Jump to content
mell

Rast franka

Recommended Posts

Snaga švicarskog franka je dostigao rekordne nivoe prema euru i dolaru. Hendikep je prije svega za švicarski izvoz i turizam.
[b] [b][font=times new roman,times,serif]Zbog enormno visokog rasta kursa mnogi građani BiH dovedeni su u situaciju da su im rate kredita koji su vezani uz ovu valutu skoro udvostručene[/font].[/b][/b]

[b] [b][b][size=3]Srednji kurs rekordnih 1,774 KM u BiH.[/size][/b][/b][/b]

Kako na kraj sa kreditnim zaduženjima? Edited by mell

"Svaki građanin u BiH koji je podigao kredit vezan uz švajcarski franak ima mogućnost da kod svoje banke kredit zamijeni u konvertibilnu marku ili euro, izjavio je sekretar Udruženja banaka BiH Mijo Mišić. Mišić je pojasnio da to podrazumijeva da građani koji su opterećeni ovom vrstom kredita preuzimaju dosadašnje rizike i štete, ali dalje izbjegavaju rizik te valutne klauzule, dodajući da komercijalne banke u BiH parcijalno i pojedinačno razgovaraju sa građanima i rješavaju te probleme."

Izvor: [url="http://www.mojevijesti.ba"]www.mojevijesti.ba[/url]

evo da vam na primjeru pokazem sta vam kaze Mijo Misic ...

evo uzmimo da sam ja 2008 godine uzeo KM 30.000,00 na 10 godina vezan za svicarski franak , sa kamatnom stopom 6% godisnje ...

posto je kredit vezan za franak kredit je proknjizen u svicarskim francima i rata je izrazena u svicarskim frankama i preracunava se u KM po krusu na dan uplate ...

uzmimo da je kurs na dan isplate kredita bio 1,20 i da je men uknjizen kredit u iznosu od CHF 25.000,00.

mjesecna rata je u CHF 277,55 ... princip jednakih anuiteta ...

uzmimo da je 06.07.2008.godine dospijeva prva rata ...

do danas sam onda otplatio 39 rata ...

stanje glavnice na danasnji dan iznosi CHF 18.448,82 ...

E kada pogledamo na danasnji kurs koliko to iznosi dobijemo slijedeci iznos : CHF 18.448,82 * 1.871429 (srednji kurs franke na danasnji dan-kursna lista CB BiH) = KM34.525,65 ...

znaci tri godine i tri mejseca sam otplacivo kredit i sada da bi ga pretvorio u KM treba mi vise nego kada sam ga dizao ... po Miji zanemarite ovo sto ste do sada placali ... eto sta nam se predlaže ...
  • Upvote 1

zbog jucerasnja najabe svicarske nacionalne bakne da bi moga fisirati franku uz euro... franak je malo popustao... na trzistu se primjeti nervoza...
mnogi bi uzimali franku ali se bolje da nece vise rasti... sad kad je franak opao od sutra mozda nije ipak tako lose tko ima novaca da kupi franke...
iz uzi kugova se saznalo da oni strahuju da nove godien bude 1 Franka =1.20 Eura... sto zaci rast od oko 25% ...