Jump to content
Sign in to follow this  
Incubus

A sta bi Vi uradili?

Recommended Posts

[quote name='left_side' timestamp='1320744572' post='443822']
Vidim dobro se "zakuhalo" oko novog poreza. Nekoliko stvari koje su nelogične u svemu ovom jest teza pojedinih ljudi "ćuti može i gore". Isto tako ne mogu da shvatim neke ljude koji kažu "ja sam za to da se uvede jer ja sad plaćam". Postavlja se pitanje kome plaćaju pojedini mještani nekih MZ, koji je pravni osnov naplate istih, da laički kažem ko to naplaćuje i zašto? KSF u svom djelokrugu rada ima održavanje komunalne potrošnje. Zaboravljate da KSF ima svoje izvore prihoda, zaboravljate i da općina u svom budžetu svake godine predviđa iznos i do 2 miliona km za fond. Mene iznenađuju pojedini činovnici fonda i općine koji se postavljaju tako ko da je fond njihov, eto oni će sad ko uvrijeđena mlada nama uskratiti sve blagodati ovog svijeta zato što smo protiv uvođenja novih nameta. Ako ne znaju kako voditi fond s onim što imaju neka daju otkaz, i to je rješenje. Ne može proći priča o podjeli selo-grad, ne može proći priča da jedni nešto plaćaju a drugi ne, ne može proći priča da neće biti rasvjete i očišćenih ulica ako se ne uvede ta naknada. Fond ima 4 pravnika, desetke ekonomista, svakojakih likova koji nemaju gdje sjesti, topli obrok od 17 KM dnevno, plate od nekoliko hiljada km, kupuju se nova vozila od 45.000 (mora na vozilu fonda biti i alu feluge i dvozonska klima i 6 brzina). O općini da ne pričamo, izmišljaju se radna mjesta da bi se zaposlili nezbrinuti vjećnici i istaknuti članovi majke Partije, kupuju se crne limuzine, službenih putovanja ko u priči. Pa uzmite u obzir samo da u ove dvije godine nabavljeno službenih vozila-crnih limuzina u vrijednosti od preko 200.000,00 KM. Ne boli naše sugrađane što će dati 100-200 KM godišnje za rasvjetu i čist put, boli naše sugrađane što oni daju za sve i svašta, otimaju ispred svoje djece da bi par odabranih moglo živjeti u luksuzu. Da nije žalosna bila bi smiješna izjava jednog visoko-pozicioniranog člana vladajuće garniture ujedno uposlenika fonda (a gdje bi drugo bio uposlen) koji kaže: "šta ti braniš privrednike, nek daju i treba da daju, oni su privrednici a ja nisam, ako nemaju nek zatvore". -toliko o razvoju poduzetničkog duha.
[/quote]

jebote, sve ko u vrijeme druga tite..... :mail:

[quote name='snake' timestamp='1320767614' post='443856']
definitivno se slazem sa leftijem i pirgom naravno..
s jedne strane se vlast ponasa maksimalno neracionalno, sistematizacija radnih mjesta u organima uprave i javnim preduzecima je katastrofalna, broj zaposlenog osoblja nadilazi okvire normalnog, vise zalazi u paranormalno jer nelogicno je da ih onoliko radi po m2 radnog prostora :) ,
nemam tacnog podatka, ali sam siguran da[b] izmedju 70-80 % budzeta[/b],( kao sto je to standard svih nivoa vlasti u drzavi kad je u pitanju udio njihovih plata i naknada u budzetu ili troskova koji se generisu njihovim neracionalnim ponasanjem) otpada na njihove troskove plata i ostale naknade i pogodnosti , ostatak se podijeli na sve ostalo..
nerazumno se je tako ponasati, a s druge strane traziti pravednost u necemu u cemu da si imalo korektan prema bilo kome osim prema vlastitom dzepu, ne bi to trazio, a to su privreda i gradjani i jos biti toliko neotesan ko ovaj lik sto ga @lefti navede , kojem privreda sluzi za pokrivanje njegovih gubitaka..
da smo kojim slucajem razvijena zemlja, sa jakom privredom, da nam svi zaposleni radnici u industruji recimo imaju pogodnosti koje imaju radnici u administraciji ( visoke i redovne plate, regrese, godisnje odmore po mjesec dana i vise, spajanje godisnjih odmora iz prolsih godina itd ), opet ne bih razumio ovu odluku koja nepovratno gusi poslovanje na ovim prostorima, a kamoli sada kad nam privreda grca u problemima..

incubus , ekonomska logika vec odavno ne stanuje u drzavi, a ponajmanje u cazinu..
[/quote]

može li bez zamjerke lefti staviti budžet općine pa da vidimo koliko se troši na plate....

bez zamjerke snake ali ti znaš lupetati, nije da ti ne vjerujem.....

