Jump to content
Sign in to follow this  
antonio

Općinske stipendije za 2010/2011 godinu....

Recommended Posts

[quote name='pingvin' timestamp='1329982260' post='449892']
Sto ne bi dopustili ako neko pljacka cazinski budzet :D
[/quote]

Pa sta ja znam...iznosenje licnih podataka i tako to... mislim ipak su to građani, a ne javne osobe pa možda će admini imati problema s tim.

A pljačkanje cazinskog budžeta je sasvim normalna stvar :D

[quote name='Incubus' timestamp='1329982862' post='449895']
Pa sta ja znam...iznosenje licnih podataka i tako to... mislim ipak su to građani, a ne javne osobe pa možda će admini imati problema s tim.

A pljačkanje cazinskog budžeta je sasvim normalna stvar :D
[/quote]Nemam vremena ali sam nakratko bacio oko i vidim da ima osoba koje su upisale mag. Rade li, ne znam ali dva imena su meni prepoznatljiva, redni brojevi 2 i 51.

Rb. 2 ne radi 100% jer cura samnom ide na mag a za 51 fakat ne znam. Sjecam se da nije prosla u onoj turi volontera kad se primalo u opstinu a neki je funkcioner u Asda.

[quote name='pingvin' timestamp='1329984693' post='449896']
Nemam vremena ali sam nakratko bacio oko i vidim da ima osoba koje su upisale mag. Rade li, ne znam ali dva imena su meni prepoznatljiva, redni brojevi 2 i 51.

Rb. 2 ne radi 100% jer cura samnom ide na mag a za 51 fakat ne znam. Sjecam se da nije prosla u onoj turi volontera kad se primalo u opstinu a neki je funkcioner u Asda.
[/quote]

Nemam ja pojma...ja nisam ni gledao listu, sumnjam da bih i znao nekog s liste tako da samo pozivam kolegu antonia da potkrijepi svoje tvrdnje.

Ja koliko sam upoznat, opcinska stipendija se nije nikad davala studentima master studija. Neznam kako je sad, ali kao sto ste svi mogli primjetiti, ima magistranata. I svi oni su dobili stipendije...
Inace, ko radi upisuje master, a onda mu netreba stipendija, neznam kako zaposlena osoba moze dobiti stipendiju :-S---A onaj koji neradi a stipendija bi mu mogla pomoci taj upravo zbog financija nije ni upisao master studij... Tako da...

Kolega Incubus, zasto bih ja sebe komprimitirao sa tim. Ko god pogleda spisak malo detaljnije, pa makar po imenima koja su mu poznata naci ce te osobe...
Nismo malehni :)

red. brojevi 36 i 50, takodjer master studij upisale, radile pripravnicki ove godine,s tim da je redni br.50 nakon pripravnickog ostala i dalje raditi,ima studenata bez oba roditelja, ja poznajem 2 cure, jedna je apsolvent a druga obnavlja i one ne mogu doboti ne ispunjavaju uslove a ove rade i master pa dobiju....sramota

[quote name='pingvin' timestamp='1329984693' post='449896']
Nemam vremena ali sam nakratko bacio oko i vidim da ima osoba koje su upisale mag. Rade li, ne znam ali dva imena su meni prepoznatljiva, redni brojevi 2 i 51.

[/quote]Ispravka mala nije 51 vec redni broj 50.

redni broj 36 je isto tako upitan :D

[quote name='pingvin' timestamp='1329989881' post='449910']
Ispravka mala nije 51 vec redni broj 50.

redni broj 36 je isto tako upitan :D
[/quote]

Nije to ništa upitno, to je tako. Odrađen volonterski i još uvijek rade, a uz do primaju budžetski novac po još nekom trećem osnovu.

Nije problem u tome. Problem je kako netko sa 6 stepenom (180 bodeva) može odrađivati pripravnički.

I ne brkajte master i magisteriji, to je stvarno prevelika razlika.

[quote name='Legionar' timestamp='1329996390' post='449920']
Nije to ništa upitno, to je tako. Odrađen volonterski i još uvijek rade, a uz do primaju budžetski novac po još nekom trećem osnovu.

Nije problem u tome. Problem je kako netko sa 6 stepenom (180 bodeva) može odrađivati pripravnički.

[/quote]

Po novom ti je master = magisterij bar sto se tice naziva.

Vise ne postoji stara titula magistra znanosti nigdje. Poslije mastera odmah ide doktorat.
Sad imas specijalisticke studije koji dodaju jos 60 ECTS bodova i nesto su vise od mastera, ali su vise usmjereni specijalno a ne znanstveno tako da ni to nije bas magisterij znanosti stari. Jednostavno tog medjustepena izmedju mastera i doktorata vise nema.

[quote name='Legionar' timestamp='1329996390' post='449920']

[/quote]Odavno to nije tako, zakon to ne gleda tako, nazalost.

