Jump to content
Incubus

Agrokomerc - prilika kad bismo imali pametnu politiku!

Recommended Posts

Evo clanka:

http://www.vecernji.hr/biznis/domace-kompanije-selit-ce-se-k-susjedima-nakon-ulaska-eu-clanak-371406

Dogovoriti se s ovim firmama preuzimanje agrokomerca (tj. nekretnina, posjeda itd.. jer sama firma ni ne postoji) i dodati im porezne olaksice i eto ti radnih mjesta i razvoja...

Ovo je naravno samo moje glupo baljezganje jer nikad od toga nista nece biti...

Kod nas je obrnuta situacija, glupo baljezganje se može očekivati samo od političara na vlasti :)

[quote name='Incubus' timestamp='1327931594' post='448293']
Evo clanka:

[url="http://www.vecernji.hr/biznis/domace-kompanije-selit-ce-se-k-susjedima-nakon-ulaska-eu-clanak-371406"]http://www.vecernji....u-clanak-371406[/url]

Dogovoriti se s ovim firmama preuzimanje agrokomerca (tj. nekretnina, posjeda itd.. jer sama firma ni ne postoji) i dodati im porezne olaksice i eto ti radnih mjesta i razvoja...

Ovo je naravno samo moje glupo baljezganje jer nikad od toga nista nece biti...
[/quote]

Hajmo prodati sve svoje, i sume, rijeke, planine i doline DUSMANIMA pa da nam oni upravljaju...

Dobro si rekao "baljezganje"!

Evo poslusaj sta na to kaze zmaj od sipova koji je 100% lud ali i 100% upravu:

[url="http://www.youtube.com/watch?v=sYJXW7g56Yo"]http://www.youtube.com/watch?v=sYJXW7g56Yo[/url]

Dusmanin ti moze biti i rodjeni brat kad to sebi umislis. to je ta kratkovidnost..
Kad bi to bila lipo Jelena Karleusa, ako bi ona donijela plate radnicima. Pa sta?!

Ovamo vi gore zategli u Kladusi ko sivonje, sa druge strane Sarajevo hem nesposobno hem jos neki misle da je rat i da treba unistiti APZB..

ja cu veliko pakovanje kokica da ogledam ovu komediju do kraja :)
  • Upvote 1

[quote name='scooby-doo' timestamp='1327946606' post='448307']
Dusmanin ti moze biti i rodjeni brat kad to sebi umislis. to je ta kratkovidnost..
Kad bi to bila lipo Jelena Karleusa, ako bi ona donijela plate radnicima. Pa sta?!

Ovamo vi gore zategli u Kladusi ko sivonje, sa druge strane Sarajevo hem nesposobno hem jos neki misle da je rat i da treba unistiti APZB..

ja cu veliko pakovanje kokica da ogledam ovu komediju do kraja :)
[/quote]
Ako je neko kratkovidan onda si to ti.. protiv sam toga da sve sto posjedujemo rasprodamo za sicu i da nam hrvati, slovenci i kinezi sefuju po bosni dok mi radimo za koru kruha! Hajmo mi zasukati rukave i iskoristiti vlastite potencijale ( pametne glave) pa neka oni dolaze kod nas raditi za placu a ne da nam dolaze sefovati.. dosta smo mi bili robovi raznoraznih okupatora a globalizacija ce nas opet porobiti ali na kulturan nacin tako da neces ni primjetiti da si rob, a kao takav rob je najbolji jer mu nije ni jasno da je rob..

Ako dodju ove firme koje su nabrojane u clanku i ono malo nasih sto posluje moci ce zatvoriti, a vec danas smo najvece trziste za njih sta ce tek biti kada dodju kod nas.. Edited by Skrgan
  • Upvote 1

[quote name='Skrgan' timestamp='1327946370' post='448306']
Hajmo prodati sve svoje, i sume, rijeke, planine i doline DUSMANIMA pa da nam oni upravljaju...

