Jump to content
Sign in to follow this  
Ciklama

Dijete/ca ili partner?

Recommended Posts

Već imamo popriličan broj roditelja na Forumu :D .... Večeras sam u razgovoru sa bliskom osobom koja je ostala bez partnera nedavno (umro) čula da žali što je skoro uvijek dijecu stavljala ispred partnera.

Zanima me vaše mišljenje. Roditelji ste, dijete je plod ljubavi između vas i partnera, oboje su dio vas, sa drugačijim ljubavima i osjećajima, ali vrlo bitni, ali ko je po vama ipak važniji , dijete ili partner?

Evo par dana sam Otac i vec mi se bude osjecaji oni roditeljski ali mislim d aje velika greska ako izmedju partnera ima manjak paznje jedno prema drugom zbog dijeteta,to je jedna velika greska,ali inasni su prokleti i tek kad izgube onda vide koliko su grijesili,po meni ja sam jos ponosniji na moju zenu sad kako imamo dijete,dijete je plod ljubavi i nas produkt a mi kao roditelji smo tu da pazimo nase dijete i da mu pruzimo ljubav i da ga ucimo zivotu,ne pravim razliku i ne zelim da se moja zena osjeca da je zapostavljenja zbog naseg dijeteta,a tako vidim kako i ona ocekuje od mene kao Oca zastitu za Nju i nase Dijete jos vise i da me treba jos vise i kao covjeka i kao Oca naseg Dijeteta.

Kroz zivot postoje faze kada je djete ispred oba roditelja,to mislim kad je malo.

kako raste i to se mjenja,vece je i puno je stvari lakse organizovati,jeste promjena je velika,kad dodje beba al ne treba dugo da se naviknes :)

Sve se to da uravnoteziti s vremenom,ne kaze se dzaba da zena odgaja pola covjecanstva ;)
  • Upvote 2

@X-men, sviđa mi se tvoj odgovor. :D

U mnogim brakovima dođe do razdora između partnera zbog dijece, od pomanjkanja pažnje među partnerima, do podređivana partnera dijeci, čak i međusobnog ponižavanja, svađa, vrijeđanja zbog udovoljavnja djetetu ili ljubavi prema djetetu, bez obzira na dob djeteta, ili se radilo o ocu ili majki, i sve to dovede do razdora i otuđivanja među partnerima.

U braku i porodici treba opušteno uživati, ali treba zaista biti i "diplomata". Moj tinejdžer već pokušava naći "lufta" između mene i muža, koji bi on iskoristio za neke (možda) gluposti, još uvijek ne uspijeva (nadam se da ga mi nećemo ni omogućiti), za razliku od jednog njegovog kolege koji na taj način već prouzrokuje svađe roditelja (zar nije to naraušavanje bračnih odnosa), ne smatram dijete krivo, nego roditelje koji ne shvataju da smo ih izrodili, da ih hranimo, odgajamo, školamo da bi oni krenuli svojim putem, svojim životom, isto kao što smo i mi, a da iz ljubavi prema njima osiguramo "bazu", oslanac u vidu sretnog braka roditelja, a to možemo samo kad prioritete poslažemo, iako su djeca dio nas, naša krv, ne zamjenjivi (za razliku od partnera kojeg možemo zamjeniti), ipak mislim da partneri moraju biti no.1, pa taman za nijansu. ;)

Vazan i partner a i djeca pa tako da je to malo teze i za odgovoriti a i mislim da je to razlicito kod svakoga, najbolje ne praviti razliku jer ako se da malo vise prednosti partneru djeca bi to mogla osjetiti i osjecati se manje vrijednim a tako isto vrijedi i za partnera.Dvije razlicite ljubavi ali jako bitne u zivotu zene.

ma sta ja znam :D ... volim ova svoja tri muskarca najvise na svijetu, svaki ima paznje i previse :D

sve sto radim je to da letam citav dan oko njih :P .. ne smiju da se zale ;)

[quote name='Ciklama' timestamp='1307182234' post='429476']
@X-men, sviđa mi se tvoj odgovor. :D

U mnogim brakovima dođe do razdora između partnera zbog dijece, od pomanjkanja pažnje među partnerima, do podređivana partnera dijeci, čak i međusobnog ponižavanja, svađa, vrijeđanja zbog udovoljavnja djetetu ili ljubavi prema djetetu, bez obzira na dob djeteta, ili se radilo o ocu ili majki, i sve to dovede do razdora i otuđivanja među partnerima.

U braku i porodici treba opušteno uživati, ali treba zaista biti i "diplomata". Moj tinejdžer već pokušava naći "lufta" između mene i muža, koji bi on iskoristio za neke (možda) gluposti, još uvijek ne uspijeva (nadam se da ga mi nećemo ni omogućiti), za razliku od jednog njegovog kolege koji na taj način već prouzrokuje svađe roditelja (zar nije to naraušavanje bračnih odnosa), ne smatram dijete krivo, nego roditelje koji ne shvataju da smo ih izrodili, da ih hranimo, odgajamo, školamo da bi oni krenuli svojim putem, svojim životom, isto kao što smo i mi, a da iz ljubavi prema njima osiguramo "bazu", oslanac u vidu sretnog braka roditelja, a to možemo samo kad prioritete poslažemo, iako su djeca dio nas, naša krv, ne zamjenjivi (za razliku od partnera kojeg možemo zamjeniti), ipak mislim da partneri moraju biti no.1, pa taman za nijansu. ;)
[/quote]

Dobro napisano :)

sjecam se, da je jedna nene iz maminog sela znala cesto reci: Bog, pa drug :) djeca odrastu odu za svojim zivotom..opet na kraju ostanes sa cojkom :))) ..neznaci sad to da treba djecu manje voljeti..
  • Upvote 3

prema djetetu roditeljska ljubav a prema zeni osjecaji koji su produkt nase ljubavi i ono djete je nastalo od nasih osjecaja,ne zelim izgubiti zenu jer previse dajem paznje djetetu a tako ni ona muza jer previse daje paznje djetetu,djete ima svoje potrebe ali i kad djete poraste roditelji ostaju zajedno a djete ide u svoj zivot,pa prema tome mi ostajemo zajedno dok koje prvo ne umre..
  • Upvote 1