Jump to content
Sign in to follow this  
Guest

Kakav je vaš dojam?

Recommended Posts

Guest
U vasem gradu - mjestu, kakav ostavljaju dojam prema vama oni koji zive u inostranstvu,

npr. iz Njemacke i dolaze kuci jednom godisnje??

A što ti pitaš nakon tri godine? Ta je priča odavno završena. Neko voli dijasporu, neko ne voli, nekom smeta bahatost pojedinaca (kao da u Bosni nema bahatih)...Vjerovatno si bila u Sarajevu i primjetila kakav je tamo odnos prema dijaspori, kao da smo kužni. Opšte je poznato da smo svi otišli iz obijesti.

ja sam jedan od onih koji već četrdeset godina dolazi jednom-dvaput godisnje...

svi me gledaju čudno...ali ja navikao....i još uvijek dolazim...iako mojih više nema 

A što ti pitaš nakon tri godine? Ta je priča odavno završena. Neko voli dijasporu, neko ne voli, nekom smeta bahatost pojedinaca (kao da u Bosni nema bahatih)...Vjerovatno si bila u Sarajevu i primjetila kakav je tamo odnos prema dijaspori, kao da smo kužni. Opšte je poznato da smo svi otišli iz obijesti.

Pitam zato sto me iznenadilo pitanje "kakav je dojam" pa neki nas mrze vise nego cetnike.
I vjecita rasprava "kakvi smo to mi" mislim dijaspora.
Niko ne raspravlja npr. zasto Sarajlije mrze Sandzaklije, zasto Mostarci mrze Gacane, zasto Trebinjci mrze Capljince itd. Niko ne shvata da mi vise ne zivimo tim zivotom i da me nije briga sta neko misli o meni.
Jer ni njih nije briga sto sam ja ostala bez svoje kuce i sto sam 93 cijeli zivot u kesi odnijela. Najgore je kad covjek zbog licnog neuspjeha ili nezadovoljstva trazi krivca u drugima. Dobar dio nasih ljudi dolje trazi krivca u dijaspori, politicarima, drzavi i Bog zna u cemu sve samo da bi opravdao svoj licni neuspjeh. Tacno je da su nam politicari ovakvi kakvi jesu. Ali ne bacaju politicari kese smeca po ulicama, ne saraju politicari zidove po zgradama, ne tuku se pijani po ulicama, NE. To rade pojedinci koji se nikad nece kulturi naucitii nikad nece znati odrediti prioritete u svom zivotu. Da i kriva je dijaspora sto su poplave u Bosni i sto te na Alipasinom pogodi kesa smeca u glavu sa treceg sprata jer "dama" ne moze saci gleda "zvezde granda" Samo kod nas ima da se djeci daje slobodan dan u skoli kad su finali u takmicenju turbo folka.
Samo se kod nas pomjera praznik na radni dan ako je slucajno pao za vikend. Samo se kod nas na protestima rusi drzavna imovina i krade toalet papir iz drzavnih institucija.
Znam da me niko nije pitao za "dojam" i da je pitanje bilo obratno ali eto ja napisah svoj "dojam"

Samo su kod nas Sandzaklije gradjani drugog reda, Romi nisu ljudi, Hercegovci seljaci, dijaspora bahata, Krajisnici ljuti, Gradiscanci glupi, Sarajlije prepotentni, svi koji klanjaju su vehabije itd. Samo kod nas nema nista individualno sve je generalno.
Samo se kod nas pita "kakav dojam na vas ostavljaju ljudi koji dodju na odmor u svoju zemlju" Edited by Hercegovka

Stereotipi jesu sigurno. A čini mi se da si propustio da uočiš sarkazam u postovima.

ma koliko se tebi cinilo glupo...ima u tome istine....

ako hoces vidjeti moras otvoriti i mozak ne samo oci

Kakve istine? Hoćeš reći da je možda jedna rečenica tačna, moguće je.

Hvala na savjetu. Potrudiću se da uključim i vijuge, ipak sam odavde a nama su mozgovi ugašeni.

