Jump to content
Sign in to follow this  
picasso

Somalija: Stotine hiljada djece životno ugroženo od gladi

Recommended Posts

[quote]
[b]MOGADISHU - U Somaliji bi od gladi mogle da umru još stotine hiljada djece, ukoliko se ne pojača međunarodna pomoć, upozorio je u ponedjeljak administrator američke agencije za pomoć USAID Raj Shah, uoči očekivane najave SAD-a da će uputiti pomoć od 100 miliona dolara gladnima na rogu Afrike. Shah je u ponedjeljak boravio u Keniji, u ... [/b]... pratnji Jill Biden, supruge američkog potpredsjednika, koja je posjetila izbjeglički logor za somalske izbjeglice s ciljem, kako je rekla, "da poveća svjest i uvjeri donatore da ulože više", prenosi AP.

Prema američkim procjenama, više od 29.000 djece mlađe od pet godina u posljednja tri meseca umrlo je od gladi samo na jugu Somalije, a UN procjenjuju da je još 640.000 somalske djece akutno pothranjeno, što ukazuje da će danak gladi među najmlađima da se poveća.

Za više od 12 miliona stanovnika na rogu Afrike, uključujući i gotovo polovinu stanovnika Somalije, potrebna je hitna pomoć u hrani. UN su proglasile pet zona gladi u Somaliji, uključujući i kampove za raseljene osobe u prijestonici Mogadishu.

- Pomoć doseže do samo 20 posto od 2,6 miliona Somalaca kojima je potrebna, upozorio je šef humanitarne službe UN-a za Somaliju Mark Bowden.

Ističući da je situacija nešto bolja u glavnom gradu, gdje oko polovine od 600.000 stanovnika trenutno dobija pomoć, Bowden je rekao da su glavni problemi transport pomoći i sigurnost tih operacija.

Zvaničnik UN-a Kiki Gebo napomenuo je da su, osim hrane, potrebne i vakcine i medicinska pomoć kako bi se spriječilo izbijanje bolesti, kao i plastične nastrešnice i pribor za kuhanje za one koji su morali da napuste svoje domove zbog rata i gladi.[/quote]

problem je sto se svijet ne moze nadavati. stalno neke humanitarne i potrebe.

kratko receno: daje im se riba umjesto da im se pokaze kako se peca......
  • Upvote 3
  • Downvote 1

narode ,treba pomagati ...neko ce reci imamo i mi sirotinje ....istina imamo,ima sirotinje svugdje....al`kod nas je to minimalno u odnosu na ovaj belaj u africi.....zato odvojite malo vremena i nadjite nacin da pomognete...koliko-toliko....pojedinac sam ne moze nista al`zajedno mozemo puno

bas imam prijatelja koji se prije sedam dana probijao kroz afriku sa nekim malim privatnim konvojem i slike koje mi je pokazao su vise nego potresne

sve to stoji da politika velikih ne valja.....pa ni sam africki narod i nije bas nesto posebno radin al`doslo je ,sto kazu,do pod grlo ....djeca i nejacki su u pitanju
  • Upvote 3

Ma sad ce biti neke sergije organizovane u cazinskim dzematima, bice spaseni xD

:(

ko želi neka pogleda video na kojem se može vidjeti ono o čemu se ovdje priča:
[url="http://www.liveleak.com/view?i=0df_1312505527"]http://www.liveleak.com/view?i=0df_1312505527[/url]

Kako je to jadno i zalosno. Opet se nadje seljaka koji ostavljaju svakakve komentare.

Evropa i svijet su godinama iskoristavali Afriku i ostavili su ih u najgorem trenutku. Nisu oni jadnici krivi.

Kako mi je samo zao te djece
  • Upvote 1

Neki komentari zaista pokazuju koliko smo mi seljacki narod i zalupan. Zalosno je sto neki fudbaleri imaju place milione a ovakve se stvari desavaju u svijetu.

Netrba im pare slate, treba im se pomoci sa razvojom i da se smai hrane..

