Jump to content
Sign in to follow this  
Incubus

A sta bi Vi uradili?

Recommended Posts

[quote name='superhik' timestamp='1320933712' post='443994']
pa valjda ima tenderska dokumentacija iz koje se vidi jeste li vi najpovoljniji i po kojoj su vas i odabrali....kažem valjda ima, ne bih znao napamet....

to ti možeš lakše provjeriti....

ne bih znao za te izbore, ja sam tebe pitao zašto ste vi bili toliko nesposobni da u propisanim rokovima izaberete rukovodstvo u tim MZ pa se ne bi doveli u situaciju da se sada uvode povjereništva u te iste MZ...???
[/quote] dobro je ipak nadođeš s vremena na vrijeme. Ako se nesposobnost ogleda u otvorenoj opstrukciji pojedinih članova komisije koja je bila zadužena za provedbu izbora onda si u pravu. No na posljednjoj sjednici OV građani su mogli vidjeti da je cjelokupni scenarij smišljen od strane načelnika općine i povjerenika mz sa jednim ciljem da isti ostane na toj poziciji do općinskih izbora 2012 godine, no pred nama je da li će uspjeti u svom naumu. Duga je godina, kolo se lahko okrene

robin hud ... xD jel to onaj sto je otimo od bogatih dao siromasnim ?

Incubus, jesam za smanjenje birokracije ... al de mi ti reci koce odredjivati gdje je visak birokracije? Ja , ti , snake, pingvin ili lefti side ??? o odnosima birokracije i tehnokracije ima puno napisanog pa se da naci i procitati ...

Lefti napada zbog toplog obroka koji se isplacuje ... topli obrok koji se isplacuje je u skladu sa zakonom ... koji kaze da se dnevni topli obrok isplacuje u iznosu od 2% od prosjeka plate federacije BiH ... to se misli na neoporezivi dio ... nagalšavam ne oporezivi dio ...

JU ustanove koriste ovo maksimalno a takodje i privatnici ...

privatnici u tom smislu sto odes i dogovoris platu (recimo prosjecna u federaciji je nesto vise od 800 maraka) 800 ... još ti direktor firme kaze da ce ti cijeli iznos ici na tekuci račun i da ces biti osiguran na taj iznos ... imal sta bolje u ovo danasnje virjeme ... a sta se desava ... privatnik isplacuje platu KM 440,00 ( na koje uplaćuje doprinose ) i topli obrok KM 360,00 na koje ne plaća nikakve namete ... ja kao radnik mislim da cu imati dobar prosjek za penziju ... a u ustvari men se uplacuju doprinosi na minimalnu platu ...

ovo pisem kao sindikalista ... sindikat institucije u kojoj radim je predlagao da se ukine TO i da ta primanja dodaju na platu i na njih plati doprinosi ... veca plaća - bolji uslovi u penziji , a vise se puni budzet drzave ... normalno da je odbijen prijedlog ...

da se vratim na odluku ... Lefti evo tebi direktno pitanje : Da li bi ti podrzo odluku koja ti smanjuje plaćanje nekih obavezea ?

[quote name='lucky' timestamp='1321089186' post='444029']

Incubus, jesam za smanjenje birokracije ... al de mi ti reci koce odredjivati gdje je visak birokracije? Ja , ti , snake, pingvin ili lefti side ??? o odnosima birokracije i tehnokracije ima puno napisanog pa se da naci i procitati ...

Lefti napada zbog toplog obroka koji se isplacuje ... topli obrok koji se isplacuje je u skladu sa zakonom ... koji kaze da se dnevni topli obrok isplacuje u iznosu od 2% od prosjeka plate federacije BiH ... to se misli na neoporezivi dio ... nagalšavam ne oporezivi dio ...

privatnici u tom smislu sto odes i dogovoris platu (recimo prosjecna u federaciji je nesto vise od 800 maraka) 800 ... još ti direktor firme kaze da ce ti cijeli iznos ici na tekuci račun i da ces biti osiguran na taj iznos ... imal sta bolje u ovo danasnje virjeme ... a sta se desava ... privatnik isplacuje platu KM 440,00 ( na koje uplaćuje doprinose ) i topli obrok KM 360,00 na koje ne plaća nikakve namete ... ja kao radnik mislim da cu imati dobar prosjek za penziju ... a u ustvari men se uplacuju doprinosi na minimalnu platu ...