[media]http://www.youtube.com/watch?v=sYJXW7g56Yo[/media]
[/quote]

pa ti zivis sad u zemlji gdje je 80% tudje vlasnistvo, sta mi trebamo biti izuzetci pa neka nam propada i ovo sto imamo, eh uz ovakvo razmisljanje necemo daleko, pa neka pokupuju bitno je da zaposle ljude i da placaju svoje obaveze

Dok god budu relacije ja sam babin ti seseljov a onaj tamo je balija. Dotle ce tvoja zelja biti samo bajka..
Dok se narod bude nahuskavao ovakvim prozirnim glupostima. Sjedi kupi i ti kokice da ogledamo zajedno komediju, dosadno ce mi biti samom :)

[quote name='rockstar' timestamp='1327947306' post='448309']
pa ti zivis sad u zemlji gdje je 80% tudje vlasnistvo, sta mi trebamo biti izuzetci pa neka nam propada i ovo sto imamo, eh uz ovakvo razmisljanje necemo daleko, pa neka pokupuju bitno je da zaposle ljude i da placaju svoje obaveze
[/quote]
Bolje je da rasprodamo sve sto je vlasnistvo agrokomerca podravki i drugima nakon sto smo unistili 80% postrojenja, nego da ono 20% vratimo nasim ljudima koji su ga izgradili iz temelja.. jadni mi ( odnosno vi) dok tako razmisljamo!

[quote name='Skrgan' timestamp='1327947585' post='448311']
Bolje je da rasprodamo sve sto je vlasnistvo agrokomerca podravki i drugima nakon sto smo unistili 80% postrojenja, nego da ono 20% vratimo nasim ljudima koji su ga izgradili iz temelja.. jadni mi ( odnosno vi) dok tako razmisljamo!
[/quote]

ko je unistio ja i moja generacija :(, govorim ti u trenutnoj zemlji u kojoj zivis ako se ne varam to je njemacka! pa covjece ovdje ne mozes da imas 5 radnika i firmu i da spajas kraj sa krajem, a kamoli da se moze da ulozi 100 miliona, kome da damo ovdje da to pokrene, to zaboravi niko nema tu lovu pa ni drzava

[quote name='Skrgan' timestamp='1327946370' post='448306']

[/quote]

1) Da malo pričamo o šumama npr. jer sam taj podatak već iznosio na forumu, ali evo ponovit ću:

Znači postotak PRIVATNIH šuma u sljedećim državama: Slovenija (75%), Austrija (81%), Francuska (75%), Norveška (78%), švedska (70%), Finska (70%), Island (63%), Ujedinjeno kraljevstvo (66%)

A onda detaljnija usporedba Hrvatske i Slovenije:

Hrvatska:[list]
[*]Ukupno 2.485.611 ha
[*]Državne: 81%
[*]Privatne: 19%
[*]Tvrtka Hrvatske šume d.d. zapošljava oko 10.000 radnika od čega 1250 s visokom stručnom spremom
[/list]
Slovenija:[list]
[*]Ukupno: 1,169,196 ha
[*]Javne (državne i općinske): 29%
[*]Privatne: 71%
[*]The Slovenia Forest Service employs 813 staff, of which 688 are forestry experts.
[/list]

Hrvatske šume subfinancira država tj. porezni obveznici s 400 milijuna kuna i ona je tek prošle godine uspjela poslovati s nulom - dakle bez gubitaka - do tada je poslovala s gubicima. Slovenske šume posluju pozitivno već dugi niz godina!

A ko poznaje malo bolje situaciju zna kako su uređene slovenske šume, a kako hrvatske!

2) Agrokomerc se raspada - ljudi skidaju još ono što mogu u stari metal. Ove firme iz hrvatske Podravka, Kraš, Franck, Agrokor, Adris... bi bile za agrokomerc pun pogodak! Donijeli bi kapital, investirali, zaposlili naše ljude i svi bismo od toga imali koristi.
Ovako niko nema koristi.

3) A ono o tome da bi te firme nas pojele - pa smisao kapitalizma je da budeš BOLJI i da imaš KONKURENCIJU koja će te tjerati da budeš bolji, a mi s ovih prostora ex-yu smo toliko mali da jedino udruživanjima i zajedničkim djelovanjem možemo biti konkurentni u EU i svijetu.

4) Zanima me kako bi ti to iskoristio našu pamet i naše ruke? Odakle ti kapital? Da ga neće babo donijeti sad kad iziđe? Baš me zanima.

5) I dalje mislim da kad bi naša vlast imala iole pameti, sposobnosti i volje - ovo bi joj bila ogromna prilika za sve nas!
  • Upvote 1

[quote name='Incubus' timestamp='1327955208' post='448314']
1) Da malo pričamo o šumama npr. jer sam taj podatak već iznosio na forumu, ali evo ponovit ću:

Znači postotak PRIVATNIH šuma u sljedećim državama: Slovenija (75%), Austrija (81%), Francuska (75%), Norveška (78%), švedska (70%), Finska (70%), Island (63%), Ujedinjeno kraljevstvo (66%)

A onda detaljnija usporedba Hrvatske i Slovenije:

