Jump to content
barca

Šta se desava u cazinskoj Gimnaziji?

Recommended Posts

[quote]

[b] [size=5]Šta se dešava u Gimnaziji u Cazinu: Oborili dijete u školi zbog političkog sukoba?[/size][/b]

Bajrić je član A-sda, dok direktor Gimnazije Muhamed Mehmedović pripada SDA

Politički sukob u Krajini toliko je uzeo maha da se počeo odražavati čak i na djecu. Tvrdi to naš sagovornik koji je obračune između SDA i A-sda osjetio na svojoj koži.

Edham Bajrić tvrdi da je njegova kćerka, koju je upisao u Gimnaziju u Cazinu, namjero oborena na godinu, zbog političke pripadnosti njene porodice, te da zna još takvih slučajeva.

[b]Različiti aršini [/b]

Bajrić je član A-sda, dok direktor Gimnazije Muhamed Mehmedović i profesori koji su uključeni u ovu navodnu diskriminaciju pripadaju SDA.

Bajrićeva kćerka, kaže, u osnovnoj školi uvijek je bila vrlodobar ili odličan đak. No, stvar se promijenila kada ju je upisao u Gimnaziju.

- Prema njoj je bio odnos drugačiji nego prema ostalim đacima. Davali su joj namjerno loše ocjene, a kasnije joj nisu dozvoljavali da odgovara kako bi ih ispravila. Osim toga, iz jednog predmeta imala je ocjene jedan, dva i tri, a zaključena joj je jedinice, što je mimo svih pravila - tvrdi Bajrić.

Ističe da nije on jedini u ovakvoj situaciji te da je razgovarao s roditeljima koji se suočavaju s istim problemom. Prema njegovim riječima, Gimnaziju u Cazinu može upisati samo dijete čiji su roditelji politički podobni, ili koji imaju dovoljno novca da "podmažu" koga treba.

[b]Pripadnost stranci[/b]

Ako se neko dijete čiji roditelji na spadaju u ove kategorije upiše u Gimnaziju, sigurno mu neće biti dozvoljeno da je završi.

Na pitanje šta u ovom slučaju znači politička podobnost, Bajrić kaže da je to donedavno bila pripadnost SDA, a da je sada i SDP-u, s obzirom na to da ove dvije stranke koaliraju u Unsko-sanskom kantonu.

[b]Podnio žalbu[/b]

Bajrić se žalio i Pedagoškom zavodu USK, koji je najavio da će formirati komisiju koja će ispitati ovaj slučaj. Na telefone Gimnazije u Cazinu jučer se niko nije javljao.
avaz.ba
[/quote]

Ima li u ovom istine i sta je stvarna pozadina ove "price"??? Edited by barca

pa jesu onda i ti profesori u SDA jer joj nisu dali sansu ili su slusali direktora?

[quote name='x-men' timestamp='1313936660' post='437631']
pa jesu onda i ti profesori u SDA jer joj nisu dali sansu ili su slusali direktora?
[/quote]
cura pala na popravni, na popravnom ponovo pala i sad krivo politicko opredjeljenje direktora skole.
nidje veze, al nek se spominju stranke i odma je sve u redu.

Previše je odvratno da bi bilo istinito, ali ako nije istinito, previše je i da se dijete koristi za ovakve vrste prepucavanja, ma šta se krilo iza takve priče .............. obje mogućnosti van pameti i normalnosti ........... Kud ide ovaj svijet???? Edited by Ciklama

kako je jadno sto se politika uvukla u sve pore drustva, pa to i u obrazovanje,... nekompetetntnih ljudi, ali politicki podobni pojedincima su jako dobrodosli... i djeca ispastaju... fuj!
  • Downvote 1

Ljdui nemoj te na svasta nasjedati,ovo najvise steti ugledu te skole. Ja sam isao u tu gimnaziju,i bilo ej samnom puno djece kojima su roditelji visoki funkcioner svake stranke,nikad nije bilo neke diskriminacije ili neceg. Ovo sad neko pokusava olaksati i sebi i opravdati malo dijete. Ima komisija,ima procedura,ima kako idu te stvari..

[quote name='Incubus' timestamp='1314137605' post='437925']
Kod nas u gimnaziji su ionako preslabi kriteriji. Treba to pooštriti još. Još kad sam ja išao svi su prolazili mada to nisu zaslužili, profesori su puštali ljude jer im je bilo zao rušiti ih. Treba traziti puno više znanja nego što se to radi.

