Jump to content
Incubus

Agrokomerc - prilika kad bismo imali pametnu politiku!

Recommended Posts

A ne znam čemu se čudimo... pa i vrijednost Incela je bila 100 milijuna maraka pred početak rata. Na kraju rata većina toga je i dalje bilo upotrebljivo.
A sad pogledajmo sve što je nastalo na incelu od tada i vidimo da to možda nije ni 5 % vrijednosti ...možda i manje...

Ma mislim o čemu uopće pričamo - sve se zna a Narod ZNA! očito najbolje :) ...
Zato su ovakve stvari moguće [url="http://depo.ba/vijest/64812"]http://depo.ba/vijest/64812[/url] ... a još su ovo male ribe u odnosu na ganića, izetbegovića itd... ...
Ali sami smo glasali za pljačku pa sad je dzaba mahati tim dokumentima...
  • Upvote 1

[quote name='Punisher' timestamp='1328632826' post='448720']
Mislim da ste dijelom u pravu, dragi kolega.......U prilogu kopija dijela prve i zadnje stranice pomenutog ugovora. Cijeli ugovor vam ne mogu priloziti, iako je kao takav u mom posjedu, iz razlicitih razloga. U ostalom, u prethodnim tekstovima je skoro svaki njegov clan ponaosob citiran :D i komentarisan tako da ne vidim potrebe da se ponavljamo :D
[attachment=5078:Ugovor o zakupu2.JPG]

[attachment=5079:Ugovor o zakupu1.JPG]
[/quote]

hm kako ga je onda lako naci na internetu ...

[quote name='lucky' timestamp='1328645527' post='448724']
hm kako ga je onda lako naci na internetu ...
[/quote]

Bravo "care"... :D A da se mi prestanemo igrati "macke i misa" i vratimo na srz problema?! Edited by Punisher

Prije nekih 10-tak godina sam pokusao da u nas kraj (prije svega na prostore opcine Cazin) usmjerim odredjena finansijska sredstva iz pristupnih fondova europske unije. Radilo se je o sumi od nekih 7 miliona eura. Sredstva su trebala biti usmjerena u pokretanju primarne proizvodnje, prije svega u agraru. Posto se je radilo o sedam razlicitih projekata smatrao sam da bi uspjeh bio kada bi se barem jedan ili dva takva projekta mogli realizovati za pokretanje neke od vidova proizvodnje u AC-u. Dva strana partnera su bili i te kako spremni da udju u ovu realizaciju. Vjerovatno ste tih godina culi informaciju o zainteresovanosti nekih Nizozemaca oko ulaganja u AC. Iako sam u to vrijeme u NO Agrokomerca imao svog studentskog kolegu, nije mi cak ni poslo za rukom da se susretnem sa njim. I pored svih pokusaja sa moje strane. Strojevi su bili vec spremni za isporuku. Radilo se je o potpuno novoj tehnologiji, najsavremenijim linijama za preradu i pakovanje povrca. Cilj je bio zaposliti nekih 100-tinjak novih radnika. Predugovor je bio sa moje strane potpisan. Samo je trebalo da se neko nadlezni iz tadasnjeg rukovodstva AC-a javi, pristane.....i strojevi bi bili instalirani bez i jednog eura ulaganja......
Naravno, rok je istekao a nizizemski partner je te iste strojeve uspio plasirati na BiH trziste. Samo ovaj put ne u nas kraj nego negdje drugdje. Pouzdano znam da je Sejfudin Tokic otvorio jedan takav pogon. Ovo je samo jedan u nizu primjera totalne nezainteresiranosti o pokretanju AC-a, kako prije skoro jednu deceniju tako i danas. Kazu da je pesimista u stvari dobro obavjesteni optimista. :D
  • Upvote 1

Čovjek se naježi od muke kada pročita ovako nešto. Još kad pomislimo koliko je ovakvih prilika propušteno, za koje javnost ne zna. Nevjerovatno!!!

