Jump to content
Ciklama

70 savjeta ženama za skladan i uspješan brak

Recommended Posts

Na jednoj stranici (minber.ba) sam našla ove savjete koji su preuzeti i prevedeni iz novina El-Furqan br.415.
Savjeti ženama muslimankama za skladan i uspješan brak:

[b]Doček muža prilikom povratka kući:[/b]
1. Obuci za njega najljepšu odjeću, 2. Poduči djecu kako da dočekaju oca (poljubac, pjesmica...),
3. Dočekaj ga sa radošću i dobrodošlicom, pokazujući čežnju, 4. Osjećaj plahovitu sreću zbog njegovog dolaska,
5. Pomozi mu da sjedne ili da promijeni odjeću,
6. Upitaj ga za njegovo stanje i dnevne prilike,
7. Donesi mu čašu vode ili soka u slučaju da je žedan,
8. Teži tome da ne osjeti od tebe izuzev lijep miris.

[b]Doček muževih gostiju:[/b]
9. Dočekaj vijest o njihovom dolasku sa radošću i bez gunđanja zbog njihovog čestog dolaska ili zbog njihove brojnosti,
10. Uredi mjesto njihovog sjedenja,
11. Pripremi za njih hranu, piće i sl.,
12. Upoznaj žene njegovih prijatelja i budi ljubazna prema njima.

[b]Muževa srdžba:[/b]
13. Pokušaj ga smiriti i savladaj svoje emocije, čak i ako je istina na tvojoj strani,
14. Pokušaj, sa stilom i nježnošću, otvoriti (uključiti) novu temu nakon što se smiri i zaboravi,
15. Nemoj mu odgovarati i provocirati ga,
16. Trudi se da ne zaspiš osim sa njegovim zadovoljstvom,
17. Ponavljaj hadis: "Pa doista je on tvoj Džennet ili Džehennem." (Sahihul-džami'a, 1059.),
18. Ublaži neke njegove bolove pričama koje razveseljavaju,
19. Sjedi pored njega kako bi mu pomogla,
20. Povremeno ga poljubi u glavu,
21. Ponavljaj mu: "Doista kuća bez tebe nije ništa..." i drugi lijep govor,
22. Ublaži dječije kretnje kako mu ne bi dosađivali (uznemiravali) prilikom njegovih potreba,
23. Uvijek mu se osmjehuj,
24. Dovi za njega ozdravljenje,
25. Pominji mu neka njegova dobra i hvale vrijedna djela,
26. Pripremi mu postelju i uljepšaj je,
27. Trudi se da djeca idu rano na spavanje,
28. Napomeni ga prije spavanja da prouči Ajetul-kursijj,
29. Podstiči ga na primjenu sunneta a to je učenje sura EL-IHLAS, EL-FELEK i EN-NAS, puhanje u ruke i potiranje čitavog tijela tri puta,
30. Obuci za njega najljepšu odjeću,
31. Šali se sa svojim mužem i smij se s njim,
32. Spominji mu neke korisne priče (anegdote).

[b]Muževa putovanja:[/b]
33. Pripremi mu odjeću i složi u torbu,
34. Namiriši njegove najnužnije stvari lijepim mirisima,
35. Stavi u njegovu torbu neko ljubavno pismo bez njegovog znanja, i stavi stvari koje su mu potrebne (češalj, pastu za zube, četkicu...),
36. Ne otežavaj mu sa zahtjevima,
37. Isprati ga i pokaži koliku će prazninu ostaviti njegovo putovanje,
38. Stavi Mushaf malog formata u njegov džep,
39. Za vrijeme njegova putovanja čuvaj njegovu kuću, imetak i čast,
40. Pripremi mu nešto od hrane ako putuje autom.

[b]Zasluži naklonost njegovih roditelja pomažući njegovoj majci:[/b]
41. Pomaži joj u kućnim poslovima i budi joj na usluzi kada je kod nje neka svečanost,
42. Odaberi povode da joj nešto pokloniš,
43. Povremeno joj odnesi neke poslastice,
44. Ne govori o stvarima koje su joj mrske (odvratne),
45. Spomeni dobre osobine njenog sina pred njom, a ne spominji njegove nedostatke,
46. Razgovaraj s mužem o tvojim čestim posjetama njegovoj majci i dobročinstvu prema njoj,
47. Trudi se da joj prilikom posjeta ostaviš djecu na čuvanje, kako bi postale bliskije, sve dok je ne uznemiravaš,
48. Traži od muža da povremeno kupi večeru i večera u kući njegove majke,
49. Budi plemenita prema njenim prijateljicama.

