Jump to content
Amel Meca Družanović

Obecana zemlja

Recommended Posts

Razisla se raja iz Bosne svuda po bijelom svijetu ,mnogi su otisli jer su morali ,otisli u zemlje ciji izbor nije bio njihov nego vise sticaj okolnosti .
Koja je to zemlja koja po vama najvise odgovara ovome obecana zemlja ,ili je obecana gdje nam je srce ?

Hajde pisite o zemljama u kojima ste ,u koje bi rado otisli i da li vas jos nesto Bosni vuce ?

[quote name='MECA ' timestamp='1303063794' post='425027']
Razisla se raja iz Bosne svuda po bijelom svijetu ,mnogi su otisli jer su morali ,otisli u zemlje ciji izbor nije bio njihov nego vise sticaj okolnosti .
Koja je to zemlja koja po vama najvise odgovara ovome obecana zemlja ,ili je obecana gdje nam je srce ?

Hajde pisite o zemljama u kojima ste ,u koje bi rado otisli i da li vas jos nesto Bosni vuce ?
[/quote]

• Upvote 1

prije nekoliko godina je svagdje van Bosne bilo obecano ali sada je malo drugacije svagdje,ali uvjek ima gore od goreg...
  • Upvote 1

U Nizozemskoj sam. Nije mi to bio prvi izbor, ali su okolnosti dovele do toga da u ovoj zemlji potrazim "bolju buducnost". Iako sam od ranije znao da im je klima vrlo losa, i da je poprilicno udaljena od domovine mi. Sada boga hvalim sto je tako, jer umalo nisam zavrsio u Australiji. :D Ujko mi tamo zivi od II svjetskog rata; sam je pa rekoh...... Srecom (to sad sa sigurnoscu mogu reci) nisam dobio ulaznu vizu. Odmah sam se latio ucenja ovog, tako komplikovanog, nizozemskog jezika koji je neka vrsta mjesavine Engleskog i Njemackog sa primjesama Francuskog i uz bitne karakteristike Skandinavskog -barem kada je izgovor bio u pitanju. Pa vi sad sami procjenite nasta to lici. Znao sam da mi neke buducnosti ovdje nema ako ga ne savladam u bitnoj mjeri. Zelio sam nastaviti zapocete studije, a bez dobrog poznavanja jezika to se nije moglo. Doduse, kasnije se je ispostavilo da je i pasivno znanje Engleskog prilikom studija bilo sasvim dovoljno. Nakon godinu i pol intenzivnog ucenja jezika pruzila mi se prilika da uz opstinsku stipendiju nastavim studije (jer sam vec bio apsolvirao u Sarajevu). Ona nije bila dovoljna za sve troskove tako da sam morao traziti sponzora sa strane. Na svu srecu sam ga nasao jer Nizozemska ima vrlo dobro razradjen sistem pomoci izbjeglim studentima koji zele da nastave skolovanje. Perfektno rijeseno.Kako da ne prihvatim tako lijepu ponudu?! Na prijemnom nije bilo nekih problema, ali je trebalo dokazati da posjedujem zaista znanje nekog tko ima 3 godine studija iza sebe. Za to sam dobio godinu dana vremena da uz 6-to mjesecnu praksu odbranim steceno znanje. Uspijelo je i to. Potom je slijedila profilacija ili specijalizacija koja se vec radi na zadnjoj godini. Sreci nije bilo kraja. Diplomski se odbranio i doslo je vrijeme prijema diplome. Jedini student stranac u toj generaciji na toj ustanovi. Kasnije ih je bilo sve vise i vise.
Zamislite srecu nekog tko je izbjegao iz svoje domovine, i za par godina drzi diplomu u ruci te "obecane" zemlje. Stigla mi je i cestitka od sponzora u kojoj je sajalo: "Onaj tko ostavi sve iza sebe, to ce mu buducnost nadoknaditi" :D Bili su u pravu.
  • Upvote 1