A ovaj što protestuje nek' malo se zagleda u svoje dijete.
[/quote]
ja sam bas neki dan s jednim profesorom iz gimnazije pricao na temu da se moraju povisiti standardi kada je u pitanju znanje gimnazijalaca ...
  • Upvote 1
  • Downvote 1

[quote name='Incubus' timestamp='1314137605' post='437925']
Kod nas u gimnaziji su ionako preslabi kriteriji. Treba to pooštriti još. Još kad sam ja išao svi su prolazili mada to nisu zaslužili, profesori su puštali ljude jer im je bilo zao rušiti ih. Treba traziti puno više znanja nego što se to radi.

A ovaj što protestuje nek' malo se zagleda u svoje dijete.
[/quote]
Djeca nisu ni svjesna koliko im to znanje treba ako misle ici na fakultet.

Ionako nam je obrazovni sistem otisao u helac u zadnjih 10 godina.

Uvlače politiku na mala vrata u školstvo koje je pri kantonu,srednje mislim.Gimnazija je uvjek bila i ostala škola broj jedan u Cazinu.
ne znam čemu takva kvalifikacija roditelja,ako su profesori u gimnaziji,a mislim da jesu autonomni u odlučivanju svog predmeta što se tiče.Zašto baš gimnazija i takve kvalifikacije za profesore i direktora,ako je javna tajna šta se radi u drugim sred.školama.
Ima ovo svoju pozadinu,koja će vrlo brzo izaći na vidjelo kao sve što izađe.

[quote name='pingvin' timestamp='1314164244' post='437949']
Djeca nisu ni svjesna koliko im to znanje treba ako misle ici na fakultet.

Ionako nam je obrazovni sistem otisao u helac u zadnjih 10 godina.
[/quote]

Ja kad sam otišla na pripreme na fax i vidjela šta djeca znaju došlo mi da sjedem i zadrečim odma u amfiteatru. I sad dok studiram....Ne kažem da smo toliko loši ali stvarno kriteriji bi se trebali povisiti. To je strašno.....
A što se tiče te kleine Dulce Marie, e stara moja sjedi ti pa zagrij stolicu. Ja sam pohađala gimnaziju i sve 4 godine sam završila odličnim uspjehom, ali ne zato što mi je babo u SDA, A-SDA, SDP, DNZ....i koja već ima - nema, ah da Radončić, nego zato što sam kosti svoje za knjigom ostavila i htjela nešto napraviti od sebe i svog života. :D I'l krive duše, i'l krivi leđa.
A što se tiče diskriminacije, ima toga, i od strane direktora i profesora, ali to su neke gluposti. Budimo realni, svi bi se mi ljutili kad nam mama ne bi dala 5 u dnevnik...ipak su to sve ''rećemo'' djeca, pubertet i te stvari :D
  • Upvote 1

[quote name='Orion' timestamp='1314176567' post='437969']

Ja kad sam otišla na pripreme na fax i vidjela šta djeca znaju došlo mi da sjedem i zadrečim odma u amfiteatru. I sad dok studiram....Ne kažem da smo toliko loši ali stvarno kriteriji bi se trebali povisiti. To je strašno.....
A što se tiče te kleine Dulce Marie, e stara moja sjedi ti pa zagrij stolicu. Ja sam pohađala gimnaziju i sve 4 godine sam završila odličnim uspjehom, ali ne zato što mi je babo u SDA, A-SDA, SDP, DNZ....i koja već ima - nema, ah da Radončić, nego zato što sam kosti svoje za knjigom ostavila i htjela nešto napraviti od sebe i svog života. :D I'l krive duše, i'l krivi leđa.
[b]A što se tiče diskriminacije, ima toga, i od strane direktora i profesora, ali to su neke gluposti. Budimo realni, svi bi se mi ljutili kad nam mama ne bi dala 5 u dnevnik...ipak su to sve ''rećemo'' djeca, pubertet i te stvari [/b] :D
[/quote]
Zar nije apsurd da ucenici generacija ne poloze prijemni??? :D

Namjerno sam napisao u mnozini jer se desilo u vise navrata da djeca sa naseg kantona pod lentom ucenika generacije ne prodje prijemni.Toliko o kriterijima i "nevinosti" profesora.

[quote name='pingvin' timestamp='1314179848' post='437984']
Zar nije apsurd da ucenici generacija ne poloze prijemni??? :D

Namjerno sam napisao u mnozini jer se desilo u vise navrata da djeca sa naseg kantona pod lentom ucenika generacije ne prodje prijemni.Toliko o kriterijima i "nevinosti" profesora.
[/quote]

Dječko, koji je bio učenik generacije, zavrsio je sa mnom u generaciji, nije položio prijemni jer se nije ni pripremao za to i to znam jer sam svojim očima plavim gledala. Takođe bio je miljenik drage nam i uvažene prof. VesIlke i to svi znaju i zato je i bio učenik generacije, al o tom - po tom, duuuuuuga priča. :D Aliiiiiiiiiiiiiii ne znači ako se ne nauči da se ne može dobiti 2. Prof je 100 puta ''dijelila 2'' na zadnjim časovima nakon što bi učenicima zadala lekcije koje će naučiti, stvarno bila je fer. Al sine navikla mala imati 5 u osnovnoj pa misli isto če i u gimnaziji.