ovo pisem kao sindikalista ... sindikat institucije u kojoj radim je predlagao da se ukine TO i da ta primanja dodaju na platu i na njih plati doprinosi ... veca plaća - bolji uslovi u penziji , a vise se puni budzet drzave ... normalno da je odbijen prijedlog ...

da se vratim na odluku ... Lefti evo tebi direktno pitanje : Da li bi ti podrzo odluku koja ti smanjuje plaćanje nekih obavezea ?
[/quote] Evo da dam odgovor na jednu konstataciju i na drugo direktno pitanje. Prvo, zakonodavac nije rekao da je obaveza isplate toplog obroka 2% od prosjeka plate u FBiH, nego je to ostavio kao alternativu nemogućnosti obezbjeđenja toplog obroka. šta hoću da kažem, da bi isplatni bilo (a što je zakon omogućio) da je recimo Fond zaključio ugovor (u skladu sa Zakonom o Javnim nabavkama) o pružanju usluga isporuke toplog obroka svojim uposlenicima sa nekim ugostiteljskim objektom. Mislim da se taj obrok kreće maksimalno 6KM po našim ugostiteljskim objektima. Ti sad uzmi u obzir koliko je uposlenih u administraciji u općini i JU i JP i na svakom ide dnevna ušteda po 11 KM pa računaj. Kada je u pitanju odluka o smanjenju obaveza smatram da bi se sve obaveze koje se naplaćuju a nemaju racionalno (da ne govorim zakonsko) uporište trebaju ukinuti ili dovesti na minimum. Prije svega mislim (ako govorimo o općinskom nivou) na obaveze poput naknada za građ.zemljište, komunalnih taksi, komunalnih naknada, i sl. Evo sad će ići nova naknada (ne znam na osnovu čega je definisana-to su me ljudi danas pitali moramću provjeriti) za izlaz na cestu. Naime, navodno će Fond naplaćivati naknadu ili taksu na osnovu širine pristupa na kolovoznu traku. Da pojasnim, navodno (ponavljam tako sam danas informisan od ljudi kojima se već mjeri širina izlaza na kolovoznu traku ,nisam 100% siguran) objekat koji se nalazi uz lokalni put plaćaće naknadu ovisno o širini svoga ulaza ili izlaza na taj put.Npr. imate izlaz na put širine 15m ispred svog objekta (tzv spušteni ivičnjaci) plaćaćete za tih 15m koliko šta-ne znam ali potrudiću se da imam potpunu info. Po meni treba i općina živjeti ali da se baš sve oporezuje nema smisla. Pobornik sam oporezivanja luksuza, vikendica, drugog auta, alkohola,cigareta, igara na sreću isl, nije to nikakva novina, tako je to uređeno u normalnim zemljama. Bojim se da je naš najveći problem prekobrojna administracija koja jede samu sebe, prezaduženost (više trošimo nego što imamo i isto pokrivamo novim kreditima), neracionalno trošenje, nedovoljno ulaganje u proizvodnu djelatnost, nesistemsko obrazovanje i najveći problem politički utjecaj u svim porama društva. Malo kasnije ću Vam pokušati prezentirati o kakvoj bolnoj i prekobrojnoj administraciji pričam.

druze cudi me da si kao aktivni politicar i radis u firmi koja se bavi gradjevinskim radovima da ne znas za naknadu koaj se naplacuje za pristup na cestu ...

to kantonalna direkcija cesta naplacuje od svog postojanja ...

dobro ti zelis da opstina spara na toplom obroku ... i ja sam za ako sutra advokati nece kao i u skolstvu dignuti tuzbe i dignuti lovu ...

nista mi ne napisa u vezi toplog obroka kod privatnika ... xD
  • Upvote 1

[quote name='lucky' timestamp='1321101716' post='444035']
druze cudi me da si kao aktivni politicar i radis u firmi koja se bavi gradjevinskim radovima da ne znas za naknadu koaj se naplacuje za pristup na cestu ...