[quote name='Punisher' timestamp='1303202770' post='425165']
U Nizozemskoj sam. Nije mi to bio prvi izbor, ali su okolnosti dovele do toga da u ovoj zemlji potrazim "bolju buducnost". Iako sam od ranije znao da im je klima vrlo losa, i da je poprilicno udaljena od domovine mi. Sada boga hvalim sto je tako, jer umalo nisam zavrsio u Australiji. :D Ujko mi tamo zivi od II svjetskog rata; sam je pa rekoh...... Srecom (to sad sa sigurnoscu mogu reci) nisam dobio ulaznu vizu. Odmah sam se latio ucenja ovog, tako komplikovanog, nizozemskog jezika koji je neka vrsta mjesavine Engleskog i Njemackog sa primjesama Francuskog i uz bitne karakteristike Skandinavskog -barem kada je izgovor bio u pitanju. Pa vi sad sami procjenite nasta to lici. Znao sam da mi neke buducnosti ovdje nema ako ga ne savladam u bitnoj mjeri. Zelio sam nastaviti zapocete studije, a bez dobrog poznavanja jezika to se nije moglo. Doduse, kasnije se je ispostavilo da je i pasivno znanje Engleskog prilikom studija bilo sasvim dovoljno. Nakon godinu i pol intenzivnog ucenja jezika pruzila mi se prilika da uz opstinsku stipendiju nastavim studije (jer sam vec bio apsolvirao u Sarajevu). Ona nije bila dovoljna za sve troskove tako da sam morao traziti sponzora sa strane. Na svu srecu sam ga nasao jer Nizozemska ima vrlo dobro razradjen sistem pomoci izbjeglim studentima koji zele da nastave skolovanje. Perfektno rijeseno.Kako da ne prihvatim tako lijepu ponudu?! Na prijemnom nije bilo nekih problema, ali je trebalo dokazati da posjedujem zaista znanje nekog tko ima 3 godine studija iza sebe. Za to sam dobio godinu dana vremena da uz 6-to mjesecnu praksu odbranim steceno znanje. Uspijelo je i to. Potom je slijedila profilacija ili specijalizacija koja se vec radi na zadnjoj godini. Sreci nije bilo kraja. Diplomski se odbranio i doslo je vrijeme prijema diplome. Jedini student stranac u toj generaciji na toj ustanovi. Kasnije ih je bilo sve vise i vise.
Zamislite srecu nekog tko je izbjegao iz svoje domovine, i za par godina drzi diplomu u ruci te "obecane" zemlje. Stigla mi je i cestitka od sponzora u kojoj je sajalo: "Onaj tko ostavi sve iza sebe, to ce mu buducnost nadoknaditi" :D Bili su u pravu.
[/quote]

Ovo sve su pro

[quote name='Ciklama' timestamp='1303204673' post='425171']
Ovo sve su pro

[quote name='x-men' timestamp='1303204884' post='425172']
dobro je to sto se moze skolovati did od 70 godina u holandiji hahah,ali i smijesno,znam mnoge koji od 40 pocinju skolovanje i karijeru ali ode tu i familija i sve,
[/quote]

Mislim da porodica time direktno ne dolazi u pitanje. Dobro, odricanja su neophodna ali tako je u svemu. Zar ne?!

[quote name='Punisher' timestamp='1303205086' post='425173']
Mislim da porodica time direktno ne dolazi u pitanje. Dobro, odricanja su neophodna ali tako je u svemu. Zar ne?!
[/quote]

znam ja da je sve regulisano ali prijmer,ti dobro znas vecina holandjanki ili stupi ili ne stupi u bracne vode ili vanbracno dijete pa je zbog toga svejedno a zar to nije los sistem?primjer,zena rodi u 35 a do 35 nije zelial ono sto zeli poslije poroda,zeli nastaviti studirati ,gdje je u tom slucaju familija ,radi covjek radi ona i poslije posla zeli u skolu,pa mnogo slucajeva sam vidio,gdje upise studiranje a familijarna i potpise ugovor i mora placati to a ne ide,ne moze stignuti,i to je direktan utjecaj na porodicne financije.odricanje je oke ali valjda sve ima neko svoje vrijeme,znam da mnogi ne stignu u odredjenom vremenu neke stvari ali mislim previse se upletati u previse termina je samo sebi naskoditi,..sve je oke ako se moze ali eto ti si valjda sve na vrijeme i neceg si se odrekao a nesto si uspjeo,sad insan trazi svoja zadovoljstva u tim uspjesima i to je normlano..

