsko drustvo, meni drago :)

Skubine, nisi ih trebao napomenuti da ih treba poklati sve na Allahovom putu, bas ce neka budala to reci i uraditi, pa opet dvista godina unazad i dokazivanja. xD Edited by Jiggy Bau
  • Upvote 1

[quote name='ZeroStyle' timestamp='1336769074' post='456356']
Hoce li ovo biti novi vehabijski centar?
[/quote]
Haman pa sam mislio da si dostojan forumas, stas covjek se ponekad prevari u zivotu..
Nego sta ti @zerostyle skrivi svom zivotu, pa da ovako nepromisljenja i uvrijedljiva pitanja postavljas???

[quote name='scooby-doo' timestamp='1336776624' post='456360']
Haman pa sam mislio da si dostojan forumas, stas covjek se ponekad prevari u zivotu..
Nego sta ti @zerostyle skrivi svom zivotu, pa da ovako nepromisljenja i uvrijedljiva pitanja postavljas???
[/quote]

e jbg. sad.Zasto bi ovo bilo uvredljivo pitanje?Austrija je sjediste vehabizma pa je ovo u jednu ruku i logicko pitanje.
  • Upvote 1
  • Downvote 1

[quote name='ZeroStyle' timestamp='1336813970' post='456374']
e jbg. sad.Zasto bi ovo bilo uvredljivo pitanje?Austrija je sjediste vehabizma pa je ovo u jednu ruku i logicko pitanje.
[/quote]

Nije kod nas nije... Kod nas se pitanja negativno shvacaju... Vidis uvijek jedne te isti skacu...

Obrazlozite zasto je pitanje negativno shvaceno?? Uopste nije prookativno.. Hej ljudi pa to je samo pitanje...

[quote name='ZeroStyle' timestamp='1336813970' post='456374']
[/quote]
Vrijedjas s tim pitanjima

[quote name='bull' timestamp='1336820184' post='456386']
[/quote]
Pa gdje je centar? :P Edited by Jiggy Bau
  • Upvote 1

[quote name='Jiggy Bau' timestamp='1336828116' post='456392']
Pa gdje je centar? :P
[/quote]
A it i se manje pravi pametan jer i tako ti je svaki post glupost na religiji, ako vec ne vjerujete ili sta ne morate pisati gluposti

[quote name='bull' timestamp='1336820184' post='456386']
[/quote]

jaro samo sam pitao pitanje na koje ste trebali odgovoriti sa DA ili NE.Opce poznata stvar da je Austrija centar vehabizma, oni imaju lovu i petljaju u sve zivo.Ovo nije bosanski/bosnjacki centar vec islamski i svakakve ce mrake biti ovdje, da se nelazemo.Opet kazem ovo je jedno sasvm logicko pitanje na koje ste trebali odgovoriti sa DA ili NE.