[quote name='left_side' timestamp='1320744572' post='443822']
Vidim dobro se "zakuhalo" oko novog poreza. Nekoliko stvari koje su nelogične u svemu ovom jest teza pojedinih ljudi "ćuti može i gore". Isto tako ne mogu da shvatim neke ljude koji kažu "ja sam za to da se uvede jer ja sad plaćam". Postavlja se pitanje kome plaćaju pojedini mještani nekih MZ, koji je pravni osnov naplate istih, da laički kažem ko to naplaćuje i zašto? KSF u svom djelokrugu rada ima održavanje komunalne potrošnje. Zaboravljate da KSF ima svoje izvore prihoda, zaboravljate i da općina u svom budžetu svake godine predviđa iznos i do 2 miliona km za fond. Mene iznenađuju pojedini činovnici fonda i općine koji se postavljaju tako ko da je fond njihov, eto oni će sad ko uvrijeđena mlada nama uskratiti sve blagodati ovog svijeta zato što smo protiv uvođenja novih nameta. Ako ne znaju kako voditi fond s onim što imaju neka daju otkaz, i to je rješenje. Ne može proći priča o podjeli selo-grad, ne može proći priča da jedni nešto plaćaju a drugi ne, ne može proći priča da neće biti rasvjete i očišćenih ulica ako se ne uvede ta naknada. Fond ima 4 pravnika, desetke ekonomista, svakojakih likova koji nemaju gdje sjesti, topli obrok od 17 KM dnevno, plate od nekoliko hiljada km, kupuju se nova vozila od 45.000 (mora na vozilu fonda biti i alu feluge i dvozonska klima i 6 brzina). [b]O općini da ne pričamo, izmišljaju se radna mjesta da bi se zaposlili nezbrinuti vjećnici i istaknuti članovi majke Partije[/b], kupuju se crne limuzine, službenih putovanja ko u priči. Pa uzmite u obzir samo da u ove dvije godine nabavljeno službenih vozila-crnih limuzina u vrijednosti od preko 200.000,00 KM. Ne boli naše sugrađane što će dati 100-200 KM godišnje za rasvjetu i čist put, boli naše sugrađane što oni daju za sve i svašta, otimaju ispred svoje djece da bi par odabranih moglo živjeti u luksuzu. Da nije žalosna bila bi smiješna izjava jednog visoko-pozicioniranog člana vladajuće garniture ujedno uposlenika fonda (a gdje bi drugo bio uposlen) koji kaže: "šta ti braniš privrednike, nek daju i treba da daju, oni su privrednici a ja nisam, ako nemaju nek zatvore". -toliko o razvoju poduzetničkog duha.
[/quote]
Moram se nadovezati na leftija i reci da opcina sad ima jos jednu partiju na spisku za zaposljavanje :D Nedavno je primljen i predsjednik SBB-a u sektor urbanizma u opcini. Kako sam cuo na konkursu su pali su kandidati 7 stepenom, puno vise radnog iskustva u struci, sa strucnim ispitom i sl :D Koliko je ovo istina čuće se u narednom periodu :D
  • Upvote 3

[quote name='superhik' timestamp='1320823889' post='443908']
:mail:

može li bez zamjerke lefti staviti budžet općine pa da vidimo koliko se troši na plate....

