Jump to content
Sign in to follow this  
Incubus

A sta bi Vi uradili?

Recommended Posts

[quote name='šaban' timestamp='1322035979' post='444751']
ne, ne demagogu stari....

nisi ti pitao za vlasnike, ti si rekao da se to radi po nalogu određenih vlasnika zemljišta a nemaš cojones da kažeš ko je to....

ili će biti da uopće ne znaš ko je to samo pokušavaš provesti ono što si učio u kumrovačkoj školi.... :mail:

pa i mene eto zanima ko je vlasnik te zemlje na ratkovcu....

pošto sneki tvrdi da se to radi radi nekih vlasnika, on očigledno zna o kome je riječ pa ga evo i ja radi transparentnosti zamoljavam da napiše, ako zna, ili ako smije..... :vinsent:
[/quote]

pitanje je ko nema cojones, ja koji necu da krsim pravila i iznosil necije licne podatke ili opstina cazin koja zeli progurati neku odluku bez potpunih informacija ...
ja nisam javna ustanova i nemam zakonsku obavezu transparentnosti kao recimo vi u fondu ili opstini..

Posted · Hidden by Vento, November 24, 2011 - No reason given
Hidden by Vento, November 24, 2011 - No reason given
[quote name='snake' timestamp='1322120037' post='444849']
pitanje je ko nema cojones, ja koji necu da krsim pravila i iznosil necije licne podatke ili opstina cazin koja zeli progurati neku odluku bez potpunih informacija ...
ja nisam javna ustanova i nemam zakonsku obavezu transparentnosti kao recimo vi u fondu ili opstini..
[/quote]

ma ti si samo jak na priči.....kako se ono kaže: ''psi laju a karavane prolaze''.....

Jučer na sjednici OV bilo je jako zanimljivo, pored toga što je načelnik postao 31 vjećnik, pokušavali su na sve načine da ušutkaju one koji ne misle kao oni. Ustaljena praksa da na pitanja za koja nemaju odgovore ne odgovaraju, ili odgovaraju uvredama na račun vijećnika, pa do izlijeva nervoza i rastresenosti, oduzimanja riječi, kršenja poslovnika i na kraju čak i fizičkih prijetnji. Demokratija na cazinski način. I da da ne zaboravim, nekoliko puta su spomenute istrage tužilaštva o rušenju spomenika, valjda sam i za to kriv, ma u biti jučer sam bio kriv što je ledena kiša pala.
  • Upvote 2
  • Downvote 1

Posted · Hidden by Vento, November 24, 2011 - No reason given
Hidden by Vento, November 24, 2011 - No reason given
haj na kahvu sa mnom na koju sam te toliko puta zvao pa provjeri jesam li samo na prici jak :)
hvala na komplimentu da sam pasce, to je u vasem stilu :)
  • Upvote 1

bottom line cijele price da smo kao opstina u fenomenalnom polozaju, geo-ekonomskom a sami tim i finansijskom i da ne beremo brigu sto smo toliko duzni jer nam je kreditni potencijal ekstra, jos neiskoristen, i s tim u vezi to je pokazatelj koliko smo stabilni :)
to je stav opstinske vlasti..

inace, raduje istup "eminentnih" strucnjaka koji predvidjaju zaposljavanja u industrijskoj zoni na nivou od 2000-3000 radnika u narednom periodu, cca za 5 godina :)
moje samo pitanje : ko? i sta ? ispada da se u periodu od 5 godina, kako rece taj ekspert, planira izgradnja najmanje 5 fabrika ili ne znam vega vec ..

sta vise dodati na ovo..
hvala vam sto postojite radi nas :) Edited by snake

da dodam, posto ne mogu jos jednom editirati gornji post....

