Jump to content
EcI PeCi PeC

ZAsto??

Recommended Posts

u zadnje vrijeme promatram vjere.. i pitam se zatso je vama pojedinicma ta vjera potrebna??
Zasto vjerujete?? Zasto se NEZAPITATE??

Onako kako ja to vidim je da nemam vjera, ili da smo svi iste vjere, manje bi ratova bilo, mrznje nasilja islovanja itd itd itd..

Zasto to ljudi jos nisu skuzili???? Ili jendostavno nece jer im treba neko pokrice??

[quote name='EcI PeCi PeC' timestamp='1321428429' post='444248']
u zadnje vrijeme promatram vjere.. i pitam se zatso je vama pojedinicma ta vjera potrebna??
Zasto vjerujete?? Zasto se NEZAPITATE??

Onako kako ja to vidim je da nemam vjera, ili da smo svi iste vjere, manje bi ratova bilo, mrznje nasilja islovanja itd itd itd..

Zasto to ljudi jos nisu skuzili???? Ili jendostavno nece jer im treba neko pokrice??
[/quote]

zar su I i II svjetski rat vođeni zbog vjerskih ideala i principa ili su ipak bili u pitanju ekonomski principi...?

Ja se pitam zasto se ti ne zapitas???
Mi i jesmo svi iste vjere, zapravo vjera je dio nas. Jedini nepremostiv odgovor sto ja mogu ponuditi ateistima je da ovo sve nije nastalo slucajno tj iz nicega...

Covjek kao najsavrsenije bice, da je tek tako iz niceg nastao??? Da smo sami u Univerzumu??? Ta matematika i sva ta logika u nama i oko nas???
Kakav Big Bang i orasi u baklavi sta vam je...

[quote name='scooby-doo' timestamp='1321447348' post='444273']
Ja se pitam zasto se ti ne zapitas???
Mi i jesmo svi iste vjere, zapravo vjera je dio nas. Jedini nepremostiv odgovor sto ja mogu ponuditi ateistima je da ovo sve nije nastalo slucajno tj iz nicega...

Covjek kao najsavrsenije bice, da je tek tako iz niceg nastao??? Da smo sami u Univerzumu??? Ta matematika i sva ta logika u nama i oko nas???
Kakav Big Bang i orasi u baklavi sta vam je...

Ti vjerujes u postojanje svijeta samo zato sto to pise u nekog knjizi a neko vjeruje u zakone matematike, fizike i ono sto moze sam saznati i istraziti ? Ni ti, kao ni ateisti nemate valjan razlog da vjerujete ili nevjerujete u Bing Bang teoriju / svete knjige .
[/quote]
[quote name='šaban' timestamp='1321446476' post='444272']
zar su I i II svjetski rat vođeni zbog vjerskih ideala i principa ili su ipak bili u pitanju ekonomski principi...?
[/quote]

Pazi sad. Rat se uvijek vodio zbog ekonomske moci, novca . Koji je najlaksi nacin da zavladas jednom zemljom ? Jednostavno da podjelis te ljude, posto je ista nacija i narod najlakse je bilo navesti jedne protiv drugih sa vjerom. Eno ti Palestine, Jeruzalema itd ... Narod je uvijek bio povodljiv i to nam je najgora moguca mana koju imamo, ja cu biti pametan pa necu nikoga napadati samo jer je druge vjere jer imam mozak i nacionalizam i fasizam kroz religijska uvjerenja je najgore sto mi imamo na Balkanu. Kamo srece da ljudi misle mozgom a ne da za njih misle i njima upravljaju prdonje zeljne novca i teritorije, onda bi mi govno vodili ratove :)
  • Upvote 1

dva najveća rata u povijesti vođena su isključivo zbog imperijalističkih nastojanja jednih da prevladaju nad drugima....vjere nigdje....

religije su odradile to kao podrska..
  • Upvote 1

Velim kad otvoris oci i uzmes i te zakone i te knjige, uvjek se svede na isto...
I sta ce meni neka knjiga govoriti da ja tj svijet postoji??? dovoljno je udahnuti ili otvoriti oci...

Ali za one sto misle da su iz nicega nastali... Ibretim se takvim :)
  • Downvote 1

Vjera je naš identitet.
Čovjek nikad neće moći živjeti bez vjere.
Jer vjera u ništa je ipak vjera u nešto što se zove ništa.
A sad ko je kriv za ratove,jel vjera,žena,ekonomija,kultura,antagonizam.
to nek historija utvrdi..

