Jump to content
Sign in to follow this  
auslanderka zauvjek bosanka

Motkica

Recommended Posts

Ne mogu se sad sjetiti tacno al ima toga dosta po netu, gdje se pise o tome da "udaranje djece" (ne mislim masnice) je stetno za razvoj djece itd.

Men prvo nampane moje djetinjstvo,bar onaj dio od kad se sjecam :)

i bom mamine motke ;) cesce motke i bas nisam "ostecena" u razvoju :D a i x drugih.

Novo doba i treba nac neku drugu motku il se ona zaboravlja i dolazi vrijeme... Selime moramo razgovarati :icon_cheesygrin:

Sta mislite motka kao sredstvo "ustimavanja" djeteta tj jedno od sredstava da ili ne?

Mnogo se toga proucava o djetetu pa su nam mnogo i nametnuli nekakvih zakona o djeci koji i nisu neki uspjeh u odgajanju na takav nacin po njihovom nekom zakonu,ja nisam za udaranje dijece ali stvarno nece djetetu nista biti od motke,i ja sam je dobio znam sta je,dobijao sam motku u skoli od uciteljice kod kuce nisam bio tucen ali po zasluzi po nekad se i to osjetilo,nisam imoa nista protiv,ne moze ni razgovor nekad pomoci,malo po guzici ne steti,,,

Ja sam dobijala motkicu redovno, kad sam bila nestasna....:) i nista mi ne fali...:D Par puta mama udari motkicom, i poslije samo kaze "Kceri, mogla bi motka raditi..." i ja slusam...:)

Nisam za fizicko kaznjavanje djece, ali od motke nikom nista nije bilo....

Ja ne mogu, mozda je to tacno sto vi kazete ali ja ne mogu :mellow:
Znam da se katkad razgovorom ne moze sve rijesiti, ali ja ne bih bila ta koja upotrebljava motku, barem mislim, sada :mellow: Edited by mell

Ja sam znao dobiti i kaisem ali sam bio i lopov tako da sam danas ispao fin i dobar momak a ne ovi sto su im dopustali sve i sto su im se roditelji pravili velikim odgojiteljima :D Mora se iza usiju dobiti ponekad inace nece nauciti nikad :icon_biggrin: :icon_biggrin: Da je bilo babinog i maminog degeneka cesce ne bi bilo drogerasa , mafijasa itd ... :drinks:

Imam ja kolegicu koja uvijek kaze: ''Mene je moja mati tukla svaki dan kad sam bila dijete,i evo me živa sam i zdrava,ništa mi ne fali''. I mogu reći da je baš fina cura.
Neka motkice ponekad,jer se ne može ni objasniti djetetu sve.Meni je doduše žao kad vidim kako netko tuče dijete,ali ne znam nikad kakva ću ja mama biti.Nadam se da neću imati djecu nalik na sebe,da će biti fini pa da ih ne moram motkicom kažnjavati. :D

POdrzavam motkicu, ali nista dalje od toga. Jer ako ne mozete svoje dijete rijecima odgojiti, nemojte ni "rukom":am:
  • Upvote 1

Ja nisam nikad bila bjena ni motkicom :D ... za razliku od mog brata kod kojeg je svaki dan motka " radila " .. roditelji kazu da smo totalna suprotnost, njemu se 10x nesto kaze al on po svom pa mora dobiti motke, dok su samnom sve razgovorom od malena jer mi je dosta bilo reci 1-2x ili ako i ja nekad nesto zaglavim mama samo kaze pazi se motke i ja mirna iako ne znam kako je to :D .. et kod mene nije " radila " motka ali niko se ni ne zali na mene nit se kad zalio sto se tice poanasanja ( nije da se hvalim ali tako je hehe )

Od motke im nece biti nista ali dokazano je da fizicko kaznjavanje djece tipa malo po guzi, rucicama funkcionise dobro samo do 5. godine zivota, kasnije dijete postaje imuno na to, dijete ne reaguje i nema nikakve koristi ;)

[quote]Od motke im nece biti nista ali dokazano je da fizicko kaznjavanje djece tipa malo po guzi, rucicama funkcionise dobro samo do 5. godine zivota, kasnije dijete postaje imuno na to, dijete ne reaguje i nema nikakve koristi [/quote]

Pa sta onda,fatiti se kajisa? :P

Ipak je to od djeteta do djeteta,ima djece koja su jednostavna takva da im ni oklagija ne pomaze :D a ipak ima djece kojoj i pogled na motku ulijeva strah :D

