Jump to content
Incubus

Agrokomerc - prilika kad bismo imali pametnu politiku!

Recommended Posts

Pročitah danas nešto u Sportskim Novostima što bi moglo imati veze sa ovom temom. Naime, novi direktor Podravke će biti kadar SDP-a Hrvatske, čovjek koji je poznat po štedljivosti, što je zabrinulo Rukometni klub "Podravka" jer misle da će doći do kresanja sponzorskih ugovora.

Imajući u vidu navedeno, koliko je realno očekivati da bi privredni subjekt Podravka krenula u investiciju u "Agrokomerc"?

[quote name='Vento' timestamp='1328038950' post='448380']
Pročitah danas nešto u Sportskim Novostima što bi moglo imati veze sa ovom temom. Naime, novi direktor Podravke će biti kadar SDP-a Hrvatske, čovjek koji je poznat po štedljivosti, što je zabrinulo Rukometni klub "Podravka" jer misle da će doći do kresanja sponzorskih ugovora.

Imajući u vidu navedeno, koliko je realno očekivati da bi privredni subjekt Podravka krenula u investiciju u "Agrokomerc"?
[/quote]

Pročitaj opet onaj moj prvi post i onaj link. Problem koji hrv firme imaju je ulazak u EU i žele kompenzirati gubitak CEFTE kad uđu u EU.
Podravka će ulagati: [url="http://www.poslovni.hr/vijesti/dobit-podravke-rasla-44-smanjujemo-dugove-jacamo-investicije-195904.aspx"]http://www.poslovni.hr/vijesti/dobit-podravke-rasla-44-smanjujemo-dugove-jacamo-investicije-195904.aspx[/url]
Ali Podravka je u većinskom vlasništvu RH i ne vjerujem da će joj politika dopustiti da ulaže u drugu državu - iako nije nemoguće - nikako nije nemoguće. Tu je i kraš i agrokor i adris grupa koji bi možda bili i najbolji investitori.

Ali cefta nije jedini razlog zbog kojeg bi mogli ući u agrokomerc - tu ipak ima neke zemlje koja se može iskorisitit, a okolno stanovništvo bi bilo dovoljno kvalificirano za rad u takvim pogonima. Naravno i blizina hrvatske i zagreba bi mogla biti prednost.

Ima tu dosta toga - ja mislim da bi to kad bi se dobro složila politička pozadina mogla biti jako uspješna priča, ali kao što sam rekao ovo je samo priča priča priča..nema od toga ništa!

[quote name='Incubus' timestamp='1328039869' post='448381']
................Ima tu dosta toga - ja mislim da bi to kad bi se dobro složila politička pozadina mogla biti jako uspješna priča, ali kao što sam rekao ovo je samo priča priča priča..nema od toga ništa!
[/quote]

Sa prvim dijelom bih se lahko mogao sloziti sa vama, dok sa drugim: nikako! :D Ne znam da li vam je poznata (ali sudeci po postovima vjerujem da jeste....) najava UNILEVER-a o kupovini 10-tak postotaka vlasnistva "Podravke"?! Cini mi se da ni ona (citaj: Podravka...) nema snage za neki ozbiljniji prodor na strana trzista. Osim plasmana vlastitih proizvoda putem trgovackih centara. Kako zbog afera koje je uzdrmavaju posljednjih godina, tako i zbog nedostatka cash-flowa (...sad ce lucky opet da pita... :D ) ova hrvatska firma a i neke druge nemaju onu potrebnu snagu za ovako veliki zalogaj kao sto je AC.

Trenutno mi je ponestalo rijeci. Ali kazu da slika vise govori...... :D Da se razumijemo: ova je fotografija ne tako davno nacinjena.

