Jump to content
Sign in to follow this  
PacificHurricane

Libija, mit ili stvarnost?!

Recommended Posts

[quote name='x-men' timestamp='1319485636' post='442889']
ma zapadne sile ako hoce nekog osuditi i ako ne nadju nista drugo odma ga povezu da je silovao neku maloljetnicu,,...
[/quote]

Druze ja bi tebi volio rado odg. al vidis da mi se ovdje brisu komentari tako da...lijep pozdrav ako nista :)

[quote name='MirzaM' timestamp='1319485917' post='442890']
Druze ja bi tebi volio rado odg. al vidis da mi se ovdje brisu komentari tako da...lijep pozdrav ako nista :)
[/quote]
Ti dobro znas sta su sve resursi, al si uzjaho na tu naftu kod sarajeva ko bisan (koju niko sem tebe nije spomenuo). De ohladi malo, prelazis sve granice.

[quote name='barca' timestamp='1319486419' post='442891']
Ti dobro znas sta su sve resursi, al si uzjaho na tu naftu kod sarajeva ko bisan (koju niko sem tebe nije spomenuo). De ohladi malo, prelazis sve granice.
[/quote]

Pa cekaj zar nije teorija da NATO napada libiju jer hoće naftu? Men malo cudno zbog cega onda napada srbe po Sarajevu, kada nema nigdje na vidiku nafte :)

[quote name='MirzaM' timestamp='1319486839' post='442892']
Pa cekaj zar nije teorija da NATO napada libiju jer hoće naftu? Men malo cudno zbog cega onda napada srbe po Sarajevu, kada nema nigdje na vidiku nafte :)
[/quote]
Zbog resursa BiH koje koristi maksimalno od 96., a koji nisu nuzno nafta. Kao ekonomista dobro znas da je najvrijedniji resurs stanovnistvo neke drzave, mada izgleda da ce i nafta biti nas resurs.
Nego tema je "Libija, mit ili stvarnost" pa bi bilo OK da se drzimo iste.

[quote name='MirzaM' timestamp='1319486839' post='442892']
[/quote]

Pa ne samo naftu:)

Kao što ja priznajem gadafijeve pogreške, pokušaj i ti malo otvoriti um prema ideji da je gadafi imao i itekako pozitivnu stranu:

1. intervju gdje govori o vezi europe i afrike i o africkoj uniji
[url="http://www.youtube.com/watch?v=FzVhyUIkm0E"]http://www.youtube.com/watch?v=FzVhyUIkm0E[/url]
slusaj samo rijeci: oproštenje, kooperacija, suradnja...

2. kako je predvidio što će amerika uraditi u africi:
[url="http://www.youtube.com/watch?v=VZZvPlGCt_8&feature=related"]http://www.youtube.com/watch?v=VZZvPlGCt_8&feature=related[/url]
Pogledaj od 5:30 kako mu se smiju a kako je sve predividio.
I kad fino pita zasto je napadnut irak i svi vide da razloga nema...

3. govor pred ujedinjenim narodima (mislim da bi ovo kad nadjes vremena trebao pogledati jer ima tu vise dijelova govorio je sat i 36 min)
Ne mogu staviti više linkova ali samo nadji Gaddafi speech to united nations ako te zanima

Pogledaj ovo - ovo nije nikakva gadafijeva propaganda - intervju s europskim novinarom i snimljeni govori pred ujednjenim narodima i afričkom unijom

Ali jaka afrika bi bila veliki problem za svjetsku ekonomiju (zapadnjačku) i nisu to teorije zavjere to su samo činjenice.
Nikad europa i amerika neće dopustiti africi slobodu. NIKAD!
Ja bih to volio vidjeti vise nego ista, ali eto pred nama je sada jedno drugo doba za libiju. Vidjet cemo sta ce buducnost donijeti. Pricat cemo o svemu za 10ak godina..