[quote name='pirgo' timestamp='1328783750' post='448827']
Čovjek se naježi od muke kada pročita ovako nešto. Još kad pomislimo koliko je ovakvih prilika propušteno, za koje javnost ne zna. Nevjerovatno!!!
[/quote]
A ako je suditi po vremenu dešavanja,desilo se baš u vrijeme Alijanse,na čelu sa SDP-om
  • Upvote 1

Čovjek baš nije decidno naveo o kojoj se godini radi, ali ako je SDP kriv za trenutno stanje u A/C ja ga neću braniti. Mislim da trenutno javnost nema baš takvo mišljenje.

[quote name='pirgo' timestamp='1328789157' post='448834']
Čovjek baš nije decidno naveo o kojoj se godini radi, ali ako je SDP kriv za trenutno stanje u A/C ja ga neću braniti. Mislim da trenutno javnost nema baš takvo mišljenje.
[/quote]

Kriv je i SDP!

Uostalom sad je na vlasti na kantonu i u federaciji - ima priliku da napravi, ali lipovaca je ionako samo supljopricac!

p.s. Ali i ovi iz dnza bi jedino priznali da babo to jopeta preuzme pa ja predlazem da se babi da agrokomerc za 1 KM, ako ne bude babo imao 1 KM da mu se odobri kredit s kamatom od -7.8 % i to u eurima. A onda kad ga babo sjebe kao sto ga je sjebao 80ih onda ce valjda i ovi iz dnza postati ateisti sto se tice lika i djela babe i onda mozemo valjda normalno preprodati agrokomerc nekom sposobnom.
  • Upvote 1
  • Downvote 2

[quote name='Incubus' timestamp='1328790992' post='448837']
Kriv je i SDP!

Uostalom sad je na vlasti na kantonu i u federaciji - ima priliku da napravi, ali lipovaca je ionako samo supljopricac!

p.s. Ali i ovi iz dnza bi jedino priznali da babo to jopeta preuzme pa ja predlazem da se babi da agrokomerc za 1 KM, ako ne bude babo imao 1 KM da mu se odobri kredit s kamatom od -7.8 % i to u eurima. A onda kad ga babo sjebe kao sto ga je sjebao 80ih onda ce valjda i ovi iz dnza postati ateisti sto se tice lika i djela babe i onda mozemo valjda normalno preprodati agrokomerc nekom sposobnom.
[/quote]
Konstruktivno nema sta.

Ne treba da zaboravimo ni ulogu koju je Agrokomerc odigrao u ishrani boraca i stanovnistva u prvim godinama rata koji je iza nas. Nije to bila zanemariva podrska. Dapace. Iako su mnogi debelo naplatili svoje usluge vojnim postrojbama TO a kasnije i ARBiH, prije svega kroz drzavne obveznice, AC od toga nije profitirao vec je tadasnje rukovodstvo AC-a taj cin smatralo svojom moralnom obavezom.

[attachment=5082:Naredjenje od 07.0501992 H.Osmanagic.pdf]
  • Upvote 1

[quote name='Lobo' timestamp='1328794234' post='448839']
Konstruktivno nema sta.
[/quote]

Pa do sada sam na ovoj temi predlozio razne, pa rekao bih ipak konstruktivne, ideje:
1) Da se dogovori suradnja i/ili preuzimanje s hrvatskim firmama.
2) Da se trazi neki drugi strani kupac.
3) Da se prepusti burzi.
...

DNZovci se ne slazu ni sa cim nego s babom pa sad konstruktivno predlazem da ga damo babi za 1 KM.
Ako je problem kredit ja cu dati babi tu 1KM mozda dodam i jos 1 KM za investicije.
Moje misljenje je da ce ga babo u tom slucaju satrati do temelja, ali i temelji se mogu prodati - ovo je samo moje misljenje - konstruktivna ideja je da ga damo babi za marku (za kredi cemo se dogovoriti).