[i][img]http://www.euroinfo.ba/img/imagecache/agrokomerc_sae_bih_220104(2)-w-300.jpg[/img][/i] Edited by Punisher

[quote name='Punisher' timestamp='1328097414' post='448398']
Sa prvim dijelom bih se lahko mogao sloziti sa vama, dok sa drugim: nikako! :D Ne znam da li vam je poznata (ali sudeci po postovima vjerujem da jeste....) najava UNILEVER-a o kupovini 10-tak postotaka vlasnistva "Podravke"?! Cini mi se da ni ona (citaj: Podravka...) nema snage za neki ozbiljniji prodor na strana trzista. Osim plasmana vlastitih proizvoda putem trgovackih centara. Kako zbog afera koje je uzdrmavaju posljednjih godina, tako i zbog nedostatka cash-flowa (...sad ce lucky opet da pita... :D ) ova hrvatska firma a i neke druge nemaju onu potrebnu snagu za ovako veliki zalogaj kao sto je AC.
[/quote]

1) Molim te nemoj me persirati :D gotovo sigurno sam mladji od tebe :)

2) Podravka je mozda i najslabija tu i kako sam rekao najmanje vjerujem da bi ona napravila taj iskorak - ali sam mislio upravo o koncernu hrvatskih kompanije koje se i udruzuju sad da bi lakse i dalje poslovali u cefti kad udju u eu - dakle spremaju se u ovih godinu i pol da rjese to. A kao koncern mislim da je tu ogromna snaga - i ulagacka i kes i znanje i brendovi i svasta nesto...

[quote name='Punisher' timestamp='1328099219' post='448399']
Trenutno mi je ponestalo rijeci. Ali kazu da slika vise govori...... :D Da se razumijemo: ova je fotografija ne tako davno nacinjena.
[/quote]

Slika je predivna, ali napraviti zgradu je najlakse, a i ti to nazalost sam znas :((... nista to ne znaci bez masina, know-howa, ljudi, kanala za distribuciju itd itd...

p.s. zna lucky puno vise nego sto se predstavlja na forumu, ne brini se ti za njega :)

ma i masine ako su starije nema to veze ako izlazi dobar produkt iz nje,ja znam dosta firmi ovdej da rade sa starim masinama ali rade i izvoze i dobar proodukt proizvode,kasnije kad se pocne raditi obnoviti se i to je to...

[quote name='x-men' timestamp='1328108226' post='448401']
ma i masine ako su starije nema to veze ako izlazi dobar produkt iz nje,ja znam dosta firmi ovdej da rade sa starim masinama ali rade i izvoze i dobar proodukt proizvode,kasnije kad se pocne raditi obnoviti se i to je to...
[/quote]

Naravno, ali mislim da je vecina masina u agrokomercu ili nestala ili su nestali dijelovi pa je sama obnova masina skuplja od kupovine novih....

Nego: http://www.cazin.net/usk/9753-agrokomerc-abdic-jelenovic-sutra-predstavlja-prijedlog-za-preuzimanje-i-obnovu-agrokomerca.html

Ajde neka neko sutra prenese sta je rekla u parlamentu!

[quote name='Incubus' timestamp='1328108589' post='448402']
Naravno, ali mislim da je vecina masina u agrokomercu ili nestala ili su nestali dijelovi pa je sama obnova masina skuplja od kupovine novih....

Nego: [url="http://www.cazin.net/usk/9753-agrokomerc-abdic-jelenovic-sutra-predstavlja-prijedlog-za-preuzimanje-i-obnovu-agrokomerca.html"]http://www.cazin.net...grokomerca.html[/url]

Ajde neka neko sutra prenese sta je rekla u parlamentu!
[/quote]
Nisu tu baš jasne stvari Ministar privrede u vladi FBiH(kaopredstavnik vlasnika Agrokomerca) sutra dolazi u Veliku kladušu,a ona odlazi u Sarajevo
[url="/www.rtvusk.ba/content/dnevnik-01022012"]http://www.rtvusk.ba/content/dnevnik-01022012[/url]
  • Upvote 1

[quote name='Punisher' timestamp='1328097414' post='448398']
Kako zbog afera koje je uzdrmavaju posljednjih godina, tako i[b] zbog nedostatka cash-flowa [/b](...sad ce lucky opet da pita... :D ) ova hrvatska firma a i neke druge nemaju onu potrebnu snagu za ovako veliki zalogaj kao sto je AC.
[/quote]

ne znam otkud infomracija da Podravka nema sacinjen cach flow ... al ako je tacno, neozbiljno je da firma poput podravke nema sacinjen cach flow ... jer svaka malo ozbiljnija firma ima napravljenu analizu (cash flow) novcanih tokova ...