[b]Raznolikosti:[/b]
50. Razgovaraj s njim o njegovom kašnjenju u radu (poslovnim projektima) i pokušaj mu pomoći,
51.Pohvali stvari koje kupi,
52. Pravi jela koja voli,
53. Povremeno napravi razmještaj u kući,
54. Često mu govori: Dragi, ljubavi, srećo moja i sl.,
55. Razgovaraj s njim o bitnim dešavanjima u svijetu i ummetu,
56. Neka bude učesnik u tvojim planovima i uzmi u obzir njegovo mišljenje,
57. S vremena na vrijeme ga namiriši, posebno petkom,
58. Budi logična u svojim zahtjevima i stalno razmišljaj ovako: Doista žena ne želi osim da pridobije muževo zadovoljstvo, a kada to uspije dobila je sve,
59. Trudi se da naučiš nešto novo iz kulinarstva, umjetnosti, vjere, kako bi kod tebe svaki dan primjetio nešto novo,
60. Ujutro ga napomeni njegove dnevne obaveze,
61. Shvatanja od životnog značaja: (da se ne razlikujete u pogledu dunjaluka), zatim da se ne razilazite u pogledu nadijevanja imena novorođenčetu, ili u kupovini komada namještaja ili u vrsti hrane (veoma bitno),
62. S vremena na vrijeme promijeni svoj izgled (imidž) pred njim,
63. Pij iz njegove čaše, s mjesta s kojeg je on pio,
64. Napravi romantičnu atmosferu i daj mu do znanja da čezneš za njim,
65. Budi maštovita u razgovoru s njim i koristi izraze ljubavne poezije koji će ga približiti tebi,
66. S vremena na vrijeme, promijeni način susreta s mužem,
67. Upotrijebi svoju ženstvenost u komunikaciji s njim,
68. Ne budi mu saučesnica u negativnosti i pasivnosti, već mu ukazuj ljubav, udvaraj mu se, približavaj mu se i izmjenjuj sa njim emotivna i tjelesna osjećanja,
69. Koristi ugodne i lijepe mirise,
70. Pokušaj shvatiti šta želi prije nego ti kaže.

Ima ih poprilično .... :D
Šta misle forumašice o ovim savjetima? Primjenjujete li ih? Da li je teško slijediti ih? Da li njihova primjena može donijeti za razultat skladan i uspješan brak?
Forumaši, da li se vama dopadaju ovi savjeti? Da li želite da se vaša ljepša polovina ponaša prema ovim savjetima?
  • Upvote 4

men se dopadaju :P

ovo je stvarno postovanje covjeka i siguran sma da ovaj covjek kojeg zena sa ovakvim stvarima docekuje da je i ona postovana od strane covjeka..

Sad mi pade na pamet..."Ceka me tezak posao"....:D Neka mi je Allah na pomoci...

Doduse neke stvari bi ja mrvicu izmjenila, ali dobro...

stavit ce siklama i o Muskarcima sta trebaju prema zenama hihih

Sve je ovo lijepo i sviđa mi se ali treba to izvesti u praksi,e Boga mi teško

Kako da to sve izvedu žene koje rade
  • Upvote 1

Bome je ovo sve jako lijepo,i ženi koja voli i poštuje svog muža,sigurno nije teško. :)
Nema ljepšeg osjećaja nego usrećiti nekoga,a pogotovo izabranika svog srca. :)
I što Xmen kaže,žena koja se ovako ponaša,sigurno će imati poštovanje svog muža,a bome će joj i on uzvratiti istom mjerom. :)
  • Upvote 1

[quote name='ljubičica' timestamp='1314389902' post='438402']

[/quote]

Nije to tako strašno kad se vidi 70 savjeta. Mislim da mnoge žene više od 50 % ovih savjeta primjenjuju u svakodnevnici. Ovo se svodi na pažnju, poštovanje, udvaranje i kokeriranje, razumjevanje u posao kojim se bavi, malo svakodnevnih aktualnosti (zašto s mužem malo ne pogledati utakmicu omiljenog fudbalskog kluba ili popričati o trenutnim dešavanjima na političkoj sceni ;)), smisao za šalu, obostrano zadovoljstvo u krevetu, uredna kuća, djeca zbrinuta, dobra hrana .........