Hrvatska:[list]
[*]Ukupno 2.485.611 ha
[*]Državne: 81%
[*]Privatne: 19%
[*]Tvrtka Hrvatske šume d.d. zapošljava oko 10.000 radnika od čega 1250 s visokom stručnom spremom
[/list]
Slovenija:[list]
[*]Ukupno: 1,169,196 ha
[*]Javne (državne i općinske): 29%
[*]Privatne: 71%
[*]The Slovenia Forest Service employs 813 staff, of which 688 are forestry experts.
[/list]
Hrvatske šume subfinancira država tj. porezni obveznici s 400 milijuna kuna i ona je tek prošle godine uspjela poslovati s nulom - dakle bez gubitaka - do tada je poslovala s gubicima. Slovenske šume posluju pozitivno već dugi niz godina!

A ko poznaje malo bolje situaciju zna kako su uređene slovenske šume, a kako hrvatske!

2) Agrokomerc se raspada - ljudi skidaju još ono što mogu u stari metal. Ove firme iz hrvatske Podravka, Kraš, Franck, Agrokor, Adris... bi bile za agrokomerc pun pogodak! Donijeli bi kapital, investirali, zaposlili naše ljude i svi bismo od toga imali koristi.
Ovako niko nema koristi.

3) A ono o tome da bi te firme nas pojele - pa smisao kapitalizma je da budeš BOLJI i da imaš KONKURENCIJU koja će te tjerati da budeš bolji, a mi s ovih prostora ex-yu smo toliko mali da jedino udruživanjima i zajedničkim djelovanjem možemo biti konkurentni u EU i svijetu.

4) Zanima me kako bi ti to iskoristio našu pamet i naše ruke? Odakle ti kapital? Da ga neće babo donijeti sad kad iziđe? Baš me zanima.

5) I dalje mislim da kad bi naša vlast imala iole pameti, sposobnosti i volje - ovo bi joj bila ogromna prilika za sve nas!
[/quote]

Sume su bile samo primjer nebi o tome dali je bolji slovenski hrast ili hrvatska bukva... :P

Vidis te firme koje su naveo sad odjednom se sjetile da bi se moglo ulagati u BIH kada su vidjeli da je "odnio vrag salu" posto po ulasku u EU nece imati nikakve sanse i da su osudjene na propast kada nagrnu njemacke i austrijske firme investirati u vlastiti biznis na hrvatskim prostorima ( investirati u vlastiti biznis u hrvatskoj i investirati u hrvatsku ekonomiju su dva razlicita pojma). Znaci u HR dolaze velike firme sa zapada i domace firme nemaju sanse da posluju u vlastitoj zemlji posto ne mogu praviti konkurenciju globalnim firmama iz zapadne evrope pa im trebamo u potpunosti prepustiti BIH trziste jer bi mi od toga najvise "profitirali".
Koliko sam ja skontao situaciju ti zivis u Sloveniji pa znas bolje nego ja ( ako imas dovoljno godina) kada se je bolje zivjelo u Sloveniji prije EU i investicija zapada ili poslije, cini mi se da su mnoge slovenske firme izgubile bitku i otisle u stecaj, a neke traze rupe u trzistu u BIH kako bi ikako opstale.. Sada se ista ta stvar dogadja i sa hrvatskim firmama i oni bi sad da investiraju i posluju po BIH posto to vise ne mogu u vlastitoj zemlji jer eto nisu u stanju da funkcionisu u "kapitalistickom slobodnom trzistu" ali malo sutra je ono slobodno, ono je prije svega zagarantovano ogromnim internacionalnim firmama tako da regionalne firme su osudjene na propast, tako da nama u BIH sve te investicije "srba, hrvata i slovenaca" donose nista drugo nego jos gora vremena gdje ce i ono malo firmi sto imamo propasti ( posto nemamo kud izbjeci), a nas narod ce raditi za kao sto sam vec rekao koru kruha i kiriju i pod onakvim uslovima kakvim ih stvore ti "dobronamjerni investitori" koji dolaze kod nas da bi spasili vlastitu guzicu da izvines".
Nije u hrvatskoj dzaba jedan veliki procent stanovnistva izjasnio se protiv ulaska u EU i nemamo dzaba sirom svijeta milione i milione protivnika globalizacije, ako su svi oni glupi onda sam glup i ja i ne shvatam kakve dobrobiti nam donose globalni ekonomski player-i.. a uistinu oni rade samo za vlastitu korist.