a sto se tice da im je Agrokomerc prevelik zalogaj vidi se ko ostvaruje prihod a ko jos uvijek zivi u vremenu mi smo bili brand mi smo bili nesto nekad u drzavi koja se raspala a ne zelimo prihvatiti i da je agrokomerc pred raspadanjem ...

prije desetak ako ne i vise godina Perutnina ptuj je dosal da napravi joint ventur kompaniju sa agrokomercom ... zajednicko ulaganje ... gdje su uni trebali uloziti KM 8.000.000,00 a Agrokomerc purane sa radnom snagom U Pjanicima ... posao je propao jer je predjesnik udruzenja dionicara agrokomerca (samo da napomenem da se zna imaju prema revizirskoj kuci manje od 10% vlasnickog udjela u agrokomercu) pokrenuli hajku i sto je rezultiralo da se perutnina povuce ...

tako i sada opet pocinju se price o velicini agrokomerca ... o savremenoj opremi (koja je to b ila prije 20 godina ) ... a agrokomerc nije da je na koljenima vec je sravnjen sa zemljom ... opljackan , ratni zlocinac veliki dio imovine u inostranstvu prebacio na svoje vlastite firme ...

svako pokretanje pa znacilo to i parcijalno prodavanje poslovnih jedinica agrokomerca (OOUR-a) je pozitivno i preporucljivo ...
  • Upvote 3

Prije 2 dana sam pratio dnevnik, čini mi se na RTL-u, i Podravka je na neki način zaprijetila i rekla da će biti prisiljena svoju proizvodnju prenijeti u BiH ukoliko vlada HR nastavi sa nametima jer takvom poreznom politikom Podravka neće biti konkurentna na EU tržištu. To je stav Podravke.

A ovo što se tiče prenošenja proizvodnje u BiH može se samo nagađati da li je to bila samo puka prijetnja HR vlastima ili se radi o ozbiljnom razmišljanju da dobrim dijelom pređu u BiH i na taj način polako pripremaju HR javnost.

Uglavnom, da se naslutiti da nešto kontaju a ne da su samo to obične priče.

A što se tiče zanimanja za Agrokomerc, samo ću reći da od njega bježi svaka ozbiljna firma jer se u njoj ne zna ko koga dere, tj. nije pravosnažnom sudskom presudom rješena vlasnička struktura Agrokomerca, a samo Bog zna kada će. Zasad država dere dioničare. heheheh Edited by Legionar

[quote name='lucky' timestamp='1328164683' post='448425']
ne znam otkud infomracija da Podravka nema sacinjen cach flow ... al ako je tacno, neozbiljno je da firma poput podravke nema sacinjen cach flow ... jer svaka malo ozbiljnija firma ima napravljenu analizu (cash flow) novcanih tokova ...

a sto se tice da im je Agrokomerc prevelik zalogaj vidi se ko ostvaruje prihod a ko jos uvijek zivi u vremenu mi smo bili brand mi smo bili nesto nekad u drzavi koja se raspala a ne zelimo prihvatiti i da je agrokomerc pred raspadanjem ...

prije desetak ako ne i vise godina Perutnina ptuj je dosal da napravi joint ventur kompaniju sa agrokomercom ... zajednicko ulaganje ... gdje su uni trebali uloziti KM 8.000.000,00 a Agrokomerc purane sa radnom snagom U Pjanicima ... posao je propao jer je predjesnik udruzenja dionicara agrokomerca (samo da napomenem da se zna imaju prema revizirskoj kuci manje od 10% vlasnickog udjela u agrokomercu) pokrenuli hajku i sto je rezultiralo da se perutnina povuce ...

tako i sada opet pocinju se price o velicini agrokomerca ... o savremenoj opremi (koja je to b ila prije 20 godina ) ... a agrokomerc nije da je na koljenima vec je sravnjen sa zemljom ... opljackan , ratni zlocinac veliki dio imovine u inostranstvu prebacio na svoje vlastite firme ...

