Jump to content
Amel Meca Družanović

Obecana zemlja

Recommended Posts

[quote name='Punisher' timestamp='1303371529' post='425402']
Ako vi cinjenicom smatrate floskulu "lako je biti uspjesan u uredjenom sistemu", onda vas zaista moram razocarati. :D To nisu cinjenice, dragi Lucky -vec vase misljenje. :D Da li ste govorili iz vlastita iskustva (sto cisto sumnjam) ili ste ovo svoje misljenje (dakle ne cinjenica :D) bazirali na iskustvima drugih, sami prosudite. Mada cisto sumnjam da ste i jedan dio svoga zivota proveli u "uredjenom sistemu" (ne racunajuci bivsu nam drzavu). Do ovoga zakljucka dolazim na osnovu vase opaske. Ni na osnovu cega drugog; gluho bilo.... :D Vidite, dragi kolega, kada sam kao pripadnik Armije BiH a nakon skoro 2 godine provedenih na prvim linijama odbrane, smatrao potpuno opravdanim da se zaposlim kao nastavnik u jednoj od podrucnih skola jer su i same muku mucile sa nedostatkom nastavnog kadra i time bio doveden u pitanje regularni zavrsetak skolske godine - nisam imao ni trunke sanse prilikom popune praznih mjesta. Nisam bio clan vladajuce partije (govorimo o '93 godini) niti bilo koje druge. Iako sam znao za velik broj primjera onih koji su cak i sa srednjom skolom i tek upisanim fakultetom zauzeli radna mjesta - a da ni dana na liniji nisu proveli. Ali su zato imali clanske kartice vladajuce stranke :D. Cak i kada me je vlada tadasnjeg Okruga Bihac uvrstila u spisak ( sesti na listi od ukupno 20-tak) onih studenata koje je ista zeljela poslati vani radi zavrsetka studija, nasli su se oni koji su to blokirali na nivou opstine. Uslov je bio: pripadnik Armije BiH od samog pocetka rata, minimalno zavrsenih 3 godine studija, itd....Sto sam i ispunjavao.[/list] Vec tada sam vidio kuda nam mila i draga domovina ide. Na sta ce to tek da lici kada rat zavrsi?! , pomislio sam tada...... E, ako ne moze milom -[b]moze silom, moj je moto tada bio[/b]. :D
[/quote]

sigurno je da je moje misljenje al isto tako sigurno je da je i cinjenica ... a o tome sta sam ja i gdje sam provodio nije tema ...

a za ovo boldano treba imati nesto sto je odlika muskaraca ...

da je to tako kako pisete za spisak , vjerujem da bi taj spisak vec bio ovdje na forumu postavljen ...

uglavnom pozivam x-mena nek on kaze jel lakse uspjeti u uredjenom drustvu ili ne uredjenom drustvu ... (uredjeno drustvo Holandija - ne uredjeno drustvo Bosna i Hercegovina ) ...

[quote name='lucky' timestamp='1303449593' post='425466']
sigurno je da je moje misljenje al isto tako sigurno je da je i cinjenica ... a o tome sta sam ja i gdje sam provodio nije tema ...

da je to tako kako pisete za spisak , vjerujem da bi taj spisak vec bio ovdje na forumu postavljen ...

[b]uglavnom pozivam x-mena nek on kaze jel lakse uspjeti u uredjenom drustvu ili ne uredjenom drustvu ... (uredjeno drustvo Holandija - ne uredjeno drustvo Bosna i Hercegovina ) ...[/b]
[/quote]

Sad sta ti tacno podrazumijevas pod uspjehom, lakse je recemo uspjeti u neuredjenom drustvu. ko se zna dobro snaci, uklopiti u takav sistem, vidimo da kod nas po Cazinu i okolini neki zive ko u bajkama. I ovo bi bio djelomicni odgovor na to tvoje lakse.

Ali u uredjenom drustvu, to drustvo ti daje zagarantovanu sansu zlatne sredine. budi dobar gradjanin, radi i postivaj zakon i imaces sve. od holandije do slovenije je mislim tako, vec u HR hmm vlada velka korupcija i ostalo, za Bosnu da nepricamo :D
Ovo govorim jer sam oboje dozivio, i ipak bi se opredjelio na ovu zlatnu sredinu. Sto nebih??? nikad necu zavrsiti u novinama kad bi se nedaj Boze razbolio, imaju osiguranja. cak nebi nikad morao ni prositi nedaj boze ima socijala :icon_cheesygrin:

Smijesno je, zivim u gradu od 300 000 stanovnika, i neznam vidim par Q7 ili ML-ova, u gradu gdje je standard x6 na prema Cazinu npr ili Bihacu. i dodjem dole i zakleo bi se da ih vise ima po nasoj krajini nego ovuda po evropi :laugh:
  • Upvote 1

