Jump to content

Recommended Posts

Mu'min (vjernik) je povezan s mu'minom poput građevine čiji su elementi jedan s drugim čvrsto spojeni. (Buharija, Muslim i Tirmizija)

[quote name='vancho' post='320765' date='24.03.2009, 16:37']slazem se svakako, ko god navodi neki hadis trebao bi da navede i izvor i prenosioce..[/quote]

selam alejkum brate,nema te ima vakta..

[i] Prenosi se od D

shabane tvoji postovi NEMAJU NIKAKVE VEZE S TEMOM; a nalaze se i naznake dervisizma u tekstovima,nije ovo song kontest nego tema hadisi.

Molim administraciju da obrise gore navedene postove.

Dalje

POSTAVLJATI HADISE S ISPRAVNIM LANCEM PRENOSILACA.

:)

thx

[quote name='auslanderka zauvjek bosanka' post='322925' date='02.04.2009, 12:34']shabane tvoji postovi NEMAJU NIKAKVE VEZE S TEMOM; a nalaze se i naznake dervisizma u tekstovima,nije ovo song kontest nego tema hadisi.

Molim administraciju da obrise gore navedene postove.

Dalje

POSTAVLJATI HADISE S ISPRAVNIM LANCEM PRENOSILACA.

:)

thx[/quote]

hoćemo li onda otvoritit još jednu temu sa nazivom npr. duhovna poezija, rumi, govor ptica ili sl. :)

ili da otvorimo i jednu temu sa nazivom daif hadisi :)

evo jedan hadis ali ne znam je li sahih :)

Svi mi znamo da je važno sve što nam je Allah s.w.t. islamom propisao, a koliko je važno i zbog čega možemo vidjeti i iz jedne interesantne predaje koju prenosi Abdurrahman ibn Semure a bilježi je Imam Taberani.
U toj predaji Abdurrahman ibn Semure priča kako su ashabi sjedili jedanput u Medini, kada im je došao Allahov Poslanik s.a.w.s i rekao da je sanjao jedan čudan san. A snovi Poslanika s.a.w.s su istina. Pa im je ispričao Poslanik s.a.w.s. šta je sanjao.
Kaže:
"Vidio sam čovjeka iz mog ummeta, kako mu je došao melek smrti da mu uzme dušu.A onda dođe njegovo dobročinstvo prema roditeljima te udalji meleka smrti od njega.
I vidio sam čovjeka iz mog ummeta, koji je bio izložen patnjama u Kaburu, pa dođe njegov abdest
i spasi ga patnje.
I vidio sam čovjeka iz moga ummeta, kojeg su opkolili šejtani, pa dođe njegov zikrullah i otjera
šejtane od njega.
I vidio sam čovjeka iz moga ummeta, kojeg su opkolili i uzeli Meleki kazne. Pa dođe njegov namaz
i spasi ga njihovih ruku.
I vidio sam čovjeka iz moga ummeta, koji je skapavao od žeđi, kad god bi se primakao mome
Havdu(Izvoru), bio bi spriječen i otjeran. Pa dođe njegov post mjeseca Ramazana te ga napoji
i ugasi mu žeđ.
I vidio sam čovjeka iz moga ummeta, kako ide pored poslanika koji su sjedili u halkama
i kad god bi se primakao nekoj od tih halki, bivao bi udaljen. Pa dođe njegovo gusul te ga uze
za ruku i dovede ga te sjede pored mene.
I vidio sam čovjeka iz mog ummeta, zbunjenog, okruženog tminom i mrakom sa svih strana.
Pa dođe njegov hadždž i umra te ga izvedoše iz mraka na svjetlo.
I vidio sam čovjeka iz mog ummeta, kako se rukom štiti i zaklanja od plamena vatre i njene vrućine.
Pa dođe njegova sadaka koju je dijelio, te napravi pregradu između njega i vatre i načini hlad nad njegovom glavom.
I vidio sam čovjeka iz moga ummeta, kako se obraća vjernicima a oni ga ignorišu. Pa dođe njegovo čuvanje rodbinskih veza i reče: „ O vjernici, on je čuvao rodbinske veze pa pričajte i kontaktirajte s njim“.
Te ljudi počeše s njim govoriti i rukovati se.
I vidio sam čovjeka iz moga ummeta, kojeg su uhvatile Zebanije (meleki - čuvari Džehennema),
pa dođe njegovo naređivanje dobra i odvraćanje od zla pa ga ote iz njihovih ruku i dade ga
Melekima Milosti.
I vidio sam čovjeka iz moga ummeta, kako kleči, a između njega i Allaha džellešanuhu je zastor.
Pa dođe njegovo lijepo ponašanje, uze ga za ruku i uvede ga kod Allaha džellešanuhu.
I vidio sam čovjeka iz mog ummeta, a knjiga njegovih djela se približava njegovoj lijevoj ruci.
Pa dođe njegova bogobojaznost uze knjigu i stavi je u desnu ruku.
I vidio sam čovjeka iz moga ummeta, a vaga njegovih djela je lagahna pa dođoše
njegova umrla djeca i ojačaše njegova dobra djela.
I vidio sam čovjeka iz moga ummeta, kako stoji na ivici Džehennema. Pa dođe njegova dova puna
nade upućena Allahu džellešanuhu i spasi ga te on prođe.
I vidio sam čovjeka iz mog ummeta kako pada u vatru. Pa dođoše njegove suze prolivene od straha
prema Allahu džellešanuhu i spasiše ga te on prođe.
I vidio sam čovjeka iz mog ummeta, kako je stao na Sirat ćupriji, i ljulja se poput palmine grane
na jakom vjetru. Pa dođe njegovo lijepo mišljenje o Allahu džellešanuhu i učvrsti ga te on prođe.
I vidio sam čovjeka iz moga ummeta, kako puzeći ide preko Sirat-ćuprije. Nekada poklekne i
spotakne se pa se pridrži. Pa dođe njegovo donošenje Salavata na mene, pa ga uspravi i učvrsti
mu noge i spasi ga.
I vidio sam čovjeka iz moga ummeta, kako dolazi pred vrata Dženneta i ona se pred njim zatvoriše.
Pa dođe njegov iskreni šehadet, da nema drugog boga osim Allaha te mu otvori vrata i uvede ga u Džennet.