5 fabrika se na drzavnom nivou ne otvaraju u tom periodu a kamoli samo na jednom lokalitetu..

molim Boga da ovde ne bude kao kod onog stadiona sa Uefinom licencom kojeg je opstina cazin obecala graditi u buducnosti, i to je obecavala upravo u vrijeme pocetka velike ekonomske krize, kad smo svi mi ovde na forumu koji smo najavljivali teska vremena ispadali budelateine sto laprdamo bez veze , a oni sanjali stadione sa medjunarodnim karakterom :)

[quote name='snake' timestamp='1322146868' post='444897']
bottom line cijele price da smo kao opstina u fenomenalnom polozaju, geo-ekonomskom a sami tim i finansijskom i da ne beremo brigu sto smo toliko duzni jer nam je kreditni potencijal ekstra, jos neiskoristen, i s tim u vezi to je pokazatelj koliko smo stabilni :)
to je stav opstinske vlasti..

inace, raduje istup "eminentnih" strucnjaka koji predvidjaju zaposljavanja u industrijskoj zoni na nivou od 2000-3000 radnika u narednom periodu, cca za 5 godina :)
moje samo pitanje : ko? i sta ? ispada da se u periodu od 5 godina, kako rece taj ekspert, planira izgradnja najmanje 5 fabrika ili ne znam vega vec ..

sta vise dodati na ovo..
hvala vam sto postojite radi nas :)
[/quote]

a ko je taj što obećava zaposlenje da se prijavim unapred

Eto izgleda da sam bio vizionar po pitanju banaka i poreza i državne kontrole tokova kapitala. Molio bih bankovne stručnjake da mi ovo prokomentarišu:

[url="http://www.cazin.net/svijet/10445-bombasticna-najava-porez-bankarima-podrzava-cak-devet-zemalja.html"]http://www.cazin.net/svijet/10445-bombasticna-najava-porez-bankarima-podrzava-cak-devet-zemalja.html[/url]
[quote]
Francuski ministar financija Francois Baroin tvrdi da je čak devet zemalja eurozone spremno uvesti porez na financijske transakcije: Austrija, Belgija, Finska, Francuska, Njemačka, Grčka, Italija, Portugal i španjolska.
Baroin se poziva na činjenicu da su devet navedenih zemalja potpisnice pisma danskom predsjedništvu Europske unije, kojim se traži da se do ljeta na dnevni red stavi prijedlog zakona o uvođenju poreza na financijske transakcije, čiji je inicijator francuski predsjednik Nicolas Sarkozy.
Pritom, devet je značajna brojka - Lisabonski ugovor predviđa donošenje novih zakona uz podršku najmanje trećine od 27 država članica Europske unije.
Podsjetimo, za uvođenje poreza na bankovne transakcije zalažu se njemačka kancelarka Angela Merkel i Nicolas Sarkozy, a najglasnije mu se protivi britanski premijer David Cameron. London je najveće financijsko središte u Europi, zbog čega bi Britanija bila najpogođenija takvim porezom.
[/quote]

[quote name='pirgo' timestamp='1328711293' post='448777']
Eto izgleda da sam bio vizionar po pitanju banaka i poreza i državne kontrole tokova kapitala. Molio bih bankovne stručnjake da mi ovo prokomentarišu:

[url="http://www.cazin.net/svijet/10445-bombasticna-najava-porez-bankarima-podrzava-cak-devet-zemalja.html"]http://www.cazin.net...et-zemalja.html[/url]
[/quote]

Ja nisam bankovni stručnjak, ali ako smijem komentirat ću:

1) Svaki porez je loš.
2) Porez na financijske transakcije je loš jer će banke taj porez naravno preliti na građane tako što će poskupiti usluge banaka (i logično je to).
3) Državna kontrola tokova kapitala je najgora stvar koja postoji jer čim država nešto kontrolira dolazi do korupcije i iskrivljenja tržišta. Države su naš najveći problem danas!
4) Umjesto da uvode te gluposti jednostavno se treba prestati spašavati banke s lošim kreditima. Neka propadaju, neka se stvari poslože kako trebaju. Dosta je bilo da zdravi sektor plaća troškove nezdravog.

Možda si i u pravu, ali postoji druga alternativa, a to je da počnu da propadaju države :) Znamo iz istorije da se to obično ne dešava baš mirnim putem, i obično bude zaliveno potocima krvi.

[quote name='pirgo' timestamp='1328716641' post='448786']
Možda si i u pravu, ali postoji druga alternativa, a to je da počnu da propadaju države :) Znamo iz istorije da se to obično ne dešava baš mirnim putem, i obično bude zaliveno potocima krvi.
[/quote]

Ne znam šta bih ti rekao...
Uglavnom države su najveći problem današnjice..kao što sam i prije govorio to je u historiji poznato da su društva najviše napredovala kad su države bile slabe da zaustave protok ljudi i kapitala. Istraživanje je pokazalo da su suradnje izmedju sveučilišta u europi i slobodno kretanje ljudi bilo kvalitetnije u 19. st. nego danas...uglavnom države, porezi, granice i hrpa glupih zakona ograničava tržište...