Zao mi one djecice... I onda pogledam koliko nas djeca i previse imaju.. Edited by EcI PeCi PeC
  • Upvote 1

izmedjuostalog u somaliji je nastao problem nedostatkom najvaznijeg resursa za zivot - vode. zar ne postoji ni jedan nacin da se njima izgrade sistemi navodnjavanja? arapi recimo izvlace vodu sa nekoliko stotina metara dubine, ta je voda kljucala moraju je hladiti i filtrirati pa onda upotrebljavati. moze li se tako nesto i kod njih izgraditi? kosta li to vise od jednog americkog rata koji "spasava" narode od njihovih vodja?

u bihacu je uz pomoc organizacije "solidarnost" bila organizovano prikupljanje pomoci koja je onda, preko jedne turske humanitarne organizacije koja djeluje u africi, bila upucena narodu somalije

[quote][color=#000000][size=4]Svi vi koji želite pomoći gladnima u Africi, možete to učiniti uplatom na žiro-račun Udruženja „Solidarnost“ u KM valuti broj 186-000-1053170055 otvoren kod Turkish Ziraat Bank Bosnia, d.d. i na devizni žiro-račun broj [b]5030120053170978401.[/b] SWIFT code: TZBBBA22, IBAN: [b]BA391860001653170151.[/b][/size][/color][/quote]
izvor :sturlicani.net
  • Upvote 1

umjesto da im se salje hrana i takve vrste pomoci,njima evropa i svjet salju naoruzanje da se kokaju,nisu oni krivi jos u toj muci lako je uzeti pusku i ubijati se i zavadjati se,kad vide da je preslo vagu onda svjet govori da ne mogu izmoci a mogu izmoci sa proizvodnjom naoruzanja i slati tim ljudima i da se ubijaju i razno razne viruse da ih unistavaju...
  • Upvote 2

Zalosno sta se sve desava, kad sam isla ovdje na kurs upoznala sam jednog Muhameda iz Somalije, na covjeku se vidi da je bio napacen, kaze da je pobjegao i veliki dio puta je isao pjeske, ne znam odakle mu tolika snaga da to sve predje pjeske ali uspio je, azilant je, moguce da je sad i dobio papire. Zao mi je sviju njih tamo i treba im pomoci, za nas je to nista a njima puno znaci, svijet je postao previse sebican, svak sebe gleda nazalost ...
  • Upvote 2

Dok Arapski svjet gradi najvece zgrade na svijetu i ulaze milijarde dolara u recimo jedan grad kao sto je Dubaji dotle braca Muslimani umiru jer namaju ono osnovno da prezive.Zasto onda komentarisati nesto sto nema efekta ili kriviti nekoga treceg.I u Bosni ce se uz poneku pivu neko sjetiti da kaze kako tamo negdje u nekoj Somaliji narod umire od gladi i nakog toga zovnuti jos koju rundu.Dajte molim vas nemojte uvjek kriviti nekoga treceg ili uvjek ocekivati od nekoga drugog da ucini nesto po pitanju humanosti kad humanosti skoro vise u svjetu i da nema.Svi hoce pare,dobra auta,kuce,vile da se provode i gladni vise nisu bitni nikome....zato nemojte molim vas....
  • Upvote 1

za ovoliko godina gladi ili rata na bliskom istoku moglo se nesto drugo uraditi na drugim mjestima na planeti u dobre svrhe,sad kad su te pametne glave inteligentne vidjele da je sve izmaklo kontroli svatili su da su jedni obicni smrtnici koje ce isto stici ona smrt kao svakog,samo je zalosno sto nisu osjetili niti glad niti zedj i zive u luxuzima dok ta djeca tamo umiru dok se rode i ne osjete zivot na zemlji,,,...moglo se je njima pomoci davni dana da ne gladuju...

nikad se odnos bogati -siromasni nece popraviti..
ova djeca su samo " eliti " kolateralna steta do realizacije njihovih ciljeva, a to su materijalne koristi, africki resursi, moć itd..

najvise se iznerviram kad vidim kako se npr trose enormne sume novca prilikom doceka pape ili recimo za neko snobovski kraljevsko vjencanje i svu onu perfidnu megalomaniju tih mocnika, a na drugom kraju planete vjecito gladni ljudi i djeca..
  • Upvote 1