Agrokomerc je vlasnistvo dionicara AC-a koji su svojim radom i stvorili AC tako da ni drzava niti bilo ko drugi nema pravo da ga prepusti investitorima sa zapada, pogotovo ne pod ovakvim uslovima, gdje bi prepustanjem AC strancima ne samo izgubili najvecu nadu u bolju budnucnost krajine vec unistili o ono malo domace privrede koliko danas je imamo.

Sve je bolje uciniti nego preustiti AC ljudima koji su ga pokrecali i u jeku rata 94.-95. ali sto se mene tice NP ja mogu zivjeti i sa podravkom i AC i slovencima i hrvatima... jer ko god da je u krajini i kako god da bilo na mene se nece odraziti vec na narod koji nema izbora vec da cuti i dura i gladuje!

[quote name='rockstar' timestamp='1327947306' post='448309']
[/quote]
Nebi ja rekao da je 80% tudje vlasnistvo. Njemacka je svijetski prvak u izvozu a u mnogim oblastima ekonomije ne moze joj niko pera odbiti, od automobila do industriskih masina i strojeva itd. itd. da nebi nabrajao, a sve te firme koje su srz njemacke ekonomije su u rukama njemaca dok milioni stranaca dolaze da rade u njemacku, a opet mnoge njemacke firme prosiruju proizvodnju i u drugim zemljama (trenutno u trendu slovenija,hrvatska), tako da sve to potvrdjuje upravo ono sto vam govorim.. trudi se da sam stvaras jer ako ti drugi budu stvarali neces imati nikakve koristi od toga vec ces zauvjek kupiti mrvice iza stranaca koji su "svoj na tvome" ako i mrvica ostane dovoljno!

[quote name='Skrgan' timestamp='1327966992' post='448334']
Sume su bile samo primjer nebi o tome dali je bolji slovenski hrast ili hrvatska bukva... :P
[/quote]

Kakve to veze ima? Jesi uopće pročitao šta sam napisao?

[quote name='Skrgan' timestamp='1327966992' post='448334']
Vidis te firme koje su naveo sad odjednom se sjetile da bi se moglo ulagati u BIH kada su vidjeli da je "odnio vrag salu" posto po ulasku u EU nece imati nikakve sanse i da su osudjene na propast kada nagrnu njemacke i austrijske firme investirati u vlastiti biznis na hrvatskim prostorima ( investirati u vlastiti biznis u hrvatskoj i investirati u hrvatsku ekonomiju su dva razlicita pojma). Znaci u HR dolaze velike firme sa zapada i domace firme nemaju sanse da posluju u vlastitoj zemlji posto ne mogu praviti konkurenciju globalnim firmama iz zapadne evrope pa im trebamo u potpunosti prepustiti BIH trziste jer bi mi od toga najvise "profitirali".
Koliko sam ja skontao situaciju ti zivis u Sloveniji pa znas bolje nego ja ( ako imas dovoljno godina) kada se je bolje zivjelo u Sloveniji prije EU i investicija zapada ili poslije, cini mi se da su mnoge slovenske firme izgubile bitku i otisle u stecaj, a neke traze rupe u trzistu u BIH kako bi ikako opstale.. Sada se ista ta stvar dogadja i sa hrvatskim firmama i oni bi sad da investiraju i posluju po BIH posto to vise ne mogu u vlastitoj zemlji jer eto nisu u stanju da funkcionisu u "kapitalistickom slobodnom trzistu" ali malo sutra je ono slobodno, ono je prije svega zagarantovano ogromnim internacionalnim firmama tako da regionalne firme su osudjene na propast, tako da nama u BIH sve te investicije "srba, hrvata i slovenaca" donose nista drugo nego jos gora vremena gdje ce i ono malo firmi sto imamo propasti ( posto nemamo kud izbjeci), a nas narod ce raditi za kao sto sam vec rekao koru kruha i kiriju i pod onakvim uslovima kakvim ih stvore ti "dobronamjerni investitori" koji dolaze kod nas da bi spasili vlastitu guzicu da izvines".
Nije u hrvatskoj dzaba jedan veliki procent stanovnistva izjasnio se protiv ulaska u EU i nemamo dzaba sirom svijeta milione i milione protivnika globalizacije, ako su svi oni glupi onda sam glup i ja i ne shvatam kakve dobrobiti nam donose globalni ekonomski player-i.. a uistinu oni rade samo za vlastitu korist.

Agrokomerc je vlasnistvo dionicara AC-a koji su svojim radom i stvorili AC tako da ni drzava niti bilo ko drugi nema pravo da ga prepusti investitorima sa zapada, pogotovo ne pod ovakvim uslovima, gdje bi prepustanjem AC strancima ne samo izgubili najvecu nadu u bolju budnucnost krajine vec unistili o ono malo domace privrede koliko danas je imamo.