“[b]Visoko obrazovanje[/b] podrazumijeva prvi, drugi i treći ciklus po Bolonji, tako da će sada svi bolonjci imati priliku aplicirati za poslove u državnoj službi. Na taj način smo ispravili jednu veliku diskriminaciju prema ljudima koji su, ne svojom voljom, morali studirati na taj način”, kazao je Damir Mašić, federalni ministar obrazovanja i nauke.

Evo ti i [url="http://www.cazin.net/usk/11943-bolonjci-mogu-aplicirati-na-poslove-u-drzavnoj-sluzbi.html"]LINK[/url].

Nigdje ne pise da ti je to 6 stepen (a da je ekvivalent prvi stepen bolonjskog procesa).

Master je magisterij u strucnom podrucju, tako zakon kaze. U medjunarodnom prometu si master, u domacem magistar. Kao sto rece Incubus poslije toga ti ide doktorat. Takav sistem postavljen i jbg-a, ja prvi imam stav da nije dobro i da ima nepravde prema onima sto su zavrsili prema starom sistemu ali tako je to svugdje pa i kod nas.

Evo npr. "magisterij" koji ja pohadjam [b]zajedno[/b] pohadjaju studenti koji su zavrsili po starom sistemu i bolonjci. Na kraju ce se zvati isto, imati istu titulu [b](MSc)[/b] i isto akademsko zvanje.

Ovo sto cu boldirati je kopirano sa dokumenta o pravilima magisterija na TFB 2008/2009 gdje u jednom dijelu kaze: [b]"Završetkom postdiplomskog studija i odbranom magistarskog rada kandidat stiče akademski naziv magistar tehničkih nauka (mr. sc., engl. MSc) iz područja Mašinstvo, smjer Proizvodno inženjerstvo."[/b]

Kad zavrsis drugi ciklus bolonjskog procesa na TFB dobijes titulu magistra struke (MSc) iz odredjenog podrucja. Nadam se da ti ove informacije mogu posluziti da povuces paralele i vidis da to nije odradjeno kako treba, studenti starog sistema su osteceni ali Boze moj, ovo je Bosna mada jeisto i u Sloveniji i drugim susjednim drzavama.

Npr. U Hrvatskoj imas pristupnik (visa 120 bodova), prvostupnik (180 bodova), dok u BiH nemas tog pristupnika ili vise.

Kompleksna je ovo tema ali fakta je da su ljudi, odnedavno, izjednaceni pred zakonom i da ih zakon vidi(bolonjce) kao visoko obrazovane mlade ljude a samim tim im daje i pravo da odrade pripravnicki staz.

[b]Nego mene interesuje jesu li isplacene stipendije iz 2010/2011 godine???[/b] [b]I kad bi mogle poceti isplate stipendija iz 2011/2012 godine jer sam vidio par imena kojima su ove pare skoro pa jedini izvor finansiranja a dobri studenti???[/b] Edited by pingvin

[quote name='pingvin' timestamp='1330000937' post='449926']
Odavno to nije tako, zakon to ne gleda tako, nazalost.

“[b]Visoko obrazovanje[/b] podrazumijeva prvi, drugi i treći ciklus po Bolonji, tako da će sada svi bolonjci imati priliku aplicirati za poslove u državnoj službi. Na taj način smo ispravili jednu veliku diskriminaciju prema ljudima koji su, ne svojom voljom, morali studirati na taj način”, kazao je Damir Mašić, federalni ministar obrazovanja i nauke.

Evo ti i [url="http://www.cazin.net/usk/11943-bolonjci-mogu-aplicirati-na-poslove-u-drzavnoj-sluzbi.html"]LINK[/url].

Nigdje ne pise da ti je to 6 stepen (a da je ekvivalent prvi stepen bolonjskog procesa).

Master je magisterij u strucnom podrucju, tako zakon kaze. U medjunarodnom prometu si master, u domacem magistar. Kao sto rece Incubus poslije toga ti ide doktorat. Takav sistem postavljen i jbg-a, ja prvi imam stav da nije dobro i da ima nepravde prema onima sto su zavrsili prema starom sistemu ali tako je to svugdje pa i kod nas.

Evo npr. "magisterij" koji ja pohadjam [b]zajedno[/b] pohadjaju studenti koji su zavrsili po starom sistemu i bolonjci. Na kraju ce se zvati isto, imati istu titulu [b](MSc)[/b] i isto akademsko zvanje.

Ovo sto cu boldirati je kopirano sa dokumenta o pravilima magisterija na TFB 2008/2009 gdje u jednom dijelu kaze: [b]"Završetkom postdiplomskog studija i odbranom magistarskog rada kandidat stiče akademski naziv magistar tehničkih nauka (mr. sc., engl. MSc) iz područja Mašinstvo, smjer Proizvodno inženjerstvo."[/b]

Kad zavrsis drugi ciklus bolonjskog procesa na TFB dobijes titulu magistra struke (MSc) iz odredjenog podrucja. Nadam se da ti ove informacije mogu posluziti da povuces paralele i vidis da to nije odradjeno kako treba, studenti starog sistema su osteceni ali Boze moj, ovo je Bosna mada jeisto i u Sloveniji i drugim susjednim drzavama.

