Jump to content
Sign in to follow this  
Incubus

A sta bi Vi uradili?

Recommended Posts

[quote name='left_side' timestamp='1319720908' post='443075']
kako je definisano članom 7 st.2 Odluke o komunalnim naknadama "pod korisnom površinom podrazumjeva se zbir podnih površina svih etaža određenog prostora" Ja sam napisao prosječna kuća dimenzija [b]10x9[/b] na dva sprata cca 180m2, smatram da su to dimenzije prosječne kuće u cazinu i da su uglavnom kuće na dva sprata, znači nije to nikakav ekstra prosjek pa da pitaš gdje mi živimo. O krajnjoj namjeri ove blesarine da se mnogo toga napisati, posebno kada je privreda u pitanju jer privredni subjekti već plaćaju naknadu za korištenje gradskog građevinskog zemljišta i to zbog pogodnosti koje imaju (javna rasvjeta, hortikulturno uređenje,asfaltirani put itd) Ne postoji realno opravdanje za donošenje novih nameta izuzev potreba za krpljenjem dubioza.
[/quote]

10x9 prosjek....svaka čast ljudi....

ja bih prije rekao 8x9 ali ne ulazim u to.....

[quote name='šaban' timestamp='1319721160' post='443076']
možeš li izraziti procentualno te namete koje plaćate...mislim na privredu....samo nemoj kao namet staviti račun za struju ili vodu.... :mail:

mislim na namete tipa nekih naknada koje plaćate od vrha ka dnu....

plaćaš li ti rasvjetu.....koliko plaćaš.....koliko vas plaća a koliko ne plaća....

i na kraju je li obaveza općine da uvede ovu naknadu i ko je nametnuo tu naknadu....
[/quote]

sto , jel ti ne vjerujes privredi kad kaze da je opterecena visokim stopama doprinosa ??
u principu to je ono sto najvise tereti privredu, a kad se na to dodaju razne druge, uslovno receno sitne naknade, clanarine privrednim komorama , komunalne takse, razne federalne/kantonalne/opstinske naknade, plus enormono i neopravdano visoka cijena el.energije privredi , bolovanja do 42 dana koja pogadjaju privredu jer nam je zdravstvo korumpirano i za 20 KM ce vam vecina doktora napisati dijagnozu ili promijeniti prethodnu , prekinuti namjerno bolovanje preko 42 dana u jednom momentu iako ste neizljeceni i ponovo vas vratiti poslodavcu da bi vi neizljeceni opet otisli na bolovanje do 42 dana na teret poslodavca i tako u krug...
sve se to na kraju nabere i kad se isfinansira i podvuce refa , nista ne ostane za neke druge stvari koje bi bila osnova za izlazak iz stagnacije...

jasno ja da vi iz opstine od drveca ne vidite sumu, ali prestanite bar sjedati na muku sto se kaze i ko zaba kad je vidjela da se konj potkiva i vi dizati noge i zuriti sa uvodjenjem naknada jer je neko iz okruzenja to uveo ... Edited by snake

lefti jel prosla ta odluka za koju predsjedavajuci kaze da nece biti porez nego naknada, hahahhahaa..

tj, njegov demant se sastoji u tome da se bukvalno ne radi o porezu vec o naknadi koju je kroz zakon o komunalnim naknadama donio kanton i kao oni ce to naplacivati kao i sve opstine u okruzenju...
pa hajte se sad pokazite kao najstabilnija opstina na kantonu kad su finansije u pitanju kao sto ste se uvjek hvalili pa ne usvajate tu naknadu ... Edited by snake
  • Upvote 1

[b]
[size=3]Cazinjani mogu mirno spavati-poreza na imovinu neće biti!! Nakon skoro 6-satne rasprave općinski načelnik je povukao odluku o uvođenju poreza na imovinu (ili komunalnu naknadu kako to oni od milja zovu). Čestitam kolegama vjećnicima koji su svojim diskusijama natjerali općinsku vlast da do daljnjeg povuče odluku o uvođenju ovog sramnog nameta.[/size][/b]
  • Upvote 3

[quote name='left_side' timestamp='1320085691' post='443249']

