Jump to content
lucky

U Cazinu prosječna plata “samo” 687 KM

Recommended Posts

[quote]
Najveća prosječna plata evidentirana je u preduzećima za snabdijevanje i opskrbu električnom energijom, plinom i vodom i u Javnoj upravi, a najniža u oblasti građevinarstva. Zaključno sa decembrom prošle godine, po broju nezaposlenih općina Cazin bila je na prvom, dok je po visini prosječne plate na pretposljednjem mjestu u USK.

Najveća zaposlenost u USK, prema Informaciji o zaposlenosti i platama kantonalnog Ministarstva privrede za prošlu godinu, bila je prisutna u oblasti trgovine u kojoj radi 6.463 lica i čine 20,61 % od ukupno zaposlenih, te u oblasti prerađivačke industrije u kojoj je bilo zaposleno 5.255 ili 17,77 % lica.
Slijede obrazovanje sa 4.075 uposlenika, javna uprava sa 3.269, zdravstvena i socijalna zaštita sa 2.465 uposlenika, zatim ugostiteljstvo sa 1.807 zaposlenih, u oblasti prijevoza, skladištenja i veza uposleno je 1.597, u poljoprivredi, lovu i šumarstvu uposleno je 1.154, dok u javnim, društvenim, socijalnim i vlastitim uslužnim djelatnostima rade 1.092 lica.
U oblasti snabdijevanja i opskrbe električnom energijom, plinom i vodom krajem 2010.godine radilo je 889 lica, poslovanjem nekretninama, iznajmljivanjem i poslovnim uslugama bavilo se 786 lica, dok je u finansijskom posredovanju radilo 628 uposlenika. U oblasti rudarstva radila su 133, dok u oblasti ribarstva ukupno 46 lica.
U odnosu na prosjek u Federaciji BiH, prosječna neto plata u našem je Kantonu zaključno sa decembrom 2010.godine bila manja za 7,44 %. Najveća prosječna plata u USK u iznosu od 1.182 KM evidentirana je u oblasti snabdijevanja i opskrbe električnom energijom, plinom i vodom, zatim u javnoj upravi i obaveznom socijalnom osiguranju 1.155 KM., te u oblasti prijevoza, skladištenja i veza gdje je zaključno s prošlom godinom iznosila 1.022 marke.
Slijede finansijsko posredovanje, gdje je prosječna plata 987 KM, zdravstvena i socijalna zaštita sa 917 KM, dok je na sedmom mjestu obrazovanje u kojem je najveća prosječna plata iznosila 822 KM. U ostalim javnim, društvenim, socijalnim i vlastitim uslužnim djelatnostima najveća prosječna plata iznosila je 716 KM, u poslovanju nekretninama 705, i u poljoprivredi 671 KM. Najniža prosječna plata je u oblasti građevinarstva i zaključno sa decembrom 2010. iznosila je 446 KM.
U oblasti trgovine, u kojoj je uposleno najviše ljudi, najveća prosječna plata je 498 KM, dok je u drugoj po redu oblasti sa najvećim brojem uposlenika – prerađivačkoj industriji, najveća prosječna plata 496 KM.
Gledano po općinama, najveća prosječna plata, u iznosu od 870 KM, je u općini Bihać. Slijedi Bosanska Krupa sa 736, Velika Kladuša sa 715, Ključ sa 707 i Sanski Most sa 700 KM.
Na šestom mjestu je Bužim, gdje je najveća prosječna plata 693 KM, dok je općina Cazin na pretposljednjem mjestu sa najvećom prosječnom platom u iznosu od 687,68 KM. Posljednji je Bosanski Petrovac gdje je zaključno sa decembrom 2010.godine najveća prosječna plata iznosila 637 KM.
RTV Cazin
[/quote]

sta mislite o ovoj statistici ?

ja mislim da je jos manja prosjecna i prosijacka plata i kad si prijavljen,..

ne moze se nista reci samo sa tom cifrom. pitanje je koliko ljudi zaradjuju recimo 300 maraka a koliko 1000.

vecina ljudi vjerovatno bi bili zadovoljni kad bi imali dobar posao i platu od 687 maraka...

u BIH inace nikakve statistike nisu realne, cak ni ona koja ukazujje na visoku nezaposlenost nije tacna, trenutno se ne zna ni koliko nas ima , a kamoli nesto drugo..