Nadam se da će se ova revolucija ipak dogoditi bez rata kroz veće ujedinjenje prvo europe, zatim euro-azije pa i islamskih zemalja... jedna veća integracija nam treba...ali nadam se da će se dogoditi to bez rata... Edited by Incubus

[quote name='Incubus' timestamp='1328716396' post='448785']
Ja nisam bankovni stručnjak, ali ako smijem komentirat ću:

1) Svaki porez je loš.
2) Porez na financijske transakcije je loš jer će banke taj porez naravno preliti na građane tako što će poskupiti usluge banaka (i logično je to).
3) Državna kontrola tokova kapitala je najgora stvar koja postoji jer čim država nešto kontrolira dolazi do korupcije i iskrivljenja tržišta. Države su naš najveći problem danas!
4) Umjesto da uvode te gluposti jednostavno se treba prestati spašavati banke s lošim kreditima. Neka propadaju, neka se stvari poslože kako trebaju. Dosta je bilo da zdravi sektor plaća troškove nezdravog.
[/quote]

radi se o uzvracanju udarca ... kada je bila najveca kriza u vezi EUR-a zna se koga je jos vise destabilizovo svojim izjavama ... a sada taj isti se protivi zakonu ... njemacka i francuska su nasle nacin da ustinu englesku i to je to ...

[quote name='lucky' timestamp='1328767628' post='448807']
radi se o uzvracanju udarca ... kada je bila najveca kriza u vezi EUR-a zna se koga je jos vise destabilizovo svojim izjavama ... a sada taj isti se protivi zakonu ... njemacka i francuska su nasle nacin da ustinu englesku i to je to ...
[/quote]

Da, naravno da su političke borbe tu samo što će banke taj novac prebaciti na korisnike i eto ti ga opet po poreznim obveznicima koji su te iste banke spašavali :)

Možda je vrijeme da među bankama počne da funkcioniše konkurencija, svjedoci smo (barem u Cazinu) da skoro svi nude iste ili slične usluge po sličnim cijenama. Da smo država sa dobrim zakonima koji se primjenjuju, moglo bi se čak govoriti o dogovornoj ekonomiji, tj. dogovaranju cijena, a sve na račun korisnika usluga banaka.

[quote name='pirgo' timestamp='1328783507' post='448826']
Možda je vrijeme da među bankama počne da funkcioniše konkurencija, svjedoci smo (barem u Cazinu) da skoro svi nude iste ili slične usluge po sličnim cijenama. Da smo država sa dobrim zakonima koji se primjenjuju, moglo bi se čak govoriti o dogovornoj ekonomiji, tj. dogovaranju cijena, a sve na račun korisnika usluga banaka.
[/quote]

Banke samo koriste to sto im je drzavna vlast omogucila.

Naravno kao sto sam vec i govorio - veca liberalizacija bi i u ovo podrucje donijela konkurenciju.

[quote name='pirgo' timestamp='1328789219' post='448835']
Nažalost i države i građani su postali robovi banaka.
[/quote]

Nije istina - to je zabluda.
Gradjani su robovi drzave i svih nivoa vlasti u drzavi dok banke rade onako kako mogu i smiju.

Kad bi drzava liberalizirala trziste i kad bi centralna banka imala smisla i kad ne bi imali valutu koja je smijesna onda bi sve bilo drugacije, ali to nisu krive banke nego samo drzava i politika.

Zamisli jednog političara kojem se drma stolica, on želi još jedan mandat. Spreman je da založi vlastitu mater za taj cilj, a kamo li državu. Uzima se kredit koji je nepovoljan za državu, možda u prvi mah i banku, ali dugoročno stvara odnos iz kojeg se država bez nekakvih drastičnih poteza teško može izvući.
U pravim zemljama, gdje javno mjenje i država funkcioniranje, na samu spomen nepovoljnog zaduživanja, padaju vlade i mjenjaju se vladari, dok kod nas možeš zavaliti općinu, kanton, entitet ili državu bez ikakvih posljedica.