[/quote]Budžet općine Cazin je imaginarni dokument čiji sadržaj predstavlja dobro štivo za laku noć. Da ne bi bilo da lupam evo pojašnjenja. U materijalima za vijeće dođe prijedlog budžeta na iznos od cca 10 mil.KM, e onda počnu zahtjevi ruku potrebnih za većinu, i ne da se ti zahtjevi urazume u okviru ovih 10 predloženih miliona već se stavka rashodi povećava za njihove zahtjeve a stavka prihodi povećava se na osnovu potreba za izjednačavanje rashoda sa prihodima i to bez ikakvog ekonomski opravdanog osnova. Tako pred početak sjednice dobije se novi prijedlog budžeta koji iznosi recimo 12 mil.KM, pa rasprava, pa usaglašavanja, pa pauze, ganjanje oko zgrade potrebnih ručica i onda taj budžed bude 13,7mil. sa početnih 10 koji je u startu bio nerealan. Mi smo jedina općina koja svake godine ima manje prihoda od planiranih al et ne radimo rebalans. Valjda to tako može, ja nisam ekonomista, pitao sam nisam dobio odgovor. Ona stavka plaće i naknade plaća uvijek je ista ako ne i veća cca 4-5mil KM nisam sad 100% siguran al to se samo odnosi na plaće i naknade plaća, službena putovanja, troškovi nabavke vozila i slično prelazi i do 70%. Stim da vam treba biti jasno da se plaće i naknade plaća spada u 1.red prioriteta isplata i na njih se ne odnosi odredba da se isplaćuju proporcionalno prihodima, laički ako je punjenje budžeta 60% do kraja godine ostale stavke se isplaćuju u tom postotku izuzev plaća, tekućih obaveza (kreditna zaduženja i sl.) i naravno FK Krajine. Malo sam se konsultovao i sa financima iz bankarskog sektora koji prilikom davanja kredita ne uzimaju prihode sa viših nivoa niti ranija kreditna zaduženja u ukupne prihode općine prilikom odobravanja kredita. šta to znači, ne može općina podnijeti zahtjev za kredit i reći mi imamo budžet od 13mil a u taj iznos računati hoće li nešto dobiti od kantona i federacije i računati kredit koji su podigli ranije ( što je slučaj kod naše općine). Mislim, a to će sigurno brzo doći i na dnevni red da je punjenje budžeta do današnjeg dana ispod 60% od planiranog, uz najoptimističnije prognoze on će doći do nekih 9 miliona od 13,7 mil.planiranih na kraju tekuće godine. oni koji su planirani u ovih 4,7 miliona što će "faliti" nek' im je Bog na pomoći.
  • Upvote 1

[quote name='lucky' timestamp='1320743229' post='443815']
vas nekoliko koji pisete iza nicka pirgo kopirajte pristupnicu bilo koje stranke kojoj sam ja potpisu prustupnicu ...

a ja cu od vas jednog pogotovo naci pristupnice nekoliko stranaka za koje je potpiso ...

a sto se tice rasvjete lucky je placao prije odluke placat ce i poslije odluke ...
[/quote]

Nije bitno ko je koja stranka, vidim ne podržavaš smanjenje administracije i troškova??? Znači, bolje plaćati nego se zamjeriti općinskoj administraciji (znamo ko je na vlasti u Cazinu, ako već nećemo spominjati stranke)
  • Upvote 1

[quote name='left_side' timestamp='1320827144' post='443911']
Budžet općine Cazin je imaginarni dokument čiji sadržaj predstavlja dobro štivo za laku noć. Da ne bi bilo da lupam evo pojašnjenja. U materijalima za vijeće dođe prijedlog budžeta na iznos od cca 10 mil.KM, e onda počnu zahtjevi ruku potrebnih za većinu, i ne da se ti zahtjevi urazume u okviru ovih 10 predloženih miliona već se stavka rashodi povećava za njihove zahtjeve a stavka prihodi povećava se na osnovu potreba za izjednačavanje rashoda sa prihodima i to bez ikakvog ekonomski opravdanog osnova. Tako pred početak sjednice dobije se novi prijedlog budžeta koji iznosi recimo 12 mil.KM, pa rasprava, pa usaglašavanja, pa pauze, ganjanje oko zgrade potrebnih ručica i onda taj budžed bude 13,7mil. sa početnih 10 koji je u startu bio nerealan. Mi smo jedina općina koja svake godine ima manje prihoda od planiranih al et ne radimo rebalans. Valjda to tako može, ja nisam ekonomista, pitao sam nisam dobio odgovor. Ona stavka plaće i naknade plaća uvijek je ista ako ne i veća cca 4-5mil KM nisam sad 100% siguran al to se samo odnosi na plaće i naknade plaća, službena putovanja, troškovi nabavke vozila i slično prelazi i do 70%. Stim da vam treba biti jasno da se plaće i naknade plaća spada u 1.red prioriteta isplata i na njih se ne odnosi odredba da se isplaćuju proporcionalno prihodima, laički ako je punjenje budžeta 60% do kraja godine ostale stavke se isplaćuju u tom postotku izuzev plaća, tekućih obaveza (kreditna zaduženja i sl.) i naravno FK Krajine. Malo sam se konsultovao i sa financima iz bankarskog sektora koji prilikom davanja kredita ne uzimaju prihode sa viših nivoa niti ranija kreditna zaduženja u ukupne prihode općine prilikom odobravanja kredita. šta to znači, ne može općina podnijeti zahtjev za kredit i reći mi imamo budžet od 13mil a u taj iznos računati hoće li nešto dobiti od kantona i federacije i računati kredit koji su podigli ranije ( što je slučaj kod naše općine). Mislim, a to će sigurno brzo doći i na dnevni red da je punjenje budžeta do današnjeg dana ispod 60% od planiranog, uz najoptimističnije prognoze on će doći do nekih 9 miliona od 13,7 mil.planiranih na kraju tekuće godine. oni koji su planirani u ovih 4,7 miliona što će "faliti" nek' im je Bog na pomoći.
[/quote]

