Jump to content
Sign in to follow this  
lucky

Dan Bedra

Recommended Posts

Kolika su Vaša znanja o Bedru ?

Ja sam obišo danas mnoge islamske portale i malo sam nasao da se spominje dan bitke na Bedru ...

jel to toliko daleko otislo da nemamo vremena za prijsecanje vaznih datuma u islamu ?
  • Upvote 1

[quote]                                            POUKE I PORUKE  BITKE NA BEDRUU svetom mjesecu Ramazanu dogodila se prva i najznačajnija bitka u historiji islama, Bitka na Bedru. U njoj je sudjelovao i sam Poslanik Muhammed, s.a.v.s. Allah, dž.š., tu je bitku u Kur'anu nazvao: 'Dan razdvajanja (rastavljanja)', jer je u njoj razdvojena istina od laži i Pravi put od šejtanskog puta.Povod bitke na Bedru je izlazak Poslanika, s.a.v.s., s grupom ashaba radi presretanja kurejšijske karavane koja se kretala iz Šama prema Mekki. Nema nikakve sumnje u opravdanost ovog postupka, jer su Kurejšije bile u ratu s Poslanikom. Između njih nije bilo nikakvog ugovora. Osim toga, oni su protjerali muslimane iz Mekke, oduzeli im sav imetak i žestoko se suprotstavili Poslanikovom pozivu na obožavanje Allaha Jedinog.Poslanikova vojska je brojala malo više od 300 boraca, koji su se ravnomjerno smjenjivali na dva konja i 70 deva. Muslimani nisu krenuli radi bitke. Medutim, Allah, subhanehu ve teala, htio je da dođe do okršaja izmedu njega i njegovih neprijatelja i da se ispuni ono što je On već odredio.Brojne su pouke  i poruke  koje se mogu izvesti  iz Bitke na Bedru. Međutim,u ovoj hutbi ćemo spomenuti samo neke od njih:1)      Odlučnost ashaba Allahovog PoslanikaA koliko su povjerenje ashabi imali u Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, najbolje svjedoče riječi Sa'da ibn Muaza: ''Allahov Poslaniče, idi kud god hoćeš mi smo uz tebe.’’ To je jasan dokaz maksimalnog povjerenja vojnika u svog komandanta, građanina islamske države u svog vođu. On se potpuno sigurno osjeća uz njega, a ta sigurnost porađa ljubav, poštovanje i pokornost.2)      Ništa manje važan preduvijet za pobjedu, a koji je posebno došao do izražaja na Bedru, jeste jedinstvo muslimanskog safa. Koliko su su se ashabi međusobno voljeli i pomagali, koliko su imali povjerenja i lijepo mišljenje jedni o drugima, potvrđuje izjava Sa'da ibn Muaza koju je također izrekao na dan Bedra. On se pred bitku obratio Poslaniku, sallallahu alejhi ve sellem, ovim riječima: ''Allahov Poslaniče, smatram da bi mi trebali tebi napraviti nosiljku i staviti je na tvoju devu. Pa, ako nam Allah da pobjedu protiv neprijatelja, to je ono što očekujemo i čemu se nadamo. A ako bude drugačije, ti se onda možeš bezbjedno i brzo vratiti u Medinu, gdje te čekaju ljudi čija ljubav prema tebi nije ništa manja od naše.3)      Iskrena dova Allahu dž.š.Poslanik uoči same bitke upućuje dovu Allahu dž.š. u kojoj kaže:Moj Allahu zaklinjem te Tvojim obećanjem i zavjetom!Allahu ako nastrada ova malobrojna skupina vjernika koji se bore,Ti nećeš biti obožavan na zemlji.Tom prilikom se dugo zadržao na sedždi sve dok mu Ebu Bekr nije rekao: Dosta ti je Allah će ispuniti Svoje obećanje prema tebi!4)      Pobjeda u bitkama ne ostvaruje se masovnošću i opremljenošću armije, već snagom vojničkog duha5)      Allah Svoje iskrene robove pomaže Svojom vojskom. kao što je to učinio na Bedru slanjem vjetra i meleka kojih je bilo 3000. Allah dž.š. kaže: Allah vas je pomogao na Bedru kada ste bili malobrojni6)      Poslanik a.s. insistira na traženju nauke. pr. Nakon bitke zarobljenim mušricima je kazao:   Ko od vas nauči po 10 muslimana čitati i pisati biće oslobođen.Kroz bitku na Bedru možemo da naučimo i koji su to ključevi uspjeha u našem projektu izgradnje IKC.S obzirom da je Poslanik nakon Bitke na Bedru rekao svojim ashabima: Idete iz male Bitke u veliku iz malog džihada u veliki a to je borba sa samim sobom.Iz ovoga možemo zaključiti da je najveći džihad u ovome trenutku i naš Bedr ovdje izgradnja IKC i džamije u Gracu. Da bismo to postigli moramo pobijediti svoj nefs, biti odlučni, iskreni u svojim djelima i dovama, žrtvovati svoj imetak i tražiti nauku.Dakle, ukoliko mi kao muslimani želimo ostvariti istinsku pobjedu i dostojanstveno živjeti, onda moramo znati da to nećemo ostvariti bez mekanskog odgoja na principima tevhida, i vjerovanja u Sudnji dan, zatim odgoja na strpljivosti, postojanosti, hrabrosti, žrtvi i međusobnoj ljubavi i pomaganju u ime Allaha. [/quote]

Ovo je bila hutba naseg efendije.
Tehnika vidite i sami ima koristi pa efendija to nama senda da ponovimo prije pajkenja :D

Rijaset je najveci izvor znanja. mislim da svatko moze na mail pa da prima hutbe i obavjesti direkt od reisa, trazi savjete ili se informise o serijatu i obogati svoje znanje..

Posted · Hidden by PacificHurricane, August 17, 2011 - mos misliti
Hidden by PacificHurricane, August 17, 2011 - mos misliti
Dan bedra, sto ne onda i dan bicepsa i tricepsa?
  • Downvote 2