Ajvare, jarane, o čemu je riječ? Sve ove stereotipe doživljavaš veoma lično. Čuj, ti si odavde? Mi kao da nismo? Niko ovdje ne optužuje nikog jer za to ne postoji ni najmanji razlog. Ali predrasude i stereotipi postoje. Koliko god da su glupi i neobjektivni, tu su oko nas. Protiv njih se pokušavamo boriti. Ne postoje ovdje "mi" i "oni", svi smo MI. Predrasude i stereotipe stvara manjina koja se podsmijeva drugoj manjini zbog njenih (stvarnih ili izmišljenih) nedostataka.Većina nema s tim nikakvih problema.

Ako budeš odgovarao (a nadam se da hoćeš), napiši malo više, teško je tražiti poentu čitajući između redova, ako je samo jedan red u pitanju.

Trebao si to napisati kao odgovor na 2 posta na koja sam reagovao (pri tome su promašena tema ako pogledaš naslov), iz nepoznatog razloga oba puta odgovaraš na moje postove koji spadaju u reakciju na to. Tu je stvorena podjela "vi" "mi" i izneseno niz gluposti na koje sam reagovao kratkim komentarom. Meni će neko soliti pamet da ne trebam kriviti političare koji ovu državu vode putem za nigdje. Ko krivi bilo koga za poplave i ostale gluposti koje su iznesene, ma glupo je uopšte i odgovarati na to. Nažalost, ti postovi su napisani ozbiljno a ne sa sarkazmom kako si ih doživio.

Samo su kod nas Sandzaklije gradjani drugog reda, Romi nisu ljudi, Hercegovci seljaci, dijaspora bahata, Krajisnici ljuti, Gradiscanci glupi, Sarajlije prepotentni, svi koji klanjaju su vehabije itd. Samo kod nas nema nista individualno sve je generalno.
Samo se kod nas pita "kakav dojam na vas ostavljaju ljudi koji dodju na odmor u svoju zemlju"

Aferim.

Dva brata nisu ista pa se ni kod njih ne može generalizirati a pogotovo za tako velike grupacije ljudi koje veže teritorij ili neki segment identiteta.

Što se tiče dijaspore, tu vidim veliki potencijal za razvoj naše zemlje.

I mislim da je opravdano što su se čak politički angažirali kroz Stranku dijaspore BiH.

Treba ovoj zemlji novih ljudi sa svježim idejama.

Selam i pozdrav našoj dijaspori ma gdje bila  :thankyou:

• Upvote 1

Mene odavno nerviraju teme tipa domaći/dijaspora - jer većinom se sve generalizira. :hysteric: X puta sam napisala post trudeći se da ograničim na pojedinci, ispadala je frka, jednostavno sam odustala. :D

A ti si ih ocito dozivio kao uvredu ili si se pronasao u nekoj od recenica? Ne nije ti kriv ni Bakir ni Milorad ni Lagumdzija niti bilo koji drugi politicar sto ti nemas posao. Kriv si ti sto ga ne znas naci ili neces. U BiH ima dosta naroda koji posteno zaradjuje i radi bas kao i mi ovdje i mogu sebi priustiti dosta toga. Imas evo medju forumasima takvih. I oni ne psuju drzavu ni politicare. A dojam o dijaspori im se znatno razlikuje od dojma onih koji nista ne rade nego pisu i pricaju zalospjeve na drzavu.

Kako ono kod nas u Hercegovini kazu "najteze je gluhom saptati i coravom namigivati"
Vrijdjanje je najlakse kad argumenata nemas.

Nemaš pojma o meni da bi uopšte tako pričala i donosila zaključke da ne želim raditi i bla bla bla. Ustalom, kako znaš da nisam zaposlen? Ko je kriv kad radim u jednoj trovačkoj firmi skoro cijelu godinu i dobijem samo dvije plate, ja? Ko je kriv kad moja komšinica završi fax sa prosjekom preko 9 i ne može da se zaposli jer ispred nje ulijeće konkurencija sa privatnih faxova, ona? 

Tvoje posmatranje nas koji živimo ovdje je na nivou mahale, što i ne čudi s obzirom da dobro poznajem tvoj forumaški opus koji ujedno i potvrđuje da ima nešto trulo u državi Danskoj. Moraš shvatiti da je stvar mnogo kompleksnija, da tvoje generalizovanje svega i svačega, i priča kako ovdje ljudi ne žele da rade i vode tuđu brigu je priča o sistemu jedne države, države koju političari opstruiraju na sve moguće načine, države u kojoj se unosi nacionalni razdor na svim nivoima, što i nije neki problem jer uglavnom većina razmišlja kao ti.

