Jump to content
Sign in to follow this  
Incubus

A sta bi Vi uradili?

Recommended Posts

Pokrecem ovu temu iz razloga sto smatram veliku vecinu tema na ovom podforumu promasenom jer se svodi na:
VLAST: "Mi smo super jer smo super."
OPOZICIJA/NESIMPATIZERI: "Vi se losi jer ste losi."

Zelja mi je da na ovoj temi pisemo vise o konkretnim (citaj KONKRETNIM) stvarima koje biste Vi uradili da ste na vlasti. I buduci da idu lokalni izbori i buduci da je politicka situacija u BiH na nivou drzave takva da trenutno se ne mogu ni s jedne od tri strane dogovoriti nista idemo razmisljati lokalno u okvirima nase male opcine.

Dakle sta uciniti? Kakvi su planovi za mjesec, godinu, 10 godina? Zasto? Kakve efekte bi ti postupci donijeli i kad bi se efekti osjetili?
Teme mogu biti svi aspekti drustvenog zivota i sve sto vam pade na pamet ali da je konkretno i konstruktivno.

A onda neka idu kritike, koje bi trebale biti argumentirane.

Ja cu pisati neke svoje ideje preko vikenda, a nadam se da cete prihvatiti ovu ideju pa da idemo zajednicki barem ovako na forumu pokusati razovarati konstruktivno i bez vrijedjanja i ispraznih floskula.

vrlo dobra tema, nemam sada puno vremena, dok nadjem malo vremena napisacu konkretno.

uglavnom ne volim politicare koji samo druge kritikuju bez nekog konkretnog prijedloga kako bi oni to uradili....

Ja bih prvo dao kolektivni otkaz svim uposlenicima drzavnih sluzbi i raspisao konkurs za zaposljavanje potpuno novih kadrova. Novi ljudi bi bili zaposleni iskljucivo na osnovu svojih sposobnosti i znanja. Sve javne ustanove bih organizirao po modelu kapitalisticke firme, a uposlenici bi bili placeni po ucinku. Svi bi dobili startnu platu od 300 KM i topli obrok od 3 KM (argeta i 5 kifli), a ostatak plate po ucinjenom. Regrese, 13-e plate i sve ostale dodatke i beneficije bih ukinuo i taj novac ulagao u projekte od drustvenog znacaja (skolstvo,zdravstvo,infrastruktura, proizvodni pogoni.....).

I jos bih ja puno toga ali sad nemam vremena
  • Upvote 2

Zavisi kakvim je sistemom uredjena drzava, ako bi bila apsolutisticki uredjena onda bih svasta uradio. 1. Sazvao sastanak vijeca ministara i otpustio sve te na njihova mjesta doveo ljude sa najvisim stepenom obrazovanja koji su se vec dokazali humanim radom u oblastima za koje bi trebali biti zaduzeni ( da napomenem da to morali biti inteligentni ljudi koje bih vjerovatno nasao u KRUGU 99 ako su vec tamo ). 2. Reforma sudstva te ukidanje kantonalne podjele i samoupravnih vlasti kako bi sve bilo sto 'blize' vrhu drzave te bi se onemogucile malverzacije.3.Reforma 'policije', testovi fizicke spreme svakih 12 mjseci, vece ovlasti prilikom hapsenja i savladavanja pocinioca kazenih djela, otpustanje neskolovanog kadra i zaposljavanje kvalificirane mase ili omogucavanje doskolovanja u svrhu zadrzavanja radnog mjesta.4.Financiranje pocetnog kapitala buducim firmama, te takodjer omogucavanje 'brze papirologije' stranim firmama koje zele otvoriti postrojenja u BiH s 'nasim' uvijetima.5.Zakon o kaznjavanju svakog govora mrznje, rasizma i nacionalizma koji bi se kaznjavao s kaznama od 5000 KM i navise ili kaznom zatvora od 3 godine bez mogucnosti pomilovanja.6. Izgradnja novih zatvora visoko - kapacitetnih bez zatvora otvorenog tipa u sada vec po mom, bivsim kantonima. Za izgradnju bi se koristile domace firme koje bi zaposljavale nase radnike a firme koje bi pomogle u izgradnji uz povlastice prema drzavi imale bi kasnije povlastice od strane nase drzave.7.Ukidanje imuniteta svim politicarima od najnizeg do mene samog kao vladara. 8. Prilikom donosnja novih odluka vaznih za stanje u drzavi, drzava bi iznosila svoje prijedloge a narod bi glasao na referendumima.9. Zakon protiv korupcije i novo nadlezno tijelo s provjerenim kadrom koji bi nadgledao taj zakon i njegovu primjenu tako da bi svi 'lopovi' i kriminalci zavrsavali u zatvorima koji su prethodno izgradjeni.10.Uklanjanje iz vlasti svih nacionalistickih i separatistickih stranaka te obiljezja i njihovo zabranjivanje i opet kaznjavanje ukoliko se pojave ponovo .

