Jump to content
Sign in to follow this  
lucky

Intervju sa Dolićem

Recommended Posts

Kakvi su komentari na intervju ?

http://www.cazin.net/intervju/rifat-dolic-dnz-nije-drustvo-jednog-lica/

Predsjednik Dolić je pošten,umjeren i odmjeren čovjek(za razliku od nekih koji su mu potpuna suprotnost)....
Vrijeme koje dolazi će ga potvrditi ili demantirati u njegovim izjavama...
Možda je najbolji od svega ovaj istaknuti naslov: DNZ nije društvo jednog lica.Samo se bojim da istini bolje odgovara:DNZ još uvjek nije društvo jednog lica,a hoće li biti ostaje da se vidi.
Njemu i mojoj stranci(DNZ) želim sve nabolje,a šta će biti brzo bi se trebalo početi "raspetljavati"

Licno Poznajem gospodina Dolica i mogu reci da je jedna vrlo iskrena i postena osoba. Njegov intervju je odlican i bilo bi dobro da ga svi Krajisnici procitaju sa razumjevanjem..........

[quote]Mislim da Fikret Abdić ima daleko realniju sliku tog stanja od većine današnjih političara u BiH upravo iz razloga što nije tih 15 godina bio inkorporiran u politiku u BiH i što iz nešto neutralnijeg ugla može promatrati što se dešavalo u tih 15 godina u BiH.[/quote]

Aha. Znači, da bismo dobili neutralne političare koji realno sagledavaju stvari iz svih uglova, trebamo ih poslati u zatvor?

[quote]Fikret Abdić, dakle u posljednjih 15 godina nije bio aktivni sudionik na političkoj sceni u BiH, ali je bio više nego aktivni promatrač i analitičar onoga što se dešavalo. Bezrezervno vjerujem da Fikret Abdić sa svojim znanjem, svojom motiviranošću, svojim autoritetom i poslovnim imidžom, te sa svojom gotovo mladalačkom energijom, zajedno sa dioničarima, graditeljima, radnicima, volonterima, dijasporom i drugima, uz suradnju sa svim nivoima vlasti od općine do nivoa države, može pokrenuti točak Agrokomerca i za relativno kratko vrijeme zaposliti i radno angažirati nekoliko hiljada radnika i kooperanata.[/quote]

"Aktivni posmatrač"? Je li to ono kad ja gledam reprezentaciju pa opsujem sve po spisku Misimoviću zbog promašaja protiv Turske na 1:1? O obećanjima hiljada radnih mjesta čim mu se da vlast ne bih - sjetite se samo Lijanovića i njihovih obećanja stotina hiljada radnih mjesta. Doduše, to sugeriše da je Abdić zbilja bio pažljiv posmatrač političkih slogana u BiH.

[quote]U svakoj varijanti Fikret Abdić će nakon svoga izlaska iz zatvora biti na ovaj ili onaj način prisutan na političkoj sceni u BiH, [b]htio on to ili ne[/b].[/quote]

Meni ovo liči na film "Vikend sa Bernijem". Abdića će koristiti kao i njegovog nekadašnjeg kolegu iz stranke Izetbegovića, da se tu i tamo pokaže, a ako zatreba, nakon smrti će pustiti njegov glas da zavara glasače.

Taktika: "Čarobnjak iz Oza".

[quote]Rane od međumuslimanskog sukoba u Krajini istina jesu svježe, duboke i bolne i tu treba imati razumijevanja za svaku žrtvu i njihove porodice kod obje strane u sukobu, ali objektivno život mora ići dalje i neke stvari, koliko god one bile bolne, moramo prepustiti istini i istoriji i neka one budu sudija i u ovome našem tragičnom slučaju. Nažalost, do sada smo imali samo jednu stranu istine i samo jednu stranu prema kojoj smo usmjeravali sav gnjev i otrov. Istina ipak ima dvije strane i pogledajmo u oči i otvorimo i tu drugu stranu i siguran sam da će sav gnjev i otrov žrtava i njihovih porodica u najmanju ruku biti ravnomjernije raspoređen i usmjeravan u više smjerova. Fikret Abdić u slučaju povratka u Veliku Kladušu nema razloga da brine za svoju sigurnost jer on nema neprijatelje i protivnike u krajiškom narodu, pravna država ima mehanizme da osigura sigurnost svakog čovjeka, a politički protivnici su ipak potrošili sve adute u huškanju Krajišnika na ime i ličnost Fikreta Abdića.[/quote]

Mora li taj sudija proći verifikaciju DNZ-a da bi ta istina bila prihvaćena? Mislim, u slučaju Abdić nemamo nikakvo poetično stanje nego presudu za ratne zločine i faktičko stanje na terenu u vidu podjele ljudi na "ove" ili "one". Tačno je ovo što je rekao za Abdićevu sigurnost - država mora obezbijediti sigurnost za svakog građanina, ali ne i crveni tepih za one koji dobiju prijevremeno puštanje na slobodu nakon osude za ratne zločine.