[quote name='scooby-doo' timestamp='1303450454' post='425468']
[b]Sad sta ti tacno podrazumijevas pod uspjehom, lakse je recemo uspjeti u neuredjenom drustvu[/b]. ko se zna dobro snaci, uklopiti u takav sistem, vidimo da kod nas po Cazinu i okolini neki zive ko u bajkama. I ovo bi bio djelomicni odgovor na to tvoje lakse.Ali u uredjenom drustvu, to drustvo ti daje zagarantovanu sansu zlatne sredine. budi dobar gradjanin, radi i postivaj zakon i imaces sve. od holandije do slovenije je mislim tako, vec u HR hmm vlada velka korupcija i ostalo, za Bosnu da nepricamo :D
Ovo govorim jer sam oboje dozivio, i ipak bi se opredjelio na ovu zlatnu sredinu. Sto nebih??? nikad necu zavrsiti u novinama kad bi se nedaj Boze razbolio, imaju osiguranja. cak nebi nikad morao ni prositi nedaj boze ima socijala :icon_cheesygrin:
Smijesno je, zivim u gradu od 300 000 stanovnika, i neznam vidim par Q7 ili ML-ova, u gradu gdje je standard x6 na prema Cazinu npr ili Bihacu. i dodjem dole i zakleo bi se da ih vise ima po nasoj krajini nego ovuda po evropi :laugh:
[/quote]

Da, sasvim ispravno receno. Sve zavisi od shvatanja pojma "uspjeh". Za nas alohtone stanovnike ovih zemalja u kojima se trenutno nalazimo, uspjehom se moze smatrati i cinjenica da smo VKV radnici. S druge strane, cak i eventualni zavrsetak nekog studija i sticanje odredjene titule ne znaci samo po sebi da se je uspjelo. Kao sto skubi-du :D rece, vise se radi o nekoj zlatnoj sredini. Recimo, mojih 7026,54 KM bruto mjesecna plata (za 36 radnih sati sedmicno) se u ovoj zemlji smatra prosjecnom za stepen obrazovanja i, sada vec, skoro 13 godina radnog iskustva na istim ili slicnim poslovima. Nemojte mi zamjeriti, jedina mi je namjera da ovim poda(t)cima prikazem realnu sliku visine prosjecnih plata za VSS u drzavnoj firmi, ali i da usporedbom sa ostalim troskovima zivota relativiram na izgled visoke iznose. Kada vam navedem da za prosjecne mjesecne dadzbine moram izdvojiti 95% od ovog iznosa-umanjenog za penziono, socijalno i ostalo- sve ce vam biti jasno. jos da dodam: troskove prosjecne potrosacke korpe nisam racunao :pleasantry: . Samo prosle godine sam za poreze na platu izdvojio skoro 30.000 KM-ova. Samo za porez, ne i ostala izdvajanja tipa penziona premija, socijalno itd...... Budem li navodio ostale podatke bojim se da cu morati zamjeniti onaj standardni " :D " smile sa novim ":( " . Edited by Punisher

[quote name='lucky' timestamp='1303449593' post='425466']

uglavnom pozivam x-mena nek on kaze jel lakse uspjeti u uredjenom drustvu ili ne uredjenom drustvu ... (uredjeno drustvo Holandija - ne uredjeno drustvo Bosna i Hercegovina ) ...
[/quote]

Prijatelju ja cu iskreno reci,moj uspjeh u uredjenoj Holandiji nije bio sudjen,moj zivot u Neuredjenoj Bosni pogotovo nije uspjeo,Moj zivot se uredjuje u susjednoj Drzavi ali ne daleko od Holandije,i misljena sam da pocesto nije bitno da li je uredjeno ili ne da bi se uspjelo ali ocevidci smo da se lakse uspije ili bar su svi priblizno jednaki u uredjenom drustvu jer mnoge institucije su za gradjane dok kod nas u Cazinu je to za pojedince i institucije niti mogu niti imaju sredstava da pomognu gradjanima niti Drzava pruza neku sigurnost,dok ovdje imas povrat belastinga ili poreza kod as imas samo da te oplete i da ti nista ne vrati,ako je i usvojen neki zakon za gradjanina,uvede se toliko papirologije da nisi u stanju ispuniti svoje pravo jer te je na startu presjekao sa papirima koje niti imas vremena niti sluze cemu,,ovdje kad ti kaze u roku 3 sedmice dobijes odgovor dobit ces ga sigurno i sto se tice birokratije uspjesno radi,kod nas svi smo ocevidci kolju i kiljaju sa onim tupim nozem...
  • Upvote 2