Ok ljudi ja cijenim ovo sto pisete, ali niste procitali moj post.

Ne zamisljamo "kataklizmu" i promjenu cijelog uredjenja BiH. Ne ciljamo uopce na cijelu BiH. Sto biste uradili na vlasti u svojoj opcini - opcini Cazin - sta biste konkretno predlozili opcinskoj vlasti, eventualno kantonalnoj.
Uredjenje BiH je trenutno takvo kakvo je - idemo konkretna rijesenja - pogotovo to ocekujem od stalnih kriticara vlasti (i ja sam jedan od njih).

Predlozio bih prvo da se ubiju i krenu u dzihad jedni na druge pa ono sta ostane da formira vlast jer zajedno ne mogu a i nece .

vise sastanaka u MZ i po podruznicima ... posto MZ podnose finansijske izvjestaje opštini isto tako bi trazio na kraju godine dostavu izvjestaja o odrzanim sastancima u podruznicama i samim mjesnim zajednicama i koliko ljudi dolazi na te sastanke i dobrano obrazlozenje ako na iste dolazi manje od 50% stanovnistva iste MZ ili podruznice ...

evo nesto za pocetak ...

Evo da i ja kažem nekoliko prijedloga koje sam kao vjećnik i u nekoliko navrata pokušao nametnuti da se o njima, ako ništa bar raspravlja.
1. Subvencija zapošljavanja pripravnika (ako ne to onda volontera)u privatni sektor a ne u JP i JU. Naime Općina Cazin raspiše konkurs za prijem volontera u Organe Uprave ili Javne ustanove i Javna preduzeća, naprima ih 30-ak i onda ta djeca hodaju, po kancelarijama, nemaju gdje sjesti, nikoga nije briga hoće li šta uraditi, naučiti, (dokaz je fond, vodovod, općina). Sredstva koja im se isplaćuju kao naknada po osnovu Volonterskog rada mogu se izdvojiti u jedan fond i iz tog subvencionirati njihov volonterski ili pripravnički rad u privatnom sektoru. Vjerujte mi da u privatnom sektoru itekako će mnogo toga više naučiti, niti jedan vlasnik firme ili direktor neće dozvoliti da mu neko džaba hoda po firmi, i tražiće od tog pripravnika da radi nešto a samim tim steče znanje. Postoji i velika vjerovatnoća da taj ostane raditi nakon odrađenog vol.rada kod poslodavca ako se pokaže dobrim, a što nije slučaj sa JU i JP.
Naravno ovo znači i smanjeni politički utjecaj na te pripravnike i manji angažman istih u izbornoj kampanji ali mislim da je to samo još jedan + za cjelokupno društvo. Neko će reći nije u nadležnosti općine da obezbjeđuje zapošljavanje, nije ali ima mogućnost ako hoće, isto tako ovaj model se može primjeniti na sve nivoe vlasti.
2. Smanjenje Javne potrošnje, socijalnih davanja i neprofitnih grantova. Ovo je bolna tačka koju niti jedna vlast ne smije učiniti iz dva razloga, prvi jer isti koristi kao sredstvo kupovine glasača i "mira u kući" a drugi jer smatra da je to politički minus. Ovdje prvenstveno mislim na subvencioniranje raznih udruženja, svakojakih sportskih kolektiva i slično. Naime, smatram da odredba 5% budžeta za sport trebala se odnositi i za izdvajanja sportskim kolektivima i to npr. FK Krajini treba 200.000,00 KM da završi sezonu-5% ćeš dobiti od općine a ostalo neka Uprava traži od reklama, donacija i sl. Lako je voditi nešto kad drugi financiraju. (Krajinu sam uzeo za primjer neka mi ne zamjere :-)) Isti je slučaj sa raznim udruženjima- boračke organizacije, svi se ujedinite, jedna kancelarija, jedan predsjednik, jedan telefon, jedan račun. Danas u Cazinu imamo 13 mislim boračkih org. a svi imaju istu svrhu osnivanja, 13 telefona, kancelarija, 13 računa za struju, vodu itd. Socijalna izdavanja (jednokratne pomoći i sl) veći sam pobornik teorije "daj mu štap i nauči ga da peca a ne svaki dan mu davati ribu". Sve ovo govorim jer znam koliko novca se izdvaja za raznorazna davanja neprofitnim org. udruženjima, a puno ozbiljnijih i korisnijih stvari nema jer nema ni ideja. Smatram da osnovni cilj Općine, kantona treba biti konsolidacija financijskog stanja i smanjenje javne potrošnje pa onda stvaranje ambijenta za otvaranje radnih mjesta. Malo kasnije ću iznijeti nekoliko prijedloga za poboljšanje razvoja privrede i zapošljavanja
  • Upvote 2