Mislim da se te odgojne metode jednostavno usavrsavaju i prilagodjavaju djeci,kako rastu tako rastu i odgojne metode :)

svi smo mi hvala Bogu ostali zivi i zdravi nakon motke, tako ce i nasa djeca ako Bog da ostati.. nemozes him pustat, a razgovorom nemozes uvijek postici to sto zelis, zato nek motkica radi ali u granicama naravno i ne za svaku sitnicu.

u mene otac je znao uzeti muhalovku i udarati sa onim sto se drzi, samo rece pruzi i odmah sam znala sta me ceka :D al hvala Bogu se to rijetko kad desilo, zapamtila sam kad sam zadnji put sta slicno uradila... :)

Ponekad motkica ili za kosu malo povuci vise uha i to boli.. ne znaci zlostavljat, nego malo mu ton podvuci...

Ipak je razgovor najbitniji, djeci otvoreno uho uvijek ponuditi za djete tu biti.. ja sa svojims inom imam prijateljski odnos... nekad me sa sovjom otvorenoscu i iskrenoscu toliko izenandi da o razgovoru dobro razmisliti moram...

ubjedjena sma da je ipak to najbolji put... jos kad to djete osjeti, pa kad zagrli i kaze a hvala ti ti si najbolja mama na svjetu...... ja kao kuca porastem :)

danas je djeci vrlo lako uliti postovanje prema roditeljima i bez motke,oklagije, kaisa i vec cega da ne nabrajam... nisam za bilo kakav nacin fizickog ili verbalnog kaznjavanja... djeca sada imaju milijardu stvari za kojima ce zaliti ako im uskratis, npr. igrica, telefon, kompjuter, tv, pa cak i druzenje sa prijateljima... znaci ima nacin i da se cilj postigne bez udaranja... moj stav je da ce dijete samo s vremenom zamrziti roditelja zbog motkice ili vuce za uho, kosu... ali to je moj stav i ne bih mogla nikad sebe zamisliti da mog Haruna udarim... mislim da bih ruku s kojom sam ga udarila odmah stavila panj i odsjekla... sad ce mnogi vjerovatno reci kako pretjerujem, ali to je samo opet ponavljam moj stav.... znam ja itekako se naljutiti i staviti ga u cosak da sjedi za kaznu, ako uradi nesto za sto sam mu ja 3 puta ponovila da ne smije i on je sam svjestan sto je u cosku, iako mu je samo godina i po... u sad ovom stadiju njegovog razvoja, ta tehnika pomaze... a kkako bude rastao, rasti ce i izazovi za nas kao roditelje, kako svoje dijete lijepo odgojiti bez fizicke kazne...

[quote name='black_lady' timestamp='1323176005' post='445751']
danas je djeci vrlo lako uliti postovanje prema roditeljima i bez motke,oklagije, kaisa i vec cega da ne nabrajam... nisam za bilo kakav nacin fizickog ili verbalnog kaznjavanja... djeca sada imaju milijardu stvari za kojima ce zaliti ako im uskratis, npr. igrica, telefon, kompjuter, tv, pa cak i druzenje sa prijateljima... znaci ima nacin i da se cilj postigne bez udaranja... moj stav je da ce dijete samo s vremenom zamrziti roditelja zbog motkice ili vuce za uho, kosu... ali to je moj stav i ne bih mogla nikad sebe zamisliti da mog Haruna udarim... mislim da bih ruku s kojom sam ga udarila odmah stavila panj i odsjekla... sad ce mnogi vjerovatno reci kako pretjerujem, ali to je samo opet ponavljam moj stav.... znam ja itekako se naljutiti i staviti ga u cosak da sjedi za kaznu, ako uradi nesto za sto sam mu ja 3 puta ponovila da ne smije i on je sam svjestan sto je u cosku, iako mu je samo godina i po... u sad ovom stadiju njegovog razvoja, ta tehnika pomaze... a kkako bude rastao, rasti ce i izazovi za nas kao roditelje, kako svoje dijete lijepo odgojiti bez fizicke kazne...
[/quote]

joj black lady.. tvom je godina i po.. kao i malom od moje stestre... to i nezna i nemoze naljutiti.. meni je to samo za maziiti i paziti ljubiti grliti i diviti se tim malim stvorenjima.. vidjeces kad poraste kako djeca rastu tako rastu brige sikiracije ljutnja ali isto tako i ljubav.. ;)

Moja mama kaze kad su mali jedu meso ispred tebe, a kad porastu pocnu sa tebe....