Jump to content
Sign in to follow this  
miske

Zaposljavanje u Svedskoj

Recommended Posts

nedavno sam zavrsio fax itd itd da ne objasnjavam mnogo,,,zanima me jel ima neko iskustva u pronalazenju posla u svedskoj,,jel neko iz BiH uspio otici u svedsku(a da nije zenidba/udaja, zenio bih se i ja da naletio nevjesta)...ako ima neko iskustva zanima me kako kuda gdje na koji nacin itd itd,,,ako ima Svedjana na forumu podijelite svoja iskustva,,,

[b]PS[/b] molim sve dijasporce koji imaju namjeru pisati kako je tamo zivot tezak, da to nije med i mlijeko, da se necu obogatiti nek zaobidju ovu temu i svoje misljenje ispolje negdje drugo,,,nije mi do para, ni do auta, ni do pravljenja kuca u krajini nego mi je do dostojanstvenog zivota!!!
  • Upvote 1

Ako si inzinjer necega, pokusaj u Austriji npr jer postoji zakon ako ce firma garantovati za tebe da ces dobiti radne papire..
A posto im fale hiljade inzinjera prilika je svakom..!

probaj u njemakckoj,njima treba radne snage ali mnogo traze medicinske radnike,nije ovamo tesko,radi plac se ali imas za normalan zivot.

[quote name='x-men' timestamp='1323973926' post='446227']
probaj u njemakckoj,njima treba radne snage ali mnogo traze medicinske radnike,nije ovamo tesko,radi plac se ali imas za normalan zivot.
[/quote]

pa zdravstvena struka sam,,,7 godina zdravstvene skole...njemacka mi je plan b :D

U austriji i njemackoj ti se najvise trazi zdravstvenih radnika to je odavno provjerena informacija, za dalje ne znam, nemoj zaboraviti na drzavni ispit koji ti isto gore traze, ako ga vec nemas

Na drugom su mjestu po potraznji u svabiji.. mozes uraditi nostrifikaciju ili magistarski upisati.. jezik ti mislim igra najvecu ulogu.
Ako ti jezici leze samo lahni preko grane i ne brini :)

[quote name='scooby-doo' timestamp='1323990371' post='446242']
Na drugom su mjestu po potraznji u svabiji.. mozes uraditi nostrifikaciju ili magistarski upisati.. jezik ti mislim igra najvecu ulogu.
[/quote]

meine deutsch ist sehr schleht

niciji njemacki ije bio dobar ali nauci se svremenom,bitno je da razumijes dovoljno da mozes raditi,sa starima u bolnicama je teze raditi jer oni pricaju stari njemacki jezik ali i to se savlada,probaj svabiju ,plate nisu lose a i ostalo je dobro za zdravstvene radnike.

[quote name='scooby-doo' timestamp='1323990371' post='446242']
[/quote]

drug moze on napraviti nostrifikaciju, magistarski mu ne treba covjek ima vis zdravstvenu ;)

pusti kraju njemacku, austriju (bez uvrede) mislim da bi bilo najbolje u CH ako bi se uspijelo jer njemci dolaze iz njemacke u Svicarsku da rade.
u CH ces imati preko 8000 Eura (10'000 Fr) mjesecno. zavisi sta si tacno po zanimanju... kirurzi imaju preko 10'000 eura

evo par poslica
[url="http://www.kssg.ch/home/stellen.html"]http://www.kssg.ch/home/stellen.html[/url]
[url="http://www.buergerspital.ch/contento/Home/Kompetenzzentrum/Stellenangebote/OffeneStellen/tabid/98/language/de-CH/Default.aspx"]http://www.buergersp...CH/Default.aspx[/url]
[url="http://www.usz.ch/UeberUns/ArbeitenamUnispital/OffeneStellen/Seiten/default.aspx"]http://www.usz.ch/Ue...en/default.aspx[/url]
[url="http://www.ksw.ch/offene-stellen.aspx"]http://www.ksw.ch/offene-stellen.aspx[/url] Edited by Lirux
  • Upvote 1

[quote name='scooby-doo' timestamp='1324055694' post='446278']
CH je haman pa nemoguce doseliti se, to je sve probrana raja kao i ti :P
[/quote]

jes jes... samo treba imati vitaminh P kao poznanstvo ili V kao veza
  • Upvote 1

da to je isina kao svagdje vitamin B

cojek bi u swedsku ... a vi mu nudite zemlje koje on ne bi ...

jedino da vidis ljudino neke stranice u swedskoj koje regulisu radno pravo i zaposljavanje ...

