Jump to content
Daisy

ljudi su u biti dobri ili zli?

Recommended Posts

Postoji jedna sasvim logicna teorija koja govori o tome da su ljudi u bti zli i da pod uticajem drustva, pravila, zakona i ostalog kriju to zlo, odnosno rade dobre stvari.

Osnosno, strah od kazne, bilo ono ili ovozemaljske covjek je dobar i da sve sto radi dobro je, u stvari, iz straha

Koliko ima istine u ovoj teoriji?

Zamislite da vladaju prirodni zakoni u svijetu, da ne postoji drzava, zakon, sud i ostalo, da li bi bilo medjusobnog pomaganja, koliko bi bilo ubistava i svadje, da li bi ikako postojalo suosjecanje i griznja savjesti?

Kroz te evolucijske promjene bilo je pisano tj poslovica je nekad bila ustav: [b]ko jaci taj grbaci[/b] tj nekad snaga nije samo klade valjala...

A interesantna je ta teza od straha i cinjenje dobrih djela. Ja sam iz godine u godinu sve vise na toj strani dobra i cudi me sto drugi nisu, jer da se lakse zivjeti u uredjenom sistemu, sistemu pravila i logike gdje pamet prevladava a ne prirodni nagoni...

p.s prirodni nagon za mene je i dozivotna utrka za parama i moci (jer se to malo preformuliralo i vise se takve stvari nedobijaju silom, nego lukavoscu i zlim idejama)

Po meni svijet ce tek uploviti u blazeno stanje, tj tezicemo ka tom bestjelesnom bezrijesnom stanju, ma kako god ko u kakvoj religiji to objasnjavao radi se u biti o istoj stvari. Sto vise tehnika ce nam neocekivano pomoci i osvjetliti put (tehnika je u biti mi, skup miliona ideja koje su realizovane za dobrobit covjecanstva) Edited by scooby-doo

[quote name='Daisy' timestamp='1308417807' post='430720']
Postoji jedna sasvim logicna teorija koja govori o tome da su ljudi u bti zli i da pod uticajem drustva, pravila, zakona i ostalog kriju to zlo, odnosno rade dobre stvari.

Osnosno, strah od kazne, bilo ono ili ovozemaljske covjek je dobar i da sve sto radi dobro je, u stvari, iz straha

Koliko ima istine u ovoj teoriji?

Zamislite da vladaju prirodni zakoni u svijetu, da ne postoji drzava, zakon, sud i ostalo, da li bi bilo medjusobnog pomaganja, koliko bi bilo ubistava i svadje, da li bi ikako postojalo suosjecanje i griznja savjesti?
[/quote]

postojao je zakon i u kameno doba i znalo se dobro u tim coporima koja su to pravila ali sadasnje vrijeme bez zakona bi bilo mnogo pogubnije za ljudsku rasu jer smo mnogo napredovali i upotrjebili bi ono naj necovjecnije iz sebe dA porazimo protivnika..

Kako bi voljela reci da su ljudi dobri i da vjerujem u ljudsku dobrotu, ali to bi bila laz....:(

Tesko mi je priznati, ali ljudi su zli i pokvareni...doduse cast izuzetcima....koji svoju zlobu kontrolisu, ali takvi je jako malo....Zalosno, ali istinitno...:(

noz sam po sebi je sredstvo, jel tako? ako njime rezes kruh da jedes koristis ga u dobro, ako pak s njime ides nekog ubiti koristis ga u lose..

isto primjeniti i na ljude i dobit ces odgovor: ljudi su samo ljudi :icon_mrgreen:
  • Upvote 2

[quote name='mecolynna' timestamp='1308647400' post='430897']
Ja znam da sam ja dobra. :icon_cheesygrin:
[/quote]

I ja sam u svakom smislu. :spruceup:

@Black Tattoo dobro reče.Tako je stvarno s ljudima.
Ima jedna priča u kojoj neki poglavica sinu objašnjava kako u čovjeku žive dva vuka,jedan dobar i jedan zao.I kažu mu kako prevlada onaj kojeg hraniš.
Sad,je li ti hraniš vuka sam od sebe,je li mu okolina baca mrvice,sve je različito od osobe do osobe.
Ja vjerujem u ljudsku dobrotu. :)

@Meco: ti nisi dobra,ti si najbolja :D
  • Upvote 1

[quote name='Malina' timestamp='1308654417' post='430913']
@Black Tattoo dobro reče.Tako je stvarno s ljudima.
Ima jedna priča u kojoj neki poglavica sinu objašnjava kako u čovjeku žive dva vuka,jedan dobar i jedan zao.I kažu mu kako prevlada onaj kojeg hraniš.
Sad,je li ti hraniš vuka sam od sebe,je li mu okolina baca mrvice,sve je različito od osobe do osobe.
Ja vjerujem u ljudsku dobrotu. :)

@Meco: ti nisi dobra,ti si najbolja :D
[/quote]

Ti si dobra,ti si najbolja,ti si ona Zina iz Cazina. :kiffer: :laugh: :rofl:

I ja vjerujem u ljudsku dobrotu isto,vumen. :)

Zar stvarno postoji ta ''ljudska dobrota'' u ovome svijetu sada u kojem zivimo? Gdje svak samo gleda kako da nekog prevari i da na tome zaradi?<--(samo navodim primjer)

[quote name='AzraiLL' timestamp='1308753540' post='431032']
Zar stvarno postoji ta ''ljudska dobrota'' u ovome svijetu sada u kojem zivimo? Gdje svak samo gleda kako da nekog prevari i da na tome zaradi?<--(samo navodim primjer)
[/quote]
Postoji, vjeruj meni. Nekad nam doduše teška situacija pokaže kako ima dobrih ljudi, ali nisu izumrli,i ako su nažalost ugrožena vrsta..
Ljudi su postali previše pesimistični i nepovjerljivi,te od šume ne vide stablo.Svi kritikuju loše a nitko ne hvali dobre.Treba se samo malo zagledati oko sebe pa ćeš vidjeti kako si okružen ljepotom. :D

[quote name='Malina' timestamp='1308774242' post='431068']
Postoji, vjeruj meni. Nekad nam doduše teška situacija pokaže kako ima dobrih ljudi, ali nisu izumrli,i ako su nažalost ugrožena vrsta..
Ljudi su postali previše pesimistični i nepovjerljivi,te od šume ne vide stablo.Svi kritikuju loše a nitko ne hvali dobre.Treba se samo malo zagledati oko sebe pa ćeš vidjeti kako si okružen ljepotom. :D
[/quote]

Zagledam se ali stvarno ne vidim nikoga oko sebe ko je tako dobar covjek da bi se to moglo reci za njega. Mozda ovi neki sa foruma kao npr. ti ali neznam ni to kad te neznam vako uzivo,moramo otici jednom na tu pivu,i ode ja sa teme :D

Ajde,jedna mudrost iz Malog princa: ''Samo se srcem može dobro vidjeti,ono bitno je oku nevidljivo.'' Sad sam ti sve rekla. :)
Ali ja sebe ne smatram dobrom osobom,samo da znaš. :D
(za pivo se slažem,čim dođem do Cazina idemo s Daisy i Belayem,a mogao bi i nevistu povesti :) )

Pa ne znam sad,ja koliko sam te mogao upoznati na forumu rekao bih da nisi losa osoba :)

[quote name='scooby-doo' timestamp='1308418251' post='430721']
Kroz te evolucijske promjene bilo je pisano tj poslovica je nekad bila ustav: [b]ko jaci taj grbaci[/b] tj nekad snaga nije samo klade valjala...

