Jump to content
Sign in to follow this  
lucky

EUR da li će prezivjeti ?

Recommended Posts

Šta mislite da li ce EUR prezivjeti ?

Da li treba EUR pretvoriti u neku drugu valutu i koja je to valuta ?

ja nesto nisam optimista da ce euro opstati ali sam siguran da prije nego sto propadne ce biti jos mnogo promjena i borbe i krize,moze postojati mogucnost brzog oporavka ali sa velikim promjenama u Euro Drzavama.

[quote name='lucky' timestamp='1322896554' post='445530']
Šta mislite da li ce EUR prezivjeti ?

Da li treba EUR pretvoriti u neku drugu valutu i koja je to valuta ?
[/quote]

Po meni ce prezivjeti ako se njemacki plan ostvari + joŠ neŠto:
1. Fiskalna unija
2. S tom unijom stroža kontrola potroŠnje
3. Strogo poŠtivanje mastrihtskih kriterija
4. Promjena načina razmiŠljanja i rada
5. Vraćanje osnovama austrijske ekonomije
6. Smanjenje EU birokracije i smanjenje svih pravnih zavrzlama i propisa kojima EU guŠi ekonomiju
7. Ujedinjena Europa u borbi protiv američkog utjecaja
8. Izbacivanje Velike Britanije iz EU :DD

englezi se zestoko protive prezivljavanju EUR-a ...
to se vidi iz izjava koje dolaze sa otoka ...

a najvise zbog toga sto se boje velikog utjecaja njemacke ...

Ne vjerujem da će euro propasti, jer je u taj zajednički politički projekt uloženo jako puno truda i vremena, Razlog zašto je došlo do sadašnjeg stanja jeste činjenica da je monetarna politika vođena iz Brisela, dok je fiskalna politika bila prepuštena samim članicama. Ono što Incubus govori o fiskalnoj uniji je i Angela Merkel spominjala prije mjesec dana (ponovila i prije neki dan) i zaista mislim da je to jedini ključ oporavka, tačnije dugog i teškog oporavka(5-10 god). Ukoliko i nekim slučajem propadne, vratiće se njemačka marka (DEM), pa će se prema njoj vršiti usklađivanje ostalih moneta, s obzirom da je jedno vrijeme nosila epitet najjače i najstabilnije valute. Možda i neće isprva doći do inflacije jer Njemačka nije spalila novčanice koje su bile u opticaju do 2001 (vjerovatno žele imati pričuvu ili sjećanje na nekadašnje dane) što će im na neki način ubrzati njen opticaj .

što se tiče V. Britanije, oni su euroskeptici od samog početka, ali nikad da izađu iz EU, iako postoji legislativa o tome. To što ne koriste euro je njihovo pravo, ali ne trebaju ''prozivati'' krah Unije s kojom su one podigle nivo svoje ekonomije. To što one danas zastupaju je čisto zbog nekih kompleksa koji su se javili nakon 19st, i stupanjem Amerike na glavnu scenu.

ni ja ne vjerujme da ce doci do kraha eura, pustice ove zemlje koje su u krizi da izadju iz zone eura i putem vlastitih valuta pokusaju spasiti sta se moze...
ove velike i stabilne ekonomije, njemacka, benelux, francuska koje strozije upravljaju svojim finansijama ce garantirati njegovu stabilnost...
cujem da su vec pripremili i izracunali odnos nekadasnjih valuta prema euru, fakticki sve su pripremili ako do "izlaska" dodje..
postavlja se pitanje, hoce li te drzave koje se stabiliziraju po izlasku opet htjeti vratiti u euro.. Edited by snake

[quote name='snake' timestamp='1323260090' post='445843']
ni ja ne vjerujme da ce doci do kraha eura, pustice ove zemlje koje su u krizi da izadju iz zone eura i putem vlastitih valuta pokusaju spasiti sta se moze...
ove velike i stabilne ekonomije, njemacka, benelux, francuska koje strozije upravljaju svojim finansijama ce garantirati njegovu stabilnost...
cujem da su vec pripremili i izracunali odnos nekadasnjih valuta prema euru, fakticki sve su pripremili ako do "izlaska" dodje..
postavlja se pitanje, hoce li te drzave koje se stabiliziraju po izlasku opet htjeti vratiti u euro..
[/quote]

Ako nekog zanima mislim da je ovo ono sto snake govori..

http://ftalphaville.ft.com/blog/2011/12/05/780211/post-euro-currencies-charted/

O tome su brujili mediji zadnjih 3-4 dana, kao i razni analitičari o kursu za stare valute.
Ono što je historijski za EURO, jeste ova sedmica. Tačnije, dogovor koji će (nadam se) uspjeti sklopiti ''Merkozy''. Mislim da je pritisak od strane S&P-a i njihovog snižavanja kreditnog rejtinga trenutno nepotreban, naročito kad su u pitanju pregovori. Ne razumijem samo šta Timothy Geithner radi u Parizu, ima dovoljno posla u Americi sa printanjem dolara. Nadam se samo da mediji neće iskoristiti ovo njegovo ''savjetovanje'' nakon stabilizacije eura da bi prikazali proamerikanizam, i njihov know-how u području ekonomije.