[quote name='pirgo' timestamp='1328789157' post='448834']
[/quote]
Naravno da SDP nije kriv,ali samo sam "preveo" ono što je kolega Punisher iznio.Možda nisi baš najupućeniji ali treba se znati da je dirktor Agrokomerca u vriujeme Alijanse bio šemsudin Husić,podpredsjednik KO SDP USK,a da je dugi niz godina Božidar Matić(SDP) bio[color=#000000] [/color]
[color=#000000]Predsjednik Upravnog odbora Agencije za privatizaciju u FBiH[/color] tj.od 2002-2005, a da je Rešad Žutić (SDP) razriješen dužnosti direktora agencije za privatizaciju FBiH u proljeće 2007.godine nakon što je 6 godina obavljao tu funkciju Edited by grga
  • Upvote 1

[quote name='grga' timestamp='1328795675' post='448842']
Naravno da SDP nije kriv,ali samo sam "preveo" ono što je kolega Punisher iznio.Možda nisi baš najupućeniji ali treba se znati da je dirktor Agrokomerca u vriujeme Alijanse bio šemsudin Husić,podpredsjednik KO SDP USK,a da je dugi niz godina Božidar Matić(SDP) bio[color=#000000] [/color]
[color=#000000]Predsjednik Upravnog odbora Agencije za privatizaciju u FBiH[/color] tj.od 2002-2005, a da je sito tako Rešad Žutić (SDP)

12.04.2007 20:39
SARAJEVO Rešad Žutić, na vlastiti zahtjev upućen Vladi Federacije BiH, juče je razriješen dužnosti direktora Agencije za privatizaciju FBiH.
Žutić je na ovoj funkciji bio šest godina, a na njegovo mjesto Vlada je juče imenovala Enesa Ganića,
[/quote]

Ma SDPovci samo ne zele priznati svoje greske kao i svi ostali ...

Agrokomerc je unisten jos ranije sad drzava unistava (smanjuje vrijednost) bh telecoma, bosnalijeka, elektroprivrede, tvornice duhana sarajevo itd...

Samo naprijed ekipa! Umjesto da se privatizira idemo na maksimizaciju bogacenja politicara na racun javnih poduzeca! Opaaaaa

[quote name='Incubus' timestamp='1328795624' post='448841']
DNZovci se ne slazu ni sa cim nego s babom pa sad konstruktivno predlazem da ga damo babi za 1 KM.
Ako je problem kredit ja cu dati babi tu 1KM mozda dodam i jos 1 KM za investicije.
Moje misljenje je da ce ga babo u tom slucaju satrati do temelja, ali i temelji se mogu prodati - ovo je samo moje misljenje - konstruktivna ideja je da ga damo babi za marku (za kredi cemo se dogovoriti).
[/quote]
Počinješ biti zlonamjeran,jer ne mogu vjerovati da nisi pročiato ako ništa zadnje vijesti oko Agrokomerca iz kojih je vidljivo da baš DNZ( ili većina u DNZ-u) traži i prihvata i drugačija rješenja,a ne samo ono što dolazi od porodice Abdić.Očit dokaz je dolazak delagacije iz Sarajeva i Bihaća i veliku Kladušu i doček istih upravo od predstavnika DNZ-a..
  • Upvote 1

[quote name='grga' timestamp='1328795877' post='448844']
Počinješ biti zlonamjeran,jer ne mogu vjerovati da nisi pročiato ako ništa zadnje vijesti oko Agrokomerca iz kojih je vidljivo da baš DNZ( ili većina u DNZ-u) traži i prihvata i drugačija rješenja,a ne samo ono što dolazi od porodice Abdić.Očit dokaz je dolazak delagacije iz Sarajeva i Bihaća i veliku Kladušu i doček istih upravo od predstavnika DNZ-a..
[/quote]

Govorio sam o misljenju DNZ-ovaca ovdje na forumu koji su svaku drugu ideju docekali s onim "hmm da..da..ali ipak pogledajte kako je bilo prije kad je f.a. bio tu..."

[quote name='Incubus' timestamp='1328796294' post='448845']
Govorio sam o misljenju DNZ-ovaca ovdje na forumu koji su svaku drugu ideju docekali s onim "hmm da..da..ali ipak pogledajte kako je bilo prije kad je f.a. bio tu..."
[/quote]
Ne, dragi kolega.....Upravo mi se vasa ideja svidja i prihvatam je rasirenih ruku. :D

[quote name='Punisher' timestamp='1328796915' post='448846']
Ne, dragi kolega.....Upravo mi se vasa ideja svidja i prihvatam je rasirenih ruku. :D
[/quote]

Onda se Vama kolega ispricavam na krivoj procjeni Vasih postova.