[quote name='lucky' timestamp='1324201992' post='446300']

jedino da vidis ljudino neke stranice u swedskoj koje regulisu radno pravo i zaposljavanje ...
[/quote]

napokon pametan komentar...razlika izmedju baustelaca u svabiji i baustelaca u skandinaviji je ta sto u svabiji od 10 nasih ljudi 1 je razuman,,,a skandinavci su onako nekako hladniji, mirniji, opusteniji, ne srljaju i ne pametuju kao ovi iz svabije,,,

[quote name='lucky' timestamp='1324201992' post='446300']

[/quote]

pregledao sam dosta toga,,samo trazim nekoga ko je vec prosao taj put da vidim njegovo iskustvo,,,

ko pita ne skita :)

[quote name='miske' timestamp='1324219880' post='446312']
napokon pametan komentar...[b]razlika izmedju baustelaca u svabiji i baustelaca u skandinaviji je ta sto u svabiji od 10 nasih ljudi 1 je razuman,,,a skandinavci su onako nekako hladniji, mirniji, opusteniji, ne srljaju i ne pametuju kao ovi iz svabije,,,[/b]

e pa dostu ti nasi glupaci kako si ih nazvao sigurno im je bolje nego tebi,nasi ljudi po njemsckoj bausteli nisu samo baustelci nego i poslovodje i sefovi,tako da ti je ta konstatacija netacna

pregledao sam dosta toga,,samo trazim nekoga ko je vec prosao taj put da vidim njegovo iskustvo,,,

ko pita ne skita :)
[/quote]
taj put je bio laksi prije mnogo godina a sad je trnovit i ako si tako izbirljiv prici ce jos mnogo godina d ne pocnes raditi a sto je naj gore na kraju ces zavsiti na nekoj bausteli i biti sretan hehe

[quote name='x-men' timestamp='1324222744' post='446318']
taj put je bio laksi prije mnogo godina a sad je trnovit i ako si tako izbirljiv prici ce jos mnogo godina d ne pocnes raditi a sto je naj gore na kraju ces zavsiti na nekoj bausteli i biti sretan hehe
[/quote]

upravo ovi odgovori govore da imam pravo...nije bitno jel covjek zidar, tesar, klesar, poslovodja ili sef, medicinar il doktor,,,svako moze imati glupo i zatucano ponasanje a baustelci iz svabije prednjace u tome,,al opet kazem 1 od 10 je dobar,,mozda si ti taj jedan,,,,

da pokusam dokazati svoju tezu,,,9 od 10 baustelaca (pod ovim podrazmjevam sve balkance sto zive u svabiji i bave se raznim poslovima ne samo gradjevina) ima ideje o svercu, o bogatstvu, o dilanju droge, o svercu cigarama, o nekim zatucanim temama i uvijek je njihova ideja najbolja a kad treba to sprovesti u djelo nemaju muda, a ko ima muda nema mozga pa zavrsi u prdekani,,,jedino nesto malo kriminala uhvate oni sto svercuju odjecu i polovne vec masine, mikrovalne i frizdere,,,

e sad ako nisam upravu recite mi pa cu pojesti svoju tastaturu!!!

[quote name='miske' timestamp='1324224259' post='446320']
da pokusam dokazati svoju tezu,,,9 od 10 baustelaca (pod ovim podrazmjevam sve balkance sto zive u svabiji i bave se raznim poslovima ne samo gradjevina) ima ideje o svercu, o bogatstvu, o dilanju droge, o svercu cigarama, o nekim zatucanim temama i uvijek je njihova ideja najbolja a kad treba to sprovesti u djelo nemaju muda, a ko ima muda nema mozga pa zavrsi u prdekani,,,jedino nesto malo kriminala uhvate oni sto svercuju odjecu i polovne vec masine, mikrovalne i frizdere,,,

e sad ako nisam upravu recite mi pa cu pojesti svoju tastaturu!!!
[/quote]

Jesu li ovo rezultati neke studije ili je to tvoje misljenje na osnovu poznavanja 10tak komsija koji rade u dijaspori? U prvom postu kazes da si fakultetski obrazovana osoba, a onda lupis "tezu".
Ima i takvih koje si ti dobro opisao u svom postu, ali taj omjer koji si stavio ne bih rekao da je imalo tacan. Ali necemo sad o tome, ima podforum Dijaspora.