americki ministar finansija je tu samo da ostali ucesnici ne bi zaboravili ko je sve ovo i zapoceo :)
a ove rejting agencije me najvise nerviraju, po meni nikad nisu ni imale kredibilitet da objektivno nesto procjenjuju jer sve njihove procjene , pokazalo se to nakon velikog sloma 2008, su bile cista manipulacija.. Edited by snake

Pa one su donekle i jedan od izvora subprime hipoteka, jer su derivate koje su pakovale Goldman Sachs, BoA i ostali, ocjenjivali sa AAA+, iako su znali da su smeće.
Smeta mi što oni imaju monopolizam na ekonomskoj sceni, ponekad se pojavi i rejting od Fitcha, ali ne unosi toliko razdora i oluje na financijskim tržištima kao S&P.
Iako, moram priznati, snižavanje našeg kreditnog rejtinga na B je opravdano, ali to je druga priča.
  • Upvote 1

Docice do kraha EURA u to sam siguran 100% a najveci krivac za to bice Velika Britanija koja nezeli da joj Njemacka diktira stace i kako ce raditi ne samo po ekonomskim vec i po svim drugim pitanjima.Grcka,Irska,Portugal i Italija nece biti uzrok vec Britanija koja ce na kraju potpuno ignorisati Euro kao platezno sredstvo i istupice iz EU.Italija se nece izvuci iz krize i tonuce sve dublje a Slovenija ce prva vratiti staru valutu i sa Italijom i Austrijom stvoriti neku vrstu ekomomskog saveza kako bi koliko toliko izbjegla katastrofu.Njemacka i Francuska sa jos nekoliko zemalja ce pokusati da stvori neku vrstu unije kako bi spasili sto se spasiti moze medjutim to ce tesko ici pa ce se i oni vratiti starim valutama i shvatiti da EURO kao valuta nemoze opstati.Icice se nato da se bar sacuva Evropski savez odnosno neka vrsta ujedinjene Evrope bez zajednickog plateznog sredstva ali nito nece uspjeti.Britanija ce prekinuti sve odnose sa Njemackom a u Francuskoj ce doci do sukoba izmedju onih koji su za savez sa Njemackom i onih koji su za Britaniju.Rusija ce svoj uticaj prosiriti na sve drzave Istocne Evrope koje su i ranije u hladnom ratu bile pod njihovim uticajem.Tacnije stvorice se nekoliko vrsta BLOKOVA u Evropi.Danas je ludost svake zemlje traziti ulazak u Evropsku uniju i uvodjenje Eura kao plateznog sredstva jer sa tim cinom sami sebe guraju u propast.Turska ce na kraju odbiti ulazak u EU iako ce joj biti odobren ulazak ali na kraju oni nece prihvatiti ulazak vec ce sa Grckom,Srbijom,Albanijom i jos nekoliko zemalja napraviti vlastitu UNIJU i biti najcvrsca u Evropi......

[quote name='GAGO2' timestamp='1323699261' post='446059']
Docice do kraha EURA u to sam siguran 100% a najveci krivac za to bice Velika Britanija koja nezeli da joj Njemacka diktira stace i kako ce raditi ne samo po ekonomskim vec i po svim drugim pitanjima.Grcka,Irska,Portugal i Italija nece biti uzrok vec Britanija koja ce na kraju potpuno ignorisati Euro kao platezno sredstvo i istupice iz EU.Italija se nece izvuci iz krize i tonuce sve dublje a Slovenija ce prva vratiti staru valutu i sa Italijom i Austrijom stvoriti neku vrstu ekomomskog saveza kako bi koliko toliko izbjegla katastrofu.Njemacka i Francuska sa jos nekoliko zemalja ce pokusati da stvori neku vrstu unije kako bi spasili sto se spasiti moze medjutim to ce tesko ici pa ce se i oni vratiti starim valutama i shvatiti da EURO kao valuta nemoze opstati.Icice se nato da se bar sacuva Evropski savez odnosno neka vrsta ujedinjene Evrope bez zajednickog plateznog sredstva ali nito nece uspjeti.Britanija ce prekinuti sve odnose sa Njemackom a u Francuskoj ce doci do sukoba izmedju onih koji su za savez sa Njemackom i onih koji su za Britaniju.Rusija ce svoj uticaj prosiriti na sve drzave Istocne Evrope koje su i ranije u hladnom ratu bile pod njihovim uticajem.Tacnije stvorice se nekoliko vrsta BLOKOVA u Evropi.Danas je ludost svake zemlje traziti ulazak u Evropsku uniju i uvodjenje Eura kao plateznog sredstva jer sa tim cinom sami sebe guraju u propast.Turska ce na kraju odbiti ulazak u EU iako ce joj biti odobren ulazak ali na kraju oni nece prihvatiti ulazak vec ce sa Grckom,Srbijom,Albanijom i jos nekoliko zemalja napraviti vlastitu UNIJU i biti najcvrsca u Evropi......
[/quote]

Na osnovu kojih informacija ti ovakve zakljucke donosis? Ili je to samo tvoje misljenje?