Sve je bolje uciniti nego preustiti AC ljudima koji su ga pokrecali i u jeku rata 94.-95. ali sto se mene tice NP ja mogu zivjeti i sa podravkom i AC i slovencima i hrvatima... jer ko god da je u krajini i kako god da bilo na mene se nece odraziti vec na narod koji nema izbora vec da cuti i dura i gladuje!
[/quote]

Prva stvar - šta god ti čuo od slovenaca i kakve god žalopojke činjenica je da žive bolje danas. Danas je puno više bogatstva u sloveniji, puno više vrijednosti. A problemi s kojima se slovenija suočila su im složili samo njihovi korumpirani političari i njihovi tajkuni - da nisu sloveniji bi bilo još bolje! Slovenske firme su otišle u stečaj zato što su navikle dobivati poslove u muljanju s državom i zato što su navikli na državnu zaštitu, a onda kad su shvatili da će ljudi ustvari radije kupiti kvalitetnije i još jeftinije njemačko ili austrijsko onda je bilo kasno. Smisao kapitalizma je da budeš bolji od konkurencije! Ali opet ponavljam - narod u sloveniji živi puno bolje nego prije!

Agrokomerc je poslovao prije skoro 20 godina. Od tada smo prešli iz socijalizma u kapitalizam, smanjili tržište na veličinu BiH, uništili sve pogone AC, a svijet se drastično izmijenio (broj ljudi je narastao i sve smo više globalizirani). AC je sagrađen kao i sve u socijalizmu - rukama radnika bez kapitala, a radnici na kraju nisu dobili ništa! Isto tako budimo mi malo realni - ovaj naš kraj ima male, iscjepkane posjede i ne moze konkurirati proizvodnjom ni posavini, ni slavoniji, a kamoli svjetskim poljima i zitnicima. Onda još dalje zna se da je AC većinu sirovina - za prehranu pilića i gnojivo dobivao iz Srbije i Hrvatske - i to po puno povoljnijim uvjetima nego su tržišni uvjeti (tako je to bilo svugdje u socijalizmu).

I možemo mi sami se organizirati i početi raditi, ali zbog svega toga što sam ti naveo - razrušenosti pogona, iscjepkanosti posjeda koja onemogućuje proizvodnju dovoljno konkuretnih količina, nedostatku sirovina, izmijenjenim uvjetima poslovanja i prije svega očito nesposobnosti vlasnika AC - mi nikad, nikad, NIKAD nećemo biti konkuretni. A i kad bismo se pokrenuli mi bi morali biti ili PUNO kvalitetniji i inovativniji od konkurencije ili JEFTINIJI. Nema šanse da budemo kvalitetniji i inovativniji od ljudi kod kojih proizvodnja nije ni stala, dok kod nas se ništa ne radi skoro 20 godina + morali bi većinu mašina, strojeva i ostalog materijala uvesti. Isto tako nećemo biti jeftiniji zbog uvoza sirovina i onda bismo jedino mogli imati ono čega se ti jako bojiš - VEOMA niske cijene radne snage! Kako bi AC mogao biti konkuretan sam - nama šanse - ostali su zadnjih godina radili i razvijali se. To bi bilo isto kao da pokušavamo stići njemačku industriju automobila - pa nikad ne bismo to mogli - nikad! Ali kad bi imali priliku da dovedemo tvornicu mercedesa npr. u krajinu zar to ne bi bilo divno? A ono što ti još nisam spomenuo - kako će AC plasirati svoje proizvode?

A sad zamisli situaciju koju sam ja predložio - sklapanje strateških saveza, davanje u koncesiju, privatizacija s nekom od ovih firmi iz okruzenja koje bi sigurno bili spremni ulagati. Oni bi donijeli svježi kapital od kojeg bi profitirali dioničari AC, pokrenuli bi sigurno proizvodnju i zaposlili radnike (vidi šta se dogodilo s BELJEM u Hrv kad ga je preuzeo Agrokor - proizvodnja živnula, počeli poslovati s profitom, vrijednost dionice skočila, zaposleni novi radnici.

Da dođe i tvoj Veliki Mag u AC šta on može napraviti? Pa onaj njegov plan je samo općenita lista želja. Gdje su konkretni planovi? A uostalom svi znamo za njegove financijske malverzacije u aferi agrokomerc i kakvog je sranja donio i radnicima i cijeloj cazinskoj krajini - ja zaista tako nešto ne želim.

