Jump to content
Sign in to follow this  
selma90

Marshmallow fondant

Recommended Posts

Nova masa za oblaganje i dekorisanje - Marshmallow fondant

Da li je neka probala s ovom masom raditi, znam da Sebina radi ovakve torte i figurice ali ne sa ovom, cini mi se jednostavno ...

evo sta sve treba : grama [b][size=3]marshmallow[/size][/b] sa 1, 5 kasikom vode prelijte pa stavite u mikrovele da malo odmekne toliko da se moze mijesiti .Uoriginalnom receptu pise da se na pocetku radi sa mikserom ali ja sam radila rukom .Ako nemate mikrovele marshmallow otopite nad parom u cjediljci bez dodavanja vode ili u rerni isto sa vodom kao u mikrovele.Marshmallow OTOPITI ne rastopiti znaci samo malo ra se ugrije i da se moze raditi rukom da nije vrelo po prstima.Prvo stavite pola kolicine secera i onda dodajete i ostalo postepeno mijesajuci .Masa je dobra kad mozete da je valjate u rukame kao loptu a ne lijepi se za dlanove .Bitno je da nemozete pogrijesiti -ako je smjesa rijetka dodajte secer ako je tvrda malo je ugrijte u mikro ili na pari ponovo malo navlazite .Masa je tako dobra za oblaganje da je mozete tako lako raditi ne razvlaci se , ne puca ne susi se brzo ali ne i dugo.Ako dodajete tecne boje ponovo dodajite secer u prahu dok ne dobijete zeljenu cvrstinu
[list]
[*][right][b][size=3]250 gr[/size][/b][/right][b][size=3]marshmallow-bijeli[/size][/b]
[*][right][b][size=3]500 gr[/size][/b][/right][b]secera u prahu[/b]
[*][right][b][size=3]1,5 kasike[/size][/b][/right][b]vode[/b]
[*][b][size=3]secer u prahu za rad[/size][/b]
[/list]

probala bi napraviti nesto pa ako ste pravili i znate sta je jos dobro pored ovoga recite :D

kako je najlakse praviti figurice ? na sta trebam obratiti paznju ?

a takodjer sam citala da imaju mase i sa rahat lokumom :D isto se cini jednostavno za raditi pa ako ste i s tim radile onda pomozite da i ja :D

htjela sam vec davno poceti ovako nesto da uradim ali posto sam grozna sa prostorom u stanu nikad da se usudim ali aBd selim se pa jedva cekam praviti ovako nesto ;)

[url="http://www.coolinarika.com/repository/images/_variations/9/b/9bd536aee1aa5e97256028fb0b0f7c27_view_l.jpg"]http://www.coolinarika.com/repository/images/_variations/9/b/9bd536aee1aa5e97256028fb0b0f7c27_view_l.jpg[/url]

[url="http://www.coolinarika.com/repository/images/_variations/7/b/7b3f0d8efd0706415d38f9ecbd9920c7_view_l.jpg"]http://www.coolinarika.com/repository/images/_variations/7/b/7b3f0d8efd0706415d38f9ecbd9920c7_view_l.jpg[/url]

[url="http://www.coolinarika.com/repository/images/_variations/0/b/0be959c48a617b09e1a62c9544e45e99_view_l.jpg"]http://www.coolinarika.com/repository/images/_variations/0/b/0be959c48a617b09e1a62c9544e45e99_view_l.jpg[/url] Edited by selma90

Selmic :) da si blize ja bi ti rado pomogla hehehe...a inace sad ima dosta stvari na youtube kako se koja dekoracija,figurica pravi..i malo maste ukljucis i najbolja si :)) ja imam dosta tih kalupa, alata za taj fontant tako da si s tim pomažem,i da ti priznam na pocetku dosta tih "alata" mozes naci kod djece u njihovim igrackama :) . malo pogledaj na wilton stranicu mozes naci mnogo toga i na onu minjina kuhinjica zena objavi tako receno cjeli postupak.

a Marshmallow fondant nisam probavala, jedino domaci fondant i kupovni.