Dobro, rijec je o osiguranim ljudima koji rade kao prijavljeni, a sta je onih koji rade na crno za bijednih 300-400 maraka mjesecno. Ruku na srce, i ta od 600 i nesto je malena za ove koji su prijavljeni, a da je nasa opcina totalno zaostala za drugima pokazuje i sami pocetak teksta.
  • Downvote 1

zapanjuje situacija u kojoj se nama svima prezentuju neke cudne "prednosti" nase opstine u odnosu na ostale..

cini mi se da smo najbrojnija opstina, nekako mi se cini i da su privredne aktivnosti nekako najizrazenije na nasoj opstini ( toliko privrednih subjekata, trgovackih centara, ponesto i industrije ) a jos uvjek smo zadnji po svim parametrima..

razlog mozda treba traziti u tome da smo po radu na crno sigurno prva opstina ( takva statistika istina nije radjena ) na kantonu tako da se veliki dio sredstava odlijeva u privatne dzepove i ne zavrse kod radnika i drzavnim/opstinskim kasama...

[quote name='BaroN' timestamp='1314098422' post='437839']
Dobro, rijec je o osiguranim ljudima koji rade kao prijavljeni, a sta je onih koji rade na crno za bijednih 300-400 maraka mjesecno. Ruku na srce, i ta od 600 i nesto je malena za ove koji su prijavljeni, a da je nasa opcina totalno zaostala za drugima pokazuje i sami pocetak teksta.
[/quote]

ako ti je sve uplaceno (zdravstveno, penzijsko) i 600 maraka uz to, to je dobra plata. vjerujem da ima ljudi iz vana koji bi se sutra vratili u Bosnu za 700 maraka da rade...

[quote name='lucky' timestamp='1314076423' post='437797']

sta mislite o ovoj statistici ?
[/quote]

Šta ti misliš???

[quote name='BaroN' timestamp='1314098422' post='437839']
[/quote]

Bitno je ljudino da si ti dobio minus, i to samo zato što si se usudio reći istinu. Zbog ovakvih koji daju minuse na tvoj post nam je i ovako fino u našoj državi.
  • Upvote 1

Koliko je ova prosjecna plata objektivni pokazatelj trenutnog standarda, tesko je reci. Ali jedno je sigurno: jaz izmedju onih koji "imaju" i onih koji "nemaju" je sve veci. Lijepo je vidjeti sve one trgovacke centre, benzinske pumpe, restorane......I u njima rade ljudi, zar ne?! Ali oni rade za tih prosjecnih 687 KM-ova dok je na drugoj strani prosjecna potrosacka korpa skoro pa dva puta skuplja. Znaci, do 15-tog i nekako a od 15-tog do 30-tog nikako :D Dodamo li tome jos cinjenicu da se zivot ne sastoji samo od brige za prehranjivanjem ( u nekim zemljama je na zalost jos uvijek tako) onda nam je put u kronicnu depresiju i te kako zagarantovan, a ljekari trljaju ruke zbog toga.
Nama su, izmedju ostalog, ovakvi statisticki podaci i neophodni. Kako cemo moci i upravljati opstinom, kantonom, drzavom...... ako ne znamo koliko imamo stanovnika, gdje su nam, sta rade, koliko zaradjuju, trose, stede, koliko su zaduzeni..... Ah da, i kolike su im prosjecne plate.... :D