to kantonalna direkcija cesta naplacuje od svog postojanja ...

dobro ti zelis da opstina spara na toplom obroku ... i ja sam za ako sutra advokati nece kao i u skolstvu dignuti tuzbe i dignuti lovu ...

nista mi ne napisa u vezi toplog obroka kod privatnika ... xD
[/quote]Stvarno ne znam, mada se ovdje radi o lokalnim putevima s kojima nema veze kantonalna direkcija. Nisam imao slučaj a vjeruj mi da sam jako dobro upoznat sa svim obavezama koje imamo, da plaćamo ovu naknadu, zapravo sigurno je ne plaćamo, naravno i to plaćanje je tebi normalno i opravdano???. A što se tiče toplog obroka, u privredi bar kod nas obezbjeđen je topli obrok i mislim u mnogim firmama, bar što se tiče građevine. Vjerovatno nisi najbolje pročitamo moj raniji post kad sam rekao da je poslodavac DUŽAN obezbjediti topli obrok uposleniku ako ne može onda mu je obavezan plaćati naknadu za TO. Tu nema pravnog osnova za utuženje jer je ispoštovana zakonska obaveza poslodavca.

[/quote]

Pa odredjivati ce prihodi/rashodi na kraju godine....ako imas bilo koju javnu ustanovu ili poduzece i na kraju imas gubitke vidis fino gdje mozes ustedjeti i na kraju krajeva i otkaz je usteda pogotovo neefikasnom zaposleniku. Desava se u privatnom sektoru svaki dan - ali drzavni sluzbenici su kao svete krave...

nevezano za ovo:

kad vec spominjes penzije i slicno...sve veci broj ekonomista tvrdi da je bismarckov model neodrziv da je opcenito mirovinski sustav kakvog poznaje moderna ekonomija neodrziv.
Bi li ti licno volio da ti drzava uzima dio od place za mirovine ili da ti imas izbor da ti modza ulazes taj dio place u nesto drugo?

slobodno pitaj svog rodje koliko je naplatio tuzbi za TO ...

Incubus, JU nisu profitne organizacije, kao ni opstina ...

slazem se da je radnik zasticen ... al zar ne treba i biti zasticen ? ni sindikat ne stiti niti pomaze ne radnika ... al zato radnika stiti sa svim sredstvima dozvoljenim zakonom ...

ne znam jesi znao za ovaj podatak , a nadam se da ce ga i radnici nasi nauciti i znati ... ako ne bitno kojeg vida organizovanja bilo drustvo , otpusti radnika kao visak da je duzno u periodu od godinu dana prvo tom radniku dati prednost u zaposlenju u odnosu na druge ... opet kazem imaju institucije kojim se regulise nacin otpustanja radnika nebitno bio u drzavnoj ili privatnom sektoru ...

normalno da ne bih volio , uvijek bi mi imali ih gdje uloziti ...

[quote name='lucky' timestamp='1321213181' post='444098']

slazem se da je radnik zasticen ... al zar ne treba i biti zasticen ? ni sindikat ne stiti niti pomaze ne radnika ... al zato radnika stiti sa svim sredstvima dozvoljenim zakonom ...

ne znam jesi znao za ovaj podatak , a nadam se da ce ga i radnici nasi nauciti i znati ... ako ne bitno kojeg vida organizovanja bilo drustvo , otpusti radnika kao visak da je duzno u periodu od godinu dana prvo tom radniku dati prednost u zaposlenju u odnosu na druge ... opet kazem imaju institucije kojim se regulise nacin otpustanja radnika nebitno bio u drzavnoj ili privatnom sektoru ...

[/quote]

1)
Da dobra je to izlika svih politicara od amerike do cazina - nisu profitne organizacije, ali koriste novac poreznih obveznika. Po meni su te organizacije kao i opština tipično d.d. svih gradjana te opcine, kantona, drzave i sve je to u redu oni praktički dobivaju povjerene gradjana na izborima, ali izbori su svake 4 godine što je predugo da se zamijeni neko ko loše posluje, a još jedna druga stvar - oni uvijek kad im ide loše oni uvijek vise oporezuju (na razno razne načine)... ali dobro...sad nije na meni da ispravljam krivu drinu...