Koliko god bili tvrdoglavi, muževni, čvrsti, jaki ........................vole da budu maženi i paženi kao male bebe. :D

[quote name='x-men' timestamp='1314387894' post='438399']
stavit ce siklama i o Muskarcima sta trebaju prema zenama hihih
[/quote]

Jedan od savjeta za muškarce ..................... :D

[media='']http://www.youtube.com/watch?v=clg3fVqmfVI&feature=related[/media]
  • Upvote 2

[quote name='ljubičica' timestamp='1314389902' post='438402']

[/quote]

kad rade manje vremena imamo da titramo oko dragi..

dobro si ti to zapazila ljubicice... STvarnost je drugacija.. jos ako on nije prema njoj korektan.. e sigurno ce titrati..

mene samo zanima poneke zene ( na prici naravno) sve to stignu... poso kuca basta djeca muz svekrva sveekar i jos 16+ satii neta na dan :D
i plus drustvo naravno.. nema :D kaj na bateriju.. vareno peceno

[u]I ovo sve gore sto je napisano, sve i jedna kad je voljena i postovana koja je rado zena i koja je svjesna svoje uloge na ovom svjetu kao zena cini to sve instinktivno i dobrovoljno i naravno rado... [/u]

onda imaju one druge skupine sto ovo sve rade da ono drugo crno zamazu.. Krenem od svoje okoline, komsiluka, poznanstva...
meni nedaavno jedna ovako udata i fina :D zena daje savjet.. i ja nju onako gledam,, pa reko radje bi si jeziuk odgrizla nego tako postupila..
da meni zena prica kako se zena mutavo neiskusno i mlitavo u krevetu treba postupiti.. kao da mu digne moral..i da ispadne zena postena.. reko draga neispadas ti posteno tako nego mutavo za povaliti i dalje poslat.. ;)
meni oci stale...

Nisam protiv zena, al znam da bi mi sve sretnije bile kad nebi bilo glume.. pogotovo kod nasih bosanki...

jedno priicaju a drugo rade i misle... nikad kod nasih cestiti zena nemozes ici na to da je to 100% njeno misljenje.. radje ce pricati ono sto vole da cuju a tajkno imati svoje misljenje.. neznam zastooo..

simapticne su mi smaouvijerene zene, zene koje znaju sta hoce i sta zele. zene koje to svakim korakom zrace.. zene otvorene...

nazalost malio je zena sto imaju pravo da se zenama nazivaju...

osto samo paravn majka mu stara... :D Edited by EcI PeCi PeC

nas zene su super dobri glumci.. a nasi muski zamagljeni.. odgojeni od malena da su musko!! bog i batina.. da se nemoraj truditi nit sta raditii hej pa musko je uzrastao je sa tom recenicom ... i to one opake zloupotrebljavaju ;)

a one dobore... nadam se i zelim svakoj od srca da is nadje partnera koji je zasluzuje!!! Edited by EcI PeCi PeC

Ma dobro kad se kaze broj 70 to izgleda previse i kao da je zahtjevno a ustvari vecinu tih stvari svakodnevno radimo oko muza, kad se pogleda nista to nije tesko za uraditi pa i pored posla ... bas ovo sve sto je receno nista nije pretesko za uraditi, npr. donijeti casu vode, ljubiti ga u glavu :D ... napraviti jesti ono sto voli, sve su to stvari koje radimo inace samo jos malo se potrudimo oko sitnica i eto sve se stigne ;)

ja uvijek kazem da su kao bebe, vole da se oko njih " titra " ... jos kad ga zena razmazi ma gore onda od kakvog djeteta al da se izdrzati :D
  • Upvote 1

[quote name='Ciklama' timestamp='1314396721' post='438410']

Nije to tako strašno kad se vidi 70 savjeta. Mislim da mnoge žene više od 50 % ovih savjeta primjenjuju u svakodnevnici. Ovo se svodi na pažnju, poštovanje, udvaranje i kokeriranje, razumjevanje u posao kojim se bavi, malo svakodnevnih aktualnosti (zašto s mužem malo ne pogledati utakmicu omiljenog fudbalskog kluba ili popričati o trenutnim dešavanjima na političkoj sceni ;)), smisao za šalu, obostrano zadovoljstvo u krevetu, uredna kuća, djeca zbrinuta, dobra hrana .........