Von Mises je u knjizi The Anti-Capitlistic Mentality objasnio zasto ljudi teze kolektivizmu - lakse je okriviti kolektiv za svoj neuspjeh nego sebe samog. Religije su najveci kolektiv jer onda mozes za neuspjeh "okriviti" neku svevisnju moc i na taj nacin naci sebi utjehu.
  • Upvote 4

[quote name='šaban' timestamp='1321452206' post='444287']
dva najveća rata u povijesti vođena su isključivo zbog imperijalističkih nastojanja jednih da prevladaju nad drugima....vjere nigdje....
[/quote]
Pa rat je uvijek zbog resursa, ekonomske moci... Vjera je tu katalizator, moras narod ubijediti da se bori za nesto sveto, uzviseno, neki superioran ideal...
Vjera je tu savrsen izbor.
  • Upvote 2

Koliko znam da vjera u fašizmu nije imala mjesto katalizatora.
već je to imala darvinova teorija evolucije.
Katalizator može biti bilo šta,manja prava,rasa,ekonomija,nafta,žene,itd.
Trenutno u skoro svim zemljama(osim teokratskih) je nacionalni identitet jači od religijskog identiteta.
Amerika ima oko 300 religija.Pa stalno negdje ratuje.

[quote name='scooby-doo' timestamp='1321455307' post='444290']
Velim kad otvoris oci i uzmes i te zakone i te knjige, uvjek se svede na isto...
I sta ce meni neka knjiga govoriti da ja tj svijet postoji??? dovoljno je udahnuti ili otvoriti oci...

[b]Ali za one sto misle da su iz nicega nastali... Ibretim se takvim[/b] :)
Samo da ne bude zabune, jer mislis na ateiste. Koliko ja znam 'ateisti' traze nacin na koji su postali i iznosili su teorije i ni u jednoj ne pise da smo mi nastali iz nicega :) Nekome je dosta knjiga, a nekome je potreban dokaz koji je opipljiv .
[/quote]
[quote name='Soloy' timestamp='1321455728' post='444291']
Vjera je naš identitet.
Čovjek nikad neće moći živjeti bez vjere.
Jer vjera u ništa je ipak vjera u nešto što se zove ništa.
A sad ko je kriv za ratove,jel vjera,žena,ekonomija,kultura,antagonizam.
to nek historija utvrdi..
[/quote]
Onda je i 'nevjerovanje' nas identitet jer imaju ljudi koji ne vjeruju ;) . Opet ti se ta treca od nosi na ateiste, ateisti ' ne vjeruju' vec SMATRAJU da nema boga :)
Ako cemo gledati historiju, kapital je kriv kao i uvijek samo treba povod a najlakse nabrijati one sto ne vide dalje od vjere jedne na druge .

ja vjerujem zato sto sam u Kuranu casnom pronasao dokaze da postoji Allah dz. ...

nedostatak vjere uzrukuje i nedostatak moralnosti ... a sta su posljedice toga vidimo danas u kakvom smo drustvu ...
  • Upvote 1

[quote name='Angel of Death' timestamp='1321462908' post='444295']
Onda je i 'nevjerovanje' nas identitet jer imaju ljudi koji ne vjeruju ;) . Opet ti se ta treca od nosi na ateiste, ateisti ' ne vjeruju' vec SMATRAJU da nema boga :)
Ako cemo gledati historiju, kapital je kriv kao i uvijek samo treba povod a najlakse nabrijati one sto ne vide dalje od vjere jedne na druge .
[/quote]
Ti ne razumiješ sam sebe.
Ne postoji čisto nevjerovanje jer i samo nevjerovanje je jedna vrsta vjerovanja.
Ateisti smatraju da ima Bog-samo što misle da ni jedna objava ne dolazi od Boga.
Vjera u nešto ili ništa je dio svake individue.

[quote name='Soloy' timestamp='1321466743' post='444298']
Ti ne razumiješ sam sebe.
Ne postoji čisto nevjerovanje jer i samo nevjerovanje je jedna vrsta vjerovanja.
Ateisti smatraju da ima Bog-samo što misle da ni jedna objava ne dolazi od Boga.
Vjera u nešto ili ništa je dio svake individue.