[quote name='x-men' timestamp='1303206745' post='425181']
znam ja da je sve regulisano ali prijmer,ti dobro znas vecina holandjanki ili stupi ili ne stupi u bracne vode ili vanbracno dijete pa je zbog toga svejedno a zar to nije los sistem?primjer,zena rodi u 35 a do 35 nije zelial ono sto zeli poslije poroda,zeli nastaviti studirati ,gdje je u tom slucaju familija ,radi covjek radi ona i poslije posla zeli u skolu,pa mnogo slucajeva sam vidio,gdje upise studiranje a familijarna i potpise ugovor i mora placati to a ne ide,ne moze stignuti,i to je direktan utjecaj na porodicne financije.odricanje je oke ali valjda sve ima neko svoje vrijeme,znam da mnogi ne stignu u odredjenom vremenu neke stvari ali mislim previse se upletati u previse termina je samo sebi naskoditi,..[b]sve je oke ako se moze ali eto ti si valjda sve na vrijeme i neceg si se odrekao a nesto si uspjeo,sad insan trazi svoja zadovoljstva u tim uspjesima i to je normlano[/b]..
[/quote]

Da, u pravu si. "Nesto" se je uradilo :D Ali, zar ne mislis da je navodjenje razloga zbog cega ne bi trebalo, u stvari samo trazenje alibija za ne ucinjeno?! Edited by Punisher

[quote name='Punisher' timestamp='1303207029' post='425182']
Da, u pravu si. "Nesto" se je uradilo :D
[/quote]

Holandija je dobra zemlja i moze se u njoj uspjeti,ali moze i pasti kao u svakoj drugoj zemlji ako skrenes sa puta hehe,,,

[quote name='x-men' timestamp='1303206745' post='425181']
znam ja da je sve regulisano ali prijmer,ti dobro znas vecina holandjanki ili stupi ili ne stupi u bracne vode ili vanbracno dijete pa je zbog toga svejedno a zar to nije los sistem?primjer,zena rodi u 35 a do 35 nije zelial ono sto zeli poslije poroda,zeli nastaviti studirati ,gdje je u tom slucaju familija ,radi covjek radi ona i poslije posla zeli u skolu,pa mnogo slucajeva sam vidio,gdje upise studiranje a familijarna i potpise ugovor i mora placati to a ne ide,ne moze stignuti,i to je direktan utjecaj na porodicne financije.odricanje je oke ali valjda sve ima neko svoje vrijeme,znam da mnogi ne stignu u odredjenom vremenu neke stvari ali mislim previse se upletati u previse termina je samo sebi naskoditi,..sve je oke ako se moze ali eto ti si valjda sve na vrijeme i neceg si se odrekao a nesto si uspjeo,sad insan trazi svoja zadovoljstva u tim uspjesima i to je normlano..
[/quote]

tu gdje sam odlicno je, blizo Bosna, naroda naseg je toliko da na bajram u nasem gradu bude 2000 ljudi, racunajte na pola koji odu za Bosnu. za bajram naravno najvise nas se skupi.
imaju i neke diskoteke, isto bude ovako nasi kad dodje sinan, saban :D imaju nase cevabdzinice, imaju nase ulice. haman pa netrebas njemacki za sporazumijavanje :)

Sve to ko u Bosni (nije bas onako ona sloboda, ali jos bolje jer nesmis sve raditi) a plate, zadravstveno, penziono ama eura na pretek samo zavrni rukave :icon_cheesygrin:

[quote name='Ciklama' timestamp='1303209859' post='425186']

Ja sam u americi i mislim za nas narod Amerika i Kanada su idelane za novi pocetak i moguci uspijeh. Ako se trudis, zalazes i radis imaces, ako si lijen i ocekivas druge da ti pomognu ostani u Bosni.... Zato Obecana Zemlja je Amerika.....
  • Upvote 2

[quote name='Clark Kent' timestamp='1303238265' post='425223']
Ja sam u americi i mislim za nas narod Amerika i Kanada su idelane za novi pocetak i moguci uspijeh. Ako se trudis, zalazes i radis imaces, ako si lijen i ocekivas druge da ti pomognu ostani u Bosni.... Zato Obecana Zemlja je Amerika.....
[/quote]

Sla

kako onaj Kurt nacrta Muhameda a.s., ovd`kod mene bas i ne cvijetaju ruze a samim tim ni ostalo cvijece...svi nesto hoce...svako pljuca po svakom ...nasi traze penzije cim napune 30 godina(i sta je najgore i dobivaju)...pola ih misli da je Bosna grad na sjeveru Njemacke :icon_cheesygrin: ......oni bradati sa onim bijelim dresovima non-stop nesto galame...ni lopta vise nije okrugla...al`haj`opet se nekako gura...jos ovi 40 godina nekako izdurati i onda ce sve lakse biti
  • Upvote 1

