Jump to content
Sign in to follow this  
Guest

Kako vladate jezikom svoje nove domovine

Recommended Posts

Guest
Kako se sluzite "novim" jezikom i koliko vam isti predstavlja prepreke u novom drustvu? Na koji nacin ga ucite, razvijate te kakvi su programi jezika u zemljama u kojim se nalazite i koliko ste zadovoljni sa tim programima? Da li se ikada, na neki nacin osjecate hendikepiranima u novom jezickom podrucju? Koje su vase licne metode ucenja jezika te da li ikada osjecate jezicku barijeru?

sa njemackim nemam problema al ga neznam perfekt,ali ko ga zna :)

dobro mi je bilo sto sam dosao ovdje mlad pa sam mogao uciti u skoli na dodatnim casevima...

Odrastla sma ovdje tako da sam njemackim isto jaka kao i sa maternim..
Njemacka gramatika mi nekako lakse ide i bolje je kuzim...

Moje licno misljenje je kad neko promjeni okolinu zemlju gdje zivi, d aje prvi korak integracije( ne asmiliacije) je jezik razumjeti...

Moj zet je prije 6 - 7 godina doso u svicarsku... Iso9 je na sêminare da nauci jezik.. Kad je to malo shvatio i skuzio upiso se dobrovoljne vatrogasce gdje je prvi Bosanac bio.. IZ pocetka mu nije bilo lako.. Te jebene predrasude, ali danas danas prica dialekt svicarski...

Ljudi koji ne nauce jezik zemlje u kojoj zive se sami izoliraju...

Ono sto je vazno kod ucenja nekog stranog jezika da ga volis i zelis nauciti inace ces naucit neke osnove et da se skontas s ljudima i to je to.

Meni je na pocetku bio problem dijalekt i bilo ih je koji nisu htjeli prestat pricat na sta bi ja rekla da ne mozemo razg i okrenula se :)

Danas ako sam s tom osobom cesce u prici kontam taj dijalekt al bilo je prilike gdje se 2 osobe sastanu i pricaju 70-80% dijaletksi i mene glava zaboli jer se moram 1000% vise koncetrisati na to sta pricaju a ne mogu se izvuci iz razg :D

Uglavnom nakon mog kratkog boravka :) i sama sam pofacala neke dijaletske gluposti a jos niko se nije nasao samnom a da se nismo razumjeli.
Ja odmah nacrtam hahha

Mislim da je vazno znati jezik,zbog x neki stvari da li sad 100% tacno il ne izgovaranje zavisi od osobe do osobe, stvar je da svaki dan mozes nauciti neku novu rijec koju ces mozda trebat a mozda i neces.

Kao npr ja i clanovi u njem jeziku jos se nismo skontali i necemo jer nisu mi sjeli na pocetku pa i dan danas griejsim u njima al koga briga,kad pisem mail provjerim uvijek jel ispravno napisano :) et reda radi.

nakon par godina zivota u holandiji i icenja tg jezika moj zivot zarsi u njemackoj i za 4 mjeseca kursapoloio b1 a sad radim samo sa svabama pa savladavam i one tehnike koje oni koriste,po nekad kad pocnemo pricati pocnem recenicu na nasem ii neku rijec i onda se nasmijem oni me gledaju ali nedostaje mi moj jezik,a imam jednog nasg na poslu pa kad snjim pricam pola nasih rjeci pola na njemackom i kazem sam sebi jesam li ja normalan,toliko mi nedostaje moj jezik ali posto svaki dan koristis njihov jezik i kod kuce i na poslu ,normaln je da ga ubacivas i sa nasima kad pricas nas jezik..

Engleski pricam jako dobro mada ponekad nerazumijem neku rijec koju nikada ranije nisam cuo ali sam ga savladao jako brzo a trenutno ucim Spanjolski sa Mexickim dijalektom i stvarno je lijep jezik........

Kada sam dosao u SAD daleke 1996e vise sam znao Njemacki nego Engleski. Sada, na zalost, vise pricam engelski nego nas. Moja dijeca su rodjena u Americi i samo znaju engleski. Moja supruga je porijeklom iz Pakistana ali je odrasla u Americi tako da vecinom pricam engleski i mislim da ga vrlo dobor znam. Nas jezik pricam samo onda kada razgovaram sa svojom mamom i ostalom rodbinom preko telefona ili skypa. Zivom na Long Islandu gdje nema puno Bosanaca tako da rijetko kad pricam nas jezik.

