Jump to content
Sign in to follow this  
lilyla

Prava i obaveze osoba s Austrijskim državljanstvom

Recommended Posts

Mene zanima kakva su prava i obaveze austrijskih državljana koji su to postali u vrijeme kada su morali birati između države BiH i Austrije.Naročito me zanima koja su njihova prava i dužnosti prema njihovoj bližoj porodici koja je ostala u Bosni, odnosno nije se odrekla BiH državljanstva da bi tamo živjela.
Pokušala sam pronaći zakon o državljanstvu R Austrije ali mi je jako teško ga prevesti, pa ako ima takav netko ovdje bila bih mu/joj zahvalna na informacijama.

Ovako ko god dobije austrijsko drzavljanstvo, Bosna ga nakon 5 godina mislim sama odjavi, mojim je doslo pismeno da nisu vise drzavljani Bosne :)
Covjek na radu u austriji (postoje oni koji nikad nisu uzeti drzavljanstvo nego imaju stalne radne papire) oni mogu izvrsiti spajanje famelije, kao i oni sa drzavljanstvom.
Svu djecu do 18 moze se bez problema dovesti ovamo, ako je netko nekom slucajno staratelj npr usvojis djete od brata jer je on poginuo ili sta ja znam vec, da bi to dijete moglo doci ovamo mora se preko racuna pokazati da si u proslim godinama nekako finansirao to dijete..
Cak postoji izuzetak ako je netko stariji preko 18, npr imam jednog prijatelja studenta koji je dosao ovdje preko studentski papira pa se onda pozvao na neki zakon jer mu otac i mati zive ovdje...

Mladi ljudi moraju npr sluziti vojsku, ako si uzeo drzavljanstvo moras i to odraditi.

ja sam cuo da u austriji, da bi bio potpuno integrisan,moras znati jedan od balkanskih jezika :)...sto znaci da prosjecnom bosancu i nije bas tako lako
  • Upvote 1

Ponajviše me zanima da li bračni partner i djeca bračnog partnera koji je uzeo državljanstvo Austrije, imaju pravo na određene beneficije (npr.neki novčani dodatak, pohađanje škola i kurseva i sl.)?Da li im je olakšan dolazak i boravak u Austriji?

Odmah nakon dolaska u Austriju stjecu prava kao i sva ostala normalna djeca.. Covjek npr prvo mora imati dovoljnu kvadraturu stana da dovede npr zenu i dvoje djece..
Djeca pohadjaju odmah skolu i istodobno idu na kurseve jezika. Zena nakon jos par stvarcica ima pravo na rad (uz to da narednih 5 godina isto mora zavrsiti kurs njemackog jezika)
Covjek dobiva dodatke na djecu, budu preko njega osigurana kao i zena. To nije nikakav problem ako su djeca mladja od 18...

[quote name='lilyla' timestamp='1324325394' post='446380']
Ponajviše me zanima da li bračni partner i djeca bračnog partnera koji je uzeo državljanstvo Austrije, imaju pravo na određene beneficije (npr.neki novčani dodatak, pohađanje škola i kurseva i sl.)?Da li im je olakšan dolazak i boravak u Austriji?
[/quote]

ne, bracni partner mora imati dovoljno primanje da bi mogo uzdrzavati porodicu. novcane nagrade nema prema tome za suprugu. jedino ako rodis onda imas primanja, znaci djeca bi trebala imati doplatak, ali u ovo nisam siguran jer to iskustvo nisam licno steko...

nadam se da sam mogo pomoci

[quote name='Jiggy Bau' timestamp='1324334750' post='446397']
Skubine, ja cu uskoro u Graz, pa me zanima ima l' meme gore???
[/quote]
Nije tema, ali ne mogu vjerovati da je u Bosni tesko naci meme :lol:
  • Upvote 1