a kad im kazes da je budzet nerealno planiran, da se racionalno ne koristi, da je budzet koncipiran zbog njihovih plata , onda ih mrzis, izrod si i komunjara :)
mislim moraju shvatiti da to sve nadilazi njihove mogucnosti, priznajem nije ni to lako sto oni rade, ali mogu bogu zahvaliti sto se sve ovo trenutno desava u totalno ne uredjenoj drzavi gdje sistem ne postoji, osim kad su u pitanju isplate plata administracije, onda je sve jasno i redovno..
sve ostalo , za sto ih god pitas ili konsultiras , nije u njihovoj nadleznosti.. Edited by snake

[quote name='left_side' timestamp='1320827144' post='443911']
Budžet općine Cazin je imaginarni dokument čiji sadržaj predstavlja dobro štivo za laku noć. Da ne bi bilo da lupam evo pojašnjenja. U materijalima za vijeće dođe prijedlog budžeta na iznos od cca 10 mil.KM, e onda počnu zahtjevi ruku potrebnih za većinu, i ne da se ti zahtjevi urazume u okviru ovih 10 predloženih miliona već se stavka rashodi povećava za njihove zahtjeve a stavka prihodi povećava se na osnovu potreba za izjednačavanje rashoda sa prihodima i to bez ikakvog ekonomski opravdanog osnova. Tako pred početak sjednice dobije se novi prijedlog budžeta koji iznosi recimo 12 mil.KM, pa rasprava, pa usaglašavanja, pa pauze, ganjanje oko zgrade potrebnih ručica i onda taj budžed bude 13,7mil. sa početnih 10 koji je u startu bio nerealan. Mi smo jedina općina koja svake godine ima manje prihoda od planiranih al et ne radimo rebalans. Valjda to tako može, ja nisam ekonomista, pitao sam nisam dobio odgovor. Ona stavka plaće i naknade plaća uvijek je ista ako ne i veća cca 4-5mil KM nisam sad 100% siguran al to se samo odnosi na plaće i naknade plaća, službena putovanja, troškovi nabavke vozila i slično prelazi i do 70%. Stim da vam treba biti jasno da se plaće i naknade plaća spada u 1.red prioriteta isplata i na njih se ne odnosi odredba da se isplaćuju proporcionalno prihodima, laički ako je punjenje budžeta 60% do kraja godine ostale stavke se isplaćuju u tom postotku izuzev plaća, tekućih obaveza (kreditna zaduženja i sl.) i naravno FK Krajine. Malo sam se konsultovao i sa financima iz bankarskog sektora koji prilikom davanja kredita ne uzimaju prihode sa viših nivoa niti ranija kreditna zaduženja u ukupne prihode općine prilikom odobravanja kredita. šta to znači, ne može općina podnijeti zahtjev za kredit i reći mi imamo budžet od 13mil a u taj iznos računati hoće li nešto dobiti od kantona i federacije i računati kredit koji su podigli ranije ( što je slučaj kod naše općine). Mislim, a to će sigurno brzo doći i na dnevni red da je punjenje budžeta do današnjeg dana ispod 60% od planiranog, uz najoptimističnije prognoze on će doći do nekih 9 miliona od 13,7 mil.planiranih na kraju tekuće godine. oni koji su planirani u ovih 4,7 miliona što će "faliti" nek' im je Bog na pomoći.
[/quote]

dobro ali koliko ide na plate, pošto snake kaže da ide 80%......? ako nećeš staviti budžet da sami vidimo daj bar napiši...