[quote name='Incubus' timestamp='1319490436' post='442897']
Pa ne samo naftu:)

Kao što ja priznajem gadafijeve pogreške, pokušaj i ti malo otvoriti um prema ideji da je gadafi imao i itekako pozitivnu stranu:

1. intervju gdje govori o vezi europe i afrike i o africkoj uniji
[media]http://www.youtube.com/watch?v=FzVhyUIkm0E[/media]
slusaj samo rijeci: oproštenje, kooperacija, suradnja...

2. kako je predvidio što će amerika uraditi u africi:
[media]http://www.youtube.com/watch?v=VZZvPlGCt_8&feature=related[/media]
Pogledaj od 5:30 kako mu se smiju a kako je sve predividio.
I kad fino pita zasto je napadnut irak i svi vide da razloga nema...

3. govor pred ujedinjenim narodima (mislim da bi ovo kad nadjes vremena trebao pogledati jer ima tu vise dijelova govorio je sat i 36 min)
Ne mogu staviti više linkova ali samo nadji Gaddafi speech to united nations ako te zanima

Pogledaj ovo - ovo nije nikakva gadafijeva propaganda - intervju s europskim novinarom i snimljeni govori pred ujednjenim narodima i afričkom unijom

Ali jaka afrika bi bila veliki problem za svjetsku ekonomiju (zapadnjačku) i nisu to teorije zavjere to su samo činjenice.
Nikad europa i amerika neće dopustiti africi slobodu. NIKAD!
Ja bih to volio vidjeti vise nego ista, ali eto pred nama je sada jedno drugo doba za libiju. Vidjet cemo sta ce buducnost donijeti. Pricat cemo o svemu za 10ak godina..
[/quote]
Gledo sam ja ovo prije. Svakako da je Gadafi imo pozitivnu stranu. Nikad ja to nisam sporio, men je najviše zalosno što je on završio na ovaj način kako je završio, i što je tako zvjerski ubijen. Volio bi da se mogao dovesti u kakav sud gdje se može to sve rasvjetliti i da se vidi šta ima reći. Jednostavno tokom ove bune nije postupio kako treba, a mogao je da to sve okonča drugačije. Opet to što kažeš, sve će se vidjeti poslije, odnosno decenijama poslije.

[quote name='Jiggy Bau' timestamp='1319495848' post='442903']
Evo sad ova nova vlada uvodi Serijat. Sad ce biti kako je Allah rek'o. :)
[/quote]

Eto im sloboode, zasto su se borili,..

ja imam , jer nigdje nije zazivio u punom kapacitetu onako kako je propisano i u dobroj mjeri sluzi radikalnim budalama na vlasti da ljudima sjeku udove onako kako oni zele, provode svoje zakone tvrdeci da su Boziji, braneci zenama pravo na skolovanje i sl..
takve primjere imali smo u Afganistanu..
  • Upvote 1

znaci,ako sam ja to dobro shvatio to bi bilo otprilike da ruse diktaturu da bi to zamijenili jos gorom diktaturom?...vidite da nije samo kod nas sve naopako :)

[quote name='scooby-doo' timestamp='1319541301' post='442921']Zasto imam osjecaj da imate sumnju da serijat nije pravedan zakon???[/quote]

Zato što u startu diskriminira jednu grupu ljudi (nemuslimane) u odnosu na drugu grupu ljudi (muslimane), a onda unutar povlaštene grupe ljudi (muslimani) sprovodi daljnju diskriminaciju koju je snake spomenuo (muškarci su povlašteni u odnosu na žene).

Kad sagledamo cinjenice da je tek nakon trudne crnjkinje u njujorskoj podzemnici krenula prava zena a ovamo prije 1400 godina zapisano da su musko i zensko ravnopravni.
Iako vi imate pravo da to arapi (citaj muski dio) zloupotrebljava, to nije do serijeta nego do oni sto ih sprovode..

I da nemuslimani. Mi (citaj muslimani) mislimo da su svi muslimani, svi zivi. Samo sto to jos neki nisu skontali :)

Ali ovo izlazi manje vise iz teme o libiji. Stoga nazad na mit ili stvarnost... :)

[quote]Danas je objavljena oporuka Moamera Gaddafija u kojoj se on obraća libijskom narodu. Oporuka je datirana 9. aprila 2011. godine, a napisana je u Tripoliju. Potpisana je sa Muamer el Gadafi, vođa revolucije.

