Jump to content
Sign in to follow this  
EcI PeCi PeC

basilikum, ruzmarin itd itd..

Recommended Posts

kopati rovati sijati.... uzivam u tome...

oprije nekoliko napravila sam jednu veliku vaznu sa zacinima.

neki dan smo rpavili salatz od mozarelle i püaradajza i kad sam bazilikum izrezala cinilo mi se da na klikcice smrdi..

nisam ni mjesal au salatu pocupala sam ga svega..

ove kazu ove maje sto se malo bolje kuze oko vrta.. jel to normalno, jel mozda previse izrasto??

Ja sam k'o kokoš uvijek čeprkam, sijem, i bakljam se travkama......
U vaznama nemam ništa, sve ide direkt u zemlju. Normalno je da začini jače mirišu dok su svježiji, ali svaki on miriše svojim mirisom, nema tu nekog velikog odstupanja da mu se miris ne može prepoznati, ali sad kako to ide u vaznama, jesi li možda malo više zalijevala da mu se upio miris vlage pa doveo do drugačijeg mirisa jer se to zna desiti i u baštama kod velikih kiša, baš ne bih znala.
Ja sam sa merakom otišla u baštu da naberem kukuruza da nam skuham, kad sam prvi otkinula i očistila ono bodavac za kokice, tako drugi, treći a znam dobro da sam posijala šećerac za kuhanje. I tako dok sam jadikovala, kaže mi komšinica kako je ona samo bodavac posijala i najvjerovatnije, oprašivanje ili šta već je učinilo svoje da su i moji šećerci izrasli u bodavce, jer su blizu jedni drugih. Tješim se, dešava se, bar neće kokica faliti djeci, a po kukuruz za kuhanje ću u tuđu baštu. :D
  • Upvote 1

ko ima svoju kucu io okucnicu moze vrt imati...
ja sam se uspije izboriti za jedan veci dio vrta za idue proljece.. jedva jedva cekam...

ove godine kazem ti u vaznama imam. paradajz redovno berem 4 sorte.. zukine imam imam krastavaca da se pojesti nemoze.. imala sam i luk. luk kako jedan cupam drug zabadam i tako to ide... imam salatu i korabe. a da paprika zuta i chilipapricice... .. mama veli da su to geni...

neznam u toj vazi gdje su te biljkice samo mi je bazilikum smrdio, podashishala sam ga skorz pa da vidim hocel se oporaviti...

prvo sam kontala da je neko nesto u zemlju sasuo... al ovo sa vlagom je ipak malo blize...

kakve ti zacine imas jos u vrtu??

Nemam ih ih nešto puno, celer, peršun, bosiljak, ružmarin, kopar, timijan, vlasac, mažuran ..... polagano uvodim porodicu u cartstvo začina, još uvijek se pomalo bune kod određenih okusa i aroma, ali ne odustajem. Kod nas je to slabo zastupljeno, ni u poljoprivrednim apotekama se sjemena ne mogu naći, tako da se snalazim i davim rodbinu po EU da mi donesu.

ahkako necu voljeti..Mene basta toliko odmoriti moze da je to nevjerovatno - nisam mogla zamislit kad mi stariji to govorili a zapravo su bili u pravu..da covijeka nista kao zemlja odmoriti ne moze...Imam moje cose sa tim aromaticnim biljkicama, ovu sam foto uradila jos u proljece, tako da je od tada, jos izraslo puno...

2zivpjr.jpg

• Upvote 1