Djevojka ove godine nije položila prijemni jer su napravili masakr na medicini, znači od preko 150 prijavljenih, a položilo ih je 25 i nije jedina bila učenik generacije koji nije položio prijemni. Kažem dođe ti da zaplačeš kad vidiš šta sve ljudi znaju :D

[quote name='Orion' timestamp='1314223892' post='438071']

Dječko, koji je bio učenik generacije, zavrsio je sa mnom u generaciji, nije položio prijemni jer se nije ni pripremao za to i to znam jer sam svojim očima plavim gledala. Takođe bio je miljenik drage nam i uvažene prof. VesIlke i to svi znaju i zato je i bio učenik generacije, al o tom - po tom, duuuuuuga priča. :D Aliiiiiiiiiiiiiii ne znači ako se ne nauči da se ne može dobiti 2. Prof je 100 puta ''dijelila 2'' na zadnjim časovima nakon što bi učenicima zadala lekcije koje će naučiti, stvarno bila je fer. Al sine navikla mala imati 5 u osnovnoj pa misli isto če i u gimnaziji.

Djevojka ove godine nije položila prijemni jer su napravili masakr na medicini, znači od preko 150 prijavljenih, a položilo ih je 25 i nije jedina bila učenik generacije koji nije položio prijemni. [b]Kažem dođe ti da zaplačeš kad vidiš šta sve ljudi znaju[/b] :D
[/quote]
:elf: pogodak u "sridu"

Za mene je cijeli tekst smijesan. Prema onome sto sam cuo od onih koji znaju o kome je rijec, djevojka ne samo da nije ucila za vrijeme skolske godine, vec se i poigravala, da se tako izrazim, cijelo vrijeme.

Na kraju kad nekome stane na zulj i vidi da je napravila gresku, to nece ispraviti tako sto ce 5-6 sati drzati knjigu u rukama, vec ce nesto malo nauciti, pasti i okriviti sviju a samo ne sebe.

I na kraju sve kazu politicka igra.

Kako smijesno.

[b][i]Šta očekivati od školstva gdje su se postavili mnogi koji su kupili diplome u RS-u, Ljusini, i raznim privatnim nazovi fakultetima.[/i][/b]
[b][i]Ti ljudi jednostavno nemaju znanje, pa ga nemogu ni prenijeti na mladje uzraste[/i][/b]. I dok takvi rade, ljudi koji su zavrsili u Sarajevu ili Tuzli su na birou i nemaju posao. Narod je naucio ici laksim putem i sve to pravda na svoj način. Zbog toga nam je i država u lošem stanju s tendencijom promjene na gore.

Pitanje za milion kuna! *dramatična muzika milijunaša*

Ne učiti u cazinskoj gimnaziji može imati za posljedicu da:

(a) Budeš oboren na godinu

(c) Budeš u Dnevnom avazu jer se tvoj tata Conan Bajrić otisnuo u vječni rat protiv stoglavog gimnazijskog sistema ne bi li spasio svoju ljupku princezu iz ralja strašnih profesorskih nemani! Edited by MirzaM
  • Upvote 2

ajoj smiha sa ovom nasom gimnazijom :laugh: kako prave sprdacinu od toga svega,a niko nije ovoj maloj kriv,ni babo,ni stranka,ni direktor. ona je sama,da izvinete,sjebala stvar,i onda najlaksi nacin da se izvuce kod svoga babe je taj da je direktor ne voli zbog njega,a bome gosp. Bajricu je i to bolje,nego da prizna komsijama i poznanicima da mu je kcerka pala na godinu zbog svoje krivice,zato sto nije htjela da uci.

Mozda i cak ima tu malo i te politike,ali ovo samo nagadjam,kada je taj gosp. Bajric otisao u skolu,kod direktora da sredi kcerkici ocjene,direktor nije htjeo da popusti...hmmm...