Oporuku prenosimo u cjelosti:

"U ime Allaha, blagotvornog i milosrdnog!

Već 40 godina, ili je možda prošlo i više od toga? Ne sjećam se više - činio sam sve što sam mogao da bi ljudima dao kuće, bolnice, škole. Kad su bili gladni davao sam im hranu. Čak sam i u Benghaziju pustinju pretvorio u žitnicu. Usprotivio sam se i preživio napade onog kauboja Reagana. Kada je ubio moju usvojenu sirotu kćer želio je ubiti mene. Umjesto mene ubio je to siroto dijete. Pomagao sam svojoj braći i sestrama u Africi novčanim potporama za Afričku Uniju, činio sam sve što je bilo u mojoj moći da ljudi razumiju koncept demokracije u kojoj narodni odbori upravljaju našom zemljom.

Ali ni to nije nikada bilo dovoljno - kao što su mi mnogi rekli, čak i ljudi sa kućama od 10 soba, novim ormarima i namještajem, nisu nikad bili zadovoljni. U svojoj sebičnosti uvijek su željeli više. Pa bi Amerikancima i drugim posjetiteljima pričali da im je potrebna "demokratija" i "sloboda", ni u jednom trenutku shvaćajući da pričaju o sustavu u kojem se ljudi kolju, u kojem najveće pseto ždere sve ostale psiće - no oni su i dalje ostajali ošamućeni i zavedeni s te dvije riječi ne shvaćajući kako u Americi nema besplatnih lijekova, da u "slobodi" i u "demokratiji" nema besplatnih bolnica niti podjele besplatnih stanova. Nema čak ni besplatnog obrazovanja, pa ni besplatne hrane osim kada ljudi moraju prositi ili stajati u dugim redovima da bi dobili zdjelicu supe. Bez obzira što ja radio nekima nikada nije bilo dosta, ali drugi, ti drugi su znali da sam ja sin Gamala Abdela Nassera jedinog istinskog Arapskog i Muslimanskog vođe kojeg smo imali još od vremena Salaha al Dina, čovjeka koji je za svoj narod uzeo pa mu darovao Sueski kanal. Tako sam i ja, za svoj narod uzeo i narodu darovao cijelu Libiju. Nasserovim stopama koje sam pokušao slijediti kako bi svoj narod sačuvao od kolonijalne dominacije - od lopova koji su nas željeli opljačkati.

Danas, ja sam cilj napada najsnažnijeg saveza u vojnoj historiji, moj mali afrički sin, Obama, želi me ubiti kako bi oduzeo slobodu našoj zemlji, kako bi nam ukrao naše besplatne stanove, naše besplatne lijekove, naše besplatno obrazovanje i zamijenio ih američkim lopovlukom koji se naziva "kapitalizam". No svi mi u trećem svijetu znamo što "kapitalizam" zapravo znači. To znači da korporacije upravljaju svijetom a narod trpi i stenje. To također znači da za mene više nema izbora, da se "kapitalizmu" moram suprotstaviti i da ću na tom putu, ako Allah to poželi, morati i umrijeti. Želim da svi znate koji je to put: To je onaj isti put kojim smo zajedno kročili, koji je našu zemlju učinio bogatom, donio joj poljoprivredna zemljišta tamo gdje je nekad bila pustinja, to je put koji nam je dao hranu i zdravlje i čak nam omogućio da u ovoj našoj Libijskoj Džamahiriji zaposlimo našu afričku i arapsku braću i sestre.

Ja ne želim umrijeti, ali ako se to dogodi u nastojanju da spasim našu zemlju i moj narod, mnoge hiljade vas koji ste svi moja djeca, onda neka tako bude.