[quote name='x-men' timestamp='1303461772' post='425486']
Prijatelju ja cu iskreno reci,moj uspjeh u uredjenoj Holandiji nije bio sudjen,moj zivot u Neuredjenoj Bosni pogotovo nije uspjeo,Moj zivot se uredjuje u susjednoj Drzavi ali ne daleko od Holandije,i misljena sam da pocesto nije bitno da li je uredjeno ili ne da bi se uspjelo ali ocevidci smo da se lakse uspije ili bar su svi priblizno jednaki u uredjenom drustvu jer mnoge institucije su za gradjane dok kod nas u Cazinu je to za pojedince i institucije niti mogu niti imaju sredstava da pomognu gradjanima niti Drzava pruza neku sigurnost,dok ovdje imas povrat belastinga ili poreza kod as imas samo da te oplete i da ti nista ne vrati,ako je i usvojen neki zakon za gradjanina,uvede se toliko papirologije da nisi u stanju ispuniti svoje pravo jer te je na startu presjekao sa papirima koje niti imas vremena niti sluze cemu,,ovdje kad ti kaze u roku 3 sedmice dobijes odgovor dobit ces ga sigurno i sto se tice birokratije uspjesno radi,kod nas svi smo ocevidci kolju i kiljaju sa onim tupim nozem...
[/quote]

Pravo zboris, jarane. :D Iako sam alohton (drzavljanin doticne zemlje rodjen u stranoj drzavi) svoja gradjanska prava ziasta ostvarujem bez razlike u odnosu na autohtono stanovnistvo. A i ako se naidje na osobu koja pokusava "muljaviti" sa bespotrebnim pitanjima, samo joj ukazem na zakonske odredbe i rok u kojem mi je duzna dati odgovor.....i usta su joj u isti mah zacepljena. :D Ne preostaje joj nista drugo nego da kaze: "Da, gospodine....vasem zahtjevu cemo udovoljiti u zakonski odredjenom roku." :D Milina jedna...... Sad zamislite nekog tko je stekao odredjene navike u zadnjih 15-20 godina i u svojoj domovini pokusava da sredi neke papire. Zakucate na vrata (nitko vam ne daje odgovor)udjete u odredjenu prostoriju jer ne mozete cekati vjecno, pozdravite se (nitko vam ne uzvraca pozdrav), vi stojite onako zbunjeno sve dok se netko ne sjeti da vas pita sta ste trebali (ni ne gledajuci vas u oci) i u 2/3 slucajeva vam odgovori da to ne mozete dobiti u ovoj prostoriji (iako na vratima lijepo pise da je to ta prostorija), a kada priupitate u kojoj prostoriji mozete to dobiti, oni vas posalju na 2 sprat prva vrata lijevo (iako je mislila desno jer na prvim vratima lijevo stoji WC :D ) ali na tim vratima ne pise nista. I kad udjete unutra "cova" vas pogleda prijekim pogledom sa pratecim pitanjem: "A ko je vas poslao ovamo? ". Kao da joj ja znam ime?! :D

i na to sve samo...AFERIM

Zivim u Americi vec 14.godina.Nije lose dobro je i zivi se lijepo.Mogu vam reci da je kod svoje kuce najljepse pa nek kaze ko sta hoce.
Ovdje u Americi covjek ima veliki izbor da uspije ako radi i pametno razmislja.Puno se radi i nema se bas puno vremena ali tako je svugdje u Kapitalistickom sistemu.Mislim da je u nasoj Bosni najljepse jedino sto je tu problem plitika koja se uvukla u sve segmente zivota.Moje misljenje je da je Kapitalisticki sistem i ta takozvana Demokratija jedno veliko NISTA I SUPLJA PRICA I DA JE KAPITALIZAM GNJILO DRUSTVO I TKIVO U KOJEM SE SVE SVODI NA NOVAC,KREDITE I ZADUZENJA.Kao sto je propao Komunizam tako ce propasti i Kapitalizam jer ako jedna financijska kriza moze uzdrmati Zapad toliko snazno sta ce biti kada financijski sektor ode u jos dublju krizu???
Dakle propast je neminovan i uto ce se svi uvjeriti.Mislim da je SAMOUPRAVNI SOCIJALIZAM najbolje rjesenje za ljude i da je tu buducnost svjeta stoga mi u Bosni niti bi trebali zuriti sa ulaskom u tu Evropsku Unju a pogotovo u NATO jer sa tim nas narod direktno ulazi u nesto cega nije svjetan odnosno bicete ROBOVI ZAPADNOG KAPITALSTICKOG SISTEMA.Zato je najbolje da se sve bivse Rebublike koje su cinile Jugoslaviju udju u neku Uniju i stvore Socijalisticki Blok i odbiju ulazak u NATO i da se fabrike i sve ostalo varti radnicima i narodu jer to je jedino rjesenje.To licno govorim iz iskustva jer sam se uvjerio kako to ovdje ide odnosno Kapitalisticki sistem.
Ako imamo zemlju u kojoj je SKOLSTVO,ZDRAVSTVO i sve drugo besplatno onda je to zemlja koja se samo moze pozeljeti.Dakle Bosna je najbolja zemlja samo da u njoj nezivi POLITICKI SMRADOVI koji su na sceni vec 20.godina...
  • Upvote 1