Ja znam tu djevojku, znam da nije nista ucila i da je hodala po kaficima . Znam da je pala na polugodistu 6 predmeta, znam da je isla po Hemingwayu zadnjih dana umjesto da pritisne stolicu i knjigu . Generalno iz razgovora s njom i ponasanja u drustvu moze se zakljuciti da i nije bila bas najpametnija i najbistrija . Ja to sve znam, problem je sto ne zna njen otac ;) .
Najgore ce sada biti nama koji tu jos imamo odraditi godinu dana AKO profesori budu ljuti i 'nikakvi' zbog ovoga . Idem u Gimnaziju evo vec 4 godina sad, i stvarno moram priznati da ce vecina profesora izaci u susret uceniku ako uci i trudi se . Bitan je taj trud da pokazes profesorima , a to sto je ona bjezala sa casova i redovno bila izbacivana to se nije njen otac udostojio reci ? Mozda da joj pogleda opce vladanje ?
  • Upvote 2

Iz razgovora sa profesorima (vise njih) sa bihackog univerziteta saznao sam jednu interesantnu cinjenicu. Cazinska gimnazija je poslije TB koledza najjaca skola na USK kad je nivo znanja u pitanju. Ako se uzme da kriterij pri ocjenjivanju u gimnaziji i nije tako rigorozan onda se postavlja pitanje kako je u ostalim skolama.
Orion je u pravu kad kaze da svrseni gimnazijalac iz Cazina kad ode u veci centar, tek tad vidi kako sturo znanje ima iz nekih predmeta. To se definitivno treba i mora mijenjati na nacin da se poostre kriteriji u samoj gimnaziji.
Ove price i natpisi po novinama o eventualnoj umjesanosti politike u sistem i kriterije ocjenjivanja nije nista drugo do ona nasa poznata mahalska prica i trac nekoliko zena na podnevnoj kafi uz neizostavnu sapunjaru turskog ili meksickog porijekla. To samo govori o nasem primitivizmu i hrabrosti da se upustimo u javno komentarisanje neceg o cemu pojma nemamo.

[quote name='muhamedt' timestamp='1314275154' post='438186']
[b][i]Šta očekivati od školstva gdje su se postavili mnogi koji su kupili diplome u RS-u, Ljusini, i raznim privatnim nazovi fakultetima.[/i][/b]
[b][i]Ti ljudi jednostavno nemaju znanje, pa ga nemogu ni prenijeti na mladje uzraste[/i][/b]. I dok takvi rade, ljudi koji su zavrsili u Sarajevu ili Tuzli su na birou i nemaju posao. Narod je naucio ici laksim putem i sve to pravda na svoj način. Zbog toga nam je i država u lošem stanju s tendencijom promjene na gore.
[/quote]

Ja ne znam koga proziva od gore navedenih da su kupili diplome.. Muhamed Mehmedovic singurno nije...

Mehmedovic rodbini i familiji nece da sredi ocjene da sredjuje nekim drugim.. Koliko znam radi korektno i pravedno...

Politika je kurva i kad krenu u boj, pase ponekim svakva municija...

Ona da je stolicu zagrijala a knjigu pritisla prosla bi ona...
  • Upvote 3

[quote name='EcI PeCi PeC' timestamp='1314771481' post='438893']

Ja ne znam koga proziva od gore navedenih da su kupili diplome.. Muhamed Mehmedovic singurno nije...

Mehmedovic rodbini i familiji nece da sredi ocjene da sredjuje nekim drugim.. Koliko znam radi korektno i pravedno...

Politika je kurva i kad krenu u boj, pase ponekim svakva municija...

Ona da je stolicu zagrijala a knjigu pritisla prosla bi ona...
[/quote]

Prozivati nekog da predaje u skoli kao sto je cazinska Gimnazija je smijesno i tendenciozno. Poznajem veliku vecinu profesora te skole i mogu sa sigurnoscu tvrditi da su do svojih diploma dosli iskljucivo svojim radom i ucenjem, tako da je svaka druga insinuacija iskljucivo u politikantske svrhe.
Znas ono, "Svak se cese tamo gdje ga svrbi".

Dugo vremena sam mislio da se djeca dijele na politički podmladak slanjem ovakvih subliminalnih poruka tek od fakulteta. Međutim, koliko ja vidim, to počinje već od srednje škole.

Nadam se da će svaki pametan čovjek koji ima uslove otići iz ove zemlje i pustiti one koji ostanu da "uživaju" u deponiji koju su napravili od nje.
  • Upvote 3

[quote name='Vento' timestamp='1315142165' post='439443']
Dugo vremena sam mislio da se djeca dijele na politički podmladak slanjem ovakvih subliminalnih poruka tek od fakulteta. Međutim, koliko ja vidim, to počinje već od srednje škole.

Nadam se da će svaki pametan čovjek koji ima uslove otići iz ove zemlje i pustiti one koji ostanu da "uživaju" u deponiji koju su napravili od nje.
[/quote]
Ako bog da uskoro, ost'o mi je samo jedan predmet do dipl.ing IT titule, al' nemere se, neg' vani fino zavrsavati :S