2)
Treba biti zaštićen radnik, ali ne da postane sveta krava koju je nemoguce otpustiti.
A onda će privatnici samo pronaći neki drugi razlog za otpuštanje jer im je država ovim besmislenim zakonom onemogućila otpuštanje neog kao višak. Mislim previše je peviše miješanja države u apsolutno sve. Vidi se da je taj model pogrešan i u americi i u europi a bome i kod nas...

3)
Ma taj mirovinski sustav je rak rana svih ekonomija. Jedino funkcionira danas u Njemackoj! Jedino kod njih radnici zaista ulazu u svoju buducnost, a ne u isplacivanje penzija trenutnim korisnicima.
Nazalost mislim da ce novac koji danas zaposleni daju u porezni sustav samo otici na popunjavanje budzeta a dok mi dodjemo u penziju pitanje je da li cemo ista imati...
  • Upvote 1

[quote name='lucky' timestamp='1321213181' post='444098']

[/quote] ipak, dopustićeš da malo više znam (ipak je to moja struka) od tebe po pitanju prava i obaveza iz radnog odnosa. Već sam jednom pojasnio, odnosno čak citirao zakonsku odredbu, to što i pravnici u općini vole primati 350 km na ime TO pa guraju tu priču, to je ok, al vjeruj mi da ta priča oko tužbi ne pije vode u ovom slučaju. Kada govoriš o obavezi prijema istog zaposlenika i to je zakonska odredba, ona se odnosi na radnike koji su dobili otkaz zbog ekonmskih razloga tzv. tehnološki višak. I zakon ne dopušta prijem novog radnika na to radno mjesto i s tom strukom bez predhodnog poziva ranije otpuštenog zaposlenika. Mi imamo slučaj da u općini, fondu, vodovodu, čistoći, domu kulture, itd. imaš ekonomista i pravnika pozavidjela bi svjetska banka a nemamo stručnih ljudi npr. građevinskog inspektora. Zato sam govorio i o sistemskom obrazovanju, sistemskom stipendiranju, stvaranju kadrova koji su neophodni, no to mnogi ne shvataju ili neće da shvate. Obećao sam i iznijeti podatke kolika je administracija u općini Cazin, Dom kulture imao je 14 zaposlenih (sad razmislite gdje sjede i šta radi njih 14), čujem primili su još jedno (pravo ili ekonomija nisam 100% siguran), rtv 19 ili 20 zaposlenih, fond 24-25 (prestali su brojati) ovo su sve podaci koji su bili u izvještajima tih JP i JU, stim da uvijek ima po 5-6 pripravnika-volontera, koji će kasnije ostati tu da rade. Malo kasnije doći će na red općina.

ovo pisem kao sindikalista ... [b]sindikat institucije u kojoj radim je predlagao da se ukine TO i da ta primanja dodaju na platu i na njih plati doprinosi ... veca plaća - bolji uslovi u penziji , a vise se puni budzet drzave ... normalno da je odbijen prijedlog ...[/b]

[/quote]

a da li je sindikat trazio da se priblizno proporcinonalno smanje doprinosi u ovom slucaju ?
ne znam, ali izgleda da niko osim onih koji direktno rade u privredi nisu svjesni opterecenja doprinosima, to je trenutno najveca prepreka razvoju privrede jer ne ostavlja prostor nikakve akumulacije..
svaka cast sindikatima , ali sindikat koji predlaze tako nesto radi direktno na stetu radnika jer bi u slucaju usvajanja takvog zakona nezaposlenost u startu skocila za cca 30% jer vecina subjekata ne bi mogla podnijeti takvo opterecenje..
po meni treba uraditi dijametralno suprotnu stvar, spustiti doprinose, uvesti strogu kontrolu rada na crno..