ovo sve sto left side predlaze...

dalje,
ja licno bih se zalozio i aktualizirao pitanje sankcioniranja rada na crno na opstini cazin, takodje preko visih instanci pokusavao ukazati na problem s kojim se suocava privreda ne samo u cazinu vec sirom BIH, ukazao na ogromne namete koje privreda trpi, insistirati preko poslanika u federalnom i drzavnom parlamentu na smanjenju doprinosa privredi, subvencijama, narocito izvoznicima,stalno a ne samo deklarativno aktualizirati pitanje privrede , biti otvoren maksimalno za sve privrednike, obilaziti vece privredne subjekte redovno bez obzira da li su politicki podobni ili ne, diksutirati o problemima, pokusati ako nista biti im moralna podrska...

definitivno bih sankcionirao koristenje sluzbenih vozila opstine u privatne svrhe...

Teško je snejk objasniti onima koji nikad nisu zarađivali kruh u privredi šta znaš 60 i kusur % na iznos od neto plate izdvojiti za doprinose,a takvi su uvijek na vlasti, nađite ministra u bilo kojoj vladi (izuzev lijanovića) koji su došli iz privrede, sve do jednog je došao sa državni jasala, bilo fed. bilo kant.ministri, i onda se postavlja pitanje zašto poslodavac prijavljuje radnika na minimalac. No ispašće da kukam, evo još nekoliko sugestija kako općinskim vlastima tako kant. vladi.
1. Efikasna Uprava- svaki zahtjev za urbanističku saglasnost a u daljnjem postupku građ.dozvola pa i upotrebna koja je podnesena za izgradnju poduzetničke djelatnosti treba da se rješava po hitnom postupku odnosno da ima prioritet naspram zahtjevima za lična stanovanja. Dodjeljivanje gradskog građevinskog zemljišta uz odloženo plaćanje naknade (početak naplate kad se počne ostvarivati prihod) o ovome sam govorio i na vjeću, ne možete razvoj privrede stimulisati ako investitora na startu "opalite" sa 300.000 KM rente a čovjek nije još ni marke zaradio.
2. Trebamo što prije zaboraviti prijeratna preduzeća koja su zapošljavala 500 radnika, toga više nema ovo je drugačiji oblik uređenja, kapitalizam koji ne trpi rashode veće od prihoda, i okrenuti se porodičnom biznisu i odnosno malim i srednjim preduzećima. Zaboravite i da država, kanton ili općina otvara fabrike, ni toga više nema.
3. Preduzeća koja su bila privatizirana pa propala ili nisu ni privatizirana-vlada ih treba iznajmiti za 1km uz obavezu pozitivnog poslovanja i urednog izmirenja obaveza. Nemožete nekom prodati firmu sa 10 mil KM duga i još ga natjerati da zadrži 200-300 radnika u poodmakloj životnoj dobi i očekivati od kupca da bude konkurentan. Nisam pobornik priče radnici gradili fabriku- bilo pa prošlo.
4. Pod hitno zamrznuti rad fakulteta koji proizvode nekonkurentne kadrove i hibridne diplomce, pravo, ekonomija, i sl. stipendirati isključivo proizvodne kadrove (mašince, građevince, i sl) Pročitao sam negdje izjavu jednog nekadašnjeg visoko-pozicioniranog državnika " Ako svi budu išli u školu ko će čuvati krave" u prenesonm značenju sad " Ako svi budu ekonomisti ko će praviti beton i zidar biti" hoću da kažem da treba stimulisati i srednje obrazovanje-zanat.
Kasnije ću opet da dam koju sugestiju :-)
  • Upvote 1