Neka ova oporuka koju pišem bude moja, možda zadnja, poruka svijetu - poruka čovjeka koji se usudio suprotstaviti križarskim napadima NATO saveza, koji se drznuo suprotstaviti okrutnosti i izdaji, koji se usprotivio Zapadu i njegovim kolonijalnim apetitima i neka se upamti da sam sa svojom afričkom braćom, sa svojom istinskom Arapskom i Muslimanskom braćom bio svjetlo. Dok su drugi gradili dvorce ja sam živio u skromnoj kući i u šatoru, u kojima nikada nisam zaboravio djetinjstvo i mladost provedene u Sirtu. Neka se upamti da nikada nisam uludo trošio nacionalno bogatstvo i da sam poput Salaha al Dina koji je osvojio Jeruzalem na čast Islama, za sebe uzeo jako malo.

Na Zapadu neki me zovu poremećenim i luđakom, no i oni znaju istinu ali nastavljaju sa lažima. Oni znaju da je naša zemlja suverena, nezavisna i slobodna i da nije pod kolonijalnom podčinjenošću. Oni također znaju da su moja vizija i moj put jasni mome narodu i da ću se do zadnjega uzdaha boriti da bi svi mi i naša Libija ostali slobodni.

Neka nam Allah svemogući pomogne da mu ostanemo vjerni i slobodni. Bog je velik!"[/quote]

Stvarno ako je ovo istina i ako je ovo pisano prije izbijanja zvanicni protesta i sukoba...
Mislim da ovo nije kraj nego tek pocetak!!!

Nesto razmisljam i kontam da bi i mene trebalo osuditi. Sve sam fakticki identicno napisao prije ove oporuke.. Ne racunajuci sta je Gadafi uradio od juna pa ovamo. Sve ostalo ce biti upisano u historiju jednog dana i pricace se, nazalost samo pricati...

[quote name='scooby-doo' timestamp='1319574464' post='442938']
Stvarno ako je ovo istina i ako je ovo pisano prije izbijanja zvanicni protesta i sukoba...
Mislim da ovo nije kraj nego tek pocetak!!!

Nesto razmisljam i kontam da bi i mene trebalo osuditi. Sve sam fakticki identicno napisao prije ove oporuke.. Ne racunajuci sta je Gadafi uradio od juna pa ovamo. Sve ostalo ce biti upisano u historiju jednog dana i pricace se, nazalost samo pricati...
[/quote]
Znam. Onaj ko je pisao ovo je računao na simpatije, i na ljude ko što si ti da izazovu suze u očima i da upotpunosti te navede da osjetiš nevjerovatne simpatije prema Gadafiju, posto je ocigledno objektivnoj osobi bez predrasuda da ovo gadafi nije pisao, nego neki pobozni fan koji je usecerio i nacinio ovakav poetičan tekst da se samo osjeti zaljenje prema njemu i da se i dalje USA prestavi kao demonska sila. Zbog čega tako slijepo vjeruješ svemu što se pojavi na internetu?

Pošto, evo recimo onoga što se smatra pravom oporukom. [url="http://www.asharq-e.com/news.asp?section=3&id=27056"]http://www.asharq-e....tion=3&id=27056[/url] Edited by MirzaM

Evo po meni jedan dobar osvrt...

[url="http://www.h-alter.org/vijesti/svijet/ubijen-je-kralj-kraljeva"]http://www.h-alter.org/vijesti/svijet/ubijen-je-kralj-kraljeva[/url]

On je to sve rekao i preko intervjua gore u ovim postovima. To onaj Ahmedinedzad trubi godinama.
Ali ja tebe ne kontam kako mozes biti toliki fan amerikanaca. [b]Zasto ti sve vjerujes sto se pojavi u novinama[/b]??? Zasto mislis da je NATO i Amerika tako zlatni???

Ja ljudino npr volim pricati starim ljudima, dobivati njihov stogodisnji utisak. Evo bas zadnji je bio jedan magistar svabo kod kojeg sam radio i sjeli pa se zapricali o ratovima. Pa cojek pricao o tome kako su rusi bili pravedniji nego amerikanci za vrijeme okupacije onog sto je ostalo od treceg Rajha. cojek to dozivio i prozivio. I rest njegovog razmisljanja sabrao...