ja bih o jednom drugom fenomenu kad je u pitanju standardna prica kako javna administracija i sluzba nije profitna organizacija ...
dakle ako nije, po cemu sebi mogu isplatiti enormno visoke regrese, ako jasno stoji u zakonu da se regres moze isplatiti ako subjekat/preduzece ne posluje sa gubitkom ..
dakle imamo paradigmu, nisu profitne institucije, ne ostvaruju profit i s tom namjerom nisu osnovane, ali svake godine prilikom planiranja budzeta predvide regres...
plus, imaju neogranicena radnicka prava, prava na godisnje odmore iz proslih godina ( ovo uvjek naglasavam jer tako nesto u privredi koja zavisi od trzisnih zahjteva je nemoguce ) i uopste povlasten status u odnosu na sviju nas koji moramo i sebi i njima zaraditi platu.. Edited by snake

[b]ovo pisem kao sindikalista ... sindikat institucije u kojoj radim je predlagao da se ukine TO i da ta primanja dodaju na platu i na njih plati doprinosi ... veca plaća - bolji uslovi u penziji , a vise se puni budzet drzave ... normalno da je odbijen prijedlog ... [/b]
Ovo sam zaista previdio, moram se osvrnuti na ovaj nezakonit prijedlog vašeg sindikata, vjerovatno je iz tog razloga odbijen. Prvenstveno, ako ste vi potpisali ugovor o radu u kojem je difinisana plata i naknade plate i ona iznosi cca 700,00 KM od toga vam kako sam razumio na ime plaće isplaćiva minimalac 370,00 KM a ostatak na ime TO, onda je to kršenje ugovora o radu, zakona o radu i općeg kolektivnog ugovora FBiH i imate osnova za tužbu. Naime, morate razgraničiti dvije stvari prvo, poslodavac određuje iznos plaće prilikom zaključenja ugovora o radu (zaposlenik ima pravo prihvatiti ili odbiti), naravno postoje zakonska ograničenja minimuma, naknada za TO je naknada koja nema karakter plaće, i ona se isplaćiva u slučaju da ne postoji obezbjeđen TO, to se ne može ukinuti niti pripojiti plati jer u tom slučaju bi imao osnova za tužbu zbog neobezbjeđenog TO a neisplaćene naknade. Isti slučaj je sa troškovima prevoza. Kada su u pitanju JU i JP tu je mnogo nelogičnosti koje su na granici sa nezakonitim isplatama, nesavjesnim poslovanjem, pa sve do bezobrazluka pojedinih rukovodioca.

[quote name='left_side' timestamp='1321258103' post='444124']
[b]ovo pisem kao sindikalista ... sindikat institucije u kojoj radim je predlagao da se ukine TO i da ta primanja dodaju na platu i na njih plati doprinosi ... veca plaća - bolji uslovi u penziji , a vise se puni budzet drzave ... normalno da je odbijen prijedlog ... [/b]
Ovo sam zaista previdio, moram se osvrnuti na ovaj nezakonit prijedlog vašeg sindikata, vjerovatno je iz tog razloga odbijen. Prvenstveno, ako ste vi potpisali ugovor o radu u kojem je difinisana plata i naknade plate i ona iznosi cca 700,00 KM od toga vam kako sam razumio na ime plaće isplaćiva minimalac 370,00 KM a ostatak na ime TO, onda je to kršenje ugovora o radu, zakona o radu i općeg kolektivnog ugovora FBiH i imate osnova za tužbu. Naime, morate razgraničiti dvije stvari prvo, poslodavac određuje iznos plaće prilikom zaključenja ugovora o radu (zaposlenik ima pravo prihvatiti ili odbiti), naravno postoje zakonska ograničenja minimuma, naknada za TO je naknada koja nema karakter plaće, i ona se isplaćiva u slučaju da ne postoji obezbjeđen TO, to se ne može ukinuti niti pripojiti plati jer u tom slučaju bi imao osnova za tužbu zbog neobezbjeđenog TO a neisplaćene naknade. Isti slučaj je sa troškovima prevoza. [b]Kada su u pitanju JU i JP tu je mnogo nelogičnosti koje su na granici sa nezakonitim isplatama, nesavjesnim poslovanjem, pa sve do bezobrazluka pojedinih rukovodioca[/b].
[/quote]

koje su to nelogičnosti....a koje su nezakonite...???

a sta je sa onima sto minimalac isplacuju preko tekucih racuna, a ostatak u keshu ??
ima i slucajeva sto kao isplacuju TO, a stvarno ga ne isplate ??
sta je s tim ??

