Jump to content
Sign in to follow this  
Ciklama

Fasade - na kućama, zgradama, poslovnim objektima ...

Recommended Posts

Koliko god je popularno ili moderno bojanje unutrašnjosti kuće u različitim bojama, tako je i sa vanjskom stranom ili fasadom.
Kod nas u Kladuši stambene zgrade su različitih boja, lično ih zovem "teletabisima". Nešto mi je to sve kičasto ( i te zgrade i kuće po ulicama/selima) , i podjseća na Mexico, ali svako ima svoj ukus.
Poslovne zgrade sve više "vrište" u upadljivim bojama.
Kroz ulicu/selo kad se prođe čitava paleta boja, ništa ni sa čim.
Općine nisu nešto extra uradile na samom urbanističkom planu izgradnje a kamo li po tom pitanju da se¸pozabavile.
Kad se već boje preferiraju, da bar ima nekoga reda, pa da imamo ulicu žutu, ljubičastu, zelenu itd. bilo bi ljepše ...... bili bi pošteđenih onih nekih ludih kombinacija boja po kućama ..... itd.

Kako vi gledate na to? Šta vam se sviđa? Za kakve boje se opredjeljujete? :D

Ovo je nesto sto sam i ja neki dan kontala....svaka zgrada druge boje..nigdje veze...poput duge....a na kucama se4 to i da nekako...jer svaka ima svoje dvoriste, uredjeno nekako u skladu s kucom, i kad gledas onako ima smisla...kad smo mi radili fasadu, zamolila sam babu da bude bilo koja, samo ne zelena....pitao me za razlog rekoh svaka druga kuca zelena....:D i poslusao me....mogla sam samo birati nijansu zelene boje....:D

Kad ja budem ako Bog da imala svoj dom, uredit cu onako bas po mom cejifu...ko se ne bude slagao....:D

[quote name='Ciklama' timestamp='1311964659' post='435227']
Koliko god je popularno ili moderno bojanje unutrašnjosti kuće u različitim bojama, tako je i sa vanjskom stranom ili fasadom.
Kod nas u Kladuši stambene zgrade su različitih boja, lično ih zovem "teletabisima". Nešto mi je to sve kičasto ( i te zgrade i kuće po ulicama/selima) , i podjseća na Mexico, ali svako ima svoj ukus.
Poslovne zgrade sve više "vrište" u upadljivim bojama.
Kroz ulicu/selo kad se prođe čitava paleta boja, ništa ni sa čim.
Općine nisu nešto extra uradile na samom urbanističkom planu izgradnje a kamo li po tom pitanju da se¸pozabavile.
Kad se već boje preferiraju, da bar ima nekoga reda, pa da imamo ulicu žutu, ljubičastu, zelenu itd. bilo bi ljepše ...... bili bi pošteđenih onih nekih ludih kombinacija boja po kućama ..... itd.

Kako vi gledate na to? Šta vam se sviđa? Za kakve boje se opredjeljujete? :D
[/quote]
zelena boja mi najdraza ... :codemafia:

za unutrasnji dio mozes farbati koju boju zelis,ali za vanjski dio treba zakon da uvede neke farbe a takvo sarenilo...
  • Upvote 1

Bilo bi fino kad bi se to moglo dogovoriti,ali kod nas bi se narod opet bunio što je njihova ulica zelena,a ne žuta,ili sl.
Kod mene komšiluk radi u skladu s ostalima,i većina kuća su bijele,a ove u bojama su ili blago roze ili boja dinje,tako da smo fino usklađeni. :D Edited by Malina

samo dosta slucajeva ima u bosni sto pocnu fasadu pa ostave samo onako sivo ospahtlano,i to stoji dugo...a kod svabe imas rok da nabaci fasadu kompletnu,zato je sve ljepse gdje god pogledas....

Ma najgori su ovi nasi baustelci, naprave kucerinu pa onda roza, ljubicasta ili narandzasta. u redu je to ali da iza kuce ne stoji zeleni sumarak i nepregledna njiva trave.
ljudi koji su na brzinu zgrnuli lovu pa da narod vidi, skroz pravo imaju osjecas u tonu nesto farbati :D

[quote name='scooby-doo' timestamp='1312022794' post='435300']
Ma najgori su ovi nasi baustelci, naprave kucerinu pa onda [b]roza, ljubicasta ili narandzasta[/b]. u redu je to ali da iza kuce ne stoji zeleni sumarak i nepregledna njiva trave.
ljudi koji su na brzinu zgrnuli lovu pa da narod vidi, skroz pravo imaju osjecas u tonu nesto farbati :D
[/quote]

od tih farbi ni neznaju druge heheh a ima ih puno ljepsi jos...