Za Svedsku dobro provjeri. Nasih je masa krenulo u skandinavske zemlje da trazi azil, pa da na osnovu toga steknu neki drugi status. Upravo zbog toga nam hoce da uvedu vize opet.
Ako drzava nema program zaposljavanja potrebne radne snage iz drugih zemalja, sanse su male.

Odavno se bavim takvim svercom i sve po legali cvjeta :D
A drugo za te stare masine, frizdere. To se legalno pretjerava i na svakom cosku u svakom selu neko ima trgovinu takvih stvari..! Njedan nije zavrsio u prdekani.
Ako hos nabrojacu ti ja od Tirica (pjanici) do beganovica (miostrah) sve jednog sa polovnom robom na opstini...! sto bih neko kupovo niskorazrednu svapsku marku ELIT kao novo npr sporet od 500 KM a moze ovamo Bosch dobiti za 150 sa plocom...

Nasa je drzava toliko glupa da mi se isplati svercati margarin jer je dole tacno skuplji nego ovdje..
@miske tako zavidni i pismeni ljudi i sjede na polozajima, nebih vise :)

ma ovdje pokupe ponedeljkom tako te stvari ili drugim nekim danom kad ko izbaci i repariraju kod kuce i odvlace dole,to znaci kupujes smece iskreno da kazem,ovo oko prehrambenih produkata koji se moze odvuci dole je isplatnije,i jos nesto lopovlukom se bave i stranci samo se oni vise drze zajedno nego nasi,.

Za Svedsku dobro provjeri. Nasih je masa krenulo u skandinavske zemlje da trazi azil, pa da na osnovu toga steknu neki drugi status. Upravo zbog toga nam hoce da uvedu vize opet.
Ako drzava nema program zaposljavanja potrebne radne snage iz drugih zemalja, sanse su male.

Ovo je tačno, to mogu da ti kažem iz prve ruke. Postoje samo dva realna i legalna načina da se nastaniš i počneš raditi u Švedskoj:

1. Da Bosna uđe u EU, pa da shodno načelu o slobodnom kretanju radne snage dođeš ovamo kod nekog i kreneš obilaziti od vrata do vrata, od firme do firme, dok ne nađeš neki posao.

2. Da se oženiš osobom koja ima švedsko državljanstvo ili stalnu dozvolu boravka (ako ima državljanstvo, onda je postupak malo brži), pa da dođeš na "spajanje porodice". Tada ti predstoji period integracije, učenja jezika i mlaćenja prazne slame neko vrijeme (ne kraće od 6 mjeseci). Nakon toga možeš početi da tražiš posao.

Tražene profesije su Inženjeri (skoro svih vrsta, pogotovo elektrotehnike, mašinstva, računara), fudbaleri (nemojte se smijati, dobri fudbaleri imaju prolaz svuda, ako nisi reprezentativna klasa, uvijek si dobro došao u neki manji klub koji ti onda sredi posao kod nekog od sponzora), medicinsko osoblje (ko nije iz EU mora da se doškoluje, ljekari i zubari mogu da rade, ali moraju da studiraju još neko vrijeme).

Gađevince ću morati da razočaram, niko ne može da izdrži konkurenciju sa Poljacima koji su već razvili sistem i osnivaju firme, nema ovdje našima nafake.

Pravnici i ekonomisti mogu da se nadaju kakvom poslu u fabrici, na žalost. Nema nafake, naše diplome se ovdje ne cijene ni najmanje.

Kome bilo pravo, kome bilo krivo, tako je kako je.

Ako neko bude trebao još kakvu informaciju iz prve ruke, rado ću da pomognem.