[quote name='left_side' timestamp='1319294790' post='442746']
Teško je snejk objasniti onima koji nikad nisu zarađivali kruh u privredi šta znaš 60 i kusur % na iznos od neto plate izdvojiti za doprinose,a takvi su uvijek na vlasti, nađite ministra u bilo kojoj vladi (izuzev lijanovića) koji su došli iz privrede, sve do jednog je došao sa državni jasala, bilo fed. bilo kant.ministri, i onda se postavlja pitanje zašto poslodavac prijavljuje radnika na minimalac. No ispašće da kukam, evo još nekoliko sugestija kako općinskim vlastima tako kant. vladi.
1. Efikasna Uprava- svaki zahtjev za urbanističku saglasnost a u daljnjem postupku građ.dozvola pa i upotrebna koja je podnesena za izgradnju poduzetničke djelatnosti treba da se rješava po hitnom postupku odnosno da ima prioritet naspram zahtjevima za lična stanovanja. Dodjeljivanje gradskog građevinskog zemljišta uz odloženo plaćanje naknade (početak naplate kad se počne ostvarivati prihod) o ovome sam govorio i na vjeću, ne možete razvoj privrede stimulisati ako investitora na startu "opalite" sa 300.000 KM rente a čovjek nije još ni marke zaradio.
2. Trebamo što prije zaboraviti prijeratna preduzeća koja su zapošljavala 500 radnika, toga više nema ovo je drugačiji oblik uređenja, kapitalizam koji ne trpi rashode veće od prihoda, i okrenuti se porodičnom biznisu i odnosno malim i srednjim preduzećima. Zaboravite i da država, kanton ili općina otvara fabrike, ni toga više nema.
3. Preduzeća koja su bila privatizirana pa propala ili nisu ni privatizirana-vlada ih treba iznajmiti za 1km uz obavezu pozitivnog poslovanja i urednog izmirenja obaveza. Nemožete nekom prodati firmu sa 10 mil KM duga i još ga natjerati da zadrži 200-300 radnika u poodmakloj životnoj dobi i očekivati od kupca da bude konkurentan. Nisam pobornik priče radnici gradili fabriku- bilo pa prošlo.
4. [b]Pod hitno zamrznuti rad fakulteta koji proizvode nekonkurentne kadrove i hibridne diplomce, pravo, ekonomija, i sl. stipendirati isključivo proizvodne kadrove (mašince, građevince, i sl) Pročitao sam negdje izjavu jednog nekadašnjeg visoko-pozicioniranog državnika " Ako svi budu išli u školu ko će čuvati krave" u prenesonm značenju sad " Ako svi budu ekonomisti ko će praviti beton i zidar biti" hoću da kažem da treba stimulisati i srednje obrazovanje-zanat.[/b]
Kasnije ću opet da dam koju sugestiju :-)
[/quote]
Ovo je da čovjek ne povjeruje. Pa i ako je iz pameti jednog vjećnika puno je. Čovjek pravnik po vokaciji trebao bi biti legalista, a ovakva razmišljanja. Dakle ukinuti slobodu školovanja, odrediti koji to kadar treba školovati i još to sve ograničiti jer nam treba čobana. Ovo me navodi na razmišljanja o onoj jel Alinoj 100 jaki familija u BiH a ostalo raja. Ovde je slučaj da se još ta raja zatupi i onepismeni. Čudno da si slučajno ili namjerno zaboravio i medresu da treba ukinuti. I ovo sve na pitanje šta bi trebala vlast uraditi na opštini Cazin. Alah selamet pa ništa više.

[quote name='Vily' timestamp='1319298848' post='442753']
Ovo je da čovjek ne povjeruje. Pa i ako je iz pameti jednog vjećnika puno je. Čovjek pravnik po vokaciji trebao bi biti legalista, a ovakva razmišljanja. Dakle ukinuti slobodu školovanja, odrediti koji to kadar treba školovati i još to sve ograničiti jer nam treba čobana. Ovo me navodi na razmišljanja o onoj jel Alinoj 100 jaki familija u BiH a ostalo raja. Ovde je slučaj da se još ta raja zatupi i onepismeni. Čudno da si slučajno ili namjerno zaboravio i medresu da treba ukinuti. I ovo sve na pitanje šta bi trebala vlast uraditi na opštini Cazin. Alah selamet pa ništa više.
[/quote]
šefe danas na biro-u imaš stotine i stotine pravnika i ekonomista koji nemaju dana radnog staža, malo bolje čitaj pa onda komentariši, guranje priče o medresi kao vjerskom objektu koju bi fol "komunisti" htjeli ukinuti ne pije ovdje vode, ako nemaš šta pametno napisati valja ona bolje pametno šutati neg budalasto govoriti.