[quote name='snake' timestamp='1320831614' post='443913']
a kad im kazes da je budzet nerealno planiran, da se racionalno ne koristi, da je budzet koncipiran zbog njihovih plata , onda ih mrzis, izrod si i komunjara :)
mislim moraju shvatiti da to sve nadilazi njihove mogucnosti, priznajem nije ni to lako sto oni rade, ali mogu bogu zahvaliti sto se sve ovo trenutno desava u totalno ne uredjenoj drzavi gdje sistem ne postoji, osim kad su u pitanju isplate plata administracije, onda je sve jasno i redovno..
sve ostalo , za sto ih god pitas ili konsultiras , nije u njihovoj nadleznosti..
[/quote]

naravno, kad se od tebe i tebi sličnih traži bar mrva argumenata, onda vas se mrzi, spominje se teheran, ahmedinedžad, vehabije i tome slično....

nekako imate sličnu logiku.....dijametralno suprotnu.....

[quote name='superhik' timestamp='1320834059' post='443914']
dobro ali koliko ide na plate, pošto snake kaže da ide 80%......? ako nećeš staviti budžet da sami vidimo daj bar napiši...

naravno, kad se od tebe i tebi sličnih traži bar mrva argumenata, onda vas se mrzi, spominje se teheran, ahmedinedžad, vehabije i tome slično....

nekako imate sličnu logiku.....dijametralno suprotnu.....
[/quote]

1. cini mi se da ti je odgovorio, haman 70% sa svim pogodnostima koje iskoriste na ovaj ili onaj nacin...

2. hahahhaha, kud ces bolje argumente od finansijske dubioze u kojoj se opstina nalazi :) Edited by snake

Moze li neki poznavatel budzeta reci gdje idu pare iz ove veoma zaninmljive stavke: GRANTOVI POJEDINCIMA?

[quote name='snake' timestamp='1320834271' post='443915']

1. cini mi se da ti je odgovorio, haman 70% sa svim pogodnostima koje iskoriste na ovaj ili onaj nacin...

2. hahahhaha, kud ces bolje argumente od finansijske dubioze u kojoj se opstina nalazi :)
[/quote]

pa mislio sam da je lefti malo transparentniji, može nam staviti taj budžet da sami vidimo....nije da mu ne vjerujemo, ali da nam se duša smiri....

on navede i nabavku službenih vozila i službena putovanja, pa hanite ljudi malo jeste li vi ikako pri zdravoj pameti....

zna se valjda šta su troškovi uposlenih, još ćete početi i troškove komunalija i struje trpati da navučete snakeovih famoznih 70 %....

a što se tiče finansijske dubioze, nisam čuo još da je cazin za potrebe isplate plaća dizao kredite poput nekih općina u okruženju....

[quote name='Incubus' timestamp='1320834941' post='443916']
Moze li neki poznavatel budzeta reci gdje idu pare iz ove veoma zaninmljive stavke: GRANTOVI POJEDINCIMA?
[/quote]

Imam ja recimo službene novine opštine Cazin iz 2008 godine, i tu su pobrojani pojedinci koji su po raznoraznim osnovama dobili sredstva od općine Cazin.
Radi se o stotinama ljudi (stvarno veliki broj), ja predpostavljam da je veliki broj njih dobio sredstva baš u vidu pomoći (za liječenje, sport, školovanje, izdavanje knjige i slično), međutim gledajući ta imena da se primjetiti da među pobrojanim ima i veliki broj osoba koji ne zaslužuju financijsku pomoć jer imaju stabilne izvore prihoda, dobrostojeću djecu, ili poslove.
Naravno, ja ne poznajem veliki broj tih ljudi po imenu, ali ću navesti samo par primjera:
1. Jedna doktorica (vjerovatno solidna plata) je dobila par tisuća za specijalizaciju.
2. Jedan penzioner (sinovi mu direktori i pravnici) 500KM za izradu zubne proteze
3. Jedan nastavnik fizičkog (aktivista Asda u jednoj MZ) 1000KM, ne mogu se sjetiti razloga
4. Itd, itd, itd. Većina ovih koji su dobili sredstva (a nisu u potrebi) su aktivisti Asda na terenu.

[b]U cilju sprečavanja ovakvih pojava, trebali bi sve službene novine općine Cazin objaviti na web stranici opštine, kako bi svi grđani imali uvid ko dobija ta novčana sedstva i po kom kriteriju.[/b]
[b]To za sada nije slučaj, Službene novine općine Cazin su tajne, skrivene i nedostupne običnim smrtnicima. A svi znamo da nešto krije samo onda kada za to postoji neki razlog.[/b]

Ovo boldirano bi bio i moj odgovor na temu "A šta bi ja uradio..."