gago,puno toga sto si napisao sigurno stoji...iskreno i svaka ti cast za to...ali ima i razlika izmedju tih kapitalistickih drzava.....ja npr. zivim u skandinaviji,danska,13 godina,(prije toga 6 godina u svicarskoj)i mogu ti reci da je ovo ovdje neka vrsta blagog komunizma....istina je ,radi se podobro,porezi su pravo visoki al`isto tako ti je skolstvo i zdravstvo placeno....nema racuna....znaci plati svoj porez i sve cetiri u zrak.....zato je ja ne bih mijenjao ni za ondasnju jugoslaviju....za mene je ovdje bitnije pitanje samog naroda i svijesti....neki ce reci da sam budala al`ja draga srca odvajam 45% od brutto plate za porez i ostala osiguranja i smatram da zatajivanje poreza,rad na crno i slicne mucke treba da se najstrozije kazne(sto se ovdje i cini)...ovdje se slusa misljenje svake politicke partije,cak i onih koji su dobili 2-3 % glasova i dosta njihovih prijedloga bude i prihvaceno od strane vladajuce koalicije....znaci ,prvo sam sebe promijeniti pa onda drzavu ...zato bi kod mene,kad bih glasao ,uvijek bio prioritet stranka sa najboljim ekonomskim programom pa taman se Franjo digo iz crne zemlje i vodio tu stranku
  • Upvote 1

[quote name='Sebina' timestamp='1303130562' post='425085']
�ivim u Sloveniji, al moram reči, da je bilo koja �ansa prva bi krenula iz nje... Slovenija definitivno nije obečana zemlja!! kako je krenulo, sve je mimo zdrave ljudske pameti :SSSSSSS
[/quote]

Ako več dugo živiš u sloveniji, a želiš otiči iz nje, vjeruj da češ se tako i brzo vratiti :-) kad bi znala šta sve slovenija ima, kad bi narod cjenio, kad bi znao koliko je slovenija ljepa i ljudi u njoj gostoljubivi, naravno postoje izjeme, ko i svagdje.
Slovenija jes možda krenula nizbrdo sad..sa gospodarskom krizom...ako ništa pokušaj nači poso u austriji, što ti je najbliže radi tamo i živi u Slo...vjeruj da nigdje nije ljepše, nego kodkuče.

[quote name='Hafiz Ović' timestamp='1330341718' post='450114']
Ako več dugo živiš u sloveniji, a želiš otiči iz nje, vjeruj da češ se tako i brzo vratiti :-) kad bi znala šta sve slovenija ima, kad bi narod cjenio, kad bi znao koliko je slovenija ljepa i ljudi u njoj gostoljubivi, naravno postoje izjeme, ko i svagdje.
Slovenija jes možda krenula nizbrdo sad..sa gospodarskom krizom...ako ništa pokušaj nači poso u austriji, što ti je najbliže radi tamo i živi u Slo...vjeruj da nigdje nije ljepše, nego kodkuče.
[/quote]

Ja sam zivjela i rodjena u Sloveniji otisla sam iz nje i nebih se htijela vratit kad vidim kakve uslove sve imam u ovoj drzavi u kojoj sam sad ... ne kazem da mi je tamo bilo lose bilo mi je super bila sam kod mame i tate i nije mi nikad nista falilo ali sad kad gledam buducnost svoje djece nebih im mogla u Sloveniji sve pruzit sto se im moze pruziti u Njemackoj ... tako da nije izgovor svijetska ekonomska kriza .,.. primjer nedavno sam zvala na konzulat u Düsseldorfu da vidim jesu li dobili sve potrebno za mjenjanje pasosa u Njemackoj i konzul mi rece nismo dobili neda vlada para halo za dva aprata za pravljenja putne isprave moram ja 700km daleko u Berlin da bi promjenila svoj pasos ... alo to je sve do politicara ... tako da im hvala lijepa ... kakva je drzava kad je djeciji dodatak 30eura ili cak i manje nebih bas rekla da je zlatna :) sve vise naroda bjezi iz nje sa razlogom!

[quote name='Hafiz Ović' timestamp='1330341718' post='450114']
[/quote]

Dobro znam kako je Slovenija ljepa i šta i kako ide.. al pusti ti ljepotu i gostiljubljivost kad nema perspektive za mlade a ni za stare.. Zato sad ljudi mahom odlaze iz Slo..a što i nebi kad za isti poso što rade u Slo dobiju u drugoj državi minimum duplo više a i uslovi su drukčiji.

sve to je ciganluk :)))
  • Upvote 1