[b] [size=3]Cazinjani mogu mirno spavati-poreza na imovinu neće biti!! Nakon skoro 6-satne rasprave općinski načelnik je povukao odluku o uvođenju poreza na imovinu (ili komunalnu naknadu kako to oni od milja zovu). Čestitam kolegama vjećnicima koji su svojim diskusijama natjerali općinsku vlast da do daljnjeg povuče odluku o uvođenju ovog sramnog nameta.[/size][/b]
[/quote]

Svaka čast!

ne mogu da vjerujem...
ipak je kritika urodila plodom..
zalosno je da je jedini argument koalicije asda-dnz taj da treba izjednaciti davanja svih gradjana - standardna retorika reklo bi se, kad ne postoje valjaniji argumenti ide se na konfrontaciju grad-selo...

meni ove komunjare nisu nikako jasne....

stalno pozivanje na uređenje države, poslovanja, šta ti ja znam, ali kad se krene po džepovima ljudi koji nikad nisu ni marke dali za bilo kakav društveni hajr, e onda dajte molim vas da ostane stanje kakvo i jeste...

dakle ljudi i dalje ćete po naseljima ciganiti za 5 maraka za rasvjetu, za zimsko održavanje, za nasipni pijesak ....a sve zarad ovih starih komunjara kojima se ne da dati koju marku za isto.... :mail:

i još to nazivaju porezom kako bi izazvali nedoumice kod ljudi koji ionako već to plaćaju....koji krkanluk.... :codemafia:
  • Upvote 1
  • Downvote 2

[quote name='snake' timestamp='1320131934' post='443275']
ne mogu da vjerujem...
ipak je kritika urodila plodom..
zalosno je da je jedini argument koalicije asda-dnz taj da treba izjednaciti davanja svih gradjana - standardna retorika reklo bi se, [b]kad ne postoje valjaniji argumenti ide se na konfrontaciju grad-selo...[/b]
[/quote]
Pa to je taktika koja je dobro poznata u nasim lokalnim okvirima i koristi se vec 20 godina.

Cestitam vijecnicima na sprecavanju donosenja jos jednog nameta na vilajet (u ukupnom iznosu oko 3 miliona KM godisnje), za kojeg niko nije znao u sta ce se konkretno utrositi nego je taj segment trebao biti prepusten na volju nekoliko pojedinaca.
Cak mislim da je ovaj kantonalni propis ima sumnjivo uporiste u ustavu jer se njime ocito krsi jednakost gradjana u segmentu prava i obaveza.

[quote name='šaban' timestamp='1320132291' post='443278']
meni ove komunjare nisu nikako jasne....

stalno pozivanje na uređenje države, poslovanja, šta ti ja znam, ali kad se krene po džepovima ljudi koji nikad nisu ni marke dali za bilo kakav društveni hajr, e onda dajte molim vas da ostane stanje kakvo i jeste...

dakle ljudi i dalje ćete po naseljima ciganiti za 5 maraka za rasvjetu, za zimsko održavanje, za nasipni pijesak ....a sve zarad ovih starih komunjara kojima se ne da dati koju marku za isto.... :mail:

i još to nazivaju porezom kako bi izazvali nedoumice kod ljudi koji ionako već to plaćaju....koji krkanluk.... :codemafia:
[/quote]
Haj ti nama reci kad ce vlasti poceti raditi kako bi stvorile uslove za razvoj privrede, a ne samo otimati od gradjana pare tvrdeci da se ne radi o porezu nego naknadi. Malo ti je retardirana logika sabane.
I da, protiv ovog propisa su bili skoro svi gradjani bez obzira na stranacku pripadnost. Licno sam se uvjerio u to. Nemoj odma traziti krivca u nekom drugom kad tvoji pokusavaju otimati iz dzepova svih gradjana.
To sto ljudi po selima placaju ciscenje puteva, rasvjetu, uredjenje javnih povrsina i mnoge druge stvari je samo dokaz o sposobnosti vlasti da to urade o trosku svih gradjana (budzetu). Edited by barca
  • Upvote 1