Evo jedna za druga snakea :)

[url="http://youtu.be/zZmA1fJrMl4"]http://youtu.be/zZmA1fJrMl4[/url]

[quote name='pirgo' timestamp='1328801407' post='448851']
Zamisli jednog političara kojem se drma stolica, on želi još jedan mandat. Spreman je da založi vlastitu mater za taj cilj, a kamo li državu. Uzima se kredit koji je nepovoljan za državu, možda u prvi mah i banku, ali dugoročno stvara odnos iz kojeg se država bez nekakvih drastičnih poteza teško može izvući.
U pravim zemljama, gdje javno mjenje i država funkcioniranje, na samu spomen nepovoljnog zaduživanja, padaju vlade i mjenjaju se vladari, dok kod nas možeš zavaliti općinu, kanton, entitet ili državu bez ikakvih posljedica.

Evo jedna za druga snakea :)

[/quote]

Pa o tome ti govorim. Jer banke su kao i tvornice cigara ili trafike koje ih prodaju. Imaš pušača koji to radi iako mu to škodi. Tako i država isto uzima kredite da bi se dobili izbori. Jebiga... samo opet država troši naše pare a pušač šteti samo sebi...

Uglavnom nisu krive banke nego države odnosno političari!

Ali naši ljudi samo čekaju svemoćnu državu i svemoćne stranke i svemoćne vođe da im pomognu.
U Hr je HSLS ponudio realan ekonomski program uz ustede i smanjenje državne potrošnje i zaduženja itd itd.. i dobili su 0 zastupnika.
U Srbiji sad LDP ima odličan ekonomski program, ali više se priča o Čedi Jovanoviću i Dodiku nego njihovom ekonomskom programu koji je odličan.
U BiH nema nijedne normalne liberalne stranke:D:D
  • Upvote 1

Kad se izbori budu dobijali na bitnim stvarima, onda će se i stanje u exyu državama promjeniti.
Ja predlažem da pokušamo dogovoriti "iznajmljivanje" vlade iz HR, mislim da će oni nešto uspjeti napraviti. Barem se nadam :)

[quote name='pirgo' timestamp='1328802570' post='448856']
Kad se izbori budu dobijali na bitnim stvarima, onda će se i stanje u exyu državama promjeniti.
Ja predlažem da pokušamo dogovoriti "iznajmljivanje" vlade iz HR, mislim da će oni nešto uspjeti napraviti. Barem se nadam :)
[/quote]

Samo treba dati Liniću još više ovlasti i da još reže proračun. Derati plaće u javnoj upravi, davati otkaze, privatizirati što prije je moguće većinu državne imovine itd itd...

Linić je tu ključ svega jer on ne politizira nego radi šta je i nepopularno.

PDV je loš.

[quote name='Incubus' timestamp='1328769793' post='448809']
Da, naravno da su političke borbe tu samo što će banke taj novac prebaciti na korisnike i eto ti ga opet po poreznim obveznicima koji su te iste banke spašavali :)
[/quote]

uvijek se sve prebaciva na krajnjeg korisnika ...

[quote name='lucky' timestamp='1328857482' post='448879']
uvijek se sve prebaciva na krajnjeg korisnika ...
[/quote]

Pa da... ali najgore sto ti krajnji korisnici uvijek vjeruju VELIKIM DRŽAVNICIMA da će ih svojim regulacijama i zakonima spasiti, a uvijek bude samo gore...

Samo političari prvo idu spašavati banke novcem poreznih obveznika (a ja sam mislio da je stečaj i propast normalna stvar u kapitalizmu), a sad kao pooštravaju neke svoje mjere... gluposti...

Dodatak: I sad svi kao hvale Basel III...kao "stisni banke" ovo ono..a to će samo pogodovati velikim bankama jer male zbog tako strogih uvjeta neće moći ući na tržište i eto ti haman pa monopola

Dodatak 2: Nedavno su se u švicarskoj obrušili (i na kraju srušili) najstariju privatnu švicarsku banku u kojoj su vjerovali vi to ili ne direktori i poslovodje svojom VLASTITOM imovinom garantirali svojim korisnicima. Ali eto napala ih američka IRS kao da skrivaju novac americkih poreznih obveznika... i to bas oni.. a ovim velikim bankama se nista nije dogodilo :)