[/quote]

Ti ne razumijes mene, mozda bi se trebao potruditi . Ateizam JE NEGIRANJE BOGA a NE vjerovanje da bog postoji .
Ateisti smatraju da nema boga, ti ljudi koji smatraju da ima boga ali da objave ne dolaze od boga se zovu DEISTI .
Zadnja recenica ti je odlicna, pobio si sam sebe a i odgovorio Luckyu da ne moram ja :D
[quote name='lucky' timestamp='1321463291' post='444297']
ja vjerujem zato sto sam u Kuranu casnom pronasao dokaze da postoji Allah dz. ...

[b]nedostatak vjere uzrukuje i nedostatak moralnosti [/b]... a sta su posljedice toga vidimo danas u kakvom smo drustvu ...
[/quote]
Nije tacno, eno hodza dilaju heroin, eno popova siluju djecake . To je jedan obicni 'stereotip' . Ja i dalje kazem da je bitan zdrav razum i dok god se ne kosi sa drustvenim dogmama ( koje su ispravne naravno ) to je covjek, a religija moze biti a i ne mora plus u njegovom zivotu, od nje ne zavisi nista .
Posljedice danasnjeg nacina zivota je kapitalizam i zelja za moci i novcem i naravno LJUDSKA POHLEPA . Nema to nikakve veze se religijom vec lopovlukom ;) I Reis je Reis, pa eno lopov i to mi kaze vecina ljudi s kojima sa razgovarao ( muslimani kao i zavijene zene, odnosno muslimanke ), jedino ne kazu oni sto glasaju za 'zeleno' ali zna se zasto .

[quote name='snake' timestamp='1321453492' post='444289']
religije su odradile to kao podrska..
[/quote]

izmišljotina.....

Kamate, ljudska pohlepa itd itd na jednom mhestu su fino regulisane..
Al najdraze mi je kad Amerika i Evropa moraju priznati da ih kamate i korporacije tjeraju u krize. Prije 30 godina kredit je ljudima znacio sansa a danas i samo rodjeno zna ako moze ikako bez kredita da je bolje...
kamata ce izumriti do 2050 :)

[quote name='Angel of Death' timestamp='1321469935' post='444302']

[b]Nije tacno, eno hodza dilaju heroin, eno popova siluju djecake . To je jedan obicni 'stereotip' [/b]. Ja i dalje kazem da je bitan zdrav razum i dok god se ne kosi sa drustvenim dogmama ( koje su ispravne naravno ) to je covjek, a religija moze biti a i ne mora plus u njegovom zivotu, od nje ne zavisi nista .
Posljedice danasnjeg nacina zivota je kapitalizam i zelja za moci i novcem i naravno LJUDSKA POHLEPA . Nema to nikakve veze se religijom vec lopovlukom ;) I Reis je Reis, pa eno lopov i to mi kaze vecina ljudi s kojima sa razgovarao ( muslimani kao i zavijene zene, odnosno muslimanke ), jedino ne kazu oni sto glasaju za 'zeleno' ali zna se zasto .
[/quote]

kao sto ja tvoje pisanje mogu nazvati stereotip ...

imati titulu ne znaci biti vjernik ... licemjerstvo je isto prosireno ...

[quote name='Angel of Death' timestamp='1321469935' post='444302']
Ti ne razumijes mene, mozda bi se trebao potruditi . Ateizam JE NEGIRANJE BOGA a NE vjerovanje da bog postoji .
Ateisti smatraju da nema boga, ti ljudi koji smatraju da ima boga ali da objave ne dolaze od boga se zovu DEISTI .
Zadnja recenica ti je odlicna, pobio si sam sebe a i odgovorio Luckyu da ne moram ja :D
.
[/quote]
da neko nebi mislio nešto pametujem evo:[url="http://sh.wikipedia.org/wiki/Slab_i_jak_ateizam"]http://sh.wikipedia.org/wiki/Slab_i_jak_ateizam[/url]
Prema svakom učenju jarane,na zemaljskoj kugli a ima ih vjerovatno na desetine hiljada niko
ne poriče ili ne može poreći da POSTOJI AKTIVNA SILA KOJA POKREĆE I USMJERAVA PROCESE.
Jer to je apsolutno nemoguće poreći.to je isto kao da čovjek poriče svoje postojanje.
Stoga razilaženja su kod shvatanja te sile,i tu leže korijeni podjele na teiste i ateiste.
Glupo je da ti kažeš da ne vjeruješ u Boga a vjeruješ u aktivnu silu koja pokreće i usmjerava procese.(Bog)
To bi isto bilo kad bi ti vjerovao da si ti sam uzrok svog postojanja,da si sam sebe napravio.:)

[quote name='lucky' timestamp='1321475867' post='444312']
kao sto ja tvoje pisanje mogu nazvati stereotip ...

imati titulu ne znaci biti vjernik ... licemjerstvo je isto prosireno ...
[/quote]

ograda: Poštujem svakog vjernika. Čestitat ću svakome praznik. Da sam neki poduzetnik svojim radnicima vjernicima bih omogućio da ispoljavaju svoja vjerska prava. itd...