generalno gledajuci , nama ni pravi Robin Hood ne bi mogao pomoci :) Edited by snake

[quote name='šaban' timestamp='1321259935' post='444129']
koje su to nelogičnosti....a koje su nezakonite...???
[/quote] isplata dnevnica za službena putovanja, reprezentacija, putni troškovi, otpis dugovanja, isplata regresa u periodu negativnog financijskog poslovanja, zaključivanje ugovora bez obezbjeđenje finacijske konstrukcije, izaberi sebi šta je nelogično a šta na GRANICI zakonitosti.

jos jedan podatak :

na opstini cazin svaka dva mjeseca raste broj korisnika javne kuhinje, ali to nikad nece biti aktualizirano niti dio recimo Tv panorame ili neke druge emisije RTV Cazin, ali nas zato putem facebooka hoce zatrpavati slikama novog kruznog toka svake sekunde i ibretiti se necemu cemu se niko normalan ne ibreti..

[quote name='snake' timestamp='1321266070' post='444134']
a sta je sa onima sto minimalac isplacuju preko tekucih racuna, a ostatak u keshu ??
ima i slucajeva sto kao isplacuju TO, a stvarno ga ne isplate ??
sta je s tim ??

generalno gledajuci , nama ni pravi Robin Hood ne bi mogao pomoci :)
[/quote]

jel to pitanje za leftija i elektrometal.... :mail:

[quote name='left_side' timestamp='1321266706' post='444135']
isplata dnevnica za službena putovanja, reprezentacija, putni troškovi, otpis dugovanja, isplata regresa u periodu negativnog financijskog poslovanja, zaključivanje ugovora bez obezbjeđenje finacijske konstrukcije, izaberi sebi šta je nelogično a šta na GRANICI zakonitosti.
[/quote]

zar je isplata dnevnice za službena putovanja nezakonita.....

zar su putni troškovi nezakoniti.....

gdje se isplaćuje regres u periodu negativnog poslovanja...

zar nije obezbjeđena finansijska konstrukcija kada vijeće usvoji npr. budžet fonda sa recimo izdacima za komunalnu infrastrukturu u nekom iznosu....

reprezentacija....a ti bi sigurno neku tamo delegaciju ugostio iz svog džepa, jel de.....

može li malo konkretnije šta si mislio sa ovim navodima i imaš li neki praktični primjer....

[quote name='snake' timestamp='1321267285' post='444136']
jos jedan podatak :

na opstini cazin svaka dva mjeseca raste broj korisnika javne kuhinje, ali to nikad nece biti aktualizirano niti dio recimo Tv panorame ili neke druge emisije RTV Cazin, ali nas zato putem facebooka hoce zatrpavati slikama novog kruznog toka svake sekunde i ibretiti se necemu cemu se niko normalan ne ibreti..
[/quote]

i kako riješiti taj problem....jel tako što se neće ništa raditi ili si mislio na nešto drugo....de malo pojasni.... Edited by šaban

kako sebi opstina moze isplatit regres a ne ostvari budzet u punom kapacitetu ?

[quote name='šaban' timestamp='1321272042' post='444138']
zar je isplata dnevnice za službena putovanja nezakonita.....

zar su putni troškovi nezakoniti.....

gdje se isplaćuje regres u periodu negativnog poslovanja...

zar nije obezbjeđena finansijska konstrukcija kada vijeće usvoji npr. budžet fonda sa recimo izdacima za komunalnu infrastrukturu u nekom iznosu....

reprezentacija....a ti bi sigurno neku tamo delegaciju ugostio iz svog džepa, jel de.....

može li malo konkretnije šta si mislio sa ovim navodima i imaš li neki praktični primjer....

