Jump to content

Recommended Posts

Evo malo "salata" tema mislim da je i ovo dobro malo da se o salati poprica :lol:
Evo od mene:
Francuska salata
- 1/2 kg krompira, gotova majoneza
- 1/2 kg mrkvice, kisela pavlaka
- 1/2 graska (zrna), so, biber
- 5 kiselih krastavaca

Krompir se opere i kuha. Kad je kuhan, oguli se i izreze na kockice. Mrkvica se ocisti i skuha, a onda takoder izreze na kockice kao i kiseli krastavci. Grasak se mekano skuha. Sve se to izmjesa sa majonezom, kiselom pavlakom, soli i biberi. grasak se moze uzeti iz konzerve.
-------------------------------------------------------------------------------------------
Urnebes salata
- Travnicki, sjenicki ili jeta sir.

Sir se zgnjeci sa malo mlijeka, ulja, soli i istucanog bijelog luka. Dobivenu smjesu razdvojiti na dva dijela. u jedan dio staviti aleve paprike, a drugi ostaviti bijel. Masu staviti na tanjir i oblikovati kao tortu. Na sredinu staviti okrugli predmet (casu) i na bijelu masu staviti rendanu mrkvu okolo case, a unutra (u sredinu) listove persuna, a na zutu masu u sredini rendanu mrkvu a okolo case persuna.

Salata od krastavaca
- 1 kg krastavaca, so, biber
- bijeli luk, 1/2 dl ulja, 1 dl sirceta, persun

Krastavci se ogule, izrezu na tanke ploske, posole i tako stoje najmanje pola sata. Lagano se izazmu, voda se ocjedi, doda se ulje, sirce i biber i nakon toga se izmjesa. Moze se servirati sa fino izrezanim bijelim lukom i usitnjenim persunom.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Salata od pardajza
- 1/4 kg paradajza, 1/2 dl ulja
- malo vinskog sirceta, so, luk

Paradajz se ocisti, opere i izreze ostrim nozem na snite, a zatim se osole, doda ulje i sirce te izmjesa. Zacini se na snite izrezanim ili fino izrezanim lukom

ja bih mogla uvjek samo salatu jesti, :-) nema veze kakve

Salat je dobra za mrsaljenje,a ja najvise volim zelenu salatu jos kad je puno ljuto kad puno stavise SIRCA ma mogobije onda i same
( Volili ko od vas da je salata sto vise ljta ja volim kad je preljuta...pa nek trga dzigere :lol: )

ima li kakva od drinova
pa da ja tu probam

Sta ti je drinova,od cega je to :blink:

Salat je dobra za mrsaljenje,a ja najvise volim zelenu salatu jos kad je puno ljuto kad puno stavise SIRCA ma mogobije onda i same
( Volili ko od vas da je salata sto vise ljta ja volim kad je preljuta...pa nek trga dzigere :lol: )
Sta ti je drinova,od cega je to :blink:

<{POST_SNAPBACK}>

ja gledam kako da se malo udebljam :rolleyes: znam to neide sa salatom al kod mene je salata svaki dan na listi... ;) za mrsavljene ... sa tim ja nemam problema. hahaa :lol:

Uzivam jesti salate evo vam npr. recept od grcke, mjere sami odredite:

Paradajz,
luk,
kozji sir,
krastavci,
paprike

to sve isjeci na kockice i zaciniti sa: sircem, maslinovim uljem, soli i biberom, najbolje je kad salata sat vremena stoji u frizideru, tako da luk odpusti i sve povrce primi zacine.

Imam jedan recept od pilece salate dok ga nadjem javicu se! ;)

pa kad je tako hvali neka onda da recept pa da vidimo i tu mocnu salatu
nadam se da ce biti dobra

pa kad je tako hvali neka onda da recept pa da vidimo i tu mocnu salatu
nadam se da ce biti dobra

He nema Eve nigdje da nam da recept negdje se je izgubla :lol:

Salata od pileceg mesa

U posudi kuhati cijelo pile i zelen (kao za supu) nekih sat i pol. Ohladiti i kad je ohladjeno skinuti meso sa kostiju i isjeci ga na tanke rezance. Na rezance isjeci takodjer zelenu i crvenu papriku, 1 glavicu crvenog luka, izrendati 1 manju glavicu celere, 2 kisela krastavca i 3 paradajza (izvaditi sjeme).
Pola tube majoneze, 1 vrhnje i po moguccnosti 1 dl francuske sose za salatu (ako nemate onda nema veze). To sve zajedno promjesati i staviti 2 sata u frizider.

Prijatno!!!

Salata od pileceg mesa

U posudi kuhati cijelo pile i zelen (kao za supu) nekih sat i pol. Ohladiti i kad je ohladjeno skinuti meso sa kostiju i isjeci ga na tanke rezance. Na rezance isjeci takodjer zelenu i crvenu papriku, 1 glavicu crvenog luka, izrendati 1 manju glavicu celere, 2 kisela krastavca i 3 paradajza (izvaditi sjeme).
Pola tube majoneze, 1 vrhnje i po moguccnosti 1 dl francuske sose za salatu (ako nemate onda nema veze). To sve zajedno promjesati i staviti 2 sata u frizider.

E jel to ta salata na koju smo dugo cekali :lol: , da i to probamo....
Hvala ;)

joj ja ih obozavam..samo ne volim francuske salate,jer je majoneza unutra a imam alergiju na to a inace sa bilocim unutra..povrce,voce..il izmjesas svasta..zelena salata sa skoljkama i italijanskim prelivom(jogurtom), salate sa vocem i onda preko sirup vocni..itd itd..ugl salata na 1001 nacin :) sama uvjek izmisljam svakakve

Jeste to je ta salata, malo se duze pravi nego ostale, ali je stvarno dobra i ko je god probao trazio je recept.
Joj narode i ja dok se nakanim da dodjem na stranicu, mada su nam i pc bili zablokirali prosle sedmice, virusi i te budalestine.

Nema na cemu nadam se da ce je neko od vas probati. ;)

eeeee
Ja nisam ljubitelj salate ...
Stalno slusam price kako je zdrava za org. i sl. , al ne ide da si Bog :)

eeeee
Ja nisam ljubitelj salate  ...
Stalno slusam price kako je zdrava za  org. i sl. , al  ne ide  da  si Bog :)

<{POST_SNAPBACK}>

kad ko kaze salata svak pomisli na povrce,kupus,bla bla..pa mozes ti napraviti salatu i od sladoleda,sladkisa,voca,testenina,mesa..bilocega.. :)

Guest stella artois
eeeee
Ja nisam ljubitelj salate  ...
Stalno slusam price kako je zdrava za  org. i sl. , al  ne ide  da  si Bog :)

<{POST_SNAPBACK}>

eee raideru zna se da smo rodjaci :D ni men ne ide bas...

Salata od tjestenine:

sami sebi odredite mjeru za tjesteninu al odprilike nek bude za 3-4 osobe (najbolji su oni manji makaroni), znaci skuhati tjesteninu u to isjeckati: crvenu papriku, 4 mala kisela krastavca, pilece salame, ko voli moze i graska skuhati i dodati u to.
pola tube majoneze, vrhnja so i biber izmijesati u salatu. staviti par sati da se ohladi u frizideru.

ja to sebi nekad pripremim dan prije i onda imam gotov rucak sutradan, jer uz to salatu nije potreban nikakvo dodatno jelo.