Odakle ti to da je Dijaspora kriva zbog poplava? Šta uopšte znaš o poplavama ovdje da bi tako pričala? I najveći bijednici su išli da pomognu gdje najkritičnije, nosili su svoje jedine čizme i lopate, gdje država da bar obezbijedi sredstva za to? Reći ćeš, opet krivite državu, pa koga da se krivi kad nema nasipa, nema osnovnog da se to sanira kad je kritično ili prelije? Probijani su nasipi da ne bi potonuli Šabac, Županja... Zato je potonula bijeda u Posavini i Semberiji, zato je potonula Gunja, Rajevo Selo, ali kome ja to pričam, tebi tvf2l43.gif Što nisi pomenula nešto od toga, već samo pričaš ono što ti odgovara. Tebi je bitnije da li neka mahalkuša gleda turbo folk tvf2l43.gif

Da li uopšte znaš koliko svaki prosječan stanovnik BiH duguje zahvaljujući odličnom sistemu? Pošto nisi u stanju da prestaneš pisati gluposti, probaj bar da ih svedeš na razumnu mjeru.

I koje si to argumente iznijela, turbo folk i da ljudi ne žele da rade, razbijaš argumentima tvf2l43.gif

Niko ovdje ne optužuje nikog jer za to ne postoji ni najmanji razlog.

Ne nije ti kriv ni Bakir ni Milorad ni Lagumdzija niti bilo koji drugi politicar sto ti nemas posao. Kriv si ti sto ga ne znas naci ili neces. 

Čini mi se da je ovo postao razgovor gluhih telefona. Kratak spoj.

Slažem se.

Ja vas volim takve, pomalo tvrdoglave i inatne, Herka i Ajvar.

Složit ćemo se da svega ima i među nama domaćima i među dijasporcima. Nije sve crno - bijelo.

A stanje u BiH je komplikovano, o krivcima možemo otvoriti temu na kraju koje ćemo se svi naći. Nažalost.

Ajvare ti si ociti primjer realnosti u BiH. Vidi se iz prilozenog. Preseli "tamo" ako nisi brao komsijine orahe. I tamo postu nose a tempirane bombe davno prestali bacti. Mozda tamo nadjes posao sa tri plate godisnje a mozda i komsinici sa fakultetom nadjes posao.
Svak je krojac svoje srece i svakom prema zaslugama.
Kad vec mislis da se poznajemo sad mi je jasnije zasto ti je zasmetao moj post, ne uvlaci se tako nego malo drugacije sto bi jedan Erik rekao.
Ovdje i sada zavrsava svaka diskusija sa tobom. I dalje tvrdim da si sam kriv za svoju sudbinu a BiH je moja zemlja iz koje su me otjerali cetnici ili oni sto sad najvise krive politicare i svrstavaju sve u isti kos.

I pretpostavio sam da nemaš odgovora ni na šta, nego ti samo preostaje da izbacuješ svoje "argumente u skladu sa mogućnostima koje nisu velike. Ostavi se ti ajvara nego se okreni svom životu.

Kakvo si uvlačenje vidjela, to nikome nije jasno, vjerovatno ni tebi samoj. Neka si samo nešto napisala da budu bar 3 rečenice 9cOVO4b.gif Koji Erik, je li onaj što pojede bananu?

Nadam se da je ovo sa završavanjem diskusije tačno i da ću što manje čitati tvoja prosipanja od teme do teme. 

Ja vas volim takve, pomalo tvrdoglave i inatne, Herka i Ajvar.
 Složit ćemo se da svega ima i među nama domaćima i među dijasporcima. Nije sve crno - bijelo.

A stanje u BiH je komplikovano, o krivcima možemo otvoriti temu na kraju koje ćemo se svi naći. Nažalost.

Ne sekiraj se ti Ciklameta nista, sad kad vam ove hodze dodju u predsjednistvo ima da vam probehara sve. Jos kad vam se Muftija Sandzacki doseli i dijaspora ce se poceti vracati. Pa cemo svi isti biti. A ovi sto ne valjaju sami ce otici. Nego pazi kad budes glasala, obicno u predsjednistvu sjede oni koga vi izaberete. Tako nemojte njih poslje kriviti.