[quote name='picasso' timestamp='1313734335' post='437281']
izmedjuostalog u somaliji je nastao problem nedostatkom najvaznijeg resursa za zivot - vode. zar ne postoji ni jedan nacin da se njima izgrade sistemi navodnjavanja? arapi recimo izvlace vodu sa nekoliko stotina metara dubine, ta je voda kljucala moraju je hladiti i filtrirati pa onda upotrebljavati. moze li se tako nesto i kod njih izgraditi? kosta li to vise od jednog americkog rata koji "spasava" narode od njihovih vodja?

u bihacu je uz pomoc organizacije "solidarnost" bila organizovano prikupljanje pomoci koja je onda, preko jedne turske humanitarne organizacije koja djeluje u africi, bila upucena narodu somalije

izvor :sturlicani.net
[/quote]

Ovo što smo mi stavili, ja nisam vidio ni kod jednog portala na USK a ni u državi do sad.
Mislim da je to najmanje što bi mediji mogli napraviti. Naravno pored bar jednog poziva...

Brojevi na koje mozete nazvati su : 090-291-032 (BH Telecom) i 092-890-830 (HT Mostar).

Koliko vas je makar nazvalo????? Edited by antonio

[quote name='snake' timestamp='1314099560' post='437845']
nikad se odnos bogati -siromasni nece popraviti..
ova djeca su samo " eliti " kolateralna steta do realizacije njihovih ciljeva, a to su materijalne koristi, africki resursi, moć itd..

najvise se iznerviram kad vidim kako se npr trose enormne sume novca prilikom doceka pape ili recimo za neko snobovski kraljevsko vjencanje i svu onu perfidnu megalomaniju tih mocnika, a na drugom kraju planete vjecito gladni ljudi i djeca..
[/quote]

Da ne spominjemo organiziranje guy parada, zalosno i sramotno .........

[quote name='GAGO2' timestamp='1314055183' post='437794']
Dok Arapski svjet gradi najvece zgrade na svijetu i ulaze milijarde dolara u recimo jedan grad kao sto je Dubaji dotle braca Muslimani umiru jer namaju ono osnovno da prezive.Zasto onda komentarisati nesto sto nema efekta ili kriviti nekoga treceg.I u Bosni ce se uz poneku pivu neko sjetiti da kaze kako tamo negdje u nekoj Somaliji narod umire od gladi i nakog toga zovnuti jos koju rundu.Dajte molim vas nemojte uvjek kriviti nekoga treceg ili uvjek ocekivati od nekoga drugog da ucini nesto po pitanju humanosti kad humanosti skoro vise u svjetu i da nema.Svi hoce pare,dobra auta,kuce,vile da se provode i gladni vise nisu bitni nikome....zato nemojte molim vas....
[/quote]
ne krivimo nikoga, samo poredjenja radi kao sto i ti dobro primjeti arapi u zlatu se kupaju a ovi gladuju
mi nismo oni, mi smo prosli svasta. mi mozemo svatiti. mi znamo sta znaci ostati bez hrane i nadati se sta ce biti sutra. mi smo to osjetili oni nisu.ko je bio u ratu sjetice se u sekundi svega.
[quote name='antonio' timestamp='1314102380' post='437852']

Ovo što smo mi stavili, ja nisam vidio ni kod jednog portala na USK a ni u državi do sad.
Mislim da je to najmanje što bi mediji mogli napraviti. Naravno pored bar jednog poziva...

Brojevi na koje mozete nazvati su : 090-291-032 (BH Telecom) i 092-890-830 (HT Mostar).

Koliko vas je makar nazvalo?????
[/quote]

halal bilo koliko se moglo pomoglo se. ove zene iz ovog udruzenja su bile ispred fethije u bihacu i prikupljale pomoc....
sit gladnog ne razumije, ali ramazan je - mi razumijemo, bar tokom dana da ih se sjetimo! ko ne moze markom ima dova, dova postaca nece biti odbijena! mi smo gladni po danu, ali nadamo se i ftaru i ceka nas voda i hrana... oni gladuju i ne znaju sta ih ceka....