Sta su onda ovi protesti na Wall Streetu??? Glupi tinejdzeri se onako bezveze okupili ili???
Zasto je onaj broker glupison iz Sacha na javnoj televiziji izjavio da on sanja krizu jer tad oni zaradjivaju

E sad mi na kraju reci da je i ovaj sledeci post izmisljotina nekog mastovitog teoreticara zavjera :)
[url="http://www.index.hr/vijesti/clanak/znanstvenici-dokazali-da-147-multinacionalnih-kompanija-vlada-svijetom/578441.aspx"]http://www.index.hr/vijesti/clanak/znanstvenici-dokazali-da-147-multinacionalnih-kompanija-vlada-svijetom/578441.aspx[/url]

[quote name='scooby-doo' timestamp='1319577260' post='442945']
On je to sve rekao i preko intervjua gore u ovim postovima. To onaj Ahmedinedzad trubi godinama.
Ali ja tebe ne kontam kako mozes biti toliki fan amerikanaca. [b]Zasto ti sve vjerujes sto se pojavi u novinama[/b]??? Zasto mislis da je NATO i Amerika tako zlatni???

Ja ljudino npr volim pricati starim ljudima, dobivati njihov stogodisnji utisak. Evo bas zadnji je bio jedan magistar svabo kod kojeg sam radio i sjeli pa se zapricali o ratovima. Pa cojek pricao o tome kako su rusi bili pravedniji nego amerikanci za vrijeme okupacije onog sto je ostalo od treceg Rajha. cojek to dozivio i prozivio. I rest njegovog razmisljanja sabrao...

Sta su onda ovi protesti na Wall Streetu??? Glupi tinejdzeri se onako bezveze okupili ili???
Zasto je onaj broker glupison iz Sacha na javnoj televiziji izjavio da on sanja krizu jer tad oni zaradjivaju

E sad mi na kraju reci da je i ovaj sledeci post izmisljotina nekog mastovitog teoreticara zavjera :)
[url="http://www.index.hr/vijesti/clanak/znanstvenici-dokazali-da-147-multinacionalnih-kompanija-vlada-svijetom/578441.aspx"]http://www.index.hr/...tom/578441.aspx[/url]
[/quote]
Al ne mislim, internet je prostor na kojem svaki debil doslovno besplatno u dva klika može iznijet svoje viđenje i svoje neko razmišljanje. Napisati bilo kakav tekst potpuno anonimno.S druge strane na primjer, možel to uraditi svako na CNNu? Na BBC-u? Zbog čega bi ja kao osoba kojoj ovo sve što se dešava u libiji ne čini ni "u dzep ni iz dzepa" trebao da ukazem svoje povjerenje vise nekom takvom tekstu na internetu ili bilo čemu ostalom što se pojavljuje, nego ne znam novinskom izvještaju CNN-a ili BBC-a. Imal to ikakve logike kada razmišljaš neopterećen, nezasljepljen nekim idealima, simpatijama, mržnjom itd. itd. Ja ne razumijem kako osoba, zdrava, mlada, može dopustiti da je neka mržnja prema nekim stvarima (kapitalizam, USA), sama zasljpeljenost prouzrokovana tome može dovesti do toga da izgubi u potpunosti sposobnost kritičkog razmišljanja, i automatski počne gutati sve ono što hrani takav ideal, takvu mržnju, sve ono što će potvrditi da je takvo razmišljanje istinito, bez obzira što to nema veze sa istinom, sa stvarnošću ili bilo čime. Men je stvarno ovaj fenomen fascinantan.

[quote name='Incubus' timestamp='1319576974' post='442943']
Evo po meni jedan dobar osvrt...