[b]svako pokretanje pa znacilo to i parcijalno prodavanje poslovnih jedinica agrokomerca (OOUR-a) je pozitivno i preporucljivo ...[/b]
[/quote]

Ma on je mislio da Podravka nema dovoljno keša za akvizicije...

A ovo ostalo sve potpisujem, pogotovo ovu zadnju rečenicu!

Bez dogovora,koji mora imati jak politički temelj(nažalost) ništa se neće rješiti.Vlada FBiH kao većinski vlasnik je pokrenula proces dogovora,a izgleda da neki koji su busaju u prsa o životnoj zainteresiranosti za AC bježe od dogovora,pa i od samih razgovora...Izgleda da neko pričom o tobožnjoj brizi ipak drži figu u džepu,a možda ustvari svi drže fige u džepu i zamajavaju građane
  • Upvote 2

politika ima puno uticaja ...

dovoljno je pratiti danas medije ... sva vlast u kaldusi da se dogovori rjesavanje problema agrokomerc a kcerka ratnog zlocinca otisla u sarajevo da izlozi njegov plan ...
  • Upvote 1

Samo nešto nevezano...moram se nasmijati kako cazin.net nikad ne propusti priliku da doda dvije riječi "Ratni zločinac" u svakom članku o F.A. ...

Mislim ja smatram da taj čovjek nema šta tražiti ni u krajini, a još manje u agrokomercu, ali očito da ima nekih urednika cazin.neta koje fikret žulja više nego što žulja sve ostale portale i novine u BiH ...

Niš posebno samo mi je to fkt smiješno ... kad ćemo se više babi i didova riješiti u krajini da mi je i to dočekati i da ignoriramo i abdića i izetbegovića za sva vremena!

[quote name='Incubus' timestamp='1328211742' post='448470']
Samo nešto nevezano...moram se nasmijati kako cazin.net nikad ne propusti priliku da doda dvije riječi "Ratni zločinac" u svakom članku o F.A. ...

Mislim ja smatram da taj čovjek nema šta tražiti ni u krajini, a još manje u agrokomercu, ali očito da ima nekih urednika cazin.neta koje fikret žulja više nego što žulja sve ostale portale i novine u BiH ...

Niš posebno samo mi je to fkt smiješno ... kad ćemo se više babi i didova riješiti u krajini da mi je i to dočekati i da ignoriramo i abdića i izetbegovića za sva vremena!
[/quote]

Potrajace dugo vremena do dana kada ce Abdic ili rahmetli Izetebegovic biti potpuno zaboravljeni. Krajisnici ce lakse da zaborave Rahmetli Aliju posto on fakticki nista pozitivno nije doprinio Krajini dok Abidc jeste. Isto tako Abdica ce njegovi protivnici idalje nazivati ratnim zlocincom jer je to jedino sto imaju protiv njega a da kojim slucajem se FA vrati i pokrene Agrokomerc to bi im (anifikretovcima) bio veliki samar u lice. Ja predlazem da se vlasnistvo Agrokomerca vrati dionicarima, da se novo rukovodstvo izabere a Babo ako hoce moze da bude savjetnik i Board Member i uz Boziju pomoc mozda Agrokomerc ozivi.....
  • Downvote 1

[quote name='Clark Kent' timestamp='1328212796' post='448471']
Potrajace dugo vremena do dana kada ce Abdic ili rahmetli Izetebegovic biti potpuno zaboravljeni. Krajisnici ce lakse da zaborave Rahmetli Aliju posto on fakticki nista pozitivno nije doprinio Krajini dok Abidc jeste. Isto tako Abdica ce njegovi protivnici idalje nazivati ratnim zlocincom jer je to jedino sto imaju protiv njega a da kojim slucajem se FA vrati i pokrene Agrokomerc to bi im (anifikretovcima) bio veliki samar u lice. Ja predlazem da se vlasnistvo Agrokomerca vrati dionicarima, da se novo rukovodstvo izabere a Babo ako hoce moze da bude savjetnik i Board Member i uz Boziju pomoc mozda Agrokomerc ozivi.....
[/quote]

Ma ajde kakav fikret kakvo šta... pa svojim poslovanjem je skoro čitavu krajinu bacio na koljena s aferom ac, a i šire krajeve...