[quote name='Ciklama' timestamp='1303204673' post='425171']
Ovo sve su pro

[quote name='lucky' timestamp='1303276554' post='425255']
[b]lako je biti uspjesan u uredjenom sistemu ...
[/b]
al siguran sam da si ovo napisala samo onako i da nikada u zivotu nisi ni sekunde zazalila sto nisi otisla iz BiH ...
[/quote]

Ne vidim uopste razloga za zavist. :D A, niti povoda da se neciji (haj'mo ga tako nazvati) eventualni uspjeh ovakvom opaskom pokusava diskreditovati. :D Budimo objektivni: i u tim takozvanim uredjenim sistemima postoje kriteriji koje treba ispuniti da bi se odredjeni cilj mogao postici. Niti ima babe niti striceva da vam pomognu. :D Sve morate uraditi sami.Institucije su tu da vam izadju u susret ako ispunjavate odredjene uslove. One su samo u sluzbi gradjana. Ako tome dodamo jos i cinjenicu da je u zemlji u kojoj trenutno zivim svaki 3 radno sposobni visoko obrazovan..... Mozete si zamisliti kolika je konkurencija prilikom apliciranja na odredjena radna mjesta. Za primjer; oko 20-tak solicitacija sam imao prilikom potrage za poslom. Potom slijedi assement-test, zatim drugi razgovor i na kraju dogovor oko primarnih i sekundarnih uslova rada. Uopste nisam morao biti clan neke od bezbroj politickih partija. :D Niti je to koga uopste zanimalo. Licna stvar i gotovo. Za razliku......:yahoo:

P.S. Druga je sad stvar da li se ovdje moze govoriti o obecanoj zemlji. Ljubav i ceznja prema domovini je nesto sto se ne moze nadomjestiti jednim "stranim" uredjenim sistemom. Edited by Punisher
  • Upvote 1

Koliko god bila obecana ili ne ili koliko uspjeo i imao rezultate u jednom trenutku moze sve da nestane jednostavno tvojom nepaznjom u obecajnoj zemlji mislim,,i kod nas u Bosni su sada poceli sa ovim sistemom Incaso da ti pokupi stvari u vrijednosti koju si duzan za recimo vodu struju ili stanovanje,ja se brete kad moram reci ovako ruzno poserem na nas sistem,jer sve sto uzimaju od evropskih zakona to ubija nas narod koji nema nikakva primanja niti socijalna koja bi mogla zadovoljjti bar one normalne i minimalne potrebe za zivot a dodje mu da mu iskljuce struju ili vodu ili da ti pokupe stvari iz kuce,pa ako vec gleda nasa drzava ka evrospkim standardima ,neka prvo budu plate ili socijale u visini jedne sa kojom ces moci sve poplacati i imati normlano jesti do iduceg mjeseca,u obecanim zemlojama moras raditi i milion puta je veca sansa ako imas ista u glavi da uspjes da zivis normlano a ima i ovamo u obecanim zemljama insana koji zive na socijalama po 10 godina i nece ni da rade i kao sto neko navede traze penzije od 30 godina,,

[quote name='x-men' timestamp='1303285611' post='425279']
Koliko god bila obecana ili ne ili koliko uspjeo i imao rezultate u jednom trenutku moze sve da nestane jednostavno tvojom nepaznjom u obecajnoj zemlji mislim,,i kod nas u Bosni su sada poceli sa ovim sistemom Incaso da ti pokupi stvari u vrijednosti koju si duzan za recimo vodu struju ili stanovanje,ja se brete kad moram reci ovako ruzno poserem na nas sistem,jer sve sto uzimaju od evropskih zakona to ubija nas narod koji nema nikakva primanja niti socijalna koja bi mogla zadovoljjti bar one normalne i minimalne potrebe za zivot a dodje mu da mu iskljuce struju ili vodu ili da ti pokupe stvari iz kuce,pa ako vec gleda nasa drzava ka evrospkim standardima ,neka prvo budu plate ili socijale u visini jedne sa kojom ces moci sve poplacati i imati normlano jesti do iduceg mjeseca,u obecanim zemlojama moras raditi i milion puta je veca sansa ako imas ista u glavi da uspjes da zivis normlano [b]a ima i ovamo u obecanim zemljama insana koji zive na socijalama po 10 godina i nece ni da rade i kao sto neko navede traze penzije od 30 godina[/b],,
[/quote]