[quote name='superhik' timestamp='1320840951' post='443919']
pa mislio sam da je lefti malo transparentniji, može nam staviti taj budžet da sami vidimo....nije da mu ne vjerujemo, ali da nam se duša smiri....

on navede i nabavku službenih vozila i službena putovanja, pa hanite ljudi malo jeste li vi ikako pri zdravoj pameti....

zna se valjda šta su troškovi uposlenih, još ćete početi i troškove komunalija i struje trpati da navučete snakeovih famoznih 70 %....

a što se tiče finansijske dubioze, nisam čuo još da je cazin za potrebe isplate plaća dizao kredite poput nekih općina u okruženju....
[/quote]

Ne treba lefti biti transparentan, već načelnik i opština. Oni su obavezni da budžet općine predstave građanima Cazina.

superhik u pravilu ne cita ili ne razumije do kraja neke stvari,
opste pravilo je da su budzeti opstina, kantona i uopste svih nivoa najvise optereceni troskovima plata i raznim pogodnostima ( naknade, dnevnice, sluzbena vozila i sl ) koje koriste upravo ti korisnici budzeta ( isti slucaj je i sa raznim fondovima, budzetima Javnih preduzeca i sl ) i da se to cca krece od 70-80% budzeta..
mala napomena : sluzbena auta se koriste u privatne svrhe, odlaske u fasunge, vozikanje familije i sl, a sve na racun budzeta ...

najporaznija stvar je da isplata njihovih plata ima prioritet 1., dakle sve ostalo je stavljeno u kraj sa strane i zavisi od dinamike prikupljanja prihoda , samo troskovi administracije ne..
to je ono sto ja uvjek kazem i zbog cega ni ovoj a ni jednoj vlasti nije stalo do privrede, sva privreda moze nestati, oni ce i dalje uspjevati da prikupe dovoljno sredstava iz ostalih izvora ( direktni i indirektni porezi ) , izmislice nove naknade ako treba, samo da mogu sebe finansirati..
za ostalo ih briga.. Edited by snake
  • Upvote 1

[quote name='pirgo' timestamp='1320841521' post='443920']
Imam ja recimo službene novine opštine Cazin iz 2008 godine, i tu su pobrojani pojedinci koji su po raznoraznim osnovama dobili sredstva od općine Cazin.
Radi se o stotinama ljudi (stvarno veliki broj), ja predpostavljam da je veliki broj njih dobio sredstva baš u vidu pomoći (za liječenje, sport, školovanje, izdavanje knjige i slično), međutim gledajući ta imena da se primjetiti da među pobrojanim ima i veliki broj osoba koji ne zaslužuju financijsku pomoć jer imaju stabilne izvore prihoda, dobrostojeću djecu, ili poslove.
Naravno, ja ne poznajem veliki broj tih ljudi po imenu, ali ću navesti samo par primjera:
1. Jedna doktorica (vjerovatno solidna plata) je dobila par tisuća za specijalizaciju.
2. Jedan penzioner (sinovi mu direktori i pravnici) 500KM za izradu zubne proteze
3. Jedan nastavnik fizičkog (aktivista Asda u jednoj MZ) 1000KM, ne mogu se sjetiti razloga
4. Itd, itd, itd. Većina ovih koji su dobili sredstva (a nisu u potrebi) su aktivisti Asda na terenu.

[b]U cilju sprečavanja ovakvih pojava, trebali bi sve službene novine općine Cazin objaviti na web stranici opštine, kako bi svi grđani imali uvid ko dobija ta novčana sedstva i po kom kriteriju.[/b]
[b]To za sada nije slučaj, Službene novine općine Cazin su tajne, skrivene i nedostupne običnim smrtnicima. A svi znamo da nešto krije samo onda kada za to postoji neki razlog.[/b]

Ovo boldirano bi bio i moj odgovor na temu "A šta bi ja uradio..."

Ne treba lefti biti transparentan, već načelnik i opština. Oni su obavezni da budžet općine predstave građanima Cazina.
[/quote]

pa predstavljen je, svi vijećnici imaju uvid u nega, jest da lefti neće da stavi da i mi svi vidimo, ali oni u biti predstavljaju građane...

a s druge strane, mislim da se objavljuje i na webu....

e sad svako može tvrditi da ima službene novine i da tamo nešto piše, posebno forumaši poput pirge bez imalo kredibiliteta.... :mail:

[quote name='snake' timestamp='1320842113' post='443922']
superhik u pravilu ne cita ili ne razumije do kraja neke stvari,
opste pravilo je da su budzeti opstina, kantona i uopste svih nivoa najvise optereceni troskovima plata i raznim pogodnostima ( naknade, dnevnice, sluzbena vozila i sl ) koje koriste upravo ti korisnici budzeta ( isti slucaj je i sa raznim fondovima, budzetima Javnih preduzeca i sl ) i da se to cca krece od 70-80% budzeta..
mala napomena : sluzbena auta se koriste u privatne svrhe, odlaske u fasunge, vozikanje familije i sl, a sve na racun budzeta ...