Mi možemo jedino profitirati od ovakvog saveza, ali ti to očito ne vidiš.

A sad da ja tebe nešto pitam u vezi globalizacije - zar ti misliš da se može živjeti učahuren u vlastitoj državici danas? Kako? Misliš da je Bosna dovoljno samodostatna da proizvodi sve što joj treba? Globalizacija i slobodno tržište su stvorili sve blagodati koje danas imamo. Misliš da bismo mogli komunicirati danas ovako jednostavno da nema globalizacije?

Jedan odličan primjer ću ti dati baš iz američke ekonomije - opis američkog ekonomiste Davida Friedmana iz knjige Hidden order:

[quote]Postoje dvije tehnologije za proizvodnju automobila u Americi. Jedna je proizvodnja u Detroitu a druga je uzgajanje u Iowi. Svatko zna za prvu tehnologiju; da vam ispričam o drugoj. Prvo zasadite sjeme, jer ono je sirovina od koje se prave automobili. Čekate par mjeseci da izraste žito. Zatim požanjete žito, ukrcate ga u brodove i pošaljete ih na istok u Pacifički ocean. Nakon par mjeseci, brodovi se vrate sa Toyotama na njima.

Međunarodna trgovina nije ništa drugo nego vrsta tehnologije. Činjenica da postoji mjesto koje se zove Japan, u kojem ima ljudi i tvornica, irelevantna je za blagostanje Amerikanaca. U analizi trgovine možemo pretpostaviti da je Japan divovska mašina sa misterioznim mehanizmima koji pretvaraju žito u automobile.

Svaka politika zamišljena da favorizira prvu američku tehnologiju zapravo favorizira američke proizvođače automobila u Detroitu ispred američkih proizvođača automobila u Iowi. Porez ili zabrana na “uvozne” automobile je zapravo porez ili zabrana na automobile uzgojene u Iowi. Ako štitite od konkurencije autoindustriju iz Detroita, nužno morate oštetiti farmere iz Iowe, jer upravo su im oni konkurencija.[/quote]

Vidiš šta je globalizacija!

Sve je stvar percepcije, kada je Agrokomerc u pitanju. A kada vec govorimo o razlicitim pogledima, stajalistima iliti licnom vidjenju glede ovog pitanja, mogu vam reci samo jedno: Imali smo najveci kombinat u bivsoj nam drzavi koji je trenutno najvecim svojim dijelom smjesten upravo u nasem kraju. Znate li koliko je to bogatstvo u ovim vremenima opste besparice?! Onih, cesto spominjanih 370.000.000 KM-ova vrijednosti ovog preduzeca treba uvecati za njegovu imovinu koja se nalazi van BiH, potom tome dodati vrijednost zemljista i ostale infrastrukture i kao slag na tortu dodati par milioncica :D koliko slobodno procjenjujem imovinu "Starog grada". Okey, umanjimo to za ukupni dug od nekih 60 mln. eura zbog razlicitih potrazivanja, ali pridodajmo tome, recimo, "Goodwill" zbog vrijednosti samog brenda, licenci, recepata.....
Sacekajmo jos malo da sud u Strasburgu kaze posljednju rijec oko stvarnog vlasnistva nad Agrokomercom pa da se konacno krene obnavljati proizvodnja. Dok ovo pisem prisjetih se jednog poznanika koji me je nedavno posjetio sa pitanjem sta da radi sa agrokomercevim dionicama (nekih 5.000 KM-ova sluzbeno registrovanih kod RVP-a). A takvih je, vjerujte mi, na hiljade po bijelom svijetu raseljenih..... Otud i onakva odluka privatne sarajevske revizorske kuce REV kojom se tvrdi da je drzava vecinski vlasnik ovog preduzeca. Naravno, kada se nisu uzeli u obzir dionicari koji su u zadnjih 15-20 godina napustili rodni kraj i sa sobom ponijeli dokaze o dionicarskom ucescu i koji zbog raznoraznih razloga svoje temeljno pravo do sada nisu mogli ostvariti. Edited by Punisher