Za neke je i ovo dovoljan razlog da je svrstaju u kategoriju "obecanih....". :D

[quote name='lucky' timestamp='1303276554' post='425255']
lako je biti uspjesan u uredjenom sistemu ...

al siguran sam da si ovo napisala samo onako i da nikada u zivotu nisi ni sekunde zazalila sto nisi otisla iz BiH ...
[/quote]

U Bosni mo
  • Upvote 1

[quote name='Incubus' timestamp='1303290652' post='425296']
U Bosni mo

[quote name='Punisher' timestamp='1303281912' post='425264']
Ne vidim uopste razloga za zavist. :D A, niti povoda da se neciji (haj'mo ga tako nazvati) eventualni uspjeh ovakvom opaskom pokusava diskreditovati. :D Budimo objektivni: i u tim takozvanim uredjenim sistemima postoje kriteriji koje treba ispuniti da bi se odredjeni cilj mogao postici. Niti ima babe niti striceva da vam pomognu. :D Sve morate uraditi sami.Institucije su tu da vam izadju u susret ako ispunjavate odredjene uslove. One su samo u sluzbi gradjana. Ako tome dodamo jos i cinjenicu da je u zemlji u kojoj trenutno zivim svaki 3 radno sposobni visoko obrazovan..... Mozete si zamisliti kolika je konkurencija prilikom apliciranja na odredjena radna mjesta. Za primjer; oko 20-tak solicitacija sam imao prilikom potrage za poslom. Potom slijedi assement-test, zatim drugi razgovor i na kraju dogovor oko primarnih i sekundarnih uslova rada. Uopste nisam morao biti clan neke od bezbroj politickih partija. :D Niti je to koga uopste zanimalo. Licna stvar i gotovo. Za razliku......:yahoo:

P.S. Druga je sad stvar da li se ovdje moze govoriti o obecanoj zemlji. Ljubav i ceznja prema domovini je nesto sto se ne moze nadomjestiti jednim "stranim" uredjenim sistemom.
[/quote]
ja u svom postu sam samo napisao cinjenicu ... a ako ste se vi trazili u njemu zavist i diskreditovanje ja na zalost ne mogu tu pomoci ... jer ja svoje postove pisem zasnovane na cinjenicama a ne na zavisti, pokusaju diskreditovanja ili plagijatorstvu ...

u zemlji kojoj trenutno zivite i gdje je svaki 3 radno sposobni stanovnik visoko obrazovan , ocigledno je da visoka obrazovanost nije uslov vec je volja i htjenje uslov za uspjehom ... kao i svugdje u svijetu ...

[quote name='Incubus' timestamp='1303290652' post='425296']
U Bosni mo

[quote name='lucky' timestamp='1303320172' post='425347']
[list][*][b]ja u svom postu sam samo napisao cinjenicu[/b] ... a ako ste se vi trazili u njemu zavist i diskreditovanje ja na zalost ne mogu tu pomoci ... jer ja svoje postove pisem zasnovane na cinjenicama a ne na zavisti, pokusaju diskreditovanja ili plagijatorstvu ...[*]u zemlji kojoj trenutno zivite i gdje je svaki 3 radno sposobni stanovnik visoko obrazovan , [b]ocigledno je da visoka obrazovanost nije uslov vec je volja i htjenje uslov za uspjehom[/b] ... kao i svugdje u svijetu ...
[/quote]

