Jump to content
Amel Meca Družanović

šta vam smeta u državi gdje živite?

Recommended Posts

Ovako se ja osjecam kad sam u Njemackoj, kao na svom. :) Naprosto volim njihov mentalitet i dobro se tamo uklapam.
U SAD je drugacije, pogotovo u sredini kao sto je ova u kojoj ja zivim. Ne znam kako objasniti ali stepen zaucanosti je poprilicno visok tako da me to izludjuje. U konverzacijama u kojima to dolazi do izrazaja trudim se da zacepim usi i pjevusim tralalalalalalala.

I ovi moji sto su tamo isto tako kazu. Meni rodjak uvjek kaze "blago vama kad ste u Evropi"
Sto se tice Danske to je jako mala zemlja i svega pet miliona ljudi manje nego neki gradovi u Americi. Danci vole svoju zemlju i velike se patriote ima naravno i onih ekstremista ali su manjina. Oni su prosti ljudi nema siromasnih, nikad prosjaka nisam vidjela kao ni bezkucnika. Svi imaju ista prava pa bio ti stranac ili Danac. Birokratije skoro da i nema. Moj stariji sin je isao u razred i cijelu osnovnu zavrsio sa sinom od jednog poznatog politicara(koga smo u BiH vodili) i sa kcerkom jednog od najbogatijih danaca sa njom je i sada u gimnaziji i nikad ta djeca nisu nicim pokazala da su bolja ili drugacija, za razliku od nasih "tatinih sinova" koji su puni sebe tako da druge ne mogu ocima gledati.
Meni dosla rodica iz Sarajeva i to joj je ujedno prvi put da izsdje van granica BiH i mrtva od smijeha i ruga se kako su Dsnkinje obucene. Smijesno joj sto su nenasminkane (citaj nenatrackane) sto nose tene i trenerke, sto zene nogomet igraju i sto ja u japankama idem u prodavnicu itd.
Uzme mi drzava skoro pola plate (porez) ali zato mi je doktor i sve lijecenje besplatno, kad dijete krene u skolu kupis mu samo tasnu i olovku, sve ostalo je besplatno.
Samo nazalost malo ko od stranaca koji zive ovdje zna to cijeniti. Mi iz bivse Jugoslavije vazimo za najbolje integrisane strance ovdje.
  • Upvote 1

Ma u principu mi ne smeta nista, nekako mi dodje kao i da nisam u tudjini. Bice da sam predugo ovdje. O politici ne govorim i ne pisem pa sam oma rijesen puno toga , sto bi mi smetalo. A jedino bih raspisao referendum da se prikljucimo Avstriji , i mislim da bi referendum uspio. To me vise privlaci austroogarska uredjenost i postivanje zakona.

Lakše bih navela šta me NE nervira. (nažalost)