[quote]Ovim putem želim javno iskazati ogromno razočarenje sa radom Kantonalne vlade sa Hamdijom Lipovačom na čelu u dosadašnjih nešto više od sedam mjeseci od njenoga formiranja. Ova Vlada i njen dirigent Hamdija Lipovača nije građanima USK-a donijela niti jednu pozitivnu promjenu u odnosu na prethodne vlade i prethodnike. Pošto sam pčelar onda sebi dozvoljavam da kažem da me [b]sadašnja Vlada USK-a na čelu sa Hamdijom Lipovačom podsjeća na ovogodišnju pčelarsku sezonu u USK-u, u kojoj je bilo puno zujanja, malo meda i puno trutova, sa jednom bitnom razlikom, da su pčele u ovogodišnjoj bespašnoj sezoni vrlo brzo izbacile trutove iz košnica, a Vlada USK-a neumorno puni svoju „košnicu“ novim i novim „trutovima“[/b].[/quote]

Kao i obično, ne radi se o žalu zbog toga što u Vladi ima trutova nego zato što...

[quote]Ako sve ovo vidimo i znamo onda sam sretan što igrom okolnosti DNZ nije u takvoj vladi, [b]a sa druge strane sam nesretan što DNZ nije u takvoj vladi jer sam siguran da bi sa DNZ-om u ulozi korektora ova vlada bila nešto sasvim drugo u odnosu na ono što je danas[/b].[/quote]

...nema "naših" trutova tu. Uvijek je tako. "Mi" (ko god da smo "mi" - SDA, SDP, DNZ, A-sda, SBB...) se bunimo jer Vlada ne radi, a "mi" imamo toliko kadrova kojima smo, eto, obećali neku foteljicu, ali nemamo odakle da im damo jer, avaj, nismo na vlasti.

[quote]Povratkom Fikreta Abdića će se svakako desiti promjene u stranci u pravcu skidanja značajnog tereta hipoteke prošlosti koji je stranka nosila Abdićevim boravkom u zatvoru. Promjene će se desiti i u pravcu širenja i jačanja stranke, iz razloga što će Fikret Abdić svojim autoritetom dodatno uozbiljiti rad i djelovanje unutar stranke i uticati na povećanje broja članova i simpatizera stranke, prije svega u Krajini, a onda i šire. Što se mene tiče, ja ću biti sretan ako budem u prilici mjesto predsjednika stranke predati Fikretu Abdiću i nije potrebno da obrazlažem razloge za to. DNZ BiH je pokazala da nije društvo jednoga lica, ali da svaki pojedinac u stranci vrijedi onoliko koliko doprinosi njenome razvoju i napretku. U svakom slučaju povratak Fikreta Abdića je veliko pojačanje za DNZ BiH i mobilizirajući faktor za jačanje broja glasova i politički uticaj DNZ BiH na političkoj sceni u Krajini, Federaciji i šire.[/quote]

DNZ je "demokratska" stranka, kod njih nema "jednoumlja", ali kad se Abdić vrati, onda će mu Dolić predati predsjedničko mjesto i biće onako kako Abdić kaže.

Ne znam samo kakva je "logika" u tome da se povratkom Abdića u stranku skida hipoteka sa stranke. Baš suprotno, povratak Abdića će povećati uteg na leđima DNZ-a obzirom da je jedna stvar sklapati koaliciju i rukovati se sa Rifatom Dolićem, a druga sa osuđenim ratnim zločincem Fikretom Abdićem. Znam da su Krajišnici, baš kao i ostatak Bosanaca i Hercegovaca, navikli da bivaju skuhane žabe, ali nisam siguran da iz ove kipuće vode neće iskočiti.

Za svaki slučaj

[quote]Tu priču su lansirali neki politički i udbaški sanjari koji već godinama prizivaju raskol i raspad DNZ BiH i stalno izmišljaju strategije i projekte za takve ciljeve.[/quote]

tu je i UDB. Ne znam samo kakve veze može imati UDB sa DNZ-om osim ako ne spominjemo podršku Jovice Stanišića.

[quote]Imam potrebu još da kažem i pozovem Krajišnike na jedinstvo u pravcu da iskoristimo resurse kojima Krajina raspolaže i koji su danas izvan funkcije ili u funkciji nekog drugog ili nečeg što nije potreba i prioritet Krajine i Krajišnika. Poslijeratne vlasti, računajući i aktuelnu Vladu i premijera USK-a su skrnavili naše resurse, siromašili i ponižavali Krajinu i Krajišnike i doveli nas, na dno ekonomske razvijenosti u Federaciji. Svjedoci smo da nam se auto-putevi i brze ceste od Krajine za Sarajevo grade samo za izbore, da nam se ekonomska i politička ravnopravnost USK-a garantira samo u izbornim kampanjama i sve se to vrlo brzo nakon toga zaboravlja i računa se na krajiški merhametluk i kratko pamćenje i tako iz izbora u izbore, iz godine u godinu unedogled. Jedina formula za rješavanje ove križaljke je krajiško jedinstvo u zastupanju interesa Krajine i Krajišnika.[/quote]

Ovo na kraju je sve tačno, ali isto tako je tačno i da Dolić, ako zbilja računa na Abdića u budućim političkim križaljkama, računa na kratko pamćenje Krajišnika i da sa njim neće imati jedinstvo Krajišnika nego isključivo produbljenu podjelu.
  • Upvote 1
  • Downvote 1