[quote name='left_side' timestamp='1319300734' post='442757']
šefe danas na biro-u imaš stotine i stotine pravnika i ekonomista koji nemaju dana radnog staža, malo bolje čitaj pa onda komentariši, guranje priče o medresi kao vjerskom objektu koju bi fol "komunisti" htjeli ukinuti ne pije ovdje vode, ako nemaš šta pametno napisati valja ona bolje pametno šutati neg budalasto govoriti.
[/quote]
Pa šta ako ima na birou toliko ekonomista i pravnika, a ko drugih nema jer za njih ima posla pa se pojagmiše za njima. Eto ti pametan a ja budala. Čitaj ti malo bolje. I zbog toga bi ti ukino te fakultete u cilju poboljšanja ekonomsog stanja na opštini. De tu demagogiju ostavi nekom drugom ovde je čovjek mislio da se ozbiljno komentariše a ne vrši segregacija ko će šta studirati kao model rješenja ekonomskog stanja u opštini. šuplja ti je brate svaka. Ako su to neke mjere onda ih mogu shvatiti kao potreba za čobanima jer si sigurno našao negdje rupu za izvoz čobana. A što se tiče "visokopozicioniranog državnika" mora da je bristar ko ti.
  • Upvote 2

[quote name='Vily' timestamp='1319301113' post='442758']
Pa šta ako ima na birou toliko ekonomista i pravnika, a ko drugih nema jer za njih ima posla pa se pojagmiše za njima. Eto ti pametan a ja budala. Čitaj ti malo bolje. I zbog toga bi ti [b]ukino [/b]te fakultete u cilju poboljšanja ekonomsog stanja na opštini. De tu demagogiju ostavi nekom drugom ovde je čovjek mislio da se ozbiljno komentariše a ne vrši segregacija ko će šta studirati kao model rješenja ekonomskog stanja u opštini. šuplja ti je brate svaka. Ako su to neke mjere onda ih mogu shvatiti kao potreba za čobanima jer si sigurno našao negdje rupu za izvoz čobana. A što se tiče "visokopozicioniranog državnika" mora da je bristar ko ti.
[/quote]
Ne znam da li znaš razliku između ukinuti i zamrznuti, al hajd, teško je to svatljivo štivo za tebe očigledno. Jedan primjer, Hrvatska stimuliše vojnu akademiju sa nekoliko hiljada kuna mjesečno, obezbjeđeno besplatno školovanje itd, da li je to segregacija? Ili Bavarska pokrajina koja stimuliše studiranje na tehničkim fakultetima zbog manjka inžinjera, je li to segregacija?-no kako rekoh teška je to voda za tebe. I ovo se odnosilo na kant.vladu a ne na tvoje učitelje sa lokalnog nivoa.
Neću stobom ulaziti u polemiku više, nema smisla.
Kad uhvatim vremena iznijet ću još pokoji prijedlog kako za Kantonalnu vladu tako i za lokalnu vlast.

[quote name='left_side' timestamp='1319358281' post='442767']
Ne znam da li znaš razliku između ukinuti i zamrznuti, al hajd, teško je to svatljivo štivo za tebe očigledno. Jedan primjer, Hrvatska stimuliše vojnu akademiju sa nekoliko hiljada kuna mjesečno, obezbjeđeno besplatno školovanje itd, da li je to segregacija? Ili Bavarska pokrajina koja stimuliše studiranje na tehničkim fakultetima zbog manjka inžinjera, je li to segregacija?-no kako rekoh teška je to voda za tebe. I ovo se odnosilo na kant.vladu a ne na tvoje učitelje sa lokalnog nivoa.
Neću stobom ulaziti u polemiku više, nema smisla.
Kad uhvatim vremena iznijet ću još pokoji prijedlog kako za Kantonalnu vladu tako i za lokalnu vlast.
[/quote]
Mozda je teska to voda za mene, ali bez obzira opet ti kazem suplja demagogija ti neprolazi. Toliko ti je demagoska prica da se sam ibretis sta si napisao. Stimulisu oni odredjene skole ali ne ukidaju, pardon "nezamrzavaju" nijedne. Sta su to Hrvati ili bavarci zamrznuli. E vidis to nije segregacija. Ali kad ti "smrznes" ispod nule neke fakultete onda je to SEGREGACIJA. To bi valjda jedan pravnik trebao znati, sem kazem ako mu ne treba cobana ili mozda NK radnika za lijecenje kompleksa na njima.
A sto se tice mojih ucitelja sa lok.nivoa za razliku od tebe nemam ja ucitelja. Al tebe su mnogi ucili da su te izgleda preucili, pa odmah pucas nisko izgleda po svojim dojucerasnjim pajdasima.