Koliko god bili tvrdoglavi, muževni, čvrsti, jaki ........................vole da budu maženi i paženi kao male bebe. :D
[/quote]

@Ciklama, slazem se u potpunosti sa tobom. Savjeti su super i po mom misljenju imale bi velik uticaj na lijep brak, ali postoji tu ona druga strana, odnosno musko koje, pitanje je, da li bi on postovao to sve i cijenio :D

meni se najvise svidjaju ovi savjeti razlicitosti :P Edited by Daisy

[quote name='Ciklama' timestamp='1314396721' post='438410']

[/quote]

podpisujem post, nisam nikad vidjela a kamoli procitala te savjete,al mogu reci dosta tih savjeta svakodnevno obavljam-o. To je opet onaj neki respekt, ljubav do cojka,postovanje jedno drugog,dosta toga se nauci - vidi kod kuce od svoji roditelja i njihovog postovanja..
Savjet pod br. 2 mi je nekako zapeo za oko :) , podsjetilo me kako smo ja i brat trcali kad je tata doso, prvi do njega da ga poljubimo..A tako danas ja i moj sin radimo, kad vidimo da je on (muž) parkiro na dvoristu trcimo ko ce prije do njega, naravno Endi mora prestici mamu :)

a sad ima i onih koji to neznaju cjeniti pa sto bi se onda zena trudila...al otom potom..
  • Upvote 2

[quote name='Daisy' timestamp='1314446490' post='438479']

@Ciklama, slazem se u potpunosti sa tobom. Savjeti su super i po mom misljenju imale bi velik uticaj na lijep brak, ali postoji tu ona druga strana, odnosno musko koje, pitanje je, da li bi on postovao to sve i cijenio :D

meni se najvise svidjaju ovi savjeti razlicitosti :P
[/quote]

E vala ako ne bi, onda ima ozbiljan problem...:) Mada ima masa muskaraca da im izvadis srce na dlanu ne valjas...pa cemu onda trud?

Ali ima i onda druga skupina koju svaku sitnicu koju uradis za njega cijeni i postuje...onda insanu i nije tesko nista....

[quote name='Amren' timestamp='1314457631' post='438491']

E vala ako ne bi, onda ima ozbiljan problem... :) Mada ima masa muskaraca da im izvadis srce na dlanu ne valjas...pa cemu onda trud?

Ali ima i onda druga skupina koju svaku sitnicu koju uradis za njega cijeni i postuje...onda insanu i nije tesko nista....
[/quote]

jos ako hoce da kupi finih mrisi pa da mores namrisiti i sebe i njega i svoje i njegove stvari, nama si ispunila 20 od 70 savjeta :D Edited by Daisy
  • Upvote 1

[quote name='Daisy' timestamp='1314446490' post='438479']

@Ciklama, slazem se u potpunosti sa tobom. Savjeti su super i po mom misljenju imale bi velik uticaj na lijep brak, ali postoji tu ona druga strana, [b]odnosno musko koje, pitanje je, da li bi on postovao to sve i cijenio[/b] :D

meni se najvise svidjaju ovi savjeti razlicitosti :P
[/quote]

Takvo ponašanje kad ne bi cijenio, takva žena ne bi bila s njim ili bi zanemarila ovakve savjete i furala neki drugi fazon ....... ;)

Svaka žena koja voli muža i poštuje uradiće ili se truditi da ispuni veći dio spiska, nije to ništa novo, logične stvari, a one kojima se dize kosa na glavi od ovoga vjerovatno neznaju sta je skladan brak niti sta je voljeti. Na muževima je da se trude ispuniti sve ove tačke i pronaci jos neku novu za svoje supruge i da im na sto bolji nacin zahvalimo za uloženi trud oko nas... :)
  • Upvote 1

Kad nekoga voliš i činiš za njega nešto lijepo,onda se nikad ne trebaš pitati hoće li ta osoba to cijeniti,kako će ti uzvratiti i slično. Radiš to jer želiš usrećiti tu osobu,i samo tad je svaki gest iskren.A onog momenta kad kreneš očekivati da ti se uzvrati,to je prodana finoća,a ne istinska dobrota. :D
I ja vjerujem da žena koja se ovako ponaša sigurno ne ostaje uskraćena,jer muškarac koji osjeti pažnju i ljubav neće sigurno biti bezobrazan.Naravno,ima izuzetaka,ali tad se žena treba zapitati da li stvarno treba biti s takvom osobom.
  • Upvote 2

Kad bi bili svi isti, ne bi valjalo....treba da ima zita u kuklju pa da se cijeni cisto zrno zita...tako to biva... :D

A zbilja je fino citati ovdje ovakve postove, ma nema nas kud ces ici....da smo na dijelima ....

Ako sam korektna i postena prema nekom, ocekujem isto za uzvrat...jer ako sam ja losa, neka vrati istom mjerom...valjda zato ima toliko razvoda.... :D Edited by Amren