Mislim pratim vijesti ovdje u sloveniji i razgovore njihovih ekonomista i ono slovenija ce vratiti svoju valutu tek ako euro skroz propadne ili ako bude slovenija u tolikim problemima da nema vise mogucnosti nego vratiti se tolaru.

Licno mislim da se nista od ovog nece dogoditi. Europa je pokazala zajednistvo. VB mora priznati gubitak svoje pozicije i to je to.

[quote name='Incubus' timestamp='1323701705' post='446060']
Na osnovu kojih informacija ti ovakve zakljucke donosis? Ili je to samo tvoje misljenje?

Mislim pratim vijesti ovdje u sloveniji i razgovore njihovih ekonomista i ono slovenija ce vratiti svoju valutu tek ako euro skroz propadne ili ako bude slovenija u tolikim problemima da nema vise mogucnosti nego vratiti se tolaru.

Licno mislim da se nista od ovog nece dogoditi. Europa je pokazala zajednistvo. VB mora priznati gubitak svoje pozicije i to je to.
[/quote]

hmm nisam bas siguran u to. u Austriji se gradjani vec stavaljaju na stranu Engleske. prica se o tome da Englezi jedini stite interese svog naroda pa tek onda ostalih, sto je kod merkela, sarkozy i ostalih drugacije....

ne zelim da kazem da ce se euro raspasti, ali postaje sve teze i teze.

evo sad citam da je euro drasticno danas pao...

[quote name='Banditozzzz' timestamp='1323702706' post='446061']
hmm nisam bas siguran u to. u Austriji se gradjani vec stavaljaju na stranu Engleske. prica se o tome da Englezi jedini stite interese svog naroda pa tek onda ostalih, sto je kod merkela, sarkozy i ostalih drugacije....

ne zelim da kazem da ce se euro raspasti, ali postaje sve teze i teze.

evo sad citam da je euro drasticno danas pao...
[/quote]

Ne znam kako je u Austriji - pricam o tome sta cujem u Sloveniji :) ... on je gore spominjao sloveniju pa sam ipak htio replicirati jer ni slovenski politicari ni ugledni ekonomisti ni ljudi (bar ovi medju kojima se ja krecem) ne razmisljaju tako.

[quote name='GAGO2' timestamp='1323699261' post='446059']
[/quote]

Kao prvo, Britanija nikad nije koristila Euro kao svoju valutu, a to što kažeš da će je ignorisati kao platežno sredstvo je potpuna nebuloza. Bilo koja ekonomija u svijetu (američka, kineska, ruska, turska) omogućava plaćanje bilo kakve trgovinske razmjene na osnovu kursa njihove valute i eura na dan uplate/isplate. Takve crne prognoze su donosili i ''malo'' jaci analiticari od tebe (sarkastican sam kad te stavljam s njima u rang), još prije petka (10.12. '11) kad je potpisan sporazum o fiskalnoj uniji, pa nisu bili u pravu.

Razlog što Britanija nije potpisala je to što su oni htjeli da se jednim dijelom opskrbe njihove banke svježim novcem, na što Merkel i Sarkozy (kao i ostale 24 članice) nisu pristale. Britanija je oduvijek euroskeptik, a tek sad je smogla hrabrosti da to i prikaže nepotpisivanjem sporazuma. Ne znam koliko čitaš strane medije, ali vjeruj da većina njih kritizira Camerona na onom stavu, to čak misle i njegove kolege u parlamentu.

što se tiče Turske, valjda znaš da su oni odavno (poslije 2007) prekinuli napore da uđu u EU, a i što bi?? Sa Erdoganom su povećali BDP za 30-40%, izvoz skoro udvostrucili, a njihov glavni partner je postala Rusija.

što se tiče pada eura, devizno tržište nije još apsolviralo dogovor EU članica, jer će prava vrijednost da procvijeta u martu kad treba da se završi novi ustav. Uzmi u obzir isto da postoji mnogo špekulanata, kao i hedge fondova koji prodaju euro a istovremeno se zagrađuju sa options-ima.

Sve u svemu, euro će preživjeti, samo njegovi korisnici će dugo da stagniraju sa napretkom (neki manje- neki više).