[quote name='devilwoman' timestamp='1324337953' post='446401']
Nije tema, ali ne mogu vjerovati da je u Bosni tesko naci meme :lol:
[/quote]

jes vala, ko zna nace je i na mjesecu :D Edited by Banditozzzz
  • Upvote 1

[quote name='Banditozzzz' timestamp='1324340136' post='446405']
jes vala, ko zna nace je i na mjesecu :D
[/quote]
Ne mora danas puno ni znati ;)

[quote name='Banditozzzz' timestamp='1324331226' post='446390']
ne, bracni partner mora imati dovoljno primanje da bi mogo uzdrzavati porodicu. novcane nagrade nema prema tome za suprugu. jedino ako rodis onda imas primanja, znaci djeca bi trebala imati doplatak, ali u ovo nisam siguran jer to iskustvo nisam licno steko...

nadam se da sam mogo pomoci
[/quote]

ja kako se sjecam kad sam dosao 2001 u aus,imao sam doplatak i ja i brat,svaki drugi mjesec ja mislim da to ide,sve do 18-te sam imao

meni su neki dan nudili to austrijsko drzavljanstvo i kad sam odbio njima bi ko biva krivo .. sta ce mi to ,, !!! i najzad zasto su ljudi ginuli u BiH ratu .. da se mi svi opredjelimo da budemo drzavljani nekih tamo kaurinskih zemalja ?!
  • Upvote 1
  • Downvote 1

[quote name='hanzonehatori' timestamp='1331838749' post='451422']
meni su neki dan nudili to austrijsko drzavljanstvo i kad sam odbio njima bi ko biva krivo .. sta ce mi to ,, !!! i najzad zasto su ljudi ginuli u BiH ratu .. da se mi svi opredjelimo da budemo drzavljani nekih tamo kaurinskih zemalja ?!
[/quote]

a sto ond azivis u kaurisanoj zemlji?? zasto nisi ostao u bosni??
  • Upvote 1

eci ima drzavljana tih drzava u kojima mi zelimo pasose koji ne uzivaju u blagodatima drzave.

[quote name='x-men' timestamp='1332485432' post='452039']
eci ima drzavljana tih drzava u kojima mi zelimo pasose koji ne uzivaju u blagodatima drzave.
[/quote]

de pojasni....

[quote name='EcI PeCi PeC' timestamp='1332602956' post='452151']
de pojasni....
[/quote]
ima svaba svicaraca austrijanaca koji su se rodili tu pa neznaju ziviti..

[quote name='x-men' timestamp='1332611483' post='452170']
ima svaba svicaraca austrijanaca koji su se rodili tu pa neznaju ziviti..
[/quote]

Kakve to veze ima s ovim što je eci napisala?

[quote name='Incubus' timestamp='1332711654' post='452246']
Kakve to veze ima s ovim što je eci napisala?
[/quote]
velike veze,vidim da vam moram nacrtati,pa ne uzivaju svi nasi u blagodatima evrope,(a sto ond uzivis u kaurisanoj zemlji?? zasto nisi ostao u bosni??to znaci ako pobjegnes iz bosne izvukao si se iz problema,pa koliko nasih je protjerano jer ne znaju zivjeti i uzivati u tim vasim blagodatima evrope.

[quote name='x-men' timestamp='1332740855' post='452255']
velike veze,vidim da vam moram nacrtati,pa ne uzivaju svi nasi u blagodatima evrope,(a sto ond uzivis u kaurisanoj zemlji?? zasto nisi ostao u bosni??to znaci ako pobjegnes iz bosne izvukao si se iz problema,pa koliko nasih je protjerano jer ne znaju zivjeti i uzivati u tim vasim blagodatima evrope.
[/quote]

Ma cekaj nije nas niko natjero da zivimo ovdje i nije prisila... To kako ko zivi je drugi par cipela.
Ja sam misljenja da se treba postovati zemlja u kojojh se zivi..

Kaurisana zemlja ali nisu Euri :D

e da je kako od 7 do 3 raditi u Klagenfurtu a u tri stisnes ono transform dugme iz zvjezdanih staza i za sekundu se nadjes u carsiji....ha,bil`tako pasalo? :)