Koji si ti sabane demagog, da ti nisi hodza kakav, ili novinar, nedaj bože:

Ti bi naplaćivo i rentu i komunalna naknadu, otimo bi od naroda :)
Haj kad imaš dobre izvore napiši koliko prihoda općina ostvari po svim osnovama po zonama po kojima ste mislili naplaćivati taksu, pa ćemo svi vidjeti da se sigurno i 60-70% prihoda opštine prikupi u "nultoj" zoni.
Svatko ko je ikada radio u privredi zna da se u posao koji donosi novac treba ulagati, međutim opštinska birokracija i takvi kao ti znate samo uzimati sa hrpe i ništa drugo.
  • Upvote 1

ovim asdaovcima, na celu sa predsjedavajucim OV treba malo pojasniti fiskalnu terminologiju..
porez je siri pojam kao kategorija ubiranja sredstava gradjana po raznom osnovu , i sve ono sto ima isti efekat u tom smislu se smatra porezom kako ga mi god zvali..

drugo,
citam na cazin netu da nije bilo vecine, i da zbog toga je i povucen prijedlog ?? pitam se kako to da asda+dnz nisu imali vecinu, znaci li to da su im pojedinci iz sda koji su postali nezavisni koliko se sjecam takodje nisu htjeli ovaj put biti dio glasacke masinerije.. Edited by snake

pazite samo kako nam se saban sikira oko ovih naknada a kaze da zivi u svici hahahhahaha :) Edited by snake

[quote name='snake' timestamp='1320137645' post='443286']
pazite samo kako nam se saban sikira oko ovih naknada a kaze da zivi u svici hahahhahaha :)
[/quote]

Ovo je meni baš zapelo za oko. Ja da sam 2 mjeseca godišnje u cazinu ne bih toliko žuči imao u svojim komentarima pa makar.

Ontopic: Vrijeme je da vlast malo popusti s porezima i da pusti da narod i privreda diše. Uz još neke poticaje privredi i pametniju politiku možda bi i privredne aktivnosti u općini oživjele pa bi se onda i više poreza slilo što bi našu trenutnu vlast vjerovatno učinilo neizmjerno sretnom.

[b]Juce nije bilo dosta vijecnika, a akosu oni to naumili drugi put ce ih bitii bice izglasano jer manjka njima para da dovrse svoje ideje a narod ko sisa ionako niko neradi pase niko ni ne sekira oko toga..[/b]

[quote name='Incubus' timestamp='1320143229' post='443290']
Ovo je meni baš zapelo za oko. Ja da sam 2 mjeseca godišnje u cazinu ne bih toliko žuči imao u svojim komentarima pa makar.

Ontopic: Vrijeme je da vlast malo popusti s porezima i da pusti da narod i privreda diše. Uz još neke poticaje privredi i pametniju politiku možda bi i privredne aktivnosti u općini oživjele pa bi se onda i više poreza slilo što bi našu trenutnu vlast vjerovatno učinilo neizmjerno sretnom.
[/quote]

da drugar, ali gdje ce onda naci lovu za manipulaciju :)
to je jedina opcija, rasteretiti privredu i gradjane , istina u prvom momentu ce biti problema oko finansiranja javnih troskova , ali i onako ono sto nam ne uzmu kroz poreze uzece nam kroz PDV jer cemo skoro sav visak dohodka dati u potrosnju , nesto malo ce se ustediti, akumulirati i opet zavrsiti tamo gdje treba, u potrosnji ili novim aktivnostima, a ne uvjek kao do sada u budeztskim kesama kojim u pravilu raspolaze jedan insan , ili mala grupa oko njega

[quote name='snake' timestamp='1320137645' post='443286']
pazite samo kako nam se saban sikira oko ovih naknada a kaze da zivi u svici hahahhahaha :)
[/quote]

ali mi familija živi tu u cazinu i samo na rasvjetu plaćaju 10-tak maraka, plus zimsko čišćenje....

a da ti ne kažem da moraju svaki mjesec maltene otimati od ljudi da bi skupili za račun.....