Ako vi cinjenicom smatrate floskulu "lako je biti uspjesan u uredjenom sistemu", onda vas zaista moram razocarati. :D To nisu cinjenice, dragi Lucky -vec vase misljenje. :D Da li ste govorili iz vlastita iskustva (sto cisto sumnjam) ili ste ovo svoje misljenje (dakle ne cinjenica :D) bazirali na iskustvima drugih, sami prosudite. Mada cisto sumnjam da ste i jedan dio svoga zivota proveli u "uredjenom sistemu" (ne racunajuci bivsu nam drzavu). Do ovoga zakljucka dolazim na osnovu vase opaske. Ni na osnovu cega drugog; gluho bilo.... :D Vidite, dragi kolega, kada sam kao pripadnik Armije BiH a nakon skoro 2 godine provedenih na prvim linijama odbrane, smatrao potpuno opravdanim da se zaposlim kao nastavnik u jednoj od podrucnih skola jer su i same muku mucile sa nedostatkom nastavnog kadra i time bio doveden u pitanje regularni zavrsetak skolske godine - nisam imao ni trunke sanse prilikom popune praznih mjesta. Nisam bio clan vladajuce partije (govorimo o '93 godini) niti bilo koje druge. Iako sam znao za velik broj primjera onih koji su cak i sa srednjom skolom i tek upisanim fakultetom zauzeli radna mjesta - a da ni dana na liniji nisu proveli. Ali su zato imali clanske kartice vladajuce stranke :D. Cak i kada me je vlada tadasnjeg Okruga Bihac uvrstila u spisak ( sesti na listi od ukupno 20-tak) onih studenata koje je ista zeljela poslati vani radi zavrsetka studija, nasli su se oni koji su to blokirali na nivou opstine. Uslov je bio: pripadnik Armije BiH od samog pocetka rata, minimalno zavrsenih 3 godine studija, itd....Sto sam i ispunjavao.[/list] Vec tada sam vidio kuda nam mila i draga domovina ide. Na sta ce to tek da lici kada rat zavrsi?! , pomislio sam tada...... E, ako ne moze milom -moze silom, moj je moto tada bio. :D Edited by Punisher

[quote name='Punisher' timestamp='1303371529' post='425402']
Ako vi cinjenicom smatrate floskulu "lako je biti uspjesan u uredjenom sistemu", onda vas zaista moram razocarati. :D To nisu cinjenice, dragi Lucky -vec vase misljenje. :D Da li ste govorili iz vlastita iskustva (sto cisto sumnjam) ili ste ovo svoje misljenje (dakle ne cinjenica :D) bazirali na iskustvima drugih, sami prosudite. Mada cisto sumnjam da ste i jedan dio svoga zivota proveli u "uredjenom sistemu" (ne racunajuci bivsu nam drzavu). Do ovoga zakljucka dolazim na osnovu vase opaske. Ni na osnovu cega drugog; gluho bilo.... :D Vidite, dragi kolega, kada sam kao pripadnik Armije BiH a nakon skoro 2 godine provedenih na prvim linijama odbrane, smatrao potpuno opravdanim da se zaposlim kao nastavnik u jednoj od podrucnih skola jer su i same muku mucile sa nedostatkom nastavnog kadra i time bio doveden u pitanje regularni zavrsetak skolske godine - nisam imao ni trunke sanse prilikom popune praznih mjesta. Nisam bio clan vladajuce partije (govorimo o '93 godini) niti bilo koje druge. Iako sam znao za velik broj primjera onih koji su cak i sa srednjom skolom i tek upisanim fakultetom zauzeli radna mjesta - a da ni dana na liniji nisu proveli. Ali su zato imali clanske kartice vladajuce stranke :D. Cak i kada me je vlada tadasnjeg Okruga Bihac uvrstila u spisak ( sesti na listi od ukupno 20-tak) onih studenata koje je ista zeljela poslati vani radi zavrsetka studija, nasli su se oni koji su to blokirali na nivou opstine. Uslov je bio: pripadnik Armije BiH od samog pocetka rata, minimalno zavrsenih 3 godine studija, itd....Sto sam i ispunjavao.[/list] Vec tada sam vidio kuda nam mila i draga domovina ide. Na sta ce to tek da lici kada rat zavrsi?! , pomislio sam tada...... E, ako ne moze milom -moze silom, moj je moto tada bio. :D
[/quote]

Punisher

Mentalitet Bosananaca a pogotovo Krajisnika se tesko mijenja. Mi koji smo vani smo morali promjeniti dosta toga u nasem nacinu zivota i prihvatiti realnost zivota zemlje u kojoj trenutno zivimo. Nije bilo lako ali smo bili na jedan nacin prisiljeni i to nas je guralo prema zelji i volji da budemo uspjesni i nas se mentalitet promjenio dok u nasoj Bosni jedna te ista stvar se dogadja, malo je velikih promjena. Poslovi se dobijaju preko veze ili ako dobro naplatis. Obrazovanje puno ne vrijedi ako si posten. zato bez obzira koliko si znoja i krvi dao za svoju drzavu ako si iskren i posten prisiljen si da trazis "nafaku" van Bosne......