[quote name='Punisher' timestamp='1328002429' post='448349']
Sve je stvar percepcije, kada je Agrokomerc u pitanju. A kada vec govorimo o razlicitim pogledima, stajalistima iliti licnom vidjenju glede ovog pitanja, mogu vam reci samo jedno: Imali smo najveci kombinat u bivsoj nam drzavi koji je trenutno najvecim svojim dijelom smjesten upravo u nasem kraju. Znate li koliko je to bogatstvo u ovim vremenima opste besparice?! Onih, cesto spominjanih 370.000.000 KM-ova vrijednosti ovog preduzeca treba uvecati za njegovu imovinu koja se nalazi van BiH, potom tome dodati vrijednost zemljista i ostale infrastrukture i kao slag na tortu dodati par milioncica :D koliko slobodno procjenjujem imovinu "Starog grada". Okey, umanjimo to za ukupni dug od nekih 60 mln. eura zbog razlicitih potrazivanja, ali pridodajmo tome, recimo, "Goodwill" zbog vrijednosti samog brenda, licenci, recepata.....
Sacekajmo jos malo da sud u Strasburgu kaze posljednju rijec oko stvarnog vlasnistva nad Agrokomercom pa da se konacno krene obnavljati proizvodnja. Dok ovo pisem prisjetih se jednog poznanika koji me je nedavno posjetio sa pitanjem sta da radi sa agrokomercevim dionicama (nekih 5.000 KM-ova sluzbeno registrovanih kod RVP-a). A takvih je, vjerujte mi, na hiljade po bijelom svijetu raseljenih..... Otud i onakva odluka privatne sarajevske revizorske kuce REV kojom se tvrdi da je drzava vecinski vlasnik ovog preduzeca. Naravno, kada se nisu uzeli u obzir dionicari koji su u zadnjih 15-20 godina napustili rodni kraj i sa sobom ponijeli dokaze o dionicarskom ucescu i koji zbog raznoraznih razloga svoje temeljno pravo do sada nisu mogli ostvariti.
[/quote]

Kako je nastala ta cifra od 370 000 000 KM ... to je nerealno po meni

Mcap jedne Podravke je 355.152.828 KM, a ti tvrdis da AC vrijedi 370 000 000 KM? Kojim izracunom se doslo do toga?

Opet ponavljam imovina vrijedi samo onoliko koliko je neko spreman za nju platiti - proizvodnja, know-how, brend, zaposlenici, kanali prodaje itd.. vrijede PUNO vise - a od toga u AC nije ostalo nista.

Prema nalazima jedne medjunarodne revizorske kuce koju je 2006 godine angažirala FBiH, državni kapital u Agrokomercu je procjenjen na 90,33 posto, a dionicki i privatni 9,67 posto. Te godine ukupna vrijednost Agrokomerca je procijenjena na 310.248.737 KM. Polazeci od toga, a vodeci racuna o Indexu rasta potrosackih cijena koje obracunava FZZS dolazimo do :

Godina Vrijednost AC Index cijena
2006 310.248.737,00 4% 12.409.949
2007 322.658.686,48 4% 12.906.347
2008 335.565.033,94 4% 13.422.601
2009 348.987.635,30 4% 13.959.505
2010 362.947.140,71 4% 14.517.886
2011 [b] 377.465.026,34[/b] Edited by Punisher

[quote name='Punisher' timestamp='1328004387' post='448352']
Prema nalazima jedne medjunarodne revizorske kuce koju je 2006 godine angažirala FBiH, državni kapital u Agrokomercu je procjenjen na 90,33 posto, a dionicki i privatni 9,67 posto. Te godine ukupna vrijednost Agrokomerca je procijenjena na 310.248.737 KM. Polazeci od toga, a vodeci racuna o Indexu rasta potrosackih cijena koje obracunava FZZS dolazimo do :

Godina Vrijednost AC Index cijena
2006 310.248.737,00 4% 12.409.949
2007 322.658.686,48 4% 12.906.347
2008 335.565.033,94 4% 13.422.601
2009 348.987.635,30 4% 13.959.505
2010 362.947.140,71 4% 14.517.886
2011 [b] 377.465.026,34[/b]
[/quote]

Auuuh ali bih volio vidjeti taj izvjestaj :)

[quote name='Incubus' timestamp='1328005645' post='448353']
Auuuh ali bih volio vidjeti taj izvjestaj :)
[/quote]

I ja bih, vjerujte mi...... :D

Samo zelim dodati nesto na ovo sto sam u prvom postu rekao:

Ove firme ce ako odluce uci ili na trziste BiH ili Srbije - a onda nema zaliti se kako je nas nesto "zaobisle", a npr. banja luku, sarajevo, beograd nije...