A sad na luckyev post...ima i puno laznog morala.

Meni je zanimljivo da zemlje koje idu liberalizmu i ateizmu (ili barem areligiozmu) su razvijenije i njihovi gradjani zive kvalitetnije. Evo i primjer EU - u krizi su se najvecoj nasle tradiconalne zemlje s većim postotkom vjernika - irska, spanjolska, portugal, grčka - dok su najmanje pogodjene krizom svedska, nizozemska, njemacka itd... gdje je ipak svakog dana sve manji broj vjernika.

Vjerovatno tu ima previse varijabli da neki laik poput mene izvlaci zakljucke, ali jednostavno se pokazuje da je to tako...

Zar ima logike ovo sta se desava danas u svijetu sa muslimanima?Da se muslimani ubijaju zbog niceg, da su iskljucivo musimani teroriste, da su muslimani najsiromasniji na zemlji...Meni nema, ako vama ima vi vjerujte

scooby, Big Bang ima utemeljena, odnosno, spomenut je u Kuranu, tako da ako iko imalo uzme mushaf u ruke i procita prijevod Kurana, bice mu jasno insaallah. Samo je stvar nijeta (namjere) odnosno onog sto je u covjekovom srcu! - Ako ga uzimas da bi saznao istinu, da bi Stvoritelj bio zadovoljan stobom, insaallah, Allah ce ti pokazati istinu. Tako i kad covjek poredi razlike u npr. obavljanju namaza, shvatanju propisa vjere itd.. ako tome pridje ta dodje do istine, da Allah subhanehu ve teala bude zadovoljan snjim, pa kakva god istina bila po njega, doci ce insaallah do istine. Bude li covjek trazio mushaf i islamske knjige da u njima dodje do "saznanja" kako je to zabluda, kako je to bezvrijedno, Allah ce mu iz pravednosti, povecati tu zabludu. Znaci, samo ISKRENOST, a ne ; ovo su radili nasi pradjedi itd.. pa to su govorili svi koji nisu htjeli istinu prihvatiti, to je govorio i Abdulmutalib i preselio kao nevjernik.

Eci Peci Pec i ostali slicnog opredjeljenja, evo slusam jednu finu ilahiju.. ovako ide tekst: "Gospodaru zemlje neba, u ovom gradu nemir vlada, Gospodaru zemlje neba malo nas sedzdu pada, dunjaluk je ostario ali nije zapamtio da je insan sretan bio kad je islam ostavio. Dunjaluk je ostario, ali nije zapamtio da je insan sretan bio kad je islam ostavio. Tuzna lica placne oci, ruke prema nebu dizu, dobri ljudi ovog grada znaju da je kazna blizu. Dunjaluk je ostario ali nije zapamtio da je insan sretan bio kad je islam ostavio."

[quote name='doktoraider' timestamp='1321524326' post='444334']
Znaci, samo ISKRENOST, a ne ; [b]ovo su radili nasi pradjedi [/b]itd.. pa to su govorili svi koji nisu htjeli istinu prihvatiti, to je govorio i Abdulmutalib i preselio kao nevjernik.
[/quote]
Ovakav kontekst se ne može smještati u naše današnje vrijeme,jer i naši pradjedovi su bili muslimani,klanjali,postili,i to je opasna ideologija.
Naravno da bez razumjevanja propisa i njihova utemeljenja u izvorima šeriata nema islama,ali naši pradjedovi su bili praktičari za razliku od nas.
uzmi knjigu iskreno sa nijetom i čitaj pa će ti Bog dati da to razumiješ.
  • Upvote 1

[quote name='Incubus' timestamp='1321479921' post='444317']
ograda: Poštujem svakog vjernika. Čestitat ću svakome praznik. Da sam neki poduzetnik svojim radnicima vjernicima bih omogućio da ispoljavaju svoja vjerska prava. itd...