Uostalom on jest ratni zločinac - meni je samo smiješno to stalno naglašavanje i naglašavanje što je već dosadno....

Ja bih najsretniji bio kad se nikad ne bi ni vratio u krajinu! Ali kakav je da je on će morati doći ovdje prodavati svoju filozofiju svojim velikim vjernicima , kakvih po tvom pisanju i pisanju brojnih drugih još puno ima...

[quote name='Clark Kent' timestamp='1328212796' post='448471']
[/quote]
Rođo moj,beskrajno te cjenim,uostalom krv nije voda :D
Na najduži put se kreće jednim običnim korakom,mislim da je dolazak ministra iz vlade FBiH i njegove svite upravo taj korak..Možemo kukati još hiljadu godina i za Agrokomercom i nad Agrokomercom,samo konkretni i provodivi potezi mogu donijeti rješenje..Ja živim u Cazinu i znam da je preuzimanje Agrokomerca od strane dioničara(praktički to je Fikret Abdić) čista naučna fantastika. Edited by grga
  • Upvote 2

[quote name='Incubus' timestamp='1328213493' post='448472']
Ma ajde kakav fikret kakvo šta... pa svojim poslovanjem je skoro čitavu krajinu bacio na koljena s aferom ac, a i šire krajeve...

Uostalom on jest ratni zločinac - meni je samo smiješno to stalno naglašavanje i naglašavanje što je već dosadno....

Ja bih najsretniji bio kad se nikad ne bi ni vratio u krajinu! Ali kakav je da je on će morati doći ovdje prodavati svoju filozofiju svojim velikim vjernicima , kakvih po tvom pisanju i pisanju brojnih drugih još puno ima...
[/quote]

Naravno da ih ima. Ljudi uvijek u nesto vjeruju. i ti vjerujes da bi mozda Hrvatske ili neke druge firme spasile Agrokomerc. Afera Agrokomerc nije samo Njegovo "maslo" niti rat. Ali nama svima je najlakse svaliti svu krivicu na jednu osoba tako dam se mi osjecamo "cistim" I ako je FA bacio na koljena Krajinu sa aferom, cim je izasao iz zatvora krajem 80ti pa do pocetka rata svojim poslovanjem je uzdigao Krajinu sa koljena. Isto tako u toku rata je pokrnuo poslovanje Agrokomerca i proizvodnju koji niko nije mogao da pokrene onako kako treba u zadnji 17 godina mira. Postujem tvoje misljenje Incubus ni ja nisam neki teski fikretovac ali sam ocevidac mnogih dogadjaja vezanih za Agrokomerc i FA od ranih 80ti pa sve do pred kraja rata i kao dijete i kao odrsla osoba pa mislim da mogu donijeti ovakve zakljucke....

[quote name='grga' timestamp='1328214022' post='448473']
Na najduži put se kreće jednim običnim korakom,mislim da je dolazak ministra iz vlade FBiH i njegove svite upravo taj korak..Možemo kukati još hiljadu godina i za Agrokomercom i nad Agrokomercom,samo konkretni i provodivi potezi mogu donijeti rješenje..Ja živim u Cazinu i znam da je preuzimanje Agrokomerca od strane dioničara(praktički to je Fikret Abdić) čista naučna fantastika.
[/quote]

Rodjak znam da je to naucna fantastika ali je jedini legalni i pravedni potez koji ima smisla. Na zalost Vlada FBiH i ostale politicki likovi nikada nisu imali smisla za dobrotu naroda, samo sebicni smisao.

[/quote]

ako mislis da ja imam s tim veze i da stalno naglasava varas se ... cim sredimo arhivu imaces sansu da pregldas i arhivu i da vidis da nije tako kako si ti napiso ...

ja to nepisem da bih naglasio nego stavlja atribut uz nekog koji ga zasluzuje ...

al nebih sada ovdje da se sa agrokomerca prebacimo raspravu na ratnog zlocinca fikreta ...

idemo o agrokomercu ...