najporaznija stvar je da isplata njihovih plata ima prioritet 1., dakle sve ostalo je stavljeno u kraj sa strane i zavisi od dinamike prikupljanja prihoda , samo troskovi administracije ne..
to je ono sto ja uvjek kazem i zbog cega ni ovoj a ni jednoj vlasti nije stalo do privrede, sva privreda moze nestati, oni ce i dalje uspjevati da prikupe dovoljno sredstava iz ostalih izvora ( direktni i indirektni porezi ) , izmislice nove naknade ako treba, samo da mogu sebe finansirati..
za ostalo ih briga..
[/quote]

pa da se službena vozila koriste u privatne svrhe, moguće je, nemoguće je spriječiti nekog kad iziđe službeno da nešto usput ne obavi i privatno, jedino da ga vozač vozi....

međutim kako se može zamisliti ikako rad organa bez službenih vozila....

kako u biti da urbanista ili geometar iziđe na teren ako nema službenog vozila....dakle, teorija vam otpada....

dnevnice se vjerovatno isplaćuju kad uposlenik ide na službeni put, a prepostavljam da mu se tada odbija od isplate topli obrok i naknada za prevoz, zar ne...??? opet teorija u ćorsokaku....

ili ti misliš da ljudi trebaju ići na službeni put o vlastitom trošku....logika po snakeu....hahahhaaaa Edited by superhik

Moram se izviniti po pitanju službenih novina, počeli su ih objavljivati od 2010 godine. Ni u jednom broju nisu objavljena imena korisnika granta fizičkim licima, nego samo formular za zahtjev za isplatu.
U službenim novinama koje su kod mene, godina VII, broj 2 od 25.12.2009. postoji veliki broj odluka o jednokratnoj pomoći. Zašto ih nema u ovim brojevima od 2010 i 2011 je pitanje za općinsko vijeće.

Posted · Hidden by Vento, November 9, 2011 - No reason given
Hidden by Vento, November 9, 2011 - No reason given
[quote name='pirgo' timestamp='1320844840' post='443926']
Moram se izviniti po pitanju službenih novina, počeli su ih objavljivati od 2010 godine. Ni u jednom broju nisu objavljena imena korisnika granta fizičkim licima, nego samo formular za zahtjev za isplatu.
U službenim novinama koje su kod mene, godina VII, broj 2 od 25.12.2009. postoji veliki broj odluka o jednokratnoj pomoći. Zašto ih nema u ovim brojevima od 2010 i 2011 je pitanje za općinsko vijeće.
[/quote]

Grubim brojanjem je u ovim SN navedeno da je preko 300 građana dobilo jednokratnu pomoć od 150 do 1000KM. Ko želi da se uvjeri u ove navode neka se javi na PP, a ovog lažljivoh Superhika nabijem na spolovilo.
  • Upvote 1

[quote name='pirgo' timestamp='1320845471' post='443927']Grubim brojanjem je u ovim SN navedeno da je preko 300 građana dobilo jednokratnu pomoć od 150 do 1000KM. Ko želi da se uvjeri u ove navode neka se javi na PP...[/quote]

hoćemo li i mi obični smrtnici vidjeti te službene novine...???? Edited by Vento
Uređivanje citiranog posta.
  • Upvote 1

[quote name='superhik' timestamp='1320844511' post='443925']
pa da se službena vozila koriste u privatne svrhe, moguće je, nemoguće je spriječiti nekog kad iziđe službeno da nešto usput ne obavi i privatno, jedino da ga vozač vozi....

međutim kako se može zamisliti ikako rad organa bez službenih vozila....

kako u biti da urbanista ili geometar iziđe na teren ako nema službenog vozila....dakle, teorija vam otpada....

dnevnice se vjerovatno isplaćuju kad uposlenik ide na službeni put, a prepostavljam da mu se tada odbija od isplate topli obrok i naknada za prevoz, zar ne...??? opet teorija u ćorsokaku....

ili ti misliš da ljudi trebaju ići na službeni put o vlastitom trošku....logika po snakeu....hahahhaaaa
[/quote]

gdje sam rekao da se na sluzbeni put treba ici o svom trosku? ne lupaj...
ali je jasno da se sluzbena vozila zloupotrebljavaju, pa to se vidi maltene svaki dan, nismo slijepi..
samo zelim da opstinska vlast shvati da nismo svi budale da nasjedamo na njihove price kako je tesko, i kako para nema zbog nekog drugog ili zbog nekih drugih razloga, dok se oni ponasaju rastrosno kad su u pitanju troskovi koje oni stvaraju svojim neracionalinim ponasanjem..