i kako riješiti taj problem....jel tako što se neće ništa raditi ili si mislio na nešto drugo....de malo pojasni....
[/quote] evo ti nekoliko primjera, da li je fond na ime zaključenih ugovora i izvršenih radova još iz 2008 i 2009 godine ostao izvođačima dužan pa je općina podigla kredit od 1.500.000,00 KM radi saniranja duga, kako je to bio nedovoljan iznos za pokrivanje dugovanja prema izvođačima podiglo se 5.000,000,00 KM kredita na ime kružnog toka i saniranja dugovanja, a ispostavilo se da su ta dugovanja blizo 3.000.000,00 KM, što je logički zaključiti da u momentu zaključenja ugovora nije bila obezbjeđena financijska konstrukcija, da ne govorim o trenutnim dugovanjima fonda. Isto tako, fond je isplatio regres svojim uposlenicima iako je zbog slabog financijskog priliva u teškoj situaciji za servisiranje dospjelih obaveza i tekućih obaveza. o dnevnicama za službena putovanja, reprezentacije, troškove puta, itd je suvišno i govoriti.

[quote name='left_side' timestamp='1321276328' post='444140']
evo ti nekoliko primjera, da li je fond na ime zaključenih ugovora i izvršenih radova još iz 2008 i 2009 godine ostao izvođačima dužan pa je općina podigla kredit od 1.500.000,00 KM radi saniranja duga, kako je to bio nedovoljan iznos za pokrivanje dugovanja prema izvođačima podiglo se 5.000,000,00 KM kredita na ime kružnog toka i saniranja dugovanja, a ispostavilo se da su ta dugovanja blizo 3.000.000,00 KM, što je logički zaključiti da u momentu zaključenja ugovora nije bila obezbjeđena financijska konstrukcija, da ne govorim o trenutnim dugovanjima fonda. Isto tako, fond je isplatio regres svojim uposlenicima iako je zbog slabog financijskog priliva u teškoj situaciji za servisiranje dospjelih obaveza i tekućih obaveza. o dnevnicama za službena putovanja, reprezentacije, troškove puta, itd je suvišno i govoriti.
[/quote]

a zar nije u budžetu kantona cazin planiran za veći iznos sredstava, pa je normalno i cazinski budžet bio u skladu sa kantonalnim sredstvima, ali međutim do prebacivanja tih sredstava nikad nije došlo....primjer su ti sredstva MMF koja nisu nikad prebačena....a usvojeno je na kantonalnoj skupštini....

za regres ih ne bih opravdavao iako je i ta isplata u skladu sa zakonom.....

jesi ti pri sebi, pa zar će neko na službeni put ići o svom trošku, to ni ti u elektrometalu ne bi uradio...zašto bi neko iz svog džepa finansirao službeni put...nikako mi nisi jasan po tom pitanju...

[quote name='snake' timestamp='1321276243' post='444139']
kako sebi opstina moze isplatit regres a ne ostvari budzet u punom kapacitetu ?
[/quote]

da, ali meni je poznato da su rashodi u općini cazin usklađeni sa prilivom sredstava, znači nije se išlo u deficit....a za regres ne znam, vjerovatno je obaveza po kolektivnom ugovoru....vi bi sad da općina ne isplati isti, pa da sutra radnici tuže pa da opet možete o nečem pričati....a koji ste vi muljatori... :mail:

[quote name='šaban' timestamp='1321281235' post='444144']
da, ali meni je poznato da su rashodi u općini cazin usklađeni sa prilivom sredstava, znači nije se išlo u deficit....a za regres ne znam, vjerovatno je obaveza po kolektivnom ugovoru....vi bi sad da općina ne isplati isti, pa da sutra radnici tuže pa da opet možete o nečem pričati....a koji ste vi muljatori... :mail:
[/quote]

Ajmo preci s muljanja na neke konkretne stvari:

Evo sta ti glomazna, neefikasna i rastrosna administracija cini:

[img]http://monopolizam.files.wordpress.com/2011/11/grcka-birokracija.jpg?w=184&h=300[/img]

[quote name='Incubus' timestamp='1321282640' post='444146']
Ajmo preci s muljanja na neke konkretne stvari:

Evo sta ti glomazna, neefikasna i rastrosna administracija cini:

[img]http://monopolizam.files.wordpress.com/2011/11/grcka-birokracija.jpg?w=184&h=300[/img]
[/quote]

otkud sad primjer grčke....kad ja nevedem primjer općina iz okružja onda je vaš komentar zadržimo se na cazinu....muljatori.. :codemafia: