Jump to content
Sign in to follow this  
PacificHurricane

olaksice a ne novotarije

Recommended Posts

Meni je dosta odredjeni grupacija kod nas muslimana bosnjaka, pa evo pocecu i ovdje otvoriti kontroverza pitanja..

Ove fore gdje su se doslovno nebitne stvari dovele na taj nivo kao da je farz..

Posto nam je Allah milostivi dopustao, dao tu blagodat da mozemo imati svoje vlastito misljenje i da ga moramo iznositi. Vrijeme je da se malo zapricamo :)

Pojavom vehabija, radikalizirao se i Islam kod nas. Pretjerivanje al' de šta'š..sloboda mišljenja.

Živio drug Tito i Jugoslavija :)
  • Upvote 1
  • Downvote 2

novatarija je da sveako prica o vjeri svako bi nagonio svako bi natjerao...

nidje slonodog duha slobidne odluke da dave i ubijau sa pricom... da se glumi izvana covjek kad ih gleda HUIII a iznutra kad iz posmatra FUJ....

razgranicite sebi sta su to olaksice a sta su novotarije , ne razumijem ovaj topic nikako Olaksice a ne novotarije . Zar mevlud ili Poslanikov rodjendan mogu biti olaksica ?

Islam kao vjera u jednog Boga zajedno sa propisima je fiksiran. Kada je propis donešen od strane Allaha i rastumačen od strane Muhameda a.s., za sva vremena, onda ja ne vidim niti je meni poznato tko to smije i tko to sebi uzima za pravo od ljudskog roda da u tu vjeru i propise uvodi nešto novo.

Ima onaj jedan ajet gdje se kaže: Vašu vjeru sam vam usavršio. (vjerovatno nisam citirao isparavno, ali je smisao taj) Dakle, ona je perfektna i nema tu šta netko da prćka.

Sumnja uglavnom zna odvesti u pogrešnom smjeru. Ako se ja oko nekog novog propisa dvoumim, sumnjam da li je to ispravno ili ne, da li ja mogu odstupiti od onog propisa koji je donešen od strane Stvoritelja i rastumačen od strane poslanika, onda je velika vjerovatnoća da ću ja prihvatiti to novo i korak po korak se udaljavati od onog izvornog.
Voda je najbristrija na izvoru. Što više odmičeš od izvora povećava se vjerovatnoća da se nećeš napiti čiste vode.

Kur"an nikad od strane ljudske vrste neće biti rastumačen do kraja, nemamo taj kapacitet. Ovdje mislim na tumačenje pravog smisla svakog ajeta.

Čovjek treba nastojati da pokuša odgonetnuti, ali nikad ne smije ići u nepoznato. Zato je najispravnije ostaviti se nepoznatog kako ne bi odlutao.

Posmatrajmo to ovako:
Ja trebam stići na određeno mjesto. Neka to bude Ljubljana.
Jasni su putevi kojima i onaj tko nikad nije bio u Ljubljani veoma lako do nje dođe. Imaš 2-3 putna pravca kojima vrlo jednostavno i bez teškoća dođeš do nje.
E sada, ukoliko ja skrenem s tih jasnih putnih pravavaca u nepoznato, velika vjerovatnost je da ću zalutati i izgubiti se. Zašto komplikovati stvari i sebi otežavati kada imam jasna put pred sobom.
Iako se to zaobilaženje zna učiniti kao olakšica, ipak se u velikom broju pokaže kao lutanje.

Ovo poređenje je samo malkice slično sa putem vjerovanja, a nikako isto. Ovo napominjem iz razloga što znam da su naši ljudi bukvalisti, pa da se ne bi uhvatili tumačiti i doslovno porediti ovo dvoje, put Islama i put do Ljubljane.

Smisao ovog poređenja je da ukoliko želiš na određeno odredište stići a put do njega ti je jasno i nedvosmisleno pokazan, zašto onda sebi otežavati i skretati na neke sporedne puteve koji vode u nepoznato. Iz tog razloga ti sporedni putići nisu olakšice. Prije bih rekao da su to zamke.

[quote name='EcI PeCi PeC' timestamp='1335944778' post='455397']
novatarija je da sveako prica o vjeri svako bi nagonio svako bi natjerao...

nidje slonodog duha slobidne odluke da dave i ubijau sa pricom... da se glumi izvana covjek kad ih gleda HUIII a iznutra kad iz posmatra FUJ....
[/quote]

Toga ima svugdje i nije razlog da se lose gleda na Vjeru.
Naravno, uvjek ima onih koji samo previse pricaju a skriveno rade totalno drugo...
Mislim da nekom ko iskreno vjeruje u Allaha i njegovoj Milosti se nada, nije razlog da odustane od svoje Vjere i posjete Dzamiji, samo zato sto neko iz "prvog safa" jedno prica a drugo radi.