Ev bas gledam wilton stranicu, ima dobrih stvari, haj kad krenem s tim javim se za pomoc :D

ako budes radila ovu masu javi koja je bolja, ova mi se cini jednostavna pa tako da cu ja startati sa ovom ;)

hvalaaa ;)

e de mi reci gdje si kupila kalupe, jesi narucivala na netu ili ima po prodavnicama, ja nisam obracala paznju na to prije ali ako nema u prodavnici da onda dzabe ne trazim :D

E s tim se još "igrala" nisam, djeluje mi zanimljivo, mogla bih se malo s tim pozabaviti tokom zime. Pa bom' vi koje imate iskustva, ili ćete se početi "igrati" s maštom i kreativnošću, pišite iskustva i svajete. :D

Ja evo bas trazim sta sve ima po netu, cini mi se zanimljivo tako da jedva cekam poceti s tim, ne znam sad da li je bolje da pravim masu ili da je kupim, ja bi radije pravila pa nadam se da ce mi uspjeti.

@Sebina jel ti ides na stranicu od Minje ili na blog ? Da sad ne trazim gdje li je pisala postupke redom kako ide to sve :D .. aa jel ti napravis vise pa ostavis za poslije da upotrijebis ili svaki put pravis onoliko koliko ti treba ? Citala sam da neke ostave masu pa me zanima da li bude dobra i kasnije ? puna sam pitanja halali :P

[quote name='selma90' timestamp='1314483859' post='438541']
Ja evo bas trazim sta sve ima po netu, cini mi se zanimljivo tako da jedva cekam poceti s tim, ne znam sad da li je bolje da pravim masu ili da je kupim, ja bi radije pravila pa nadam se da ce mi uspjeti.

@Sebina jel ti ides na stranicu od Minje ili na blog ? Da sad ne trazim gdje li je pisala postupke redom kako ide to sve :D .. aa jel ti napravis vise pa ostavis za poslije da upotrijebis ili svaki put pravis onoliko koliko ti treba ? Citala sam da neke ostave masu pa me zanima da li bude dobra i kasnije ? puna sam pitanja halali :P
[/quote]

Oboje sam na pocetku, sad imas vec skoro sve na stranici.. al ja kad naletim na sta zanimljivo stranicu sejvam il si isprintam..da imam za u buduce :) od moje kolicine sto napravim i kad okrasim ostane mase. to sto mi ostane ostavim pa za drugi put koristim za figurice i ukrase,a za "obuci" tortu uvjek napravim svjezi jer mi lakse s njim rukovati kad je oblacim. masu mozes ostavit,samo je dobro zapakuj i na hladno mjesto,al ne u frizider.

Selma neke kalupe sam narucivala preko neta a neke mozes i naci u malo vecim marketima. a recimo uzmes Mehmedu onaj kofer sto ima plastelin i oni kalupa razni z izrezavanje, i bom na fine oci posudis si od njega kad ti zatreba koji oblik :) budem ti uslikala moje alate

aha dobro je da si rekla da ne stavim u frizider jer bi ga 100% stavila :D

neke stvarcice sam vec nasla kao kalupe :D a bas cu mu kupiti plastelin tako da onda mogu i ja koristiti sto mi treba ;)

super, uslikaj kad budes mogla da znam sta mi sve treba :) hvalaa

Ima na amazon naruciti od städter, u at nema toga samo u DE ;)

Nisam radila s marsh fon prvo jer se marshm pravi od zelatina koji je svinjskog porijekla,na zalost iako po komm se vidi da je laksi od zelatinskog fond jer se njega mora paziti na sta se stavlja...

zelatinski jesam al se nije proslavio,kasnije sam nabavila sva sredstva za novi pokusaj nazalost nisam nasla vremena.