Cesto se pitamo kako to da sa ovako relativno niskim prosjecnim primanjima uopste uspijemo da spojimo kraj sa krajem. Mozda odgovor i nije tako tezak. Uzecu za primjer moje mjesto i uzu njegovu okolinu. Prvi komsija: radi u Sloveniji sa suprugom. Sin isto tako. Kcerka u Bihacu. Zaposlena u jednoj privatnoj firmi. Komsija do njega: Otac i stariji sin u Sloveniji. Mladji sin i snaha u Svicarskoj. Brat u Americi Idemo dalje: Treci komso :D ima bosansku penziju i jednog sina u Americi a drugog u Svicarskoj. Cetvrti radi u Cazinu dok mu je otac pred slovenackom penzijom.....Njegov prvi komsija ima njemacku penziju od 2500 KM-ova dok mu je sin u Americi....itd, itd......A sve to nabrojano u krugu od 100 metara. Svega mi. I sad se svi mi pitamo zasto se otvaraju onakvi trgovacki centri a ne proizvodni pogoni. :D Edited by Punisher

[quote name='Punisher' timestamp='1314170128' post='437961']
Cesto se pitamo kako to da sa ovako relativno niskim prosjecnim primanjima uopste uspijemo da spojimo kraj sa krajem. Mozda odgovor i nije tako tezak. Uzecu za primjer moje mjesto i uzu njegovu okolinu. Prvi komsija: radi u Sloveniji sa suprugom. Sin isto tako. Kcerka u Bihacu. Zaposlena u jednoj privatnoj firmi. Komsija do njega: Otac i stariji sin u Sloveniji. Mladji sin i snaha u Svicarskoj. Brat u Americi Idemo dalje: Treci komso :D ima bosansku penziju i jednog sina u Americi a drugog u Svicarskoj. Cetvrti radi u Cazinu dok mu je otac pred slovenackom penzijom.....Njegov prvi komsija ima njemacku penziju od 2500 KM-ova dok mu je sin u Americi....itd, itd......A sve to nabrojano u krugu od 100 metara. Svega mi. I sad se svi mi pitamo zasto se otvaraju onakvi trgovacki centri a ne proizvodni pogoni. :D
[/quote]

A sad znamo i zašto političari (recimo u Cazinu) stimuliraju izgradnju trgovačkih centara, a ne proizvodnih pogona.

to je samo dokaz da administracija u cazinu ima najmanje plate u odnosu na okruženje, pošto smo svi suglasni da administracija najviše utiče na visinu prosjeka....

[quote name='šaban' timestamp='1314180357' post='437985']
to je samo dokaz da administracija u cazinu ima najmanje plate u odnosu na okruženje, [b]pošto smo svi suglasni da administracija najviše utiče[/b] na visinu prosjeka....
[/quote]

Svi saglasni???? Ko to svi? Administracija je saglasna da administracija od svih administracija ima najmanje plate u administraciji.

Ja bih svoj toj administraciji ukinuo plate i natjerao ih da rade bez godišnjih odmora, bez slobodnih vikenda i bez svega onoga što imaju. Zabranio upotrebu klima i grijanja pa da vide kako je onima koji zarađuju njihove plate.
  • Upvote 1

[quote name='šaban' timestamp='1314180357' post='437985']
to je samo dokaz da administracija u cazinu ima najmanje plate u odnosu na okruženje, pošto smo svi suglasni da administracija najviše utiče na visinu prosjeka....
[/quote]

heheh, bez obzira na okruzenje svi cemo se sloziti da administracija u cazinu ima jos uvjek vrlo visoke plate u odnosu na radnike zaposlene u ostalim djelatnostima..
mene ne interesira odnos administracija-administracija, vec generalno odnos administracija- sve ostalo kad su plate u pitanju..

[quote name='pirgo' timestamp='1314109071' post='437877']

Šta ti misliš???

Bitno je ljudino da si ti dobio minus, i to samo zato što si se usudio reći istinu. Zbog ovakvih koji daju minuse na tvoj post nam je i ovako fino u našoj državi.
[/quote]

ja sam dao minus, mislo sam plus, medjutim mi mis skrenu pogresno, nazalost nisam vidio mogucnosti da se ispravi....