:)
  • Upvote 1
  • Downvote 1

[quote name='lucky' timestamp='1328214748' post='448476']
ako mislis da ja imam s tim veze i da stalno naglasava varas se ... cim sredimo arhivu imaces sansu da pregldas i arhivu i da vidis da nije tako kako si ti napiso ...

ja to nepisem da bih naglasio nego stavlja atribut uz nekog koji ga zasluzuje ...

al nebih sada ovdje da se sa agrokomerca prebacimo raspravu na ratnog zlocinca fikreta ...

idemo o agrokomercu ...

:)
[/quote]

Nisam ja nikog izdvojio samo kazem da nigdje drugo ne čitam da se toliko svaki put to naglašava...
A da pridjev zaslužuje to ne negiram, dapače, itekako zaslužuje!

A što se tiče agrokomerca zaista ne znam - vidi se da imamo najnesposobniju politiku izgleda na svijetu ... izgleda da je to zaista priča bez izlaza, ali hej samo biramo te političare, sami ih postavljamo, jedni ne vide dalje od fikreta, drugi ne vide dalje od familije izetbegović, dok treći vjeruju lipovačinoj demagogiji... šta ćeš tako nam je kako nam je... evo izisao je i podatak s biroa rada u cazinu - stanje je sve gore...

[quote name='grga' timestamp='1328214022' post='448473']
Na najduži put se kreće jednim običnim korakom,mislim da je dolazak ministra iz vlade FBiH i njegove svite upravo taj korak..Možemo kukati još hiljadu godina i za Agrokomercom i nad Agrokomercom,samo konkretni i provodivi potezi mogu donijeti rješenje..Ja živim u Cazinu i znam da je preuzimanje Agrokomerca od strane dioničara(praktički to je Fikret Abdić) čista naučna fantastika.
[/quote]

Ne moze F.A. biti vecinski dionicar AC???

Niš posebno samo mi je to fkt smiješno ... [b]kad ćemo se više babi i didova riješiti u krajini da mi je i to dočekati i da ignoriramo i abdića i izetbegovića za sva vremena![/b]
[/quote]

Ovo boldano je srž problema koji vecinu gradjana ovog kraja klepa po glavi. Kad god se pocne naslucivati bilo kakvo rjesenje, u pravilu se nadju oni drugi koji ce stvari preorjentisati u mitoloske vode u kojima plivaju rijetki i odabrani.

Rjesavanje problema AC mora krenuti od cisto analiticke osnove i tu mjesta bilo kakvoj politici nema. Ako to ne bude tako, imacemo priliku slusati jos bezbroj kampanja raznih stranaka koje se rasipaju grandioznim planovima po pitanju AC, a da smo svi skupa svjesni da su to samo floskule i supljace koje nas dodatno polariziraju.
Kod AC je najveci problem oko vlasnistva a i to je cisto politicko pitanje koje ide na ruku samo akterima koji polazu pravo na AC, dok obicni radnici sanjaju momenat pokretanja neke proizvodnje. Da postoje iskrene namjere spram AC, oni bi sjeli i precizno dogovorili kriterije koji ce utvrditi vlasnistvo nad AC, bez obzira jeli to neka sudska presuda ili revizorski izvjesta. Koliko mi je poznato, do toga jos nikad nije doslo, ali je zato ovo pitanje politicki dzoker i jednih i drugih.
Stvarno mi nije nikako jasno da se prica okrece u pravcu prodaje imovine AC Podravci, a da se nije rijesilo pitanje vlasnistva. Nisu menadzeri Podravke fakultete zavrsavali na Ljusini.

[quote name='Incubus' timestamp='1328216991' post='448481']
Ne moze F.A. biti vecinski dionicar AC???
[/quote]
Ako misliš na ovo u zagradi,pa si s toga uputio ovu repliku,pojašnjenje je jednostavno. Naravno da de jure Fikret nije većinski dioničara ( nek administracija doda ono osuđeni ratni zločinac :P )nego je jasno da u slučaju da Vlada kao sadašnji većinski vlasnik prepusti upravljanje dioničarima to u suštini značilo prepuštanje upravljanja Fikretu koji ima apsolutnu podršku dioničara
  • Upvote 1

ja kao administrator necu dodavati nista nego cu samo ovo konstatirati ...

ratni zlocinac nema apsolutnu podrsku dionicara ... vec apsolutnu podrsku predsjednika udruzenja dionicara ...