A interesantna je ta teza od straha i cinjenje dobrih djela. Ja sam iz godine u godinu sve vise na toj strani dobra i cudi me sto drugi nisu, jer da se lakse zivjeti u uredjenom sistemu, sistemu pravila i logike gdje pamet prevladava a ne prirodni nagoni...

p.s prirodni nagon za mene je i dozivotna utrka za parama i moci (jer se to malo preformuliralo i vise se takve stvari nedobijaju silom, nego lukavoscu i zlim idejama)

Po meni svijet ce tek uploviti u blazeno stanje, tj tezicemo ka tom bestjelesnom bezrijesnom stanju, ma kako god ko u kakvoj religiji to objasnjavao radi se u biti o istoj stvari. Sto vise tehnika ce nam neocekivano pomoci i osvjetliti put (tehnika je u biti mi, skup miliona ideja koje su realizovane za dobrobit covjecanstva)
[/quote]

kada sam spomenula prirodno stanje onda sam mislila na stanje gdje nema vlasti, drustva i ostalog, tad nema straha od kazne recimo za ubistvo, ni na ovom ni na onom svijetu jer se ne poznaje pojam kazna, dobro i lose, vec samo zakon jaceg jer gledas svoje dobro i poznajes svoje dobro

Ugl, dobra je poveznica ovog prirodni nagon koji je iz onog primitivnog borba za hranu i zenku itd. prerastao u borbu za vlast i pare koje donose moc, moc automatski donosi i smanjenje straha pred vlascu i kaznom, sto dovodi logicno do cinjenice da su bogati ljudi dosta bahati i arogantni. sad generealiziram, ali u dosta slucajeva je tako.

[quote name='Malina' timestamp='1308774558' post='431074']
Ajde,jedna mudrost iz Malog princa: ''Samo se srcem može dobro vidjeti,ono bitno je oku nevidljivo.'' Sad sam ti sve rekla. :)

[/quote]

ili kako ja kazem: da je mozgu da spozna ono sto srce osjeti - pregorio bi od emocije!
  • Upvote 1

Neznam jesul dobri ili zli ali znam da se na Balkanu ovih mjeseci svakodnevno ubijaju i kolju.. Hajd to ali samoubistava svakodnevno po dva tri iz okoline!!
Valjda je do tog zapadnog nacina zivota, ili pak sto je Bosna ostala u zaledju nicega pa ljudima dogruha...

Ljudi su zli. Dovoljno je zamisliti naseg prosjecnog covjeka i sta je on spreman svakodnevno uraditi da ostvari svoj vlastiti interes, bez ikakvog obzira na to koliko ce pri tome ostetiti ili povrijediti ljude oko sebe.

Ljudska rasa ne zasluzuje da zivi, ako cemo realno. Edited by 3rror
  • Upvote 1

ako cemo prihvatiti postojanje Apsoluta, onda cemo prihvatiti da je on 'savrsenstvo', 'dobro samo po sebi'. onda i sve ono sto je stvorio stvorio je iz Svoje dobrote i kao takvo ono je u svome bitku dobro. ali ono sto je stvorio nema 'savrsenost' koja je svojstvena samo i iskljucivo Njemu, Apsolutu, Stvaraocu, Gospodaru.
covjek je u svome bitku, bitnosti dobar. ali silne godine koje broji starost civilizacije ucinila je svoje.. covjek je uprljao svoj smisao dolaskom na Zemlju i od tada pa do kraja vremena postaje sve losiji, buduci da zaboravlja sebe, odnosno, zaboravlja da je dobar.

Svi su ljudi rođeni kao dobri ljudi, samo kroz zivot susreću se sa raznim iskušenjima - ljudima , i sve su to razlozi , zbog kojih covjek bude sve osim dobrog covijeka..

Trebalo bi važiti pravilo za sve nas - ne cini ono sto ne bi volio da ti neko učini ... Ali sve je manje onih koji to poštuju ...i koji se zapravo toga pridržavaju !

Envoyé de mon iPhone en utilisant Tapatalk