kratkorocno gledano, ono sto moze dati efekte vrlo brzo je smanjenje nameta privredi i istovremeno poostrenje kontrole rada na crno..
na taj nacin bi se jednim udarcem rijesilo nekoliko stvari :
prvo, privreda bi prodisala, stvorili bi se uslovi za akumulaciju sredstava koja bi se mogla iskoristiti za modernizaciju ili prosirenje kapaciteta a s tim i novih radnih mjesta,
drugo, sa manjim doprinosima stimulativno bi se moglo uticati na smanjenje sive ekonomije u dijelu rada na crno, s tim sto bi ostrije mjere kontrole i kaznjavanja poslodavaca koji bi pri manjim stopama doprinosa i dalje drzali radnike na crno bile represivnog karatera kao u svim normalnim drzavama..

na ovaj nacin vise zaposlenih bi znacilo i vise prikupljenih sredstava u budzetima drzave, lakse servisiranje penzija, socijalnih davanja, zaduzenja, uopste lakseg razvoja...

nakon ovoga razmisljati o selektivnom usmjeravanju obrazovanja koje danas postoji u svijetu i nije nikakva diskriminacija ciljano razvijati odredjene kadrove, to je normala od koje u konacnici zavisi i razvoj jedne zemlje..

recimo irska je prije krize bila zemlja sa najvecom stopom razvoja u europi jer je 10-15 godina prije ciljano ulagala u razvoj nauke i obrazovanja i sto je malo cudno ali ne bi trebalo biti - sporta... Edited by snake

Evo za lokalni nivo malo.
1. Osnovati JU ili čak JP Poljoprivredni zavod. Zadatak ove ustanove ili preduzeća bio bi direktni rad sa malim poljoprivrednim proizvođačima u smislu obezbjeđivanja otkupa proizvoda, pronalaska otkupljivača, vođenja politike subvencija, donacija, povoljnih kreditnih sredstava i sl, uz određenu naknadu po plasiranoj količini proizvoda i sl. Naime takava jedna ustanova bi omogućila malo poljoprivredniku da svoje proizvode može prodati, ne zna on ni kome nuditi niti može doći do otkupljivača. Širok spektar poslova ovakva jedna institucija bi mogla raditi, od traženja strateŠkih partnera kojima ulijeva sigurnost ozbiljan sagovornik, do zaŠtite proizvođača u vidu pružanja pravne zaŠtite ali i svake druge. Naime sad imamo slučaj megle-a koji je faktički jedini pravi otkupljivač i koji diktira cijenu otkupa, međutim kada bi takva jedna ustanova uspjela obezbjediti konkurenciju megle-u mnogo bolji položaj bi bio za naŠe mljekare.
2.Malo rezova ne bi Škodilo, evo nekoliko takvih prijedloga (znam da će me neki dočekati na nož no prvo razmisliti treba)
- privatizacija dva javna preduzeća i to RTV Cazin i Veterinarska stanica, ovo bi imalo tri efekta prvi kratkoročni- obezbjeđivanje financijskih sredstava prodajom istih i drugi dugoročni financijski efekat bio bi da ne bi se moralo izdvajati stotine hiljada km godiŠnje iz budžeta općine da bi se obezbjedila solventnost tih preduzeća (iako u zadnjem periodu veterinarska pozitivno posluje i bez pomoći općine mada mislim da je to kratkog daha i u konačnici će doći u minus) i treći efekat bila bi kvalitetnija usluga građana iz razloga Što u tom slučaju rokovodstva prodaju uslugu koju ne moraŠ kupiti ako nećeŠ i sigurno će se potruditi da usluga bude Što kvalitetnija i Što bolja.
3. Isto tako, smatram da bi trebalo pristupiti dugoročnom iznajmljivanju Doma kulture. Smatram da je ta ustanova veliki teret općini bez ikakvog značajnog efekta, JU kao ustanova može ostati sa dosta reduciranim osobljem čiji bi osnovni zadatak bio organizacija i praćenje kulturnih događaja i događaja značajnih za Općinu Cazin, te gradska biblioteka sa potpuno novom lokacijom. Efekti su isti kao i kod gore pobrojanih bilo da se radi o financijskim efektima bilo da se radi o boljoj usluzi odnosno ponudi. Stim da se objekat ko objekat ne bi prodao nego dugoročno iznajmio (primjer bihaćkog kina)