[quote name='Incubus' timestamp='1328796294' post='448845']

[/quote]
Onda izvini zao ono zlonamjeran.Mada i oko ovoga nismo uvjek bili jedinstveni(mislim na DNZ-ovce)
  • Upvote 1

[quote name='Incubus' timestamp='1328796970' post='448847']
Onda se Vama kolega ispricavam na krivoj procjeni Vasih postova.
[/quote]

Niste niti prvi niti zadnji koji me nisu ili nece razumijeti. :D

Cijelo vrijeme pokusavam da svojim uvazenim zemljacima dam do znanja o znacaju AC-a za nas kraj i njegov prosperitet. I ovakav kakav je trenutno, on vrijedi zaista puno. Nije bitno tko je taj tko ce pokrenuti ovak PPK-a. Bitno je da se to ucini sto prije jer nam onih 55% nezaposlenosti ne daje za pravo da drugacije razmisljamo. Pa zar cifra od skoro 10.000 nezaposlenih na prostoru cazinske opstine nije sama sebi dovoljna da se vec jednom zaista nesto uradi na tom planu?! Vise od godinu dana je proslo od uspostave kantonalne vlasti a oni se jos uvijek bave unutrasnjim kadrovskim pitanjima glede nadzorni odbora. Pogledajte samo posljednju sjednicu vlade US Kantona i sve ce vam biti jasno.

Bojim se ja da je za Agrokomerc, bar onakav kakvog ga se sjećamo, prekasno. Šanse za ovaj kraj u poljoprivredi i preradi hrane postoje i treba ih iskoristiti, nevezano da li će se to zvati A/C ili nekako drugačije.
Bitno je zapoŠljavanje, proizvodnja hrane i izvoz, to je jedina korist koju država može imati od A/C, ako trenutna vlast u federaciji želi da ostvari ove ciljeve, mora biti spremna da se odrekne i svoga vlasniŠtva, a i svojih potraživanja i da svoje interese traži kroz gore pobrojane ciljeve.
Dioničare treba isplatiti kroz neki vid obveznica ili slično.

[quote name='Punisher' timestamp='1328798117' post='448850']
Cijelo vrijeme pokusavam da svojim uvazenim zemljacima dam do znanja o znacaju AC-a za nas kraj i njegov prosperitet. I ovakav kakav je trenutno, on vrijedi zaista puno. Nije bitno tko je taj tko ce pokrenuti ovak PPK-a. Bitno je da se to ucini sto prije jer nam onih 55% nezaposlenosti ne daje za pravo da drugacije razmisljamo. Pa zar cifra od skoro 10.000 nezaposlenih na prostoru cazinske opstine nije sama sebi dovoljna da se vec jednom zaista nesto uradi na tom planu?! Vise od godinu dana je proslo od uspostave kantonalne vlasti a oni se jos uvijek bave unutrasnjim kadrovskim pitanjima glede nadzorni odbora. Pogledajte samo posljednju sjednicu vlade US Kantona i sve ce vam biti jasno.
[/quote]

Ma ne trebam ni gledati sjednicu vlade - imam osjećaj da zaista biramo uvijek najgore od najgorih u državi!

Ali nema veze sad ide aerodrom zeljava cargo + kad se to počne kopati lipovača će otkriti tajni titin svemirski program i svojim znanjem će da ga unaprijedi i onda ćemo kolonizirati svemir time i uvoziti ćemo sebi naftu, uranij i antimateriju iz svemira i razvit ćemo iz USK ljudsku civilizaciju do nezapamćenih visina a sve će nas voditi vrli kralj HAMDIJA! Wohooo ...zabave nikad dosta..