[quote name='Incubus' timestamp='1320143229' post='443290']

[/quote]

tebi se najviše čudim....od snekija i njegovih derivata sam i očekivao ovakve reakcije jer od njih izvući marku teže je nego provući devu kroz iglene uši....naročito snekiju..... :mail:

zbog toga sam i tražio od snekija da bar da procenat opterećenja privrede od strane države, federacije, kantonai općine pa da vidimo gdje bi bilo najbolje tražiti popust s porezima....

ali sneki ko sneki ili neće ili ne zna (prije ovo drugo).... :codemafia:

[quote name='pirgo' timestamp='1320137328' post='443284']
Koji si ti sabane demagog, da ti nisi hodza kakav, ili novinar, nedaj bože:

Ti bi naplaćivo i rentu i komunalna naknadu, otimo bi od naroda :)
Haj kad imaš dobre izvore napiši koliko prihoda općina ostvari po svim osnovama po zonama po kojima ste mislili naplaćivati taksu, pa ćemo svi vidjeti da se sigurno i 60-70% prihoda opštine prikupi u "nultoj" zoni.
Svatko ko je ikada radio u privredi zna da se u posao koji donosi novac treba ulagati, međutim opštinska birokracija i takvi kao ti znate samo uzimati sa hrpe i ništa drugo.
[/quote]

pa eto tvoja je opcija na vlasti u državi i kantonu pa nek skine enormne namete privredi....koji uzgredom čine 90% svih nameta na privredu...

[quote name='šaban' timestamp='1320149684' post='443301']
tebi se najviše čudim....od snekija i njegovih derivata sam i očekivao ovakve reakcije jer od njih izvući marku teže je nego provući devu kroz iglene uši....naročito snekiju..... :mail:

zbog toga sam i tražio od snekija da bar da procenat opterećenja privrede od strane države, federacije, kantonai općine pa da vidimo gdje bi bilo najbolje tražiti popust s porezima....

ali sneki ko sneki ili neće ili ne zna (prije ovo drugo).... :codemafia:

pa eto tvoja je opcija na vlasti u državi i kantonu pa nek skine enormne namete privredi....koji uzgredom čine 90% svih nameta na privredu...
[/quote]

Iskreno i pošteno slažem se s tobom da su državna i kantonalna vlast PUNO veći namet privredi nego lokalna. Tu nema uopće rasprave. Ali temu sam i pokrenuo s idejom da lokalna vlast (u koju nekako najviše vjerujem jer državna i ne postoji, a kantonalna trenutna je jakoooo razočarala) napravi nešto što je u njenoj moći da Općina Cazin bude primjer i mjesto povoljno za rad, privređivanja, poduzetništvo...A slijediti upute nesposobne kantonalne vlasti s ovim nametima po meni nije dobar potez i to je to.

[quote name='šaban' timestamp='1320149335' post='443297']
ali mi familija živi tu u cazinu i samo na rasvjetu plaćaju 10-tak maraka, plus zimsko čišćenje....

a da ti ne kažem da moraju svaki mjesec maltene otimati od ljudi da bi skupili za račun.....
[/quote]
sram te bilo kakav si ti musliman kad ne bi familiji poslo koji franak da ne moraju otimati od svojih i tudjih usta da bi platili racune :)
koji si ti muljator ...

salu na stranu, dovoljan podatak o opterecenosti privrede ti sam ti vec dao, istina ne u procentima jer tebi i onako ne bi nista znacili..
a inace podrzavam nastojanja da se smanje poreska opterecenja svima , pogotovo ova nepotrebnog karaktera koja samo deklarativno treba da sluze u svrhu obezbjedjenja boljih komunalnih uslova na nivou opstine, sustina je da gradjani kao i sve u drzavi to vec preplacuju, jer se kroz ovakve naknade ili poskupljenja el.energije i drugih vidova dizanja cijena, namiruju manjkovi vlasti koja to sve potrosi bog zna u koje svrhe, ali radi poreskih obveznika ne sigurno...

inace, zasto se opstina cazin nije mogla odreci ove naknade ako postoji ta opcija ?
jesu li ona trojica poslanika asda u kantonu takodje podrzali ovaj zakon ?? Edited by snake