[url="http://www.h-alter.org/vijesti/svijet/ubijen-je-kralj-kraljeva"]http://www.h-alter.o...-kralj-kraljeva[/url]
[/quote]

Ovo je već po meni dobar članak. Ovaj osvrt je stvarno u mjestu, i fkt se mogu složiti sa dosta stvari ovdje. (mislim ja sam niko i ništa al u suštini dosta objektivnije od dosadašnjih izvora koje se predstavljaju po internetu)

Meni je fascinantno da postoji netko na mom narječju kao sto si ti, iskreno!!!
Upravo jer na tim televizija se plasira jedino ono sto je po zelji vlasnika. Ovdje se radi o uglednim web stranicama koje sam kopirao i vrijedjas mi mog Radoncica upravo, nemoj to ljudno on je nr 1 u novinarstvu u BiH :)
Drugo fala Bogu pa postoji youtube pa nesto moze doci u javnost prije nego to novinari obrade i napisu. Otud mi ovo sve. onako cisto sirovo iz svijeta...

E sad da ti ne pisem dugometrazne propuste bjelosvjetski novinara.

Takodjer za vrijeme egipta i protesta jedan kolega student koji se uspio na kraju krajeva izvuci i doci nazad u Cazin. Mi je onako natenane sve detaljno ispricao i imao je i sam neke slike i tekstove koji su malo drukciji bili.

O Libiji kontaktiram preko jednog druga iz Zagreba.

p.s ova dvojica nabrojani su "teski" muslimani tako da valjda svi znate koliko je u Islamu haram lagati.

Materemi i mrtvoj macki je ocito koliko je nafta vrijedna i sta se sve igra oko nje.

Iskljucujem se iz teme jer ja sam upravo bio taj koji je imao kriticno misljenje i ne mogu sve "popusiti" od onog sta prezentiraju medije...

[quote name='scooby-doo' timestamp='1319577260' post='442945']

[url="http://www.index.hr/vijesti/clanak/znanstvenici-dokazali-da-147-multinacionalnih-kompanija-vlada-svijetom/578441.aspx"]http://www.index.hr/...tom/578441.aspx[/url]
[/quote]
Izvini nisam vidio ovaj gore link, i nista sto sam dole ti rekao nije povezano sa ovim ni sa TVOJIM izvorom one gore "gadafijeve oporuke". Erm, ona se pojavila na internetu, ja sam je citao na nekoj nidje veze stranici jutros skoro, prvo, pa su onda mediji to prenijeli (dnevni avaz) kao "navodnu", mislim moj je post bio vise okrenut tebi u smislu mog pitanja zbog cega dajes toliko kredibilnosti i vjere internetu.

Što se tiče ovog gore, nije ovo niŠta straŠno ni iznenađujuće posebno jer se radi o bankama. Ovo sam ti mogao i ja reći, normalno je da postoji broj snažnih finansijskih institucija koje su temelj danaŠnje svjetske ekonomije. Svakome je to jasno (pa zbog čega su se spaŠavale na kraju krajeva?), samo ti tu vidiŠ neku tumornu, gotovo robovlasničku stvarnost od koje svi mi trebamo bježat i skupiti se, pored tih straŠnih osvajača, bojeći se da će neko od nas načiniti robove. To nema veze ni sa čim, al dobro. Nemoj samo ovo molim te shvatiti kao neko moje vrijeđanje tebe, ja sam ti reko takvo razmiŠljanje ima puno osoba, (posebno mladih) meni je to kao fenomen baŠ fascinantno.

[quote name='MirzaM' timestamp='1319577873' post='442947']
Al ne mislim, internet je prostor na kojem svaki debil doslovno besplatno u dva klika može iznijet svoje viđenje i svoje neko razmišljanje. Napisati bilo kakav tekst potpuno anonimno.S druge strane na primjer, možel to uraditi svako na CNNu? Na BBC-u? Zbog čega bi ja kao osoba kojoj ovo sve što se dešava u libiji ne čini ni "u dzep ni iz dzepa" trebao da ukazem svoje povjerenje vise nekom takvom tekstu na internetu ili bilo čemu ostalom što se pojavljuje, nego ne znam novinskom izvještaju CNN-a ili BBC-a. Imal to ikakve logike kada razmišljaš neopterećen, nezasljepljen nekim idealima, simpatijama, mržnjom itd. itd. Ja ne razumijem kako osoba, zdrava, mlada, može dopustiti da je neka mržnja prema nekim stvarima (kapitalizam, USA), sama zasljpeljenost prouzrokovana tome može dovesti do toga da izgubi u potpunosti sposobnost kritičkog razmišljanja, i automatski počne gutati sve ono što hrani takav ideal, takvu mržnju, sve ono što će potvrditi da je takvo razmišljanje istinito, bez obzira što to nema veze sa istinom, sa stvarnošću ili bilo čime. Men je stvarno ovaj fenomen fascinantan.
[/quote]