[quote name='breake-dancer' timestamp='1312021615' post='435299']
samo dosta slucajeva ima u bosni sto pocnu fasadu pa ostave samo onako sivo ospahtlano,i to stoji dugo...a kod svabe imas rok da nabaci fasadu kompletnu,zato je sve ljepse gdje god pogledas....
[/quote]
:ap: Jes', jes' kod nas je tako godinama, ne možemo se dogovoriti oko boje fasade, da je zakonski ograničeno rokom, ne bi bila u "donjem vešu" (kleba). :D

evo jedne lijepe ...

[sharedmedia=gallery:images:2671]

[quote name='lucky' timestamp='1312042687' post='435316']
evo jedne lijepe ...
[/quote]

Ti se šališ ..... je l' de? :D

:P neznam nija ...

Ja obecajem da mi kuća neće biti [color=#00ff00]zelena[/color] ili [color=#ff0000]crvena[/color]... :stop:

ukoliko mi neka od parija sa istim zastitnim bojama ne plati fasadu... :D

Kad se prolazi kroz Stijenu sa desne strane imaju dvije strasno ruzne kuce sa raznoraznim bojama :D

Zelena je najbolja za kucu :D

ovdje u ch moras traziti dozvolu za takve stvari i nesmije se nista stavljati sto kvari cjelokpunu sliku od ulice sela...

[quote name='EcI PeCi PeC' timestamp='1312294452' post='435602']
ovdje u ch moras traziti dozvolu za takve stvari i nesmije se nista stavljati sto kvari cjelokpunu sliku od ulice sela...
[/quote]

glupost ziva..moja kuca, na njoj radim sta ja hocu :/

[quote name='EcI PeCi PeC' timestamp='1312294452' post='435602']
[/quote]

To mi se sviđa.
Kod nas kuće - prva prizmenica, druga četverokatnica, treća dvospratnica , jedna 10 m od ceste, druga 50 m, još na to sve boje kao u cirkusu. :D

evo sjetih se jedne price iz Engleske

u Newcastleu postoje dva nogometna kluba,ljuti protivnici.....Newcastle i Sunderland.....jedni imaju crno-bijelu opremu a drugi crveno-bijelu...uglavnom ,ne mogu se sad tacno sjetiti ko je kome ofarbo kucu u protivnicku farbu dok je ovaj drugi bio na odmoru :)....cojek dosho sa plaze a kuca mu u bojama najljuceg protivnika :)....al` ga nije htjeo ni tuziti ni naplatiti...sad ovaj ovog ceka da ode negdje :)

znaci da bi u Cazinu sve kuce trebale biti crvene i eto rijesenja....i jos napisati na prednjoj strani kuce ,,krajina,, :) Edited by viking
  • Upvote 1

[quote name='eclipsic' timestamp='1312312332' post='435654']

glupost ziva..moja kuca, na njoj radim sta ja hocu :/
[/quote]

u njoj radis sta hoces hihi,i ja mislim da je taj zakon predobar,ali sam misljenja da dijasporci koji prave kuce dole farbaju kucerine jer ne mogu to ovdje po evropskim zemljama,ne svi ali mnogi,u mom komsiluku komsija prodao kucu nekima iz stjene a zive vani,kuca je imala normalnu fasadu sad ima jako plavu boju da je ne mozes ocima gledat,komsija do njega narandzastu,pa kao da si dosao u svjet boja..

[quote name='x-men' timestamp='1312524260' post='435837']

u njoj radis sta hoces hihi,i ja mislim da je taj zakon predobar,ali sam misljenja da dijasporci koji prave kuce dole farbaju kucerine jer ne mogu to ovdje po evropskim zemljama,ne svi ali mnogi,u mom komsiluku komsija prodao kucu nekima iz stjene a zive vani,kuca je imala normalnu fasadu sad ima jako plavu boju da je ne mozes ocima gledat,komsija do njega narandzastu,pa kao da si dosao u svjet boja..
[/quote]
neb' rek'o iz sturlica xD meni je glup taj zakon :D svi uredjuju svoju kucu onako kako se njima svidja..a brete i danas je finije vidjeti kucu sa bilo kakvom fasadom nego onako samo cigla, ili ono sivo ljepilo :)

[quote name='eclipsic' timestamp='1312536145' post='435862']
neb' rek'o iz sturlica xD meni je glup taj zakon :D svi uredjuju svoju kucu onako kako se njima svidja..a brete i danas je finije vidjeti kucu sa bilo kakvom fasadom nego onako samo cigla, ili ono sivo ljepilo :)
[/quote]

a kome je farba u te jake boje,sebi ili da narod vidi?