[quote name='superhik' timestamp='1320845703' post='443928']
hoćemo li i mi obični smrtnici vidjeti te službene novine...????
[/quote]

Javi se na PP, nadjemo se gdje god hoćeš u gradu, donijeću novine broj 2, godina XII (greška u prošlom postu) od 25.12.2009.

[quote name='snake' timestamp='1320845741' post='443929']
gdje sam rekao da se na sluzbeni put treba ici o svom trosku? ne lupaj...
ali je jasno da se sluzbena vozila zloupotrebljavaju, pa to se vidi maltene svaki dan, nismo slijepi..
samo zelim da opstinska vlast shvati da nismo svi budale da nasjedamo na njihove price kako je tesko, i kako para nema zbog nekog drugog ili zbog nekih drugih razloga, dok se oni ponasaju rastrosno kad su u pitanju troskovi koje oni stvaraju svojim neracionalinim ponasanjem..
[/quote]

pa slažem se, treba sve troškove racionalizirati....

pa rekao sam sam da se vjerovatno dešava zloporaba službenih vozila, ali kako ćeš ti spriječiti, npr. nekog tamo uposlenika koji je izašao službeno vozilom i usput navratio u poljoprivrednu apoteku i kupio prihranu za piliće i to odvezao kući....eto de mi objasni....

to rade u privatnim firmama, a kamoli u državnim institucijama.... Edited by superhik

[quote name='pirgo' timestamp='1320845791' post='443930']
Javi se na PP, nadjemo se gdje god hoćeš u gradu, donijeću novine broj 2, godina XII (greška u prošlom postu) od 25.12.2009.
[/quote]

ne moze, on radi u svici ko i saban :)
zvao sam ih ja vec...

[quote name='pirgo' timestamp='1320845791' post='443930']
[/quote]

skeniraj dostu...... :codemafia:

[quote name='snake' timestamp='1320845979' post='443932']
ne moze, on radi u svici ko i saban :)
zvao sam ih ja vec...
[/quote]

ma ne, samo mi se ne pije kahva sa svakim.....znaš ono s kim si takav si..... :mail:

[quote name='superhik' timestamp='1320846067' post='443933']
skeniraj dostu...... :codemafia:

ma ne, samo mi se ne pije kahva sa svakim.....znaš ono s kim si takav si..... :mail:
[/quote]

ma da, kud ces s nama kriminalcima piti kahvu, hahahaha
  • Upvote 1

[quote name='superhik' timestamp='1320845938' post='443931']
pa slažem se, treba sve troškove racionalizirati....

pa rekao sam sam da se vjerovatno dešava zloporaba službenih vozila, ali kako ćeš ti spriječiti, npr. nekog tamo uposlenika koji je izašao službeno vozilom i usput navratio u poljoprivrednu apoteku i kupio prihranu za piliće i to odvezao kući....eto de mi objasni....

to rade u privatnim firmama, a kamoli u državnim institucijama....
[/quote]

pusti ti privatnika, nije to nikakvo opravdanje..
druga stvar i vrlo losa poruka je da se ne bas tako stari vozni park mijenja novim, ili se kupuju nova vozila, pravdajuci to visokim troskovima odrzavanja vozila koja nisu starija od 3-5 godina...

[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/412/20111109143923.jpg/][IMG]http://img412.imageshack.us/img412/7578/20111109143923.jpg[/IMG][/URL]
Uploaded with [URL=http://imageshack.us]ImageShack.us[/URL]

Evo samo dvije stranice. Napominjem da vjerujem da je većina građana dobila ovu pomoć zato što im stvarno treba, ali sam siguran da postoji određen broj građana koji su to dobili kao naknadu za stranačke aktivnosti.

[quote name='pirgo' timestamp='1320846748' post='443936']

Evo samo dvije stranice. Napominjem da vjerujem da je većina građana dobila ovu pomoć zato što im stvarno treba, ali sam siguran da postoji određen broj građana koji su to dobili kao naknadu za stranačke aktivnosti.
[/quote]

Slabo se ovdje vidi.

Bas steta sto nema nn na webu....

Hvala ti na info!