[quote name='šaban' timestamp='1320149335' post='443297']

[/quote]

Kad se pravi kuća u nultoj zoni od cca 200m2 renta i ostale dadžbine su oko 20.000KM, a kad se pravi kuća u negdje u zadnjoj zoni, to izadje negdje oko 3000-4000KM. Po ovoj tarifi koju planira opština uvesti, onaj ko je napravio kuću u gradu ma zaplaćeno održavanj ceste i rasvjete za sljedećih 150 godina :)
Sram te bilo Hozane, pardon šabane otimo bi od ljudi iz nulte zone (da ne kažem iz grada).

Gdje su sad tvoje tvrdnje kako se načelnik hinjski i neopradano napada zbog nametanja novih dažbina privredi. Po nekoj prostoj računici, naš "prvi" ekonomista je planirao izmusti iz privrede oko 1.000.000KM godišnje. Ako su to mjere koje trebaju da povećaju zapošljavanje i da predstave općinu Cazin kao eldorado za ulaganje, onda aferim načelniče.

U Turskoj se ne troše franci, još uvijek :)
  • Upvote 1

Kako reče naš načelnik, bio je primoran povući ovu odluku koja je inače odlična i pravedna (i donijela ju je crveno-zelena vlada) i to sve zbog populističkog nastupa nekih vjećnika, ma šta mu to značilo :-)
  • Upvote 1

kud ces vecih populista od njih samih..
mene stvarno cudi , ako smo toliko stabilna opstinu u pogledu maltene svega, najstabilniji u regionu, zbog cega ova naknada ??
zbog pravednosti ??
pa ako cemo tako nek unificiraju visinu rente na relaciji grad-selo, kao sto pirgo rece i onda nema problema,(ako cemo vec slijediti njihovu retoriku konfrontacije urbanog i ruralnog dijela, njima omiljenu...) Edited by snake

[quote name='Incubus' timestamp='1320150471' post='443303']
Iskreno i pošteno slažem se s tobom da su državna i kantonalna vlast PUNO veći namet privredi nego lokalna. Tu nema uopće rasprave. Ali temu sam i pokrenuo s idejom da lokalna vlast (u koju nekako najviše vjerujem jer državna i ne postoji, a kantonalna trenutna je jakoooo razočarala) napravi nešto što je u njenoj moći da Općina Cazin bude primjer i mjesto povoljno za rad, privređivanja, poduzetništvo...A slijediti upute nesposobne kantonalne vlasti s ovim nametima po meni nije dobar potez i to je to.
[/quote]

pa dobro eto, dajte onda plus općinskom vijeću Cazin koje jedino na području kantona nije uvelo komunalnu naknadu... :codemafia:

[quote name='pirgo' timestamp='1320152655' post='443307']
Kad se pravi kuća u nultoj zoni od cca 200m2 renta i ostale dadžbine su oko 20.000KM, a kad se pravi kuća u negdje u zadnjoj zoni, to izadje negdje oko 3000-4000KM. Po ovoj tarifi koju planira opština uvesti, onaj ko je napravio kuću u gradu ma zaplaćeno održavanj ceste i rasvjete za sljedećih 150 godina :)
Sram te bilo Hozane, pardon šabane otimo bi od ljudi iz nulte zone (da ne kažem iz grada).

Gdje su sad tvoje tvrdnje kako se načelnik hinjski i neopradano napada zbog nametanja novih dažbina privredi. Po nekoj prostoj računici, naš "prvi" ekonomista je planirao izmusti iz privrede oko 1.000.000KM godišnje. Ako su to mjere koje trebaju da povećaju zapošljavanje i da predstave općinu Cazin kao eldorado za ulaganje, onda aferim načelniče.

U Turskoj se ne troše franci, još uvijek :)
[/quote]

prihodi od komunalne naknade recimo u bihaću su ispod milion km ukupno (privreda i stanovništvo), a bihać ima i više domaćinstava i više privrednih objekata, pa ne znam odakle navuče tih milion samo od privrede....

to su ti lefti primjeri tih populističkih nastupa.... Edited by barca
vrijedjanje