Jump to content
Sign in to follow this  
EcI PeCi PeC

Zašto je muslimanima zabranjeno igrati šah?

Recommended Posts

[b] Islamski portal Putvjernika.com, koji uređuju pripadnici vehabijskog pokreta iz Gornje Maoče, objavio je odgovor na pitanje da li je muslimanu dozvoljeno igrati šah.[/b]

[b]Pitanje[/b]: [i]Da li je dozvoljeno igrati šah, ako bi se ispunili sljedeći uslovi:[/i]

[i]- ako bi se igrao samo ponekad,[/i]

[i]- ako ne bi bilo pogrdnih riječi među igračima,[/i]

[i]- ako ne bi dovelo do propuštanja [url="http://bs.wikipedia.org/wiki/Vad%C5%BEib"]vadžiba[/url]?[/i]

[b]Odgovor[/b]: Ispravno (radžih) mišljenje je da je igranje šaha zabranjeno iz sljedećih razloga:

- Šahovske figure uglavnom predstavljaju određene likove, a posjedovanje takvih figura je zabranjeno riječima Poslanika, sallAllahu´alejhi ve sellem: [i]˝Meleki ne ulaze u kuću, u kojoj su prisutni kipovi (slike).˝[/i]

- Igranje šaha odvraća od zikra Allahu, subhanehu ve te´ala. Ono što mnogo spriječava činjenje ibadeta postaje zabranjeno, jer Allah, subhanehu ve te´ala, pojašnjavajući mudrost zabrane alkohola, kocke, kumira i strijelica za gatanje, kaže:

[i]˝Šejtan želi pomoću vina i kocke unijeti među vas neprijateljstvo i mržnju i od sjećanja na Allaha i od obavljanja molitve vas odvratiti, pa hoćete li se okaniti?˝[/i]

- Oni koji se bave ovakvim vrstama igara, uglavnom se svađaju i upućuju jedan drugom pogrdne riječi, što musliman ne smije činiti svome bratu.

- Koncentracija uma na ovu igru razvija inteligenciju samo u tom polju, dok u drugim oblastima (čovjek) ostaje slabouman. Provjereno je da su oni koji su fiksirani na ovu igru, ako bi se iskušali u nečemu što iziskuje inteligenciju i oštroumnost, mimo šaha, nesnalažljivi i tupoglavi. Ovo su razlozi zbog kojih je igranje ovakvih igara zabranjeno. To je stav o igranju šaha, kada nije popraćen stvarima koje je spomenuto u pitanju i ako nema kockanja.

et ljudi sta vi mislite o ovom...

Kad bih objasnio svoje stajalište, neki bi pomislili da imam nešto protiv vehabija.
Ne, nemam ništa protiv njih.
Jedino što ću reći da je to [b]glupost.[/b]

Ja više volim BeloT :cheers:

Ja volim sah i dobru partiju :D

ispasce da sam za cenzuru ali ne bih s tog portala pruzimala vijesti,ne treba im pridavati znacaja(vehabijama)....a to za sah je cista glupost!!! :)...inace,ne znam igrati sah,ali protiv dobrih partija nemam nista ;)...
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Ugledajuci se na stare dzematlije (koje po mom misljenju sjaje od imana i nauka)
Oni sjedu izigraju se, popije se koja :D al kafa ili caj..

Nebih sad glumio daiju, ali vec odavno se pripremam na otvorene razgovore sa blizim poznanicima o svim tim "raznim" nesporazumina

Moje je misljenje da oni slijede pravi put, ali malo su se zeznuli kod interpretacije.. ne moze samo Dawa biti islam i svaki razgovor se svoditi na tumacenje vjere i razilazenja..

Postali su malo dosadni sa tim (neki)
Pa tako jedan me redovno ispameti dok drugi (iako jos stroziji u vjeri) pravo coolerski se ponasa..
hmm moze biti i od covjeka do covjeka ali ipak cu im odrzati ders :D