još jedan predivan hadis

parafraziram (ne znam doslovno):

[b][i]sve sam stvorio radi tebe (Muhamede) a tebe sam stvorio radi Sebe[/i][/b]

Hadis kudsi u predaji od Poslanika Muhameda a.s.:

'Koga spominjanje Mene zaokupi od traženje od Mene, daću mu bolje od onoga što dajem onima koji mi traže'.

Guest
Usame ibn Zejd r.a. priča da je Allahov Poslanik s.a.v.s. vračajući se sa Arefata u mjestu

"Cetiri elementa dolaze u obzir i utjecu na covjeka prilikom odabiranja odredjene osobe za zenu: ljepota, porijeklo, bogatstvo i moralni kvaliteti (vjera). A ja ti preporucujem da pazis na moralne i dusevne kvalitete i da trazis takvu zenu." (Buhari)

643

Abdullah ibn Amr, radijallahu 'anhu, prenosi da je Poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, rekao:

"Onaj ko ima ova cetiri svojstva pravi je dvolicnjak, a onaj kod koga se nadje samo jedno od njih, ima jednu osobinu dvolicnosti sve dok je se ne oslobodi: kada mu se sta povjeri, iznevjeri; kada prica, laze; kada sta obeca, ne izvrsi; a kada se svadja, prelazi granicu."

(Hadis biljezi El-Buhari)

[b][color=#808080] [/color]Ebu Hurejre r.a., prenosi da je Allahov Poslanik s.a.w.s., rekao: ''Tako mi Onog u čijoj je ruci Muhammedova du

[b]Ebu Umama r.a., prenosi da je Allahov Poslanik s.a.w.s., rekao: ''Činjenje dobra