i otpustio 30% kadrova iz svih JP na opstini...
  • Upvote 1

Mjera jes otpustiti 30 % iz JP, al mi nije jasno formirati nova JP kao mjeru ekonomske stabilnosti. Hajde da covjek rece zadrugu kao preradjivacki kapacitet sirokog diapazona onda da, al nova JP veze s mozgom. Edited by Vily

nisam ni ja za novo JP, postoji poljporivredni zavod, sta bi im falilo malo se organizirati da i to poprate..

[quote name='snake' timestamp='1319449179' post='442816']
i otpustio 30% kadrova iz svih JP na opstini...
[/quote]

A otpremnine odbiti od plate onima koji su naprimali taj tehnološki višak.

[quote name='Vily' timestamp='1319457676' post='442831']
Mjera jes otpustiti 30 % iz JP, al mi nije jasno formirati nova JP kao mjeru ekonomske stabilnosti. Hajde da covjek rece zadrugu kao preradjivacki kapacitet sirokog diapazona onda da, al nova JP veze s mozgom.
[/quote]
Vidim ti si pun ideja, ne znaš koju bi čovjek prije pohvalo, nego da se ne sikiraš obavijestiće tebe na vrijeme kada bude tema o meni, do tad sabura dobićeš infarkt vodeći brigu o meni.

Drago mi je da su barem neki clanovi temu prihvatili bas kako sam i zamislio - da se daju prijedlozi, a ne da se ulazi u medjusobno vrijedjanje.

Moram reci da se slazem sa snejkom i leftom u dosta stvari, ali evo idemo redom:

1. Mjere koje je moguce provesti odmah i čiji učinci bi se osjetili odmah:
- Kako je snake rekao vidjeti odmah (jučer) koji nameti privredi se mogu ukinuti i ukinuti ih kako bi privreda počela disati i rasti odmah.
- Uvodjenje volonterskog staza opcinskih vijecnika - misljenja sam da opcinska vijeca ne trebaju placati vijecnike da sjede tamo. To bi trebala biti funkcija koja se smatra plemenitim radom za drustveno dobro i ne bi trebalo biti mjesto za uhljebljivanje bilo koga.
- Kao što je left_side rekao ukinuti odmah razno razne izdatke za razno razne udruge (kupovanje politickih poena) - to je nepotrebno i ustede su itekako moguce u tom dijelu.
- Načelnik i savjetnici načelnika isto trebaju biti polu-volonterske funkcije. Načelnik treba biti osoba koja ne živi od politike tako da je financijski neovisna, a savjetnike treba birati isto tako iz reda ljudi koji su svoju sposobnost već pokazali u privatnom sektoru i mislim da njima plaće nisu potrebne kao ni vijećnicima.

2. Mjere koje je moguće provesti u nekom kraćem vremenskom razdoblju i učinci bi se osetili kroz godinu-dvije
- U suradnji s privatnim sektorom i uz eventualnu pomoć vanjskih stručnih suradnika odmah revidirati dokument - strategija razvoja opcine cazin - čitao sam ga, nije loš, ali mislim da je na njemu potrebno još raditi!
- Iz tog dokumenta i te suradnje treba da proizađu komparativne prednosti i nedostaci općine cazin i da iziđe neka matrica djelatnosti koje bi mogle biti najisplativije gledajući trenutno stanje u općini cazin.
- Popis sve općinske imovine i pregled što se od toga može i treba prodati, što se može i treba dati u zakup, a što je strateški interes da ostane kao općinsko vlasništvo.
- Pozivanje na jedan društveni i politički konsezus - uključivanje građana općine u sve što se radi.
- Jače povezivanje s udruženjima naših ljudi u dijaspori.
- Izgradnja što boljih odnosa sa susjednim općinama u cilju pokretanja projekata od zajedničkog interesa.
- Lobiranje u kantonalnoj i državnoj vlasti za interese općine cazin.
- Zaduživanje isključivo za ulaganje - povezivanje privatnog sektora s povoljnijim izvorima financiranja (općina može lakše doći do jeftinijeg kapitala nego privatni sektor), davanje garancija firmama iz cazina ukoliko im je to potrebno - naravno sve ovo isključivo uz prethodnu procjenu takvih ulaganja, ali općina mora stati iza naših firmi.
- Uvođenje sustava kontrole kvalitete rada administrativnih organa. Smanjenje administracije + povećanje produktivnosti.