A sad na luckyev post...ima i puno laznog morala.

Meni je zanimljivo da zemlje koje idu liberalizmu i ateizmu (ili barem areligiozmu) su razvijenije i njihovi gradjani zive kvalitetnije. Evo i primjer EU - u krizi su se najvecoj nasle tradiconalne zemlje s većim postotkom vjernika - irska, spanjolska, portugal, grčka - dok su najmanje pogodjene krizom svedska, nizozemska, njemacka itd... gdje je ipak svakog dana sve manji broj vjernika.

Vjerovatno tu ima previse varijabli da neki laik poput mene izvlaci zakljucke, ali jednostavno se pokazuje da je to tako...
[/quote]

zanimljivo je to što kažeš....

ali treba malo uzeti iz povijesti pa vidjeti da su te napredne zemlje uglavnom bile kolonizatori ili su na neki način iskorištavale do neslućenih razmjera one koje danas zovemo trećim zemljama....

reci mi šta to europa ima kao prednost u odnosu na afriku...čisto kao kontinent....ništa: samo vojsku i vojnu moć kojom su potčinili one koji imaju resurse....

[quote name='šaban' timestamp='1321527309' post='444336']
zanimljivo je to što kažeš....

ali treba malo uzeti iz povijesti pa vidjeti da su te napredne zemlje uglavnom bile kolonizatori ili su na neki način iskorištavale do neslućenih razmjera one koje danas zovemo trećim zemljama....

reci mi šta to europa ima kao prednost u odnosu na afriku...čisto kao kontinent....ništa: samo vojsku i vojnu moć kojom su potčinili one koji imaju resurse....
[/quote]

Puno toga tu ima, a ja imam premalo znanja da sve identificiram pa evo samo nekih cinjenica:

Ali upravo su najveci kolonizatori su bile zemlje s velikim brojem vjernika - spanjolska i portugal su bile mozda i dvije najvece kolonijalne sile uz veliku britaniju (koja je isto izrazito religiozna zemlja iako se odvojila od katolicke crkve) - sto opet govori negativno o religiji.

Istina je da su iskoristavale to mislim da niko ne spori i vodili su pogresne politike prema tim zemljama, ali ja ovdje ne pricam o tome ja ovdje pricam o korelaciji religije i razvijenosti!

Ja upravo i govorim da su zapadne zemlje koje su i bili kolonizatori s vecim udjelom religioznog stanovnistva (primarno katolika) u problemima - kao sto su i islamske zemlje koje nemaju srecu da imaju naftu.

Znaci evo nekih primjera:

Jake religiozne zemlje u Europi: Spanjolska, Portugal, Italija, Irska, Portugal, Grcka, Poljska
Slabije religiozne zemlje u Europi s padom broja vjernika: VB, Francuska, Njemacka, Estonija, Litva, Latvija
Slabo religiozne zemlje u Europi s velikom stopom liberalizma: Nizozemska, Belgija, Luxemburg, Norveska, Svedska, Danska

Vidi se da ekonomski standard je totalno obrnuto proporcionalan s brojem vjernika

Sad islam:
Islamske zemlje koje su postale liberalnije kao sto su Turska, Malezija, Indonezija, Emirati, Kuvajt, Katar, Maroko, Tunis ... pokazuju puno vecu stopu rasta od npr. Afganistana (prije rata ne sad jer ovo sad nije referenca), Somalije, Chada, Nigera, Sudana, Malija.....

Dalje svijet:
Visoko religiozne: Argentina (i vecina juzne amerike), Meksiko...
Liberalnije i s manje vjernika: Kanada, Australija, SAD, Japan..

Stanje u Kini i Rusiji mi je totalna nepoznanica sto se tice vjere pa nisam to uzimao u obzir.

Postoji mogucnost da sam pogrijesio u necem ovdje, ali se pokazuje da liberalizam, sekularizam pa da idemo dalje i ateizam ili "areligionizam" je direktno povezan s vecim ekonomskim standardom i opcenito standardom zivota.

P.s. Europa ima pamet i to je to! (ali ta pamet je proizasla iz liberalizma ...sjetimo se srednjeg vijeka gdje je crkva kontrolirala sve i europa nazadovala i onda renesanse gdje su ljudi konacno dosli do slobode od religije i gdje se prosperitet poceo siriti). Edited by Incubus