Slažem se - internet je dao puno informacija,ali problem je filtriranje istih. Danas, nažalost, baš svatko može reći što god želi i sve se može prenijeti kao vijest - koja to ipak nije.

Mada je ne bih vjerovao ni tim službenim medijima kao što su CNN i BBC, imali smo iskustva s pogrešnim izvještavanjem iz našeg rata 90ih tako da im nije sve za vjerovati.
Btw. ako te zanima pogledaj Russia Today, ja je imam ovdje u Slo na kablovskoj, ali mislim da imaju i live stream na netu negdje, ako ne na youtubeu uvijek ima njihovih emisija snimljenih. Oni daju jednu totalnu drugačiju sliku svega, a komentatori su amerikanci, britanci itd.. isto kao na CNN-ui BBC-u. Edited by Incubus

[quote name='MirzaM' timestamp='1319577873' post='442947']
[/quote]
Ovo sto si napisao da svaki debil moze iznijeti svoje misljenje u pravu si!
Stvarno je fascinantno kako jedna "zdrava" mlada osoba poput tebe moze biti toliko zaguljena i neprosvjecena!
Ocito je da kroz negiranje tudjih pogleda i misljenja po svaku cijenu, pokusavas zadovoljiti svoj bolesni ego, sto se drugim rijecima zove "duhovni vampirizam" ;)

Sto se tice teme svakako je bilo gresaka u gadafijevom sistemu i on je letio vise nego sto je trebao, cinio dosta toga sto nije smio, ali kad saberemo sve pozitivno i negativno za vrijeme njegove vladavine, i kad uzmemo u obzir da svakako buducnost Libije je puno gora od gadafijeve ere, onda moramo priznati da bi zbog pozitivnih odlika njegove vladavine ipak bilo pozeljnije da nikad nije ni svrgnut sa vlasti, ako zelimo dobro Libijskom narodu.. a ako smo "zapadnjacki kolonijalisti" ili ih slijepo podrzavamo smatracemo da je super sto je gadafi smaknut iako su pred libijskim narodom "crni dani" kakve ni oni najstariji Libijci nisu upamtili!

Predvidjam da ce za koju godinu Libija se pretvoriti u leglo onog sto zapadnjackih svijet naziva "islamisticki terorizam" sto je i bio cilj zapadu, tako da ce kroz koju godinu "imati razloga" da intervenisu i dovedu nekadasnju suverenu i slobodnu drzavu i narod za sva vremena pod svoju kontrolu.. ipak ima u libiji nafte!

[quote name='Incubus' timestamp='1319580201' post='442953']
Slažem se - internet je dao puno informacija,ali problem je filtriranje istih. Danas, nažalost, baš svatko može reći što god želi i sve se može prenijeti kao vijest - koja to ipak nije.[/quote]

E mislio sam ovo reći. Ti si se puno bolje izjasnio. Slažem se da je CNN i BBC imao grešaka ali to su upravo to greške, dešavaju se, prepoznate su i identificirane. Radi se da se više ne dešavaju. Nemam ja niša "protiv" Russia today, (al čisto sumnjam da se drastično njihovi izvještaji razlikuju od mainstream medija) u ovom kontekstu ni nekih velikih evropskih kuća, ali mislim uzimati nešto sa nekog bloga ili foruma ili razno raznih "tematskih" i propagandnih stranica (koje se isto mogu napraviti za 25 citavih minuta) kao 100% istinu bez imalo kritičnosti ili zrna sumnje je po meni van pameti. Al umoran sam već, ode igrat igrica, bjež *ebo Libiju.