3. Mjere koje će se osjetiti tek za nekoliko godina (licno ove mjere smatram najvaznijima):
- Edukacija: po meni temelj razvoja svakog društva i ja predlazem slijedece mjere:
Osnovna i srednja škola - organiziranje natjecanja u svim oblastima - općina bi sponzorirala natjecanja (jer ovdje se ne oslanjam na kantolanu i federalnu vladu) i nagradjivala najbolje ucenike - ta natjecanja bi bila od likovnog, preko matematike do ekomonije ili mašinstva. Dati učenicima šansu da od malih nogu se natječu, da budu bolji, da im se da svrha i da ih se nagradi odgovarajuće.
Isto tako općina bi ulagala u opremanje cazinskih škola - cilj je da kroz neki duži period dođemo do toga da imamo najkvalitetnije škole u državi.
Organiziranje natjecanja i medju nastavnicima i profesorima - oni čiji bi se učenici pokazali najbolji na natjecanjima i koji bi išli i na kantonalna i federalna natjecanja - davanje bonusa od strane opcine.
- Uključivanje srednjoškolaca (stručne srednje škole) u prakse u privatnim poduzecima kroz olakšice i poticaje privredi.

Fakultet - ako je potrebno i zaduzivanje opcine u svrhu davanja stipendija učenicima. Cilj je da postanemo općina s najvećim udjelom fakultetski obrazovanog stanovništva.
Kod davanja stipendija davati i stipendije onima koji odlaze studirati u inostranstvo uz ugovore o radu (volonterskom) za opcinu, za transfer tog znanja nazad u opcinu i slično...
Nisam za ukidanje nijednog fakulteta iako smatram da imamo hrpu nekvalitetnih fakulteta u drzavi, ali ne moze se ta sloboda ukidati samo tako, trebale bi postojati agencije za rangiranje fakulteta.
Isto tako nisam za ukidanje odredjenih fakulteta samo zbog prevelikog broja npr. ekonomista i pravnika na birou. Cilj je podsticati mlade diplomande da postanu poduzetnici, da sami pokušaju otvarati svoje biznise, da budu što kompetitivniji i bolji. Općina bi trebala pogotovo kroz razne zaklade, stipendije, organizacije poduzetnickih edukacija pokušati dodatno educirati naše studente.
Još puno toga se može napraviti za podsticanje visokog obrazovanja ali za sad toliko.

Druga dugoročna mjera je - budućnost. šta to znači? Znači da pokušamo slijediti trendove i da pokušavamo ulagati u budućnost. Da ulažemo u energetsku učinkovitost, ekologiju, obnovljive izvore energije - da počnemo raditi imajući na umu viziju kakvu općinu želimo. Da strateški ulažemo i da postavljamo trendove u BiH i regiji (npr. prva općina s 50 % udjela obnovljive energije to bi bilo kao san), da postanemo mjesto gdje bi ljudi željeli živjeti, da ulažemo u kvalitetu življenja i na taj način privučemo i ulagače i ljude koji će doći u cazin živjeti i raditi.

Eto dosta sam toga nadrobio pa neću više:)

[quote name='left_side' timestamp='1319473436' post='442870']
Vidim ti si pun ideja, ne znaš koju bi čovjek prije pohvalo, nego da se ne sikiraš obavijestiće tebe na vrijeme kada bude tema o meni, do tad sabura dobićeš infarkt vodeći brigu o meni.
[/quote]
Ja samo komentarisem ono sto nema nikakvog smisla kao ekonomska mjera na opstini Cazin ili sto je totalno laicki izneseno odnosno nema smisla. To sto bas ti to pises to je tvoj problem. Vidis ne kazem da je to budalasto kao sto ti imas obicaj, a sto se tice tebe kao teme ona ce biti veoma stura i mislim da nece niko komentarisati.