Te firme ce jedino doci na BiH trziste oprati novac i nestati kao i do sada sto su cinile u nasoj zemlji.Niko nama cene pomoci ako sami sebi nepomognemo.Da je tako onda ni ove firme koje su dosad radile nebi se nasle u sitaciji da svaki dan radnici strajkaju.Nemogu da razumijem da mi u Bosni uvjek ocekujemo da dodje neko sa strane i spasava nas od nas samih.Zadnjih 20.godina ti stranci i dominiraju nasom zemljom i svim zemljama nastalim raspadom SFRJ pa se vidi do cega su nas doveli.Uglavnom Bosanci i Hercegovci misle da je pametan i uspjesan svatko onaj ko ima kravatu i dobro odijelo i takvi ce nam donositi buducnost......
  • Upvote 2

Znači sve po starom će biti oko agrokomerca ...još sad babo izlazi...jupiii!

kada bi mi neko obajsnio "goodwill" ...

[quote name='lucky' timestamp='1328026121' post='448367']
kada bi mi neko obajsnio "goodwill" ...
[/quote]

Pa vjerujem da ti znaš šta je to, ali ja ne vjerujem da je u agrokomercu ostalo ni 1 % goodwilla...možda brend AC znači još ljudima s USK. Vjerujem da već malo dalje u USK u Bosni ne znači ništa. Ima onih i u USK koji zbog korelacije s F.A. ne bi kupovali proizvode AC. A u bivšim yu državama stariji ljudi uglavnom pamte aferu agrokomerc u negativnom smislu dok mlađi nisu imali ni mogućnosti upoznati brend AC.

Tako da po meni tu nema nikakvog goodwill-a ali kao što vidiš lucky da je neka vrla agencija proglasila da AC vrijedi za 22 mil km više od npr. jedne Podravke tako da ono boli nas k... ako AC ne radi - ionako mu vrijednost raste zbog inflacije :D :D
  • Upvote 1

[quote name='Incubus' timestamp='1328027568' post='448372']
Pa vjerujem da ti znaš šta je to, ali ja ne vjerujem da je u agrokomercu ostalo ni 1 % goodwilla...možda brend AC znači još ljudima s USK. Vjerujem da već malo dalje u USK u Bosni ne znači ništa. Ima onih i u USK koji zbog korelacije s F.A. ne bi kupovali proizvode AC. A u bivšim yu državama stariji ljudi uglavnom pamte aferu agrokomerc u negativnom smislu dok mlađi nisu imali ni mogućnosti upoznati brend AC.

Tako da po meni tu nema nikakvog goodwill-a ali kao što vidiš lucky da je neka vrla agencija proglasila da AC vrijedi za 22 mil km više od npr. jedne Podravke tako da ono boli nas k... ako AC ne radi - ionako mu vrijednost raste zbog inflacije :D :D
[/quote]

Ma nema tu procjene vrijednosti ... revizorska kuca je ustanovila koliki je kapital po papirima koje je imala na uvidu ... i knjigovodstvno vrsila korekciju kapitala ... i na osnovu tog ocjenila porcenat vlasnistva dionicara ...

pravu vrijednost agrokomerca moze se utvrditi u vremenskom periodu od sest mjeseci do godinu dana ... al da to radi profesionalni biro ili agencija za procjenu nekretnina ...

jer ne mozes ti imati u papirima halu i koja po papirima vrijedi nekih (pogadjam) 50.000,00 hiljada KM ... a na terenu mozda ima samo kucica od portira i zemlja na kojoj se nalazila ta hala ...

ovo za inflaciju nebih komentariso ... xD

Na zalost vrijednost Agrokomerca u ekonomskom smislu je vrlo mala sa obzirom da su pogoni 20 -30 godina stari i zaostali prema sadasnjoj tehnologiji i normalno kriminalne pljacke zadnjih 17 godina su uveliko smanjile vrijednost. Ne razumijem zasto bi hrvatske firme imale ikakav interes za Agrokomerc posto im je Agrokomerc bio najveci "Competitor". Mozda jedino da preuzmu i totalno uniste ono sto je ostalo od A/Ca. Isto tako zasto nisu imali interes u A/C u zadnjih 17 godina je isto neobjasnjivo? :huh:
Treba vratiti vlasnistvo Agrokmerca istinskim i legalnim vlasnicima, dionicarima, radnicima i neka oni izaberu rukovodsvo i zajednicku strategiju za pokretanje i spasavanje najveceg giganta bivse Yuge. Dijaspora je velika, sposobnih osoba ima, capital se moze naci ali ce potrajati vremena ali najvaznije je da se vlasnistvo vrati vlasnicima. Mala, vrlo mala sansa postoji ...... treba pokusati a ne filozofirati i pricati neistinite i jedne te iste dosadne politicke bajke koje su jedine politicke igracke sadasnjih i bivsih politickih lidera BiH.