Trenutno ucim Urdu (pakistanski jezik) :D

Rodjena i zivjela u Ljubljani tako da sa slovenskim jezikom nemam problema nikako, bosanski jezik nikad nisam ucila i tako da imam milion gresaka sigurno ali se trudim sad kako zivim u Njemackoj sve vise koristim taj jezik i ako kod kuce pricamo bosanskim ali sa razumjevanjem i sa pricom nemam problema uvijek se uspijem sporazumit i to od prvog dana kako sam ovamo dosla sad je puno lakse jer sam vec duze vremena ovdje mozda bi mi bila prednost da sam imala kakav tecaj ali posto sam EU drzavljanin za dobivanje neogranicenog boravka ovdje mi nije bilo potrebno uciti njemacki jezik jer imam ista prava ovdje kao njihovi drzavljani :) ali ako nista vec zbog djece se taj jezik mora naucit :) ....

Mashallah kako smo lijepo izmjesani, kako smo svugdje razabacani....

<ja kod kuce pricam smao svicarski dijalekt, zbog dragog..
al ako ima sta za zagalamiti onda se cesto uhvatim kako rondam im obadvoici na nas....

ja nisam jos ni svoj naucio kako treba tako da mi je glupo da pocinjem neki drugi dok to ne savladam :)
  • Upvote 1

Guest
pricam bosanski prilicno dobro, njemacki odlicno. a ove jezike sto ucim u skoli pokusavam skontati nekako :)

Vjerovali ili ne, nas jezik je jedan od najtezih jezika za nauciti. Bosanski (srpsko-hrvatski) jezik je na listi zajedno sa kineskim i japanskim jezikom kao najtezi i najkomlikovaniji....

Nemam druge domovine, ali buduci da sam evo skoro 4 mjeseca u sloveniji pomalo učim...razumijem sve, samo govoriti mi ide malo teže...ali doći će:)

[quote name='Clark Kent' timestamp='1325883973' post='447202']
Vjerovali ili ne, nas jezik je jedan od najtezih jezika za nauciti. Bosanski (srpsko-hrvatski) jezik je na listi zajedno sa kineskim i japanskim jezikom kao najtezi i najkomlikovaniji....
[/quote]

mlijeko, mljeko, mleko, mliko, varenika, mlaćenica.......... gore, gori, dole, dolje, doli.................... dostu, pajdo, dijete, dite, jarane................ ošani po nogama i tako to :D :D :D :D .

[quote name='Incubus' timestamp='1325885263' post='447205']
Nemam druge domovine, ali buduci da sam evo skoro 4 mjeseca u sloveniji pomalo učim...razumijem sve, samo govoriti mi ide malo teže...ali doći će:)
[/quote]

Inace osobe koje odu u sloveniju vec nakon 3.mjeseca zaborave pola svog maternjeg jezika i naravno uz to zaborave put do "svog sela" :codemafia:

Nemoj zamjeriti sta, ali bogami ima istine ^^

[quote name='iphone' timestamp='1325981597' post='447280']
Inace osobe koje odu u sloveniju vec nakon 3.mjeseca zaborave pola svog maternjeg jezika i naravno uz to zaborave put do "svog sela" :codemafia:

Nemoj zamjeriti sta, ali bogami ima istine ^^
[/quote]

Pa ko god me zna - zna da u 5 godina u zagrebu nisam počeo govoriti "kaj" pa neću ni u sloveniji.

Svaki jezik je bogatstvo, ali nikad ne bih mogao zaboraviti maternji jezik.
  • Upvote 1

Pa ovako u Sloveniji sam od 2006,tako da sam naucio jezik,ne sasvim.. Uvijek se nadje neka riječ koju neznam al ja odmah pitam kolege,reču mi i to je to.. Mislim da je najveci problem dijalekt,jer ako pricam s nekim iz drugog kraja drzave nastanu problemi,jer ovdje gdje živim fkt je poseban dijalekt,ali šta je tu je onda se moram potruditi govoriti pravilni slovenski,sto mi bas ne ide xD

posto sam kao beba dosla u svicarsku odlicno pricam njihov jezik. a sto se tice i naseg jezika recicu da pricam dobro, kakvi stranaca ima sto neznaju nase progovoriti ja sam jos zlatna :)