Nego sad ozbiljno - ja tako vjerujem da ima ljudi koji bi i uložili u AC i ima ljudi koji bi i radili i ima sve samo vlada treba ponuditi AC tržištu. Ništa drugo. Samo ga staviti na burzu! Edited by Incubus
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Agrokomerc se moze spasiti ...

dovoljno je samo da se napravi politicka volja za to ... a mozda nesto i bude od toga ... skorosnji sastanak u Kladusi da naslutiti da bi se mogla postici politicka volja ...

jedino sto moze pokvariti je cerka ratnog zlocinca ... al nadam se da ce biti politcke volje da se cerka ratnog zlocinca ignorise ...
  • Upvote 1

[quote name='Punisher' timestamp='1328795323' post='448840']
Ne treba da zaboravimo ni ulogu koju je Agrokomerc odigrao u ishrani boraca i stanovnistva u prvim godinama rata koji je iza nas. Nije to bila zanemariva podrska. Dapace. Iako su mnogi debelo naplatili svoje usluge vojnim postrojbama TO a kasnije i ARBiH, prije svega kroz drzavne obveznice, AC od toga nije profitirao vec je tadasnje rukovodstvo AC-a taj cin smatralo svojom moralnom obavezom.

[attachment=5082:Naredjenje od 07.0501992 H.Osmanagic.pdf]
[/quote]

Kolega Punisher Ovakve i slicne postove sam davno postavljao na teme Autonomija i Fikret Abdic. Ratni zlocinac je hranio narod i vojsku. Ima i puno drugih cinjenica vezanih za Agrokomerc i FA oko vaznosti i dobronamjernosti za Krajinu. Ali kada te proglase zlocincom sta si dobro uradio nestalo je u ocima mnogih. Nema veze, mislim da su "antifikretovci" i ostali Ratni i poslijeratni ilegalni i kriminalni profiteri naucili svoju lekciju jer sada kada gledaju ovu ocajnu situaciju sa brojem nezaposlenih vjerovatnije razmisljaju da naprave Vremeplov i odu nazad u proslost i donesu drugacije odluke koje ne bi vodile u ove ocajne trenutne situacije naseg naroda.
Ipak nada a i sansa da se nesto uradi u vezi Agrokomerca idalje postoji samo treba zavrnuti rukave i pokusati uraditi ono sto ce da daje bolji zivot narodu a ne pljackasima i pokvarenim politicarima. Edited by Clark Kent
  • Upvote 1

[quote name='pirgo' timestamp='1328802363' post='448854']
Bojim se ja da je za Agrokomerc, bar onakav kakvog ga se sjećamo, prekasno. Šanse za ovaj kraj u poljoprivredi i preradi hrane postoje i treba ih iskoristiti, nevezano da li će se to zvati A/C ili nekako drugačije.
Bitno je zapoŠljavanje, proizvodnja hrane i izvoz, to je jedina korist koju država može imati od A/C, ako trenutna vlast u federaciji želi da ostvari ove ciljeve, mora biti spremna da se odrekne i svoga vlasniŠtva, a i svojih potraživanja i da svoje interese traži kroz gore pobrojane ciljeve.
Dioničare treba isplatiti kroz neki vid obveznica ili slično.
[/quote]
Ovaj stav se na neki način mora podržati,Kinezi su davno shvatili da ja za mačku važno da lovi miŠeve,a ne kakve je mačka boje.Vlada se neće nikad na jednostavan način odreći ni najmaneg vlasniŠtva,pa tako ni ovog.Njihov je posao da imenuju dobru upravu i obezbjede pravnu sigurnost i zakonski okvir za poslovanje u dužem periodu,bez hipoteke proŠlosti
[quote name='lucky' timestamp='1328802928' post='448859']

Agrokomerc se moze spasiti ...

dovoljno je samo da se napravi politicka volja za to ... a mozda nesto i bude od toga ... skorosnji sastanak u Kladusi da naslutiti da bi se mogla postici politicka volja ...

jedino sto moze pokvariti je cerka ratnog zlocinca ... al nadam se da ce biti politcke volje da se cerka ratnog zlocinca ignorise ...
[/quote]
Definitivno se pokazalo da DNZ BiH nije prepreka pokretanju Agrokomerca,e sad Što nekima ne paŠe,pa hoće da sve vrate na neki prapočetak to je njihov problem..Može se desiti da Agrokomerc umjesto da bude džoker u rukavu DNZ-a bude kamen spoticanja i ishodiŠte podjela..
  • Upvote 2