Npr. U Hrvatskoj imas pristupnik (visa 120 bodova), prvostupnik (180 bodova), dok u BiH nemas tog pristupnika ili vise.

Kompleksna je ovo tema ali fakta je da su ljudi, odnedavno, izjednaceni pred zakonom i da ih zakon vidi(bolonjce) kao visoko obrazovane mlade ljude a samim tim im daje i pravo da odrade pripravnicki staz.

[b]Nego mene interesuje jesu li isplacene stipendije iz 2010/2011 godine???[/b] [b]I kad bi mogle poceti isplate stipendija iz 2011/2012 godine jer sam vidio par imena kojima su ove pare skoro pa jedini izvor finansiranja a dobri studenti???[/b]
[/quote]

Nemam pojma u vezi isplate tih penzija.

Vidi Uredbu koju je Vijeće ministara donijelo na početku godine i vidjet ćeš da sa 180 bodeva ne možeš imati 7 stepen. Znaš kako su to slovenci riješili. Sa 240 bodeva dobijaš VII/1, a sa 300 VII/2.
A isto mi se čini da u Hrvatskoj svi oni koji su završili po starom sistemu automatski dobijaju zvanje master, što i ima logike, jer je bolonjom studiranje samo razvučeno, viša 3 godine, VII stepen 4 ili 5 godina, a magisterij (ili ti po novom doktorat) traje tri umjesto prijašnje dvije godine.

Važno je to da je kod nas nastala živa halabuka. U okolnim zemljama je to barem nekako riješeno, a kod nas se još uvijek ne zna ko koga .....

[quote name='Legionar' timestamp='1330002617' post='449932']

Vidi Uredbu koju je Vijeće ministara donijelo na početku godine i vidjet ćeš da sa 180 bodeva ne možeš imati 7 stepen. Znaš kako su to slovenci riješili. Sa 240 bodeva dobijaš VII/1, a sa 300 VII/2.
A isto mi se čini da u Hrvatskoj svi oni koji su završili po starom sistemu automatski dobijaju zvanje master, što i ima logike, jer je bolonjom studiranje samo razvučeno, viša 3 godine, VII stepen 4 ili 5 godina, a magisterij (ili ti po novom doktorat) traje tri umjesto prijašnje dvije godine.

Važno je to da je kod nas nastala živa halabuka. U okolnim zemljama je to barem nekako riješeno, a kod nas se još uvijek ne zna ko koga .....
[/quote]

Mislim da je najveci problem (ne)znanje koje studenti dobivaju, pa i znanje koje srednjoskolci dobivaju.
  • Upvote 1

[quote name='Legionar' timestamp='1330002617' post='449932']

[/quote]Vijece ministara BiH :D Meni svejedno ali ovi nasi RS bolonjci se potpisuju sa dipl i svi dobijaju plate po koeficijentima za VSS, u srednjoj skoli ti predaju ljudi sa 180 prvim stepenom bolonje i primaju istu platu kao stari profesori koji su njima predavali.

Diretkori vecine JU i JP imaju kako ti kazes "visu skolu samo po bolonji". Ovo su ti primjeri iz blize okoline dovoljno je samo okrenuti se i dobro otvoriti oci.

Kako to da se krsi neka odluka koju je donijelo VM BiH zakonima koje donosi ista ta BiH ili njeni entiteti. Pravno to nije moguce tako da nesto ne stima u tvojoj konstataciji.

PS. Meni ne smetaju ni jedni ni drugi, cak malo navijam za ove po starom sistemu jer su ljudi isli duze u skolu i u najmanju ruku placali stan dvije godine duze. Znanje nije u diplomi, znanje je u glavi i vjeruj da ima bolonjaca kojima ni neki magistri nauka nemogu politi na noge, licno poznajem neke :D

Kod Slovenaca na drzavnom univerzitetu u LJubljani sa 180 ECTS-a dobijas zvanje dipl inz elektrotehnike. Izgleda ni oni nisu to rijsili kako treba ili jesu???Ispada da su ovi u RS i U Sloveniji dipl sa 180 a u FBiH su visa skola.

http://www.fe.uni-lj.si/studij_na_fakulteti/1_stopnja_uni/elektrotehnika/predstavitev/

Bez obzira na moje diplome platu dobijam na osnovu rezultata rada (privatni i jedini sektor gdje dobijes ono sto zaradis, ovi na drzavnim jaslama beru pare a leze po kancelarijama-zato nam i jeste kako jeste) :D

[b]Nije ovo tema o Bolonjskom procesu, nemoj da zacatavamo vise[/b].